24.9.2020

Jako uragán vtrhly do nové sezóny volejbalistky Králova Pole

Ve čtvrtek rozehrály volejbalistky 2. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen. Start do sezóny skvěle vyšel týmu Králova Pole, který jasně přehrál Přerov a ten ani ve svém druhém domácím zápase nebodoval. Brněnské Šelmy hrály vyrovnané tři sety s Olomoucí, ale po prohrané koncovce třetí sady už měl jasně navrch hostující tým vysokoškolaček. Ostravské volejbalistky ke svému prvnímu zápasu nastoupily na palubovce pražského Olympu. Napínavé utkání musel rozhodnout až tie-break, ve kterém se přeci jen více dařilo domácí sestavě.

VOLEJBAL PŘEROV - VK KRÁLOVO POLE

Do přerovské sestavy se vrátila uzdravená kapitánka Kotlabová, avšak na herním projevu se to nějak výrazně neprojevilo. Brněnský tým táhla v úvodu Šunderlíková, která získala šest z devíti prvních bodů. Domácím volejbalistkám se moc nedařilo na servisu, kde vyprodukovaly velké množství chyb a také s přihrávkou si zrovna netykaly. Domácí kouč se snažil míchat se sestavou, jenže ke změně obrazu utkání to moc nepomohlo. Královo Pole se odvezlo tři body za pohodovou výhru.

Volejbal Přerov - VK Královo Pole 0:3 (14:25, 7:25, 16:25)

Rozhodčí: Slezák J., Vachutka M.

Počet diváků: 70

Domácí: Diatková, Kotlabová, Pavlová, Zatloukalová, Polášková, Boudová, libera Šádková, Kulová. Střídaly: Dlouhá,Plešingrová, Zeithamová, Semerádová, Köhlerová

Hosté: Dolotova, Pavlíková, Stráská, Šunderlíková, Baird, Judlová, libero Digrinová

Tereza Diatková (univerzálka Volejbal Přerov): Soupeř nás hodně tlačil podáním. My jsme na to nezareagovaly, dobře jsme si nepřihrály a od toho se odvíjela naše hra. Ve druhém setu jsme nedokázaly ani zaútočit. Nemohly jsme se chytit na žádné činnosti. Chtěly jsme také stavět na dobrém servisu a být odvážné na útoku, ale nedařilo se nám to.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Dneska jednoznačné vítězství hostů. Po vyrovnaném úvodu, kdy jsme mírně vedli, jsme pak zvedli soupeře asi pěti zkaženými servisy. Ten si začal věřit a my jsme neměli sílu bránit. Nevím, jestli se projevilo v hlavách, že jsme trénovali týden bez nahrávaček. Sany se vrátila po nemoci, to také nebylo optimální. Těsně před zápasem se zranila další blokařka, a to se tak asi sečetlo. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Karin Šunderlíková (univerzálka VK Královo Pole): „Myslím si, že my jsme dnes soupeři nic nedarovaly. Hrály jsme tvrdě na útoku i na servisu. Takže můžu náš výkon hodnotit velmi pozitivně.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Klíčové bylo, že jsme v prvním setu od stavu 10:10 odskočili na pět šest bodů. Dobře jsme útočili a víme, kde jsou slabiny soupeře. V podstatě jsme velmi solidně bránili, ale klíčový byl určitě ten první set.“

Polovina prvního setu se nesla ve znamení střídání obou družstev ve vedení. Královo Pole těžilo zejména z úspěšných zakončení Šunderlíkové z handy, která získala šest bodů z devíti. Naděje na dobrý výsledek pro domácí volejbalistky žila právě jen do stavu 10:9. Poté až do konce sady samy uhrály jen jediný bod, protože tři zbývající jim svými chybami darovaly soupeřky. Přerovankám odešla přihrávka a v podstatě se nedostávaly k zakončení. První dějství uzavřel při prvním setbolu zdařilý brněnský útok z pipu.

Přerovanky se nechytly ani na začátku druhé sady a Brňankám prakticky nevzdorovaly. Na síti si připsaly jediný bodový blok. Trápily se na přihrávce, a tak trenér Vlček poslal na hřiště juniorky. Nejdelší a zatím nejkrásnější bojovnou výměnu ukončil rozhodčí Slezák, který pískl domácí hráčce za stavu 5:20 nečistou hru. Brněnský celek si až příliš hladce připsal druhý set.

Ve třetím setu pokračovala nevýrazná hra domácího týmu. Ze špatného příjmu přicházely vysoké nahrávky, s jejichž obranou neměly Brňanky moc problémů. První mečbol „přihrál“ hostům první sudí, když posoudil hraní nahrávačky jako zadní nad páskou. Jediný oddechový čas si vybral kouč hostů až po neproměnění dvou mečbolů. Přerovanky odvrátily pak ještě jeden, ovšem po následném útoku středem sítě utkání skončilo zaslouženou výhrou hostů.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek

VK ŠELMY BRNO – VK UP OLOMOUC

Výhra v prvním zápase sezóny mohla těšit oba dnešní soupeře a dva horké adepty na titul. Olomouc, která v letošní sezóně komplet změnila kádr, porazila 3:2 pražský Olymp, stejným poměrem vyhrály i Šelmy v Prostějově. Duel dvou nejlepších týmů loňské sezóny byl na programu hned na druhé kolo extraligy a diváci v Brně se tak mohli těšit na velmi zajímavého soupeře.

VK Šelmy Brno – VK UP Olomouc 1:3 (25:22, 25:21, 22:25, 11:25)

Rozhodčí: Kavala Tomáš, Možnár Martin

Počet diváků: 120

Domácí: Šloufová, Janečková, Marková, Horká, Mikysková, Širůčková, libero Sklenářová. Střídaly: Kozubíková, Podhrázká, Benediktová, Beránková M.

Hosté: Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, Bjerregärd Madsen, libero Zilberman. Střídaly: Michalíková, Gogic

Soňa Nováková (kapitánka Šelmy Brna): Dnes asi rozhodl ten třetí set, kde se to tahalo bod po bodu a nakonec vyhrála Olomouc. Tím prvním setem jsme se rozehrály, ten výkon se zlepšoval. Je to začátek sezóny, zatím to není ono, musíme se rozehrát.“

Ondřej Boula (trenér Šelmy Brno): „Zlomila nás koncovka třetího setu, která byla vyrovnaná a kterou jsme nedohrály. Myslím, že jsme to dnes odmakaly a zatím jsme hrály na hraně našich možností.“

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „My jsme začaly velmi dobře. Pak jsme se možná nechaly trochu uspat, ale třetí set jsme si již pohlídaly.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Velmi cenné vítězství odtud z Brna. My jsme si ten zápas dobře rozehráli, pak jsme se ale dostali trochu do křeče. V koncovce jsme to nakonec dotáhli. Další dva sety byla bitva o každý bod, rozhodovalo se v koncovkách. V tom čtvrtém už Šelmy trochu rezignovaly a ten set byl nejjednodušší.“

Začátek utkání byl pro Šelmy jak ze špatného snu. Olomoucká kapitánka Valková a později i Nová zahájily set skvělým servisem, následná obrana na síti i případný útok zvládaly Hanačky skvěle a dostaly se až do vedení 10:1. Hostující hráčky své vedení neustále navyšovaly a až za stavu 6:17 se dostaly Šelmy pořádně do hry. Podařila se jim skvělá série na podání, Simona Janečková zazářila hned třemi esy. Brněnské hráčky dokázaly dokonce srovnat na stav 19:19 – k tomu dopomohla také střídající Marie Kozubíková. Olomouc se ale dokázala vrátit do hry a po bloku Bjerregärd Madsen nakonec první set vyhrála 25:22.

Šelmy ale dokázaly pokračovat ve zlepšujícím se výkonu i v druhém setu. Dobrý servis na straně domácích přidala také Ivona Marková (roz. Svobodníková) a Brno šlo do vedení 11:5. Na obou stranách byly ještě k vidění prvky typické pro začátek sezóny – nesehranost. Ty ale postupně mizely a hráčky předváděly brněnským fanouškům atraktivní bitvu. Šelmy svou výškovou převahu využívaly naplno, Olomoucká obrana v poli jim ale dala dost zabrat složit míč na palubovku. Neuvěřitelně dlouhá výměna skončila ale nakonec chybou Olomouce, díky které získalo Brno setbol, který následně proměnilo a srovnalo stav utkání.

Hra obou týmů byla i ve třetí sadě nesmírně vyrovnaná. Na domácí straně se sice dařilo univerzálce Heleně Horké, na stejném postu ale v týmu Olomouce zářila Katarina Pilepič, která jen v druhém setu uhrála deset bodů. Její tvrdé smeče i absence bodů od brněnských blokařek pomohly tomu, že Olomouc se dostala do vedení 2:1 na sety.

Třetí sada se nezačala pro domácí hráčky vyvíjet dobře, po kvalitním útoku soupeře hned zkraje setu si trenér Ondřej Boula vzal oddechový čas (3:6). Ani ten ale nedokázal najít recept na skvěle rozehranou Lucii Novou, která složila všech pět pobídek od reprezentační nahrávačky Valkové. Dál zářila i olomoucká univerzálka a Brno se ve čtvrtém setu s útokem pouhých 22 % nedostalo ani přes 11 bodů.

Autor: Matouš Müller, foto Viktor Šulc

PVK OLYMP PRAHA – TJ OSTRAVA

Po rekordně dlouhé přestávce, která trvala 203 dní, se představily hráčky Olympu Praha na domácí palubovce v ostrém mistrovském zápase. Od posledního domácího zápasu se kádr Olympu výrazně změnil, z loňského kádru zbylo pouze pět hráček, ale tým byl výrazně posílen bývalými hráčkami Olympu a reprezentantkami ČR – Anetou Kocmanovou-Havlíčkovou a Evou Hodanovou. Na základě těchto skutečností byl Olymp Praha favoritem v utkání s dlouhodobým vzájemným rivalem z Ostravy. Průběh zápasu, ale tomu vůbec neodpovídal, Ostrava předvedla velice bojovný výkon a dlouho udávala tón zápasu. Olymp bez absentující nahrávačky Smutné se dlouho hledal a výrazněji se prosadil až v rozhodujícím pátém setu. Hrstka diváků na Olympu, ale viděla velice kvalitní a pohledný ženský volejbal.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:2 (33:31, 24:26, 25:20, 21:25, 15:8)

Rozhodčí: Kořenek J., Velimov E.

Počet diváků: 100

Domácí: Hodanová, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Boušková, Šimáňová, Jaňourová, libero Pešková. Střídaly: Komárková, Bartošová A.

Hosté: Zemanová, Žarnovická, Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, Hrdličková-Kojdová, libero Chevalierová. Střídaly: Bauerová, Kašparová, Jedličková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Byl to obrovský boj a jsme moc rády, že jsme vyhrály, protože je to naše první vítězství v této sezóně. Sice jen za dva body, ale bylo to vybojované, takže jsme spokojené.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Podobně jako v zápase v Olomouc to byl pohledný a divácky atraktivní volejbal, který vyústil v pátém setu naším vítězstvím. Zlomový okamžik vývoje utkání vidím v koncovce druhého setu, ve kterém jsme prohrávali 7:16 13:21, ale přesto skončil těsným vítězstvím hostů 26:24. Byl to zlomový okamžik utkání – začínáme znovu. Bitvu jsme rozhodli ve zkráceném posledním setu, který jsme ovládli především kvalitnějším servisem, útokem i blokem.

Helena Hrdličková-Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Čtyři sety se hrál krásný, bojovný volejbal. Měly jsme dobré série, kdy jsme Olymp tlačily, pak nás naopak tlačily ony. Do stavu 2:2 to byl od nás super volejbal. Tie-break nám utekl, dostaly jsme pár es a už jsme se nedokázaly vrátit k naší hře, kterou jsme předváděly celý zápas. Musíme si do příštího zápasu vzít to pozitivní z dnešního zápasu.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Myslím si, že tohle byl výborný zápas pro diváky. Bylo to bojovné utkání z obou stran. Rozhodly maličkosti v posledním setu. V tie-breaku jsme tahali za kratší konec, ale čtyři sety byly vyrovnané. Musíme se vyvarovat bodových šňůr soupeře, dělat side out hned napoprvé. Dneska jsme hráli dobře středem, možná jsme měli i více bloků. Olymp je soupeř na domácí palubovce velice těžký soupeř a ostatní mančafty to nebudou mít tady lehké. Za mě spokojenost s nasazením, předvedenou bojovností, a když vyladíme nějaké věci, budu spokojen.“

Na začátku utkání převládaly obrany nad útokem u obou družstev. Za stavu 9:8 několikrát Olymp zachyboval (příjem, útok) a Ostrava, která pestře útočila, dobře přijímala a dařilo se jí i na bloku šla do vedení 13:9. Postupně ostravské hráčky svůj náskok navýšily až na 18:12 a s domácím týmem to nevypadalo příliš dobře. K dotahování soupeřova náskoku zavelela Aneta Kocmanová – Olymp snížil na 18:20, ale po tříbodové sérii Ostravy, byly hostující hráčky opět nahoře. Za stavu 18:23, ale pomohla Anička Komárková (stejně jako v zápase v Olomouci) a při jejím servisu Olymp dotáhl na 22:23, následně odvrátil dva setboly a potom začala velká přetahovaná o další setboly. Ostrava byla velmi blízko k zisku setu, když její servis tečovaný o pásku málem skončil v poli Olympu, ale domácí hráčky setbol odvrátili výbornou obranou na síti. Nakonec Olymp proměnil šestý setbol zásluhou Anety Kocmanové a zvítězil 33:31.

Místo toho, aby zisk setu domácí hráčky povzbudil a nalil jim energii do další fáze zápasu, tak od začátku druhého setu byla pečlivější a úspěšnější Ostrava. Po několika chybách za sebou se doslala dokonce do vedení 15:6. Olymp trochu přidal, ale opět byl náskok Ostravy před koncovkou setu hrozivý, 18:12.  Přesto se domácí hráčky vzepjaly a zlepšenou hrou začaly náskok snižovat 19:21 a podařilo se jim i vyrovnat na 22:22. Za stavu 22:24 odvrátila dva setboly útokem z hlavního kůlu Eva Hodanová. Třetí setbol v druhém setu (a celkově devátý) nakonec ostravské hráčky proměnily a vyrovnaly stav setů na 1:1.

Volejbalová bitva pokračovala i v setu třetím. Nikdo se dlouho nedostal do většího vedení. Hezké volejbalové momenty střídaly drobné chyby. Přesto se hrál pohledný volejbal, obrany obou týmů (zvláště v poli) byly brilantní. Za stavu 13:11 se Olympu zdařila bodová šňůra na stav 20:13. Domácí hráčky nedovolily Ostravě příliš snížit a poprvé se nerozhodovalo v dramatické koncovce.

Časově dlouhatánský zápas pokračoval dále. Bojovná Ostrava měla dobrý vstup do setu – vedla 6:2. Hostující hráčky velmi dobře útočily a překonávaly se při hře v poli. Olymp sice zapnul na vyšší stupeň, ale náskok soupeře se mu podařilo stáhnout několikrát pouze na rozdíl dvou bodů 11:13 a 17:19 a 21:23. Ostrava si konec čtvrtého setu pohlídala a bylo jasné, že se bude rozhodovat v posledním, zkráceném setu.

V něm lépe odstartoval Olymp díky Havlíčkové a Komárkové. Potom se dvoubodovým zápisem přidala i domácí kapitánka Šimáňová a Olymp vedl 7:3. Ostrava dřela, nenechala domácí vydechnout a držela krok do stavu 6:9. Olymp definitivně zlomil Ostravu druhým bodem přímo z podání a ta již nenašla morál na obrat. Závěr zápasu byl v režii Anny Komárkové, která uhrála poslední body útokem z hlavního kůlu.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

Perušič / Schweiner – Brouwer / Meeuwsen (NED) 2:1 (18:21, 21:17, 15:12)

ME U20 2024 - snow volejbal - Bakuriani (GEO)

dívky finále: Česko – Polsko 2:1 (10:15, 15:13, 15:7) semifinále: Česko – Turecko 2 2:1 (15:4, 13:15, 15:8)   chlapci finále: Česko – Polsko...

dívky: Gruzie 1 – Česko 0:2 (6:15, 8:15), Česko – Rumunsko 2:0 (15:8, 15:5)   chlapci: Turecko 2 – Česko 1:2 (10:15, 15:9, 8:15)

chlapci: Česko – Gruzie 2 2:0 (15:12, 15:12), Česko – Bulharsko 2:0 (15:13, 15:13)   dívky: Česko – Polsko 2:1 (15:10, 12:15, 16:14), Česko –...