1.5.2023

I třetí finálový zápas brněnských celků musel rozhodnout až tie-break

Další nervy drásající pětisetová bitva s vítězným koncem pro domácí. Takový byl v pořadí třetí finálový zápas UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 mezi Královým Polem a Šelmami. Bitva o Brno graduje a ve sváteční pondělí si ji nenechalo ujít více než 1700 fanoušků. Odměnou jim bylo drama napínavé až do úplně poslední výměny. Nakonec to ale byly svěřenkyně Erika Nezhody, které ustály několik kritických momentů, odvrátily dva mečboly a Šelmám definitivně překazily výhru nekompromisním blokem Ely Koulisiani. Královo Pole tak vede ve finálové sérii 2:1 na zápasy a mistrovskou tečku za sezónou může udělat ve čtvrtek na Kounicově.

VK Královo Pole – VK Šelmy Brno 3:2 (17:25, 25:15, 25:23, 25:27, 18:16)

stav série 2:1

Rozhodčí: Kovář V. j., Spáčil L.

Počet diváků: 1760

Domácí: Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, Kuníková, libero Digrinová. Střídaly: Kamasová, Pelikánová, Stojkovic, Rožnovjáková

Hosté: Šmídová, Kyrychenko, Marková, Šotkovská, Kozubíková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Podhrázká, Dubianska, Benediktová

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Byl to boj až do úplného konce. Nás mrzí, že se neumíme vypořádat s tím, že když Šelmy vedou o dva tři body, stojí nás strašně moc sil je dohánět. Do příště si tohle musíme urovnat. Každopádně jsme strašně šťastné za výhru a za to, že jsme to zvládly.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Brno vidělo další hektické utkání, které rozhodoval opět až tie-break. Chtěli jsme hrát to, co jsme předvedli ve druhém a třetím setu. Všechna čest Šelmám za to, jak na to reagovaly. Čtvrtý a pátý set byl obrovsky těžký a já jsme moc rád, že jsme nakonec blokem Ely zápas dotáhli do vítězného konce.“

Markéta Chlumská (asistentka trenéra VK Šelmy Brno): „Myslím, že po dnešku se jenom potvrdilo, že tyhle finálové zápasy mohou dopadnout jakkoli, je to opravdu finále jak má být. My ale nevěšíme hlavy a půjdeme do zápasu ve čtvrtek naplno.”

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Pro nás je to velká škoda, měli jsme to několikrát v rukou na dohrání celého zápasu. Když jsme to nezvládli, přišel zákonitý trest. Teď je tlak na nás a budeme se muset v dalším zápase pochlapit.“

V prvním setu byl začátek vyrovnaný (7:7), pak se ale začalo dařit hostujícím hráčkám, které odskočily Královu Poli na 9:13 a donutily ho k oddechovému času. Domácím se ale ani po něm skóre zvrátit nedařilo, a tak Erik Nezhoda za stavu 11:18 zastavil hru podruhé. Šelmy si však pohlídaly i závěr setu, do koncovky vstupovaly s náskokem sedmi bodů (13:20) a sadu vyhrály poměrem 17:25.

Královo Pole se tím zastrašit nenechalo a úvod druhého setu byl v jeho režii. Ondřej Boula si tak v rychlém sledu vzal dva oddechové časy (3:0, 8:2), po nichž se jeho svěřenkyně sice na domácí dotáhly na 9:7, KP ale díky dobré obraně na síti znovu odskočilo na 12:7. Náskok domácí tým držel, po dvou přesných smečích Magdaleny Bukovské vedl 15:10 a Šelmy už rozjeté domácí hráčky nedohnaly. Po výhře 25:15 tak bylo vyrovnáno 1:1.

Třetí dějství odstartovaly znovu lépe domácí (3:0). Po time outu Šelem si fanoušci vychutnávali parádní výměny, za lepší konec ale stále tahalo Královo Pole, a tak si po tvrdé smeči Magdaleny Bukovské vzal oddechový čas hostující celek znovu (10:5). Ani ten mu nepomohl, domácí KáPéčko tlačilo dál (15:10), na servis se postavila Kateřina Kuníková, přidala dvě esa a se svým týmem se ujala vedení 18:10. Následující čtyři výměny však patřily po velikém boji hostujícím, a tak si vzal time out pro změnu Erik Nezhoda. Po něm už to vypadalo na jednoznačnou záležitost (21:14), Šelmy se však nevzdaly, začaly náskok soupeřek mazat a závěr setu pořádně zdramatizovaly, když se na Královo Pole dotáhly na rozdíl jediného bodu (23:22). Dva setboly pak mělo k dobru přece jenom KP a druhý z nich proměnilo na vítězných 25:23.

Bitva pokračovala, Šelmám pomohl přímý bod z podání Lenky Podhrázké a ve čtvrtém setu se ujaly vedení 5:8. KP bralo time out, po něm ale dvěma esy zařídila srovnání Ela Koulisiani (8:8). Hostující hráčky pak měly opět navrch a za stavu 9:13 zastavil hru Erik Nezhoda podruhé. Královo Pole bojovalo ze všech sil, po esu Magdaleny Bukovské snížilo na 12:13 a vzápětí srovnalo na 14:14 a fanoušci v hale bouřili. Šelmy si sice znovu vypracovaly mírné vedení 17:19, Kateřina Kuníková ale pak byla přesná na servisu, její spoluhráčky v obraně a skóre bylo znovu obrácené (20:19). V nervy drásající koncovce mělo k výhře blízko KP (24:23), Šelmy ale mečbol odvrátily a set nakonec dokázaly vybojovat poměrem 25:27.

Do zkrácené hry vstoupily lépe domácí (3:0, 5:2), v neskutečné vřavě ale pokračoval neuvěřitelný souboj, a tak při změně stran měly navrch pro změnu hostující (6:8). Královo Pole však srovnalo a tie-break začal být čím dál větším dramatem. Za stavu 13:14 byly jediný míč od výhry Šelmy – KP ale jejich mečbol odvrátilo. Mečbolovou přestřelku si pak střihly oba týmy (15:14, 15:16), v úplném závěru ale nejprve dala eso Tereza Hrušecká (17:16) a své soupeřky vzápětí definitivně zablokovala a poslala do šaten Ela Koulisiani (18:16). Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Gretell Moreno.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal