28.12.2022

Největší překvapení 17. kola ženské UNIQA extraligy mají na svědomí hráčky Ostravy

V středu měla UNIQA volejbalová extraliga žen 2022/23 na programu zápasy 17. kola. Až nečekaně rychlý průběh mělo utkání v Olomouci, kde vysokoškolačky nedokázaly vzdorovat bojovně hrající Ostravě. I v dalších dvou zápasech slavily vítězství hostující týmy - brněnské Šelmy ukončily sérii nezdarů na palubovce Olympu, liberecká Dukla si odvezla tři body do tabulky z Frýdku-Místku. Ve zbývajících dvou zápasech měly jasně navrch domácí týmy -  Prostějov přehrál Šternberk a Královo Pole zdolalo přerovské Zubřice.

VK UP OLOMOUC - TJ OSTRAVA

Nabitý program UNIQA extraligy volejbalistek pokračoval prakticky ihned po skončení vánočních svátků zápasy 17. kola. Univerzita Palackého Olomouc hostila Ostravu a prodloužila svou šňůru třísetových porážek i v součtu s evropským pohárem už na pět. Ostravanky již podruhé v sezoně pokořily vysokoškolačky shodně 3:0.

VK UP Olomouc - TJ Ostrava 0:3 (21:25, 18:25, 17:25)

Rozhodčí: Možnár M., Vachutka M.

Počet diváků: 100

Domácí: Weidenthalerová, Kneiflová, Galvão, Herdová, Mostsitska, Rajlić, libero Slavíková. Střídaly: Tinklová, Borovcová

Hosté: Kašparová, Buvinić, Jedličková, Skřivanová, Bauerová, Hadáčková, libero Jančová.

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Udělaly jsme strašně moc chyb, hrály jsme nervózně, bez energie a bez srdíčka. Potřebujeme se zase dostat zpátky na vítěznou vlnu.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Gratuluji Ostravě k vítězství. Dnes nás uzalívali a přehráli bojovností. Z naší strany to nebyl odpovídající výkon, nikdo na hřišti nevzal zodpovědnost na sebe, hráli jsme zcela bez pohybu. Zkoušeli jsme točit sestavou, ale nic nezabíralo. Jedinou pozitivní věcí byl výkon naší nové hráčky Anety Weidenthalerové, která se snažila a odpracovala si to.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Na soupeřky jsme od začátku nastoupily, tlačily jsme je servisem a bojovaly v poli. To nás nastartovalo ke konečnému výsledku a vítězství. Možná se čekal opačný průběh, ale já jsem věřila našemu týmu, že to tady zvládneme, což se potvrdilo.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Soupeře jsme zatlačili servisem a chtěli jsme víc vyhrát. To rozhodlo. Čapali jsme dobře v poli, zatímco domácí měli s jednoduchými míči problémy. Máme tři body, ale i tak je stále na čem pracovat.“

Domácí tým sice začal nadějně (2:0, 5:2), jenže vzápětí už ztrácel (5:6, 7:10) a i přes občasné záchvěvy (10:10, 14:15) se ocitl v hluboké defenzivě. Poslední olomoucká šance nastala v koncovce po vyrovnání z 18:21 na 21:21, jenže poslední čtyři výměny a tedy i vítězství 25:21 patřily Ostravě.

Papírový favorit sice do druhého dějství vyměnil nahrávačky, jeho unylý herní styl však zůstával stejný (3:6, 9:14). Ostrava sice nepředváděla nijak dokonalý volejbal a dávala domácím šanci na zvrat (13:14), její bojovnost a nadšení však stačily (14:20), a tak po výsledku 18:25 bylo skóre už 0:2.

A nic se neměnilo ani nadále. Mladý hostující tým měl stále více navrch (8:13, 12:16) a nenechal se rozhodit ani občasnými výpadky (15:16). Nakonec z toho byla ostravská výhra 25:17 a možná trochu nečekaný výsledek 0:3.

VK PROSTĚJOV – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Teprve podruhé během tohoto ročníku UNIQA extraligy žen ČR zvítězily prostějovské volejbalistky na vlastním hřišti hladce ve třech setech. Proti tabulkově poslednímu Šternberku měly k takovému výsledku ideální příležitost, kterou nepromarnily. A kromě vyrovnanější první sady jednoznačně kralovaly také po herní stránce.

VK Prostějov – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:20, 25:11, 25:12)

Rozhodčí: Trumpeš D., Jusič A.

Počet diváků: 250

Domácí: Bajusz, Faltínová, Kvapilová, Silva, Meidlová, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: J. Smolková, M. Smolková

Hosté: Přibylová, Chaloupková, Kořínková, Kochetkova, Z. Látalová, Loch, libero Denina. Střídaly: N. Látalová, Piantkovska, Truksová, Vyjídáková

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Jsme rády, že se nám utkání povedlo zvládnout za tři získané body a navíc výsledkem 3:0, což se očekávalo. Soupeř nás mohl zaskočit jedině servisem, v prvním setu jsme měly trochu problémy. Od druhého jsme však soupeřky dostaly pod větší tlak, zlepšily náš výkon, a kvalitní hrou už jsme Šternberku nedaly žádnou šanci.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Po každé delší pauze bývám trochu nervózní, když jako trenéři nemáme družstvo úplně pod kontrolou. Nakonec jsme to ale dnes zvládli, přestože hlavně v prvním setu tam z naší strany bylo víc chyb, možná i z podcenění. Od druhé sady jsme však už hráli velice dobře a utkání se pak vyvíjelo jednoznačně pro nás. Moc se mi líbil vstup střídající Pepiny Smolkové, která do toho brzy naskočila z lavičky, skvěle využila příležitost. Navíc po docela dlouhé době víc hrála - a dost solidně - i její uzdravená sestra Míša Smolková.“

Barbora Chaloupková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „V úvodním setu se nám dařilo dodržovat pokyny, které nám trenér řekl na poradě před utkáním. Od druhého setu se naše hra sesypala, a přestože se nám na začátku třetího chvíli dařilo, konec jsme vůbec nezvládly. Musíme se dobře připravit na další zápas s Přerovem.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Jakmile nás domácí Prostějov víc zatlačil servisem, byli jsme pak bezzubí v útoku. Právě útočnými kombinacemi a zakončením byl mezi oběma týmy největší rozdíl. První set probíhal ještě malinko vyrovnaně, ale počínaje druhým byl Prostějov jasně lepší. Výborně se na nás připravil a zápas neustále kontroloval, gratuluji mu k zaslouženému vítězství.“

Favoritky od začátku dominovaly. Dvě delší bodové série jim zajistily rychlé vedení 7:2, ale pak přišla na podání Zuzana Látalová a hostující družstvo snížilo na 8:6. Menší náskok následně zůstával v platnosti, oba týmy dost chybovaly (nejen) servisem. Než vékáčko počet svých hrubek na rozdíl od soupeře částečně omezilo a znovu odskočilo (17:11). Nicméně Sokolky zase reagovaly zlepšením, zatímco domácí plejerky váhaly (18:15). Přesto koncovku od stavu 20:17 bez větších problémů zvládly - 25:20.

Zkraje druhé části se opakovala situace z úvodu celého střetnutí tím, že Prostějovanky hned utekly na výraznější rozdíl (8:3). Tentokrát se ovšem nezasekly a kvalitnějším výkonem s utuženou herní jistotou dál zvyšovaly. Jejich převaha rostla, neboť výběr TJ pod tlakem kupil hrubky, především šňůra osmi bodů za sebou z 13:8 na 21:8 byla drtivá. Chvíli nato se zrodil téměř jednociferný dílčí debakl - 25:11.

Obhájkyně mistrovského titulu se po svátcích evidentně vrátily do předvánoční pohody. Stačila ale tři esa Barbory Chaloupkové na úsvitu třetího dějství a Sokolky rázem byly zpátky v mači (1:0 - 1:4). Pro ně slibnou výhodu držely do skóre 3:6, pak nastal prudký obrat. Čadovy svěřenkyně nechaly slabší pasáž daleko za sebou, opět zapnuly volejbalové turbo a nepříznivý průběh důrazně otočily (9:7). Načež nijak nebrzdily, aby v kvapíkovém tempu zosnovaly očekávaně hladký rezultát - 25:12 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

PVK OLYMP PRAHA – VK ŠELMY BRNO

Utkání dvou týmů, které v tabulce dělil pouze jediný bod, nabídlo dlouhou a vyrovnanou bitvu, která se rozhodla až v pátém setu. Oba týmy měly velké výpadky, aby se pak vypjaly k lepším výkonům. Tie-break vzala do svých rukou Kyrychenko hájící barvy Brna a hostující celek si odvezl z Prahy dva body.

PVK Olymp Praha – VK Šelmy Brno 2:3 (25:17, 22:25, 18:25, 25:13, 8:15)

Rozhodčí: Koutník Patrik, Hladišová Michaela

Počet diváků:200

Domácí: Šimáňová, Šmídová Nicole, Brichtová, Žáková, Brancuská, Virtová, libero Dostálová. Střídaly: Gajdová, Poloučková, Kopáčová, Kelnárová, Kalhousová

Hosté: Dubianska, Šotkovská, Benediktová, Kozubíková, Pluhařová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Kyrychenko, Mokrá, Beránková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Do prvního setu jsme nastoupily úplně parádně, ale bohužel ve druhém setu nastoupila proti nám smečařka Kryrychenko, která dnes hrála velmi dobře, a my jsme nebyly schopné ji ubránit. Celý zápas byl nahoru a dolu pro oba týmy, ale v tiebreaku jsme už nebyly schopné to utáhnout.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Zápas jsme začali výborně, což u nás není zvykem. Vedli jsme si dobře až do půlky druhého setu. Poté byla hra, jak už bylo zmíněno, nahoru a dolu. Hlavně díky několika chybným útokům soupeře jsme vyhráli čtvrtý set. V tiebreaku jsme ale špatně začali a nebyli jsme schopní už otočit.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno):„Jsme rády za kýžené vítězství. Průběh zápasu ale nebyl podle našeho očekávání a musíme se vyvarovat střídání stavů nahoru a dolů. Jsme rády, že jsme to jako tým zvládly a urvaly jsme dva body.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):„Pro diváky to musel být velice zajímavý zápas. Oba týmy měly propady, čehož soupeři vždycky využily, a proto šla hra do tiebreaku. Jsme rádi za vítězství po sérii proher, nicméně musíme pracovat na tom, abychom se lépe drželi, když jsme pod tlakem.“

Po vyrovnaném začátku zápasu (6:6) se Olymp dostal do mírného vedení (11:8) i díky dobré obraně. Zásadní zvrat v úvodním setu nastal ve střední části, kdy Pražanky odskočily rychle na stav 17:10. Brno chybovalo na servisu (7 zkažených servisů) a útok držela pouze Kozubíková, což bylo zoufale málo. Naproti tomu Olymp si hodně pomáhal blokem po nepřesném příjmu Brna, dařilo se v poli a hráčky byly v pohodě. Další průběh setu nic překvapivého nepřinesl, Olymp bez větších problémů dokráčel k zisku prvního setu.

Nástup do druhého setu se nesl ve stejném duchu jako druhá polovina setu prvního. Olymp Praha rychle vedl 4:1 a 7:3. Domácí tým se trochu ukolébal, přestal hrát středem sítě a brněnské Šelmy se dotáhly na rozdíl jediného bodu (10:11). Brno přestalo chybovat na servisu a dokonce si podáním pomáhalo k zisku bodů, pozitivně se projevilo i střídání Brna na konci prvního setu. Brno se dostalo do vedení 15:14 a 18:16, ale Olymp ještě srovnal stav na 20:20. Koncovku setu ale vzala do svých rukou nejlepší hráčka v druhém setu Kyrychenko. Ukrajinka výborně útočila, ale zasloužila se i servisem o tři body na stav 23:20 pro hostující tým. Druhý set byl ukončen zkaženým servisem ze strany Olympu Praha.

Nástup do třetího setu byl ve znamení Brna, které si drželo mírný, jedno až čtyřbodový náskok. Brno využívalo na útoku téměř všechny hráčky, kdežto Olymp útočil stereotypně z hlavního kůlu. Na stranu domácího týmu se začaly vkrádat i chyby a během několika málo okamžiků se brněnské Šelmy dostaly do vedení 17:10 a následně 21:12. Konec třetího setu byl v jasné režii Brna, Olymp pouze v závěru korigoval skóre.

Nástup do čtvrtého setu lépe vyšel domácímu Olympu (5:1). Pražanky začaly s velkou vervou a bojovností, Brno chvíli drželo krok (6:8), ale potom se jeho hra rozsypala – přestalo se dařit Ukrajince Kyrychenko a Brno vyprodukovalo velké množství chyb v sériích a do toho přišlo ještě intermezzo hostujícího trenéra s hlavním rozhodčím. Po nucené přestávce se od stavu 21:9 set pouze dohrával.

Po úvodním esu v tie-breaku domácí Virtové uhrálo Brno pět bodů v řadě a dostalo Olymp do zapeklité situace. Kralovala odpočinutá Kyrychenko a Brno do změny stran navýšilo na 8:3. Olymp již v sobě nenašel žádnou sílu a brněnské Šelmy dovolily Olympu zisk pouze osmi bodů, přičemž tři body darovaly chybným servisem.

Autoři: Jiří Trochta, Jakub Zeman, foto Juro

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK DUKLA LIBEREC

Krátce po Vánocích přivítal Frýdek-Místek na své palubovce soupeře z Liberce. Dukla chtěla domácím oplatit porážku, kterou musela přijmout v prvním vzájemném zápase na startu extraligového ročníku. I dnes nebylo daleko k tomu, aby se odehrál tiebreak, nakonec si však výhru 3:1 odvezl pod Ještěd hostující tým.

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Dukla Liberec 1:3 (13:25, 21:25, 25:23, 25:27)

Rozhodčí: Kubinec J., Ištvanech M.

Počet diváků: 150

Domácí: Petrová, Mello, Shumeiko, Livingston, Strušková, Dvořáčková, libero Teperová. Střídaly: Šmídová, Šrámková, Smýkalová

Hosté: Šulcová, Nečasová, Kvapilová, Kojdová, Blažková, Lyklema, libero Kolářová. Střídaly: Bartošová, Deisl, Dvořáková

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Po divném začátku jsme se dostaly do hry, ale v zápase jsme udělaly strašně moc nevynucených chyb a trápily se na útoku. Teď to musíme hodit za hlavu a soustředit se na další zápas, co nás čeká v Ostravě.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Katastrofální vstup do prvního setu. Postupně jsme se zlepšovaly a také díky velmi kvalitnímu servisu jsme přinutily soupeře k chybám. Bohužel jsme se i my nevyvarovaly hloupých až dětinských chyb, které nás stály body.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Jsem ráda, že jsme to dnes dobojovaly do vítězného konce. Bohužel naše hra byla dnes každým setem horší. O to více si ceníme, že se nám podařilo otočit čtvrtý set a vezeme si domů tři body.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Po prvních dvou setech z naší strany úpadek koncentrace, soupeř nás zatlačil na přihrávce a z toho pramenilo plno našich chyb. Přejeme šťastný nový rok 2023 a spoustu sportovních úspěchů.“

Do utkání lépe vkročil hostující Liberec, který se brzy po úvodním hvizdu ujal pětibodového náskoku, když vedl 6:1. Poté se domácím hráčkám podařilo stav trochu korigovat a dokázaly se ve skóre přiblížit soupeři (5:7), ale Liberec opět bodově odskočil (10:6, 14:7, 20:11) a v pohodě si dokráčel pro vítězství prvního setu 25:13.

Druhý set byl v začátku mnohem vyrovnanější a Liberci se podařilo odskočit až v druhé polovině (16:13, 20:16, 18:23). A především díky lepšímu útoku získal i druhý set soupeř z Podještědí 25:21.

Ve třetím setu Sokolky však nesložily zbraně. Zlepšily svůj servis, kterým dělaly přihrávačkám z Liberce problémy. Poprvé se ujaly v tomto setu vedení až za stavu 15:14, zvládly odskočit na stav 20:17, Liberec však dokázal stav srovnat na 20:20. Hráčky Frýdku-Místku opět odskočily o tři body (24:21), ale nakonec se set rozhodl ve vyrovnané koncovce, kterou získal domácí tým a zkorigoval stav utkání na 1:2.

Obraz hry se najednou změnil, domácí hráčky byly na koni a téměř celý čtvrtý set vedly (5:2, 11:5, 14:8). Vše vypadalo, že utkání v klidu dovedou do tiebreaku. Liberec ovšem ještě zabojoval a srovnal na 20:20 a za stavu 23:24 měl dokonce mečbol. Ten dokázal Frýdek-Místek stejně jako druhý mečbol ubránit. Ten třetí už Dukle vyšel a Sokol tak v těsné koncovce prohrál 25:27. Tři body putují do Liberce.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

VK KRÁLOVO POLE – VOLEJBAL PŘEROV

Volejbalová UNIQA extraliga žen vstoupila mezi svátky už do svého 17. kola. Královopolské hráčky přivítaly doma Přerov, který je v letošní sezóně už jednou dokázal potrápit. Že je tým Radima Vlčka při chuti, ukázal v koncovce první sady, k vítězství ji ale dotáhnout nedokázal, a tak se Královo Pole ujalo vedení 1:0 na sety. V následujících dvou sadách už pak o převaze favorizovaného Brna nebylo pochyb a svěřenkyně Erika Nezhody si po výhře 3:0 připsaly do tabulky zasloužené tři body.

VK Královo Pole – Přerov 3:0 (25:23, 25:16, 25:19)

Rozhodčí: Olt J., Novák M.

Počet diváků: 255

Domácí: Kamasová, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Stojkovic, Nikolova, libera Digrinová, Šmardová. Střídaly: Vítková, Kuníková, Pelikánová, Rožnovjáková

Hosté: Lazárková, Köhlerová, Kovačić, Atanasova, McClellan, Zatloukalová, libera Kulová, Horská. Střídaly: Baláková, Hůsková, Dlouhá

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Dnes jsme si šly od začátku pro tři body, první set byl sice vyrovnanější, protože nás Přerov docela tlačil servisem, zbytek zápasu už ale byl v naší režii a já jsem ráda, že jsme ho v klidu dohrály.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Dnes to bylo takové typicky povánoční utkání, v němž byla řada chyb, hodně jsme střídali, ale to je asi teď jen dobře. V tabulce nejsme v situaci, kdy bychom takový zápas mohli podcenit, takže pro nás jsou to dnes tři důležité body.”

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Začaly jsme dobře, ale první set jsme bohužel ztratily v koncovce a pak jsme se rozsypaly jak domeček z karet. Bohužel nedokážeme vydržet hrát celý zápas a jdeme zbytečně hlavami dolů. Gratuluji Brnu k výhře.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Když uděláme v koncovce prvního setu za stavu 22:22 několik chyb kvůli tomu, že se bojíme, nemůžeme bohužel závěr setu vyhrát a to pak rozhodlo o dalším vývoji zápasu.”

Začátek zápasu byl přetahovanou o každý míč (6:6), tři body na síti ale pak zařídila Tereza Hrušecká, KP Brno vedlo 9:6 a hostující tým si vzal oddechový čas. Domácí volejbalistky vedení držely (17:14), před koncovkou se na ně ale přerovské družstvo dotáhlo a hru zastavil pro změnu Erik Nezhoda (19:18). I po něm hostující bodovaly (19:20) a sada se tak rozhodovala až v závěru (22:22). Po esu Kateřiny Kuníkové to byl ale její tým, kdo těžil ze dvou setbolů, v tom druhém se nemýlil (25:23) a ujal se vedení 1:0.

Druhé dějství bylo vyrovnané jenom v úvodu, za lepší konec pak začaly tahat domácí hráčky (10:6) a Radim Vlček je svými oddechovými časy zbrzdit nedokázal. Při servisu Kateřiny Kuníkové vedlo Brno už rozdílem osmi bodů (18:10) a bez problémů si pak dokráčelo až k zisku sady (25:16).

Třetí set začaly lépe hostující volejbalistky (3:5), díky řadě přerovských chyb ale bylo skóre brzy opačné (8:6) a znamenalo time out Přerova. Po něm následovala při podání Zuzany Kamasové dlouhá bodová šňůra Brna, kterou hostující družstvo zastavilo až za stavu 14:6. Přerov byl však i poté pod tlakem domácích (19:9) a i když v závěru ještě stav zkorigoval na 24:19, Královo Pole si výhru ani tři body ujít nenechalo (25:19). Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Kateřina Kuníková.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal