21.3.2022

Druhé vítězství Olomouce a Králova Pole ve čtvrtfinále a první pro Prostějov

Třemi zápasy pokračovalo čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22. Brněnské Šelmy sehrály s Olomoucí vcelku vyrovnané utkání, na vítězství to však nestačilo. K vyrovnání čtvrtfinálové série domácí palubovku nevyužil ani pražský Olymp proti KáPéčku. To znamená, že celky Olomouce a brněnského Králova Pole vedou v sérii 2:0 a oběma chybí udělat poslední krok k postupu do semifinále. V souboji Prostějova a Ostravy se potvrdila tradice letošní sezóny, že vzájemné duely vyhrává domácí tým a tím byl dnes Prostějov, který tak srovnal stav čtvrtfinálové série na 1:1.

VK ŠELMY BRNO – VK UP OLOMOUC

Olomouc i podruhé porazila celek brněnských Šelem, tentokrát poměrem 3:1 na sety a ujímá se tak vedení ve čtvrtfinále playoff UNIQA extraligy žen 2:0 na zápasy.

VK Šelmy Brno – VK UP Olomouc 1:3 (26:28, 25:21, 22:25, 16:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: Gall, Možnár

Počet diváků: 187

Domácí: Benediktová, Mikysková, Pluhařová, Širůčková, Nováková, Komárková, libero Chevalierová. Střídaly: Podhrázká, Beránková, Borovcová

Hosté: Šepeľová, Kneiflová, Tinklová, Silva, Blanco, Herdová, libero Slavíková. Střídaly: Mostsitska, Štimac

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Věřily jsme, že bychom doma mohly Olomouc porazit. Já jsem hrozně zklamaná, že se nám to nepodařilo. Myslím si, že jsme hrály dobrý volejbal, ale asi to chtělo ještě někde přidat, protože to nestačilo. V Olomouci máme ještě jeden pokus a myslím si, že tam nemáme co ztratit. Půjdeme do dvousetprocentního rizika, jinak to dopadne stejně jako tady.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Sklonili jsme se před lepším soupeřem. Dnes jsme zahráli mnohem lepší zápas než v Olomouci, ale prostě to nestačilo. U nás by to muselo sednout opravdu všem na top výkon, na to abychom si mohli myslet, že budeme porážet Olomouc. Soupeřky, i přesto že jsme je zatlačili, ukázaly svoji kvalitu.“

Zuzana Šepeľová (kapitánka VK UP Olomouc): „Začaly jsme dobře. V prvním setu jsme od začátku vyhrávaly a tak jsme si dokázaly koncovku pohlídat, i když ta koncovka byla velmi napínavá. V druhém setu jsme bohužel nemohly složit od začátku setu a tím pádem jsme nezvládly ani závěr. Ze začátku jsme prohrávali 8:2. Věděly jsme ale, že jestli chceme postoupit, tak dnes je to klíčový zápas. Chtěly jsme vyhrát a bojovností a obranou jsme si to uhrály.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Jsem strašně rád, že jsme toto utkání zvládli. Myslím si, že utkání se lámalo ve třetím setu, kdy Šelmy měly navrch, a my jsme tahali za kratší konec. Výborné utkání hrála Soňa Mikysková, kterou se nám prostě nedařilo zablokovat. Ve třetím setu jsme ji tam, dá se říct, se štěstím chytli a od té doby holky začaly předvádět to, na co mají. Do té doby to z naší strany bylo trošku bezhlavý. Gratuluji našim holkám. Soupeř podal taky velice bojovný výkon. Myslím si, že ta série má svoji kvalitu a je to bojovná série. Vedeme 2:0, ale do semifinále postoupí tým, který bude mít tři vítězství.“

Do druhého zápasu playoff vstoupily lépe hráčky Olomouce, které se ujaly brzkého vedení v zápase (4:8). Šelmy místy působily zakřikle. Pokaždé když to vypadlo, že se na Olomouc můžou ve skóre dotáhnout, tak přišly dvě nevynucené chyby po sobě a soupeřky byly opět ve vedení. Domácím volejbalistkám se přece jen povedlo před koncovkou prvního setu srovnat (17:17). Hostující hráčky i díky šťastným soubojům nad sítí opět odskočily Šelmám na rozdíl tří bodů (18:21). Ondřej Boula se snažil povzbudit své svěřenkyně při oddechovém času. Oddechový čas se vyplatil a Šelmy se dostaly do velmi vyrovnané koncovky, ve které držely výhodu setbolu, o kterou ovšem díky šťastnému bodu z podání o pásku přišly. Soupeřky posléze setbol proměnily a ujaly se vedení 1:0 na sety.

Začátek druhého setu byl jak nový zápas. Brněnské volejbalistky vlétly na své soupeřky ve velkém stylu a ujaly se vysokého vedení 7:1. Z ledové sprchy se hráčky Olomouce dokázaly vzpamatovat a přiblížit se k domácím soupeřkám na rozdíl dvou bodů, načež reagovala domácí lavička prvním oddechovým časem v tomto setu (11:9). Před koncovkou druhého setu zápas nabral obrátky a oba týmy od té doby hrály tak, jak si playoff zasluhuje. O dlouhé výměny zakončené pořádnými smeči, doprovázené emocemi, nebyla nouze. Do závěru druhého dějství ovšem vstupovaly lépe domácí volejbalistky, které po esu své kapitánky Soni Novákové vedly o pět bodů (21:16). Tento náskok, díky stylovému zakončení Soni Novákové, domácí volejbalistky přetavily v zisk jejich prvního setu v tomto utkání a vyrovnali tak dosavadní průběh zápasu (1:1 na sety).

Zápas gradoval každým bodem, začátek třetího setu nebyl výjimkou. Bylo vidět, že oba týmy jsou na tuto sérii dobře připravené a chtějí předvést ty nejlepší výkony. Třetí set byl od začátku vyrovnaný, dlouho se ani jeden z týmů nedokázal odpoutat ve skóre více než o jeden bod. Jako prvním se to povedlo brněnským Šelmám, které se po esu Anny Komárkové ujaly vedení 12:9. Brněnský nástup se pokusil zastavit hostující trenér Martin Hroch oddechovým čase (14:10). Před koncovkou třetí sady se skóre opět začínalo vyrovnávat. Za stavu 17:16 si Ondřej Boula svolal svoje svěřenkyně k poradě. Štěstí v tomto zápase Šelmám moc nepřálo a malý náskok, který si během setu vytvořily, prohospodařily. Třetí sadu na svoji stranu strhly hráčky Olomouce poměrem 22:25.

Ze začátku čtvrtého dějství měly navrch hráčky hostujícího týmu. Šelmy zápas nevzdávaly a praly se o každý bod. Nicméně proti dobře a v pohodě hrající Olomouci se jim po ztrátě třetího setu těžko hledal recept na jejich hru. Olomouc celou čtvrtou sadu kontrolovala a dokráčela si v druhém zápase playoff proti Šelmám Brno pro vítězství, 1:3.

Autor: Pavel Koukal

PVK OLYMP PRAHA – VK KRÁLOVO POLE

V prvním utkání play-off v Brně sahal Olymp po vítězství, vedl po dvou setech 2:0, ve třetím setu nedotáhl vedení 22:20 do konce, obdobné to bylo v setu čtvrtém – vedení 18:16. V poslední setu Olymp sice prohrával 6:9, ale pak přišlo vedení 14:11 a 16:15. Bohužel čtyři neproměněné mečboly Olympu a z prvního bodu se radovaly brněnské hráčky. Olympu nezbývalo nic jiného než páteční zápas zahodit za hlavu, jít do dnešního zápasu s tím, že není horším týmem a v maximální možné míře využít domácí prostředí. Domácí hráčky za svým snem šly velmi statečně, ale od poloviny zápasu se začala projevovat síla brněnských hráček, které si po pěti letech odvezly cennou výhru z pražské haly Olympu a do této chvíle v nejdůležitějším zápase sezóny.

PVK Olymp Praha – VK Královo Pole 1:3 (25:23, 21:25, 19:25, 19:25)

Rozhodčí: Nedbálek, Poláček

Počet diváků: 200

Domácí: Kelnárová, Brancuská, Kopáčová, Kalhousová, Šimáňová, Smutná, libera Pešková, Lukešová. Střídaly: Šmídová, Neumannová, Brichtová, Patočková, Poloučková

Hosté: Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Jelínková, Pavlíková, Hrušecká, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Kuníková, Pavlicová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Do prvního setu jsme vstoupily velmi dobře. Bylo to od začátku moc těžké, tahaly jsme se s Brnem bod po bodu, ale v koncovce jsme úvodní set zvládly. Bohužel pak následující tři sety byly všechny stejné. Rvaly jsme se o body, chvíli jsme daly čtyři body, potom Brno, ale v koncovkách nebo od stavu 17:17, kdy se to lámalo, tak nám Brno uskočilo a my jsme v samém závěru nedokázaly soupeře dotáhnout. Myslela jsme si, ž, po pátečním utkání v Brně zápas zvládneme lépe, ale Brno bylo disciplinovanější, dělalo méně chyb a my jsme ty koncovky nezvládly.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Byl bych rád, kdybychom v Praze ještě jedno utkání hráli, diváci by si ho zasloužili a hráčky rovněž, protože se v té sérii dřou jako koně. Koncovky v zápase v Brně nám dávají za pravdu, že nám něco k tomu super výkonu chybí. Dnešní zápas byl podobný, byli jsme dobře připraveni na utkání, s Brnem jsme o sobě dobře věděli. První set byl z naší strany bezchybný, dobře jsme přihrávali. Dobře jsme začali i set druhý, ale na stavu 16 jsme již prohrávali. V dalších setech to bylo podobné. Nás sráží to, že v jednom postavení dokážeme neuhrát po sobě 5-7 míčů a ztrácíme sebedůvěru a odvahu. Jistota v těchto situacích není, protože jsme v letošní sezóně příliš nevyhrávali. Play-off je nová soutěž, i pro Brno to bude těžké. Do třetího zápasu nemáme co ztratit, můžeme tu sérii protáhnout a vrátit volejbal do Prahy. Poslední krok, aniž bych brněnské hráčky strašil, bývá strašně těžký. Musím ale dnes poblahopřát Richardovi, jeho chlapům a jeho hráčkám, protože jste byli dneska lepším týmem. Blahopřeji.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Pro mě je tento den výjimečný, protože si nepamatuji, že bych tady s A týmem vyhrála. Jsem za dnešní výhru moc ráda. Věděly jsme, že ta série s Olympem nebude vůbec jednoduchá. Olymp hrál výborně, ale myslím si, že jsme byly trochu trpělivější a týmovým výkonem jsme to dokázaly dotáhnout do konce.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Pro nás je to strašně těžká série, cítím to spíš jako souboj čtvrtého s pátým. Očekávali jsme, že Olymp je soupeř, který má vysokou kvalitu. Standa Mitáč se na nás velmi dobře připravil, každé play-off je proti Olympu těžké. Série samozřejmě nekončí, máme pouze náskok. Jsme rádi, že jsme to tady zvládli, pět let jsme tady nevyhráli. Naší výhodou byl široký kádr, dostřídání se nám povedla a posunula nás v důležitých setech k vítězství. Musím vyzdvihnout výkon Olympu v prvním setu, byl bezchybný a v Brně nás nečeká vůbec nic jednoduchého. Neradi bychom, ale sérii vraceli zpátky do Prahy. Doufám, že se zranění Terezky Patočkové neukáže jako moc těžké a že do série dokáže naskočit.“

Oba týmy začaly zápas velmi zostra, všechny hráčky tlačily servisem. Bylo k vidění hodně přímých bodů, ale i zkažených servisů. Pokud byl servis zkrocen, tak většinou se zakončovalo tvrdým útokem. Stav byl dlouho vyrovnaný, Olymp vedl třikrát o dva body (naposledy 20:18), rozhodovalo se až v úplném závěru setu. Nejprve útočila domácí Kalhousová a získala setbol pro Olymp, poté útočila nejlepší hráčka Brna Jelínková – ale do autu a zisk prvního setu patřil Olympu Praha.

Nadšeně hrající domácí hráčky vstoupily skvěle i do druhého setu, na síti vytvořily nepropustnou obranu a vedly 4:0. Brněnské hráčky pochopitelně nic nevzdaly, zlepšenou obranou na síti vyrovnaly (12:12) a hned šly do vedení 16:12. Olymp vyrovnal na 16:16 a drama pokračovalo dále. Brno vytáhlo svého servisového žolíka a Hana Judlová si připsala hned dvě esa a Brno vedlo 23:20. Náskok nepromarnilo a bylo srovnáno 1:1 na sety.

Pohledný a velice kvalitní volejbal pokračoval i nadále. Brno svůj výkon stupňovalo, útok byl rozložen na více hráček, které téměř nechybovaly. Naproti tomu Olymp mírně polevil, netlačil servisem, připravoval si těžké situace a Brno vše nekompromisně trestalo a šlo do vedení 17:11. Takovýto náskok si kvalitně hrající Brno již nenechalo vzít a šlo do vedení 2:1 na sety.

Olymp vstoupil do čtvrtého setu opět s velkým odhodláním, v jeho úvodu Brno udělalo několik nevynucených chyb a Olymp držel náskok (11:7). Potom ale přišly velké chyby Olympu, Brno vyrovnalo na 13:13 a ihned, obdobně jako ve třetím setu, navýšilo svůj náskok na 15:13. V závěru zápasu již Olymp trochu odpadl. Brno sice sem tam kazilo servisy, ale na útoku na síti bylo lepší. Olymp sice snížil z 15:20 na 19:20, ale to bylo ze strany domácího týmu vše. Brno zvítězilo 3:1 na sety a ujímá se v sérii vedení 2:0.

Autor: Jiří Trochta

VK PROSTĚJOV – TJ OSTRAVA

Druhé čtvrtfinálové utkání UNIQA extraligy ČR 2021/22 v Národním sportovním centru Prostějov měly ostravské volejbalistky v prvních dvou sadách jednoznačně rozjeté na výhru. Ženy VK však v obou případech dokázaly pro ně špatný průběh zvrátit ve svůj prospěch, takže se pak zrodil zdánlivě hladký výsledek, za nímž ale stála kupa prostějovské bojovnosti. A prozatímním vyústěním je tak vyrovnaný stav série 1:1 na duely.

VK Prostějov – TJ Ostrava 3:0 (25:19, 29:27, 25:14)

stav série 1:1

Rozhodčí: Horký P., Ištvanech M.

Počet diváků: 350

Domácí: Bajusz, Fričová, Kvapilová, Šunderlíková, Faltínová, Löff, libero Stavinohová. Střídala: Smolková

Hosté: Nečiporuka, Jedličková, Kotlabová, Štrbová, Zemanová, Kašparová, libero Jančová. Střídaly: Pospíšilová, Jasečková, Chládková, Bauerová

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Jsme strašně šťastné. Musím vyzdvihnout Karču Šunderlíkovou za to, jak neuvěřitelným způsobem dotáhla velkou ztrátu v úvodním setu a jeho obratem nakopla celý náš tým. Druhý set byl potom vyrovnaný, společnými silami jsme zvládly jeho důležitou koncovku. A to rozhodlo celé utkání. Teď se musíme dobře připravit na třetí zápas, abychom z Ostravy přivezly druhé vítězství.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „V prvním setu jsme nehráli dobře, ale zvrat přišel skvělým podáním Karin Šunderlíkové, která ho vlastně celý dojela do úspěšného konce. To nás nastartovalo, ještě jsme však museli zvládnout další klíčový úsek. A to závěr druhé sady, kdy holky bojovností odvrátily tři setboly soupeře. Třetí set pak už probíhal v naší režii, za vítězství 3:0 i srovnání série jsme moc rádi. Ve všech herních činnostech se nám podařilo Ostravu předčít, zejména výborným útokem. V rozhodujících momentech jsme ubránili, následně zakončili. A jedeme dál!“

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Hrozná škoda prvního setu, kde jsme vedly 19:13 a prohrály 19:25 tím, že rozhodla Karin Šunderlíková servisem. K tomu se bohužel přidala trochu nešťastná koncovka druhé sady, kterou jsme těsně nevybojovaly, a třetí set už byl z naší strany špatný. Nechaly jsme se zlomit, což by se nemělo stávat, je potřeba se naplno rvát o každou sadu. Každopádně věřím, že série ještě přinese krásné zápasy, z naší strany určitě bojovnější.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Stav série je 1:1, my se musíme zlepšit do příštího zápasu, na který zveme fanoušky. Co se týká dnešního utkání, výborně jsme jej začali, ale od stavu 13:19 nás Karin Šunderlíková dostala smečovaným servisem. Vůbec jsme ho neodpřihrávali, navíc se nám pak nepovedlo dohrát ani koncovku vyrovnaného druhého setu v závěrečné přetahované. Dnešní porážku musíme hodit za hlavu, série je nerozhodná a jede se dál.“

Slabší obrana, dva nedůrazné útoky Raquel Löff, jeden špatný příjem – a z 2:2 to náhle bylo 2:6. Vzápětí ale pomohla smečovaným podáním Karin Šunderlíková a skóre se rychle srovnalo (6:6). Jenže Hanačky dál působily dost nejistě, chybovaly, tudíž jejich manko znovu rostlo (7:11, 9:15). Družstvo TJ výborně servírovalo, mělo lepší útok i defenzivu a s přibývajícím časem čím dál víc kralovalo (11:18). Naopak vékáčko se dostalo do hlubokého útlumu, z nějž ne a ne se dostat. Až Šunderlíková mu hlavně svými bombami ze servisu a také drtivými smečemi zahajovací část doslova zachránila. Předvedla totiž neskutečnou one woman show v podobě třinácti bodů za sebou (!), včetně pěti es - 25:19.

Tenhle těžký direkt soupeřky logicky uzemnil natolik, že rovněž zkraje druhého dějství tápaly, zatímco domácí tým využil momentální euforie k dalšímu trháku (4:1, 6:2, 8:4). Výkonnostně se chytily všechny hráčky v čele s Klárou Faltínovou, ovšem Ostravanky nezůstaly dole napořád. Z nejhoršího se záhy dostaly, potrestaly novou sérii hrubek VK a najednou šly znovu do vedení 10:12. Hostující hráčky svým celkovým progresem vrátily dění na palubovce k počátečnímu rozložení sil (12:15). Čadovy svěřenkyně zabojovaly a tříbodové manko srovnaly (16:16), později ještě jednou (19:22 – 22:22). Načež se odvrácením setbolu dokonce propracovaly k vlastní možnosti zavřít sadu (23:24 – 25:24), kterou však z několika útočných pokusů neproměnily. Přesto dramatický závěr urvaly, neboť zrušily další dva setboly protivnic a Šunderlíková symbolicky rozhodla esem – 29:27.

Opětovná dávka pozitivní energie nakopla Prostějov i do třetího dílu, kde měl od úvodu navrch (4:2). Severomoravská družina sice chvilkově dotáhla z 6:3 na 6:5, jenže následně přišel při účinných servisech Löff, Simony Bajusz a Karolíny Fričové mohutný nápor celého domácího kolektivu (7:6 – 12:6, 12:8 – 15:8, 19:9), jenž v této pasáži šlapal jako pověstné švýcarské hodinky. Bouřlivé obecenstvo aplaudovalo i několika ukázkovým blokům přímo na zem, prostě již nebylo co řešit a hostitelky oslavily dílčí zápasový triumf – 25:14 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč