27.10.2018

Dukla v boji o 2. místo zdolala Prostějov v tie-breaku, brněnské derby pro Šelmy

Velká bitva se odehrála v Liberci v UNIQA volejbalové extralize žen 2018/19, kde domácí Dukla neudržela vedení 2:0 a zvítězila nad úřadujícím mistrem z Prostějova až v tiebreaku. To se již nepodařilo domácí Ostravě, odkud si děvčata z pražského Olympu odvážejí vítězství 3:2. V brněnském vyhecovaném derby Šelmy vezou cenné vítězství nad sousedním KP Brno. Zatím neporažená UP Olomouc jistě přehrála Přerov a Frýdek-Místek veze cenné vítězství ze Šternberka.

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV

Dlouhý zápas plný zvratů, hodně bojovnosti, ale i chyb. Volejbalově nejhezčí byl pátý set, naprosto vyrovnaný až do posledních míčů, které uhrálo domácí družstvo.

č.: 26         dne: 27. 10. 2018        v hod.:15.00

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 3:2 (25:20, 25:23, 18:25, 20:25, 15:12)

Rozhodčí: Činátl R., Nedbálek A.

Počet diváků: 251

Domácí: Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Šustrová, Holubcová, Vaňková, Veselá

Hosté: Kojdová, Rutarová, Horká, Nová, Bezmandolská, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Toufarová, Šmídová, Polášková

Laura Holubcová (kapitánka domácích): „Zápas jsme ubojovaly, doma nechceme prohrávat.“

Helena Horká (kapitánka hostů): „Škoda prvních dvou setů, dlouho nám trvalo než jsme začaly hrát náš volejbal. Pátý set je už vždy trošku o štěstí a to bylo na straně domácích.“

Lubomír Petráš (trenér hostů): „První set jsme prohráli v jednom postavení a druhý v koncovce. Další dva sety jsme byli jasně lepší. Pátý jsme prohráli v koncovce, ale s předvedenou hrou jsem spokojený.“

Začátek zápasu byl ve znamení nervozity obou týmů, domácí hráčky se pak dostaly rychleji do zápasu, dominovaly především na podání a výbornou hrou v poli. Vytvořily si pětibodový  náskok, který si s přehledem pohlídaly  až do  konce setu – 25:20.

Vstup do druhého setu se domácímu týmu vůbec nepovedl, kupil jednu chybu za druhou (5:10). Pak se vrátil ke hře z prvního setu, náskok hostů pomalu stahoval a ve vyrovnané koncovce rozhodl větším důrazem na útoku – 25:23.

Opět tragický vstup domácího týmu do setu (3:9), poté vyrovnání na 10:10 a to bylo od domácích v tomto setu vše. Nedařilo se jim v žádné herní činnosti, prostějovský tým dokráčel bez problémů k vítězství ve třetím setu – 18:25.

Celý čtvrtý set byl ve znamení marné snahy domácího týmu stáhnout náskok soupeře. Podařilo se to až v koncovce, stav 18:18 a 19:19 ale to bylo vše, další zbytečné chyby domácích rozhodly o rychlém konci setu ve prospěch Prostějova – 20:25.

Pátý se jednoznačně nejkvalitnější a pro diváka nejpohlednější volejbal se šťastnou koncovkou pro domácí – 15:12.

Autor: Jindřich Martinec

TJ OSTRAVA - PVK OLYMP PRAHA

V 6. kole Ostrava přivítala ambiciózní Olymp Praha, který se chce vrátit na medailovou vlnu. Začátek extraligy mu nevyšel úplně podle představ, ale teď už se pomalu rozjíždí. Domácí zatím podávají nevyrovnané výkony a hlavně je sráží velké chyby v koncovkách. Což se dnes podařilo změnit jen částečně, a tak se po pětisetové bitvě z vítězství radoval Olymp.

č.: 30      dne: 27. 10. 2018    v hod.: 17:00

TJ Ostrava - PVK Olymp Praha 2:3 (28:26, 23:25, 25:22, 14:25, 13:15)

Rozhodčí: Gall J., Horký P.

Počet diváků: 170

Domácí: Zemanová, Žolnerčíková, Diatková, Nečasová, Makauskaite, Lukáčová, libera Chevalierová, Červenková. Střídaly: Kašparová, Sedláčková, Zedníková, Faltínová

Hosté: Šimáňová, Šmídová, Komárková, Bartecká, Kalhousová, Černá, libera Stavinohová, Pešková. Střídaly: Staňková, Fomenková, Vojíková

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Po vyrovnaných dvou setech, kdy jsme si koncovky rozdělily, jsme výborně našláply do třetího setu, ale po zbytečném polevení za stavu 20:10, jsme dovolily se soupeři nadechnout, čehož využil ve čtvrtém setu, i díky spoustě našich chyb dovedl utkání do tie-breaku. Tie-break byl z naší strany málo bojovný.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Za stavu 2:1 jsme byli málo agresivní v jednotlivých činnostech. V důležitých momentech musíme lépe přihrávat, abychom mohli hrát pestřeji středem. Děkuji divákům za skvělou atmosféru.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „V prvním setu jsme byly nervózní, ale hrály jsme vyrovnanou hru, koncovka druhého setu dobrá, ale ve třetím setu jsme ztratily koncentraci. Super čtvrtý set. Tie-break jsme hrály bojovně, soupeře jsme nepustily na dostřel, vedly jsme skoro pořád o  dva až tři body a zvládly jsme to. Máme radost z výhry.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Spokojenost z vítězství. Vezeme dva body z půdy soupeře, což je v našem případě dobrý počin. Utkání bylo po většinu času velmi vyrovnané. Nás částečně rozhodila koncovka prvního setu po nevyužití setbolu. Byla to bodová houpačka, kdy se střídaly okamžiky dobrého volejbalu s velkým množstvím chyb. Ve čtvrtém setu jsme kvalitně podávali, výrazně nás posunul servis Bartecké. V tie-breaku naopak po zkaženém servisu za stavu 9:14 jsme se klepali o vítězství.“

Na počátku prvního setu Ostrava ztrácela na Prahu dva až tři body (3:6, 10:13). Podařilo se jí však vyrovnat 13:13, kdy si vzal trenér hostů time-out, který na chvíli zabral (15:16), avšak domácí tým se rychle dostal do vedení (18:16), hostující trenér si tak musel vzít další oddechový čas. Po té Pražanky dvakrát srovnaly (19:17, 19:19, 23:21, 23:23). Následně se TJ nepodařilo využít setbol a Olympu se podařilo obrátit skóre (24:25). Po vypjaté koncovce (25:25, 26:26) se nakonec z vítězství v setu radovaly domácí hráčky.

Druhý set začal vyrovnaně, oba týmy od sebe dělil pouze jeden nebo dva body (6:6, 6:8, 10:12, 13:12, 15:16). Hostům se však podařilo navýšit jejich náskok, domácí volejbalistky je stále měly na dohled (15:18, 17:20, 19:20, 20:22, 21:23). Ostravačky nedaly svou kůži levně a srovnaly na 23:23, kdy si trenér Prahy vybral oddechový čas, který přinesl své ovoce a v druhém setu zvítězil Olymp.

Do třetího setu vstoupily domácí hráčky pravou nohou, od počátku si udržovaly náskok, který postupně navyšovaly (8:3, 10,5, 14:8, 16:9, 20:10). Hostující hráčky si takový vývoj setu nenechaly líbit a začaly snižovat skóre, až téměř srovnaly (20:13, 21:15, 22:20). V koncovce ale byla přece jenom úspěšnější Ostrava.

Skoro dotažená koncovka třetího setu nastartovala hosty (1:5, 5:9) a byť Ostrava dotáhla na 8:9, tak to bylo z její strany víceméně vše (9:14, 11:20, 12:22). Čtvrtý set s přehledem vyhrála Praha.

Tie-break začala lépe Ostrava (4:2), ale při servisu Fomenkové špatně přijala i útočila a rázem bylo skóre 4:7. Domácí tým nesložil zbraně (6:7, 8:9), pak však udělal nevynucené chyby (8:12, 9:14), a byť zvládl odvrátit čtyři mečboly po sobě, pátý už si Olymp nenechal vzít.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK KRÁLOVO POLE – VK BRNO

Sobotní podvečer sliboval v hale na Vodově zajímavou volejbalovou podívanou. Domácí Královo Pole totiž hostilo Šelmy, a tak si diváci mohli užít první brněnské derby mezi těmito dvěma týmy. A obě družstva fanouškům nabídla pohledný a bojovný volejbal od začátku až do konce, když se v zápase prala o každý míč. Vítěznou radost měly nakonec vepsány do tváří hostující hráčky, které nad Královým Polem zvítězily ve třech setech.

č.: 28     dne: 27. 10. 2018     v hod.: 18:00

VK Královo Pole – VK Brno 0:3 (21:25, 22:25, 22:25)

Rozhodčí: Spáčil L., Kavala T.

Počet diváků: 350

Domácí: Nichol, Skiba, Kvapilová, Fricano, Meidlová, Vyklická, libero Digrinová. Střídaly: Podhrázká, Šloufová, Kopáčová, Pavlíková, Podhrázká

Hosté: Beránková, Boulová, Nováková, Janečková, Kočvarová, Matuszková – Rossi, libero Chlumská. Střídaly: Pospíšilová A., Sklenářová

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): „Dnes jsme bohužel netlačily servisem, jak jsme si řekly. Zápas jsme si prohrály vlastními chybami a nepozorností.

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Myslím si, že jsme neodehráli špatný zápas. Dnes asi rozhodlo víc zkušeností a menší nervozita na straně soupeře.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Byl to těžký zápas, ale určitě divácky atraktivní, protože každý set byl vyrovnaný až do koncovky, takže jsme strašně rády za výhru 3:0 a tři body. Dneska to byl myslím pohledný volejbal.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Jsme asi na správné cestě, ale dnes náš výkon podpořila famózní Simona Janečková.“

Do utkání vstoupily oba týmy při chuti a na začátku prvního setu z toho byla tahanice do stavu 8:8. Pak sice Královo Pole hostujícím mírně odskočilo (10:8), Šelmy ale zareagovaly ihned (10:11) a vzápětí při podání kapitánky Soni Novákové utekly domácím hráčkám na rozdíl pěti bodů (12:17). Bodové manko se KP Brnu už smazat nepovedlo, v závěru sady se sice hostujícím volejbalistkám Královo Pole ještě dokázalo přiblížit (19:21), na výhru to však bylo málo (21:25).

Druhá sada byla v úvodu opět vyrovnaná (9:9), domácím se ale pak podařilo uzmout postupně až čtyřbodové vedení (14:10). Šelmy rychle srovnaly krok (16:16) a vzápětí to byl právě hostující tým, kdo měl před koncovkou těsně navrch (17:19). Tomáš Samsely bral za tohoto stavu oddechový čas, jeho svěřenkyně už ale soupeřky zastavit nedokázaly. V dresu VK Brna naopak přesně útočily Tereza Matuszková, Kristýna Boulová a Simona Janečková a se svým družstvem braly na Vodově i druhý set (22:25).

Třetí dějství měly domácí volejbalistky dlouho ve své režii (5:2, 14:12), Šelmy ale stejně jako v předchozím setu srovnaly a dostaly se do vedení 15:18. Královo Pole se nevzdalo, soupeřkám začalo v koncovce šlapat na paty (18:19) a srovnáním na 22:22 zdramatizovalo závěr třetího setu. V následujících třech výměnách se už ale nemýlily hostující hráčky a na Vodově si výhrou 22:25 vybojovaly tři body.

Autor: Barbora Mertová

TJ SOKOL ŠTERNBERK – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

S pouhými devíti hráčkami nastoupily volejbalistky Sokola Šternberk do utkání 6. extraligového kola proti svému sousedovi v tabulce Frýdku-Místku. Sokolské derby bylo vyrovnané pouze první set, v těch dalších už hostující tým dominoval a připsal si zasloužené tři body.

č.: 29      dne: 27. 10. 2018         v hod.:17:00

TJ Sokol Šternberk – TJ Sokol Frýdek-Místek 0:3 (23:25, 15:25, 18:25)

Rozhodčí: Kubinec J., Ištvanech M.

Počet diváků: 135

Domácí: Ticháčková, Oborná L., Ambrožová, Kotlabová, Schandlová, Kneiflová, libera Oborná B., Kaňková. Střídala: Zemánková

Hosté: Hadáčková, Šípová, Pavelková, Mitrega, Šnellyová, Borovcová, libero Radivojevičová. Střídaly: Šprochová, Grygarová.

Eliška Ticháčková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Utkání se mi těžko hodnotí, nefungovalo nám vůbec nic, vlastně žádná herní činnost.“

Vladimír Sirvoň (trenér TJ Sokol Šternberk): „Do dnešního utkání jsme si dělali určité naděje na dobrý výsledek, ale trošku nás zaskočil první set a jeho koncovka. Máme to teď složité, s jednou hráčkou na lavičce do pole se nedá zápas reálně koučovat. Věřím ale, že se to brzy dá dohromady.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Důležitý byl první set, ve kterém jsme se tahaly, ale konečně se nám na rozdíl od předchozích zápasů podařilo uhrát koncovku. Nebylo to vůbec pohledné utkání, Šternberk nám v něm hodně pomáhal svými chybami. Máme ale tři body a to se počítá.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „V této části soutěže to byl pro nás klíčový zápas, protože jsme samozřejmě věděli, že Šternberk tu porazil Ostravu a sebral bod Přerovu. Byli jsme tedy na utkání zodpovědně připraveni, ale pochopitelně vždy se rozhoduje až přímo ve hře. Po psychické stránce nám velmi pomohl uhraný první set, pak už jsme dokázali ubránit klíčové hráčky soupeře a těžili jsme také z jeho chyb.“

Šternberk bez zraněné blokařky Hudylivové, za níž stejně jako v minulém kole na Olympu alternovala mladá útočnice Ambrožová, začal důležité utkání dvou sousedů ze samotného suterénu ligové tabulky dobře, v úvodní sadě dlouho těsně vedl, jenže od stavu 20:19 si nechal dát čtyři body a těsnou koncovku druhým proměněným setbolem získaly hostující volejbalistky.

Ztracený závěr první sady jako by oslabený domácí celek definitivně zlomil. Hanačky ve druhém dějství rychle prohrávaly 1:5 a 5:11 a nakonec se zmohly na pouhých patnáct vyhraných výměn.

V podobném duchu začala i třetí část duelu. Šternberk v ní ztrácel 0:5, jeho ztráta se i přes dílčí přiblížení nadále prohlubovala (7:15) a na víc než na čtyři body (16:20) už se domácí hráčky protivníkovi nepřiblížily. Po další výrazné porážce 18:25 bylo za zhruba hodinu hry hotovo a sokolské derby ovládli přesvědčivě hosté z Frýdku-Místku.

VOLEJBAL PŘEROV – VK UP OLOMOUC

Přerovanky se celý zápas nedokázaly zbavit velkého respektu ze síly soupeře. Ten naopak vydržel hrát velmi koncentrovaně celý zápas. Domácí tým se v průběhu utkání jenom jedinkrát dostal do jednobodového vedení. Bylo to až ve třetím setu, avšak rychle o něj přišel. Sedmibodová šňůra hostů uhasila veškeré naděje na zisk byť jediného setu.

č.: 27     dne: 27. 10. 2018    v hod.:18:00

Volejbal Přerov – VK UP Olomouc 0:3 (16:25, 16:25, 12:25)

Rozhodčí: Dušek P., Trumpeš D.

Počet diváků: 255

Domácí: Jehlářová, Zatloukalová, Svobodová, Shapaval, Měrková, Vander Meer, libero Vaňková. Střídaly: Jurášová, Šádková, Kohoutová, Šálková, Person

Hosté: Strušková, Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, libero Kovářová. Střídala: Napolitano-Šenková

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Věděly jsme, že přijede soupeř, se kterým musíme hrát odvážně, a to se nám nepovedlo. Protihráčky tvrdě trestaly všechny naše chyby.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Soupeř nastoupil připravený a koncentrovaný. Na profesionálním týmu vůbec nebylo znát, že během dvou dnů odehrál deset náročných setů. My jsme proti němu vypadali unavenější a odevzdanější. Navíc jsme nastoupili v hlavách s myšlenkou, že nám Olomouc dá na hubu. Vím, že můžeme prohrát, ale diváci odcházeli z haly s pocitem, že jsme odehráli nějaký přátelák. A to mě mrzí, protože i zásluhou olomouckých fandů tu byla výborná atmosféra a s přízní diváků nemůžeme takhle hazardovat.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Hráli jsme zodpovědně celý zápas a nedostaly jsme se do problémů. Kontrolovaly jsme celý průběh utkání.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Dnes jsme k zápasu přistoupili velmi zodpovědně, ne jako ve čtvrtečním duelu s Prostějovem, kde se nám to za stavu 2:0 »rozjelo«.Od začátku jsme hráli koncentrovaně a až na pár balónů v prvním setu jsme vývoj zápasu měli pod kontrolou.

Od prvních míčů bylo patrné, že vyšší kvalita hry je na straně hostujícího týmu. V první sadě se dařilo zejména Michalíkové, která se starala o přísun bodů na konto Olomouce.  Domácí kouč Vlček měl už za stavu 8:12 vybrané oba oddechové časy a marně se snažil burcovat svůj celek. Na druhé straně lodivod hostů si vybral jediný a hned po něm přišla chyba Přerovanek na servisu. Olomouc zakončila set v naprosté pohodě tříbodovou šňůrou.

Rozpaky nad hrou Přerovanek pokračovaly i v druhém dějství. Své vedení na 5:2 navýšila Olomouc bez větších problémů, když se míč od bloku pomalu odrazil mezi trojici domácích a ani jedna hráčka nebyla ochotna míč zahrát. Na lavičce olomouckého družstva panoval naprostý klid, neboť trenér si nemusel vybrat ani jediný oddechový čas. První setbol odvrátila Měrková smečí do zadního růžku, ale druhý už soupeřky proměnily.

Vpravdě nečekaná tříbodová šňůra v úvodu třetí sady dostala Přerovanky poprvé a naposledy ve střetnutí do vedení o bod - 5:4. Následný kontr v podobě sedmi bodových korálků utnul drsně veškeré naděje domácích volejbalistek. Ty byly nakonec rády, že se dostaly v setu alespoň přes desítku.

Autor: Stanislav Šmidák