18.1.2024

Dohrávané zápasy extraligy žen ve znamení výher domácích celků

Volejbalová extraliga žen 2023/24 doháněla resty z kol minulých. Televizní dohrávka 17. kola mezi Libercem a Prostějovem nabídla pětisetovou bitvu, ze které nakonec vyšla vítězně domácí Dukla. V dohrávaném utkání 16. kola potvrdily brněnské Šelmy roli favorita, snadno přehrály poslední Frýdek-Místek a tím uhájily před libereckou Duklou v extraligové tabulce průběžně druhé místo. I přes dnešní prohru v čele tabulky zůstává celek Prostějova.

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV

V dohrávce 17. kola se střetla domácí Dukla Liberec s vedoucím týmem extraligy žen VK Prostějov. Prostějov s Duklou doma v osmém kole 11. listopadu prohrál 2:3 (16,-21,-24,16,-13) a určitě chtěl Dukle před TV kamerami porážku vrátit. Navíc 29. 11. 2023 ve čtvrtfinále Chance Českého poháru žen Dukla využila domácí prostředí a nad Prostějovem zvítězila za 104 minut 3:1 (25:20, 25:21, 22:25, 25:11) a postoupila do semifinále. Ženy Dukly byly před dohrávkou na třetím místě průběžné tabulky a pokud by zvítězily za tři body a brněnské Šelmy zaváhaly s Frýdkem-Místkem, vrátily by se na krásné druhé místo. Dnes měl Prostějov menší výhodu v rozehranosti, protože Dukla přes měsíc nehrála žádné mistrovské utkání, pouze tři přátelské s Olympem. Prostějov v novém roce odehrál již dvě kola, ale dál postrádá výbornou blokařku Da Silva Raguel Löff. Přesto hráčky Prostějova dominovaly v prvním dějství a zaslouženě ho získaly. I druhý set měl Prostějov velice dobře rozehrán (3:9), a ještě za stavu 20:22 vedl, ale Dukla na jednom postavení hru otočila a vyrovnala. Třetí set byl velice vyrovnaný, v dramatické koncovce více štěstí měly hráčky hostí a zvítězily 24:26. Čtvrtý set si na výbornou rozehrál Liberec a s velkým bodovým náskokem poslal utkání do tiebreaku. V tiebreaku Dukla využila chyb Prostějova a úderné síly Nikoly Kvapilové (34 bodů v utkání) a rozdílem třídy vyhrála, celé utkání za dva body 3:2.

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 3:2 (18:25, 25:22, 24:26, 25:18, 15:7)

Rozhodčí: Tomáš Ostranský, Jiří Olt, delegát Antonín Pejpal

Počet diváků: 365

Domácí: Lucie Šulcová, Thamiere Silva de Mello, Nikola Kvapilová, Diana Frankevych, Klára Vyklická, Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, libera Adéla Démar, Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Pragerová, Viktorie Dvořáková, Jana Fixová, Kateřina Kvapilová

Hosté: Klára Faltínová, Petra Kožoušková, Karin Šunderlíková, Pavla Meidlová, Veronika Trnková, Simona Bajusz, libero Michaela Pállová. Střídaly: Josefína Smolková, Michaela Smolková

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): Na úvod bych chtěla pochválit celý tým a poděkovat za dva body. Musím říci, že na nás byla znát velká měsíční pauza, kdy jsme nehrály ani jeden ligový zápas. Pořád se máme v čem zlepšovat a napravovat naše chyby. Ale přesto jsem dnes ráda, jak to utkání dopadlo.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Po dlouhé pauze si myslím, že jsme předvedli dobrý výkon. V prvním setu jsme tahali za kratší konec. Škoda třetího setu, který jsme měli výborně rozehraný, a myslím si, že tam jsme mohli jít nahoru a potom by to utkání vypadalo na tři body. Zvládli jsme výborně tiebreak a koncovku čtvrtého setu. Takže za prvé po tom měsíci, dokonce po 33 dnech bez soutěžního utkání, jsme předvedli dobrý sport.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Do utkání jsme vstoupily dobře, bohužel jsme ten dobrý výkon neudržely celou dobu. Přestaly jsme tlačit soupeře na servisu a v tiebreaku hrála jediná hráčka Nikola Kvapilová. Blahopřejeme soupeři a jenom doufám, že Karin Šunderlíková bude v pořádku.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): Gratuluji Dukle k vítězství v zápase. S přibývajícím časem a sety se rozehrála. My jsme v prvním setu dokázali zatlačit servisem, ale potom jsme byli nedůslední v jednotlivých činnostech. Potom už jsme nedokázali tlačit servisem a zápas se začínal otáčet. Nevím, zda mě těší zisk bodu, ale v pátém setu se nám zranila Karin Šunderlíková a jenom doufám, že to nebude nic vážného, a to je pro nás dnes největší ztráta.

Po dlouhé rozehře se domácí dostávají do dvoubodového vedení již za stavu 3:1 (Klára Vyklická). Prostějov dvojblokem velmi rychle vyrovnává (3:3) a po útoku z pipe a smeči nahrávačky Dukly do autu se dostává do vedení 4:6. Vše si vzápětí domácí nahrávačka vynahrazuje přesnou zalívkou (6:6). Další nevynucená chyba Dukly na útoku a eso Prostějova posílá hosty do vedení 8:11 (eso Klára Fatínová). Po time si připisuje Diana Frankevych další chybný příjem a Prostějov začíná bodově Dukle unikat (8:12). Dukle se vůbec nedaří na příjmu podání a útok z nouze je snadnou kořistí bloku Prostějova (10:16 – time domácí). Prostějovu nyní vychází vše a naopak Dukla přidává další technický prohřešek (10:18 – přešlap při útoku ze zadní zóny) a je velmi blízko ztráty první sady. Trenér Dukly Libor Gálík se snaží míchat se sestavou, ale náskok Prostějova je značný. První setbol si připisuje Prostějov již za stavu 14:24. Nikola Kvapilová tvrdě odvrací první setbol, druhý blokem Diana Frankevych. Na to, zda míč končí v autu, si musíme chvilku počkat. Jestřáb potvrdil správné rozhodnutí rozhodčích a hra pokračuje. Další útok Prostějova končí na anténce a hosté střídají (18:24). Až další rozehra je pro Prostějov úspěšná, nepatrná dírka v dvojbloku pouští míč mezi hráčky Liberce a hosté vedou 0:1 na sety.

Úvod druhé sady patří Prostějovu, který již za stavu 2:5 vede o tři body. Domácí se stále hledají a nemůžou se prosadit přes blok, anebo ztroskotají na kvalitním poli Prostějova, zřejmě za to může dlouhý herní výpadek (3:9 – time Dukla). Až při podání Tairy Ke Alohilani Robins-Hardy se daří domácím hráčkám snižovat vysoký bodový náskok Prostějova (8:10 – eso, time hosté). Po smeči Prostějova do pásky je Dukla pouhý jeden bod za Prostějovem, vzápětí se Diana Frankevych prosadí z hlavního kůlu a je vyrovnáno (11:11). Při podání Karin Šunderlíkové hosté odskakují o tři body (12:15). Po dalším zásahu jestřábího oka do hry domácí snižují, protože smeč Karin Šunderlíkové končí v těsném autu (15:16). Další smeč Prostějova do autu je tentokrát bez jestřábího oka, protože byl opravdu velký a máme opět vyrovnáno (17:17). Po dlouhé době se domácí hráčky dostávají do vedení, může za to parádní vysoký blok Thamiery Silvy de Mello (19:18). Další chybička na útoku Dukly a hosté jsou zpět ve vedení (19:20). Po bloku Karin Šunderlíkové získává Prostějov důležité dvoubodové vedení (20:22). Přesto máme velmi rychle vyrovnáno, špatný odhad na míč při útoku nám předvedla Pavla Meidlová a Prostějov žádá time (22:22). Nikola Kvapilová si pohlídala míč, který směřoval zadarmo na stranu Dukly a Kateřina Kvapilová blokem získává první setbol pro Duklu (24:22). Karin Šunderlíková smečuje po lajně do autu a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Třetí set nám začíná velmi vyrovnaně. Obě družstva se překonávají v obraně na síti i v poli a pravidelně se střídají na podání až do stavu 8:8. Potom ale Dukla dvakrát chybuje na útoku a dovoluje Prostějovu odskočit o tři body (8:11 – time Dukla). Po odpočinku se domácí hráčky přibližuji na jediný bod po nedorozumění Prostějova na síti (10:11). Blok Lucie Šulcové zastavuje nejproduktivnější hráčku Prostějova a je vyrovnáno (13:13). A když Lucie Šulcová vytluče dvojblok Prostějova, trenér hostí Michal Matušov žádá oddechový čas (14:13). Nikola Kvapilová z velké nouze tvrdě útočí a Dukla vede po dlouhé době o dva míče 16:14. Další plusový bod si s pomocí jestřábího oka připisuje Nikola Kvapilová, protože míč lehce olíznul blok Prostějova (18:15). Po kvalitní obraně v poli se na hlavním kůlu prosazuje Klára Faltínová a máme tu oddechový čas Dukly (19:18). Jednoblok Karin Šunderlíkové a čisté eso Simony Bajusz otáčí skóre na stranu Prostějova (19:21). Nikola Kvapilová z vedlejšího kůlu ostrou diagonálou rychle vyrovnává (21:21) a možná se dočkáme dramatické koncovky. První setbol třetí sady si připisuje Karin Šunderlíková (24:23), Klára Vyjklická signálem středem vyrovnává, ale zkažené podání Dukly daruje druhý setbol Prostějovu. Druhý již proměňuje Klára Faltínová se štěstím dírou v bloku Liberce a hosté jdou do vedení 1:2 na sety.

Prvního oddechového času jsme se ve čtvrté sadě dočkali již za stavu 4:1 pro domácí, protože nepříjemné podání Kláry Vyklické dělá Prostějovu značné potíže. Po time tu máme další eso (5:1). V další rotaci hosté chybují na útoku (Josefína Smolková), z vedlejšího kůlu tvrdě útočí Nikola Kvapilová, a když si Taira Ke Alohilani Robins-Hardy připíše přímý bod z podání, Prostějov žádá svůj druhý time v tomto setu (9:2). Po time Nikola Kvapilová přidává desátý bod a domácí vedou o osm bodů (10:2). Hosté se nevzdávají a zejména blokem snižují vedení Dukly (12:6 – blok Petra Kožoušková, 15:10 – blok Karin Šunderlíková). Ale i Dukla má ve svém týmu kvalitní blokařky. Na 18:11 zvyšuje právě touto činností Lucie Šulcová. Po dalším bloku Prostějova žádá domácí trenér oddechový čas, to se na bloku prosadila Petra Kožoušková a snižuje na 21:16. Přesto se dnešní utkání velmi rychle blíží do rozhodující zkrácené hry. Po smeči Pavly Meidlové do autu přichází první setbol čtvrtého setu (24:17). První setbol si Dukla kazí sama smečí do sítě. Ale i Prostějov smečuje do sítě (Pavla Meidlová), možná až do spodní pásky a je opět vyrovnáno, nyní 2:2 na sety.

Do tiebreaku vstupují obě družstva velmi zodpovědně, ale za stavu 2:2 rozhodčí zastavuje hru, pod sítí zůstává Karin Šunderlíková, drží se za nohu a musí střídat. Nového míče se zhostil Liberec, respektive Nikola Kvapilová, která svým 29. bodem posílá Duklu do vedení 4:2. Prostějov se nevzdává a využívá chyby Liberce na útoku a je vyrovnáno (4:4). Špatně sehraný signál Prostějova středem končí až na tribuně a Dukla se vrací do vedení (7:5). I další útok středové hráčky, výborné dlouholeté reprezentantky Veroniky Trnkové, končí mimo hrací pole a Dukla na druhou stranu odchází s tříbodovým vedením (8:5). Nikole Kvapilové se proti Prostějovu tradičně daří, a i dnes přidává jeden bod za druhým a domácí již vedou 11:6 (time Prostějov). Mečbol si připsala kapitánka Klára Vyklická blokem a další blok Tairy Ke Alohilani Robins-Hardy již znamenal vítězství Dukly 3:2 na sety.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

VK ŠELMY BRNO – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

K dohrávce 16. kola ženské volejbalové extraligy nastoupily proti sobě hráčky domácího VK Šelmy Brno a TJ Sokol Frýdek-Místek. Zápas druhého s posledním ale nabídl, mimo jiné, i pohled na nové posily obou týmů - na straně Brna brazilskou smečařku Jessicu Silvu a na straně druhé kolumbijskou smečařku Yeny Murillo.

VK Šelmy Brno – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:15, 25:22, 25:12)

Rozhodčí: Kubinec J., Slezák J.

Počet diváků: 97

Domácí: Šmídová, Silva, Benediktová, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová.

Hosté: Petrová, Krejčí, Doshkova, Agbolossou, Strušková, Dvořáčková, libero Kulova. Střídaly: Fukalová, Murillo, Michalčíková, Böhmová

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Zápas byl podle našich představ, ve všech setech až na ten druhý, kde nás dotáhly, tak jsme byly v převaze. Výborně jsme hrály na útoku a začlenila se i Jessica. Jinak jsme měly celý zápas v naší režii a jsem ráda, že jsme předvedly takový výkon, jaký jsme předvedly.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Tento zápas jsme dnes zvládli perfektně. Děvčata od začátku bojovaly, výborně jsme dnes hráli v obraně, což nás neustále posouvalo dopředu. Měli jsme celý zápas pod kontrolou a jednoznačně jsme zvítězili.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Tak si myslím, že první dva sety jsme hrály s Šelmami vyrovnaný volejbal, ale bohužel to na takového soupeře nestačilo. A v tom třetím setu nás už soupeř dostal na přihrávce, kvalitně servíroval a my jsme si to nemohly odpřihrávat.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Tak zápas měl dvě úrovně. Když budeme hodnotit druhý set, tak si myslím, že jsme hrály velice pěkný útočný volejbal, taky jsme hrály koncovku. Škoda, že jsme takovou výkonnost neudržely dál. Poslední set bych vůbec nehodnotila. V prvním setu jsme byly značně nervózní a už jsme to nedotáhly.“

Po dobrém startu do zápasu se Frýdek-Místek dostal do vedení 5:2. Avšak dále se hostujícím hráčkám příliš nedařilo na příjmu a po dlouhých a úspěšných sériích na podání domácích hráček Madsen, Kelnárové a Širůčkové se Šelmy dostaly do vysokého vedení. Po dobré sérii na podání Frýdek-Místek náskok domácích sice stáhl, nicméně svěřenkyně trenérky Dedkové už vzápětí nebyly schopné závěr setu zdramatizovat a Šelmy zvítězily 25:15.

Začátek druhé sady byl v režii domácích Šelem, které se po dobrých podáních rychle ujaly vedení 8:3, a hostující trenérka si musela vzít oddechový čas. Avšak hostující hráčky po sérii chyb Šelem byly schopné tento náskok stáhnout na 10:9. Výkon sokolek se v druhém setu zvedl a při prvním oddechovém času trenéra domácích, Jaroslava Vlka, bylo skóre vyrovnané, 16:16. Po druhém domácím time-outu a napínavé koncovce si Šelmy nenechaly druhou sadu utéct a vyhrály 25:22.

Po vyrovnaném začátku třetího setu se Brno po úspěšných útocích Antonie Kelnárové zvedlo a za stavu 7:4 trenérka hostí zastavuje hru oddechovým časem. Hráčkám Frýdku se ale nadále nedaří a za stavu 13:6 opět odchází k lavičce. I díky skvělému servisu Pavly Šmídové Brno stále své vedení navyšuje a utkání dohrává ve velké pohodě, 25:12.

Autor: Richard Bednář