23.2.2019

Olomouc vstoupí do play-off z prvního místa, po delší době výhra pro Ostravu

Olomoucké volejbalistky vstoupí do play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 z první příčky, rozhodla o tom jejich dnešní výhra na palubovce Prostějova. Liberec se po výhře nad Olympem raduje z prvních bodů v nadstavbové části. V druhé skupině Přerov porazil VK Brno a Královo Pole podlehlo ve vyrovnané bitvě Ostravě. V boji o záchranu sokolském derby ovládl, jak je v této sezóně již zvykem, hostující tým. Frýdek-Místek tak po dnešku zaostává za Šternberkem o jediný bod.

I. SKUPINA (1-4)

VK DUKLA LIBEREC – PVK OLYMP PRAHA

Pod Ještědem se opět hrál pěkný a kvalitní volejbal, tentokrát s vítězným koncem pro domácí celek. Ještě první set připomínal poslední dva domácí zápasy (s Prostějovem a Olomoucí), kdy domácí tým opět propadl v koncovce, promarnil tři setboly (24:21), tři odvrátil, ale nakonec set prohrál. Od druhého setu obraz hry domácího týmu připomínal to, co hrál v průběhu podzimní části extraligy. Kolektivní výkon, dobrá komunikace na hřišti, spolehlivost a minimum zbytečných chyb, důraz v útoku a na podání. To vše zdobilo hru domácích a tak o výsledku zápasu nebylo pochyb.

č.: 95           dne: 23. 2. 2019                 v hod.:18.00

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha  3:1 (26:28, 25:20, 25:19, 25:15)

Rozhodčí: Matěj Dmejchal, Petr Dušek

Počet diváků: 333

Domácí: Candráková, Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šustrová, libero Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Veselá

Hosté: Kalhousová, Purchartová, Šimáňová, Komárková, Šmídová, Černá, libero Stavinohová. Střídaly: Staňková, Fomenková, Vojíková, Pešková, Valková

Nikola Pištěláková(kapitánka VK Dukla Liberec): „Dobrý kolektivní výkon, kdy jsme si na hřišti navzájem pomohly. Na hřišti se zlepšila komunikace mezi námi, což nám v minulých zápasech nefungovalo.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dobrý výkon týmu, především v útoku a na podání. Jediný delší výpadek jsme měli v koncovce prvního setu, po té jsme již hráli koncentrovaně až do konce zápasu.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „První dva sety byly vyrovnané, tak trošku houpačka, chvíli jsme byly nahoře my, chvíli domácí.  Pak už v důležitých momentech uhrál rozhodující míče domácí celek.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Blahopřeji soupeři, domácí tým byl dnes lepší a zaslouženě vyhrál. My jsme se celý zápas trápili především na útoku.“

Domácí tým vstoupil do zápasu koncentrovaně, v úvodu si vypracoval tří až šestibodový náskok, který udržoval až do koncovky setu. Od stavu 24:21 se zopakovala situace z předchozích domácích utkání. To znamená, že domácí hráčky přestaly hrát, daly šanci soupeřkám a ty ji nepohrdly a set dovedly do vítězného konce, 26:28.

Druhý a třetí set se odehrál podle stejné šablony. Nejdříve přetahovaná o každý míč, v druhém setu do stavu 15:15, ve třetím do stavu 11:11, pak zvýšený důraz domácího týmu především v útoku a díky tomu i jasné vítězství v setu - 25:20, 25:19.

Čtvrtý se byl zcela jasnou záležitostí domácích hráček, které dominovaly ve všech herních činnostech a zápas se tak dohrával v režii domácího celku, 25:15.

Autor: Jindřich Martinec

VK PROSTĚJOV – VK UP OLOMOUC

Rovněž další vzájemná bitva mezi volejbalistkami Prostějova a Olomouce se protáhla přes hodinu trvání, stejně jako všechny předchozí v tomto ročníku. A stejné byly nakonec i vítězky, kterými se v utkání 21. kola UNIQA extraligy 2018/19 staly ženy UP. Vzdorující parta VK jim odolávala čtyři sety, očekávanou porážku však přesto nezažehnala. Tím pádem už má družina z hanácké metropole s předstihem jisté prvenství po dlouhodobé části soutěže.

č.: 96       dne: 23. 2. 2019        v hod.: 17.00

VK Prostějov – VK UP Olomouc 1:3 (26:28, 15:25, 26:24, 20:25)

Rozhodčí: Spáčil L., Vachutka M.

Počet diváků: 800

Domácí: Zatloukalová, Toufarová, Bezhandolska, Horká, Kojdová, Rutarová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Polášková, Šmídová, Kozmík

Hosté: Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Sokolová, libero Kovářová. Střídaly:  Dedíková, Košická

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Hodně rozhodovala hned první sada. Kdybych v jejím závěru položila útok při našem setbolu, mohlo pak vypadat všechno jinak. Každopádně soupeřky výborně čapaly v poli a vykrývaly se, což nám trochu chybí. Neodvedly jsme to své nejlepší ani v jedné činnosti.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Ze čtyř setů jsme velice slušně odehráli dva, které se nám povedlo dostat do vyrovnaných koncovek. První jsme těsně nezískali, tu ve třetí sadě ano. Celkově však byla znát herní převaha soupeře hlavně v dlouhých výměnách, z nichž většinu dokázal získat pro sebe. Navíc nedělal tolik chyb jako my a to také rozhodovalo. My jsme si těžko vytvářeli tlak podáním, naopak Olomouc nás v určitých fázích na přihrávce dost zatlačila. Což se projevovalo i v obraně, hosté byli důraznější útokem.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Pro celé utkání byl důležitý první set, který jsme zvládly v dramatickém závěru. Následně jsme byly stále o krok napřed a ačkoliv nám utekla v další těsné koncovce třetí sada, zápas jsme měly celkově pod kontrolou. Každá výhra v Prostějově je určitě příjemná.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Byl to pěkný zápas pro diváky, z obou stran docela bojovný, chvílemi s větším počtem zbytečných chyb. Hodně rozhodoval úvodní set, který jsme vydřeli v koncovce. Potom se nám podařilo hladce získat druhý a asi jsme začali moc věřit, že už to bude snadné. Čímž jsme si zkomplikovali třetí sadu, naštěstí ve čtvrté jsme znovu byli celou dobu o něco vepředu. A náskok se povedlo udržet až do vítězného konce. Měli jsme celkově dobrou přihrávku bez výkyvů, v některých fázích utkání holky i úspěšně blokovaly.“

Domácí tým nezachytil úplný začátek střetnutí, rychle nabral ztrátu 1:4. Potom však hru vyrovnal a pravidelně ztrátoval, posléze snížil na 9:10. Fandové se hned v zahajovacím dějství bavili oboustranně kvalitním volejbalem, před koncovkou bylo dokonce srovnáno 15:15. A smazat mírné manko dokázalo vékáčko ještě jednou (18:20 – 20:20). Načež skvělým náporem v podobě tříbodové šňůry na 23:21 vybojovalo dva setboly (24:22). Leč soupeřky oba odvrátily, aby třemi získanými výměnami za sebou samy měly jeden svůj (24:25). Vzápětí se průběh ještě dvakrát otočil, tudíž dílčí drama urvalo úpéčko – 26:28.

Těsně ztracený závěr Prostějovanky evidentně poznamenal, zatímco Olomoučankám zachráněný finiš naopak pomohl. Což vedlo k jednostrannému zahájení druhé části v jasné režii hostujících plejerek (0:3, 1:9). Ty účinným servisem naprosto rozvrátily přihrávku VK, navíc Petrášovy svěřenkyně kazily i v dalších činnostech. Napravovat tenhle výpadek pak bylo složité, neboť Teplého ovečky nabraly pohodu a působily velice jistým dojmem, tuhle fázi duelu suverénně ovládaly (6:15, 9:19). Chvilková vzepětí na druhé straně sítě (6:11, 9:16) neměla dlouhého trvání, set číslo dva bleskově uplynul – 15:25.

Naději do tábora modře oděných děvčat přivál vydařený úvod třetí sady, kde vycházelo favoritky tlačit zatím nejvíc za celý mač (5:1). Ovšem družstvo bodově tažené dvojicí Trnková + Orvošová se z útlumu brzy zvedlo (5:4, 8:8, 9:10) a přes jeden následný výkyv (12:10) opět převzalo zápasovou taktovku. Po trháku na 12:15 se zdálo být rozhodnuto, ale Horká a spol. ještě zabojovaly vyrovnáním na 16:16. Něco podobného zopakovaly o chvíli později (16:19 – 19:20), na palubovce hořela poutavá bitva o každý balón s řadou vzrušujících výměn. Načež se druhý mančaft tabulky dočkal za svou nezdolnost i herní progres zasloužené odměny v podobě snížení setového skóre – 26:24.

Pohledné derby pokračovalo na plné obrátky a rovnocenně též zkraje čtvrtého dílu, než lídryně soutěže vytasily nový tlak vedoucí k razantnímu obratu z 2:1 na 5:10. Tuhle výhodu potom zdárně hájily nejen mírně vyšší úspěšností útoku (8:13, 13:18), zatímco úřadující mistryně republiky místy korigovaly zejména drtivými bloky (10:13, 15:18). Na mírně lepší sokyně to však navzdory veškeré snaze nestačilo, úplný konec si papírově silnější výběr už pohlídal – 20:25.

Autor: Marek Sonnevend

II. SKUPINA (5-8)

VOLEJBAL PŘEROV – VK BRNO

Obrovská bojovnost zdobila domácí tým po celé utkání. Přestože v prvních dvou setech přerovské hráčky vždy prohrávaly mnohabodovým rozdílem, nevzdaly se a otočily ve svůj prospěch i ztrátu devíti bodů v druhé sadě. Velkou měrou k tomu přispěl i výkon zkušené nahrávačky Petry Zajícové. Ve třetím setu už přerovský celek dominoval a proměnil Ariannou Person mečbol v tříbodové vítězství.

č.: 108        dne: 23. 2. 2019       v hod.:18:00

Volejbal Přerov – VK Brno 3:0 (25:22, 27:25, 25:14)

Rozhodčí:  Kostka M., Ištvanech M.

Počet diváků: 235

Domácí: Zajícová, Svobodová, Jehlářová, Měrková, Person, Shapaval, libero Vaňková. Střídaly: Kohoutová, Vander Meer, Bartošíková

Hosté: Sklenářová, Boulová, Nováková, Janečková, Svobodníková, Beránková, libera Chlumská, Kuníková. Střídala: A. Pospíšilová

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Dnes se nám dařilo na servisu. A co jsme zvedly do jedničky, Zajda nahrála. Bojovaly jsme všechny bez výjimky.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Jsem spokojený s vítězstvím za tři body v domácím prostředí. Měli jsme katastrofické vstupy do prvních dvou setů.  Zlepšený výkon jsme podali na servisu a také se nám dařilo lépe blokařsky. Když jsme plnili taktické pokyny, soupeřky jsme přehrávali. Trochu nám »pomohl« nějaký problém Chlumské, které přeji brzký návrat. Skvěle, až na krátký výpadek v druhém setu, zahrála na nahrávce Petra Zajícová.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): Odehrály jsme dva vyrovnané sety, ale koncovky patřily domácím. Třetí set už byl jasný. Viděly jsme dnes polařsky dobré utkání.“

Martin Gerža (coach VK Brno): „Rozhodující pro výsledek utkání byl výborný servis domácích, se kterým jsme se nedokázali vyrovnat.  A také k tomu přispěl na druhé straně skvělý výkon nahrávačky Zajícové.“

Vstup do zápasu navodil vzpomínky na nepovedené středeční utkání. Ztráta 0:5 při servisu Boulové působila hrozivě, ale brzy bylo vyrovnáno - 8:8. Bohužel přišla další krizová pasáž na přerovské straně, brněnská Janečková zaútočila dvakrát z pipu, následovaly dva špatné příjmy a rázem to bylo o pět bodů. Jenže přerovské volejbalistky měly tentokrát velkou výhodu – Zajícovou na nahrávce. Ta se úspěšně drala za každým zvednutým míčem a svým výkonem strhávala ostatní. Dařilo se bránit nejúdernější sílu Brna – Janečkovou, pracovalo se dobře v poli, na síti i útoku. Setbol získaly domácí ženy díky pozornému zásahu na síti proti pokusu Janečkové o ulívku.

V druhém setu si Přerovanky dlouho zahrávaly se zdravím trenéry Vlčka. Marně se jim ve dvou oddechových časech snažil připomínat taktické pokyny a zásady volejbalové obrany v poli. Při skóre 4:11 měl přerovský kouč vybrané oba time-outy. A bylo ještě hůře, poněvadž po esu Svobodníkové vedlo Brno 20:11. Dříve by to byl už rozhodující náskok, ale tentokrát tomu tak nebylo. První šňůra při servisu Měrkové znamenala snížení na 15:20 a při druhé už se skóre otočilo na 22:21. Janečková dostávala v této fázi tři míče do pipu, bohužel si však třikrát vylámala zuby na přerovském bloku. To ji však nezastavilo a dokázala odvrátit tři setboly. Při čtvrtém však zaútočila do autu a bylo to 2:0 na sety.

Poprvé v duelu se přerovské ženy dostaly do vedení na začátku sady ve třetím dějství a už ho nepustily. Osmibodová šňůra při servisu Zajícové zařídila bezpečný náskok 20:7. Brňanky sice snížily na 13:22, ale navíc už neměly psychické i morální síly. Na hřiště se na závěrečnou výměnu dostala i mladá nahrávačka Barbora Bartošíková, jež na podání vystřídala Měrkovou. Mečbol proměnila Arianna Person, která vytloukla blok hostů.

Autor: Stanislav Šmidák, foto Jan Pořízek

VK KRÁLOVO POLE – TJ OSTRAVA

Královopolské volejbalistky přivítaly v dalším kole nadstavby na domácí palubovce Ostravu, která přijela do Brna při chuti. Zápas jako na houpačce nakonec musel rozhodnout až tie-break, ve kterém se po velikém boji a výhře 16:18 radovaly ze zisku dvou bodů ostravské hráčky.

č.: 107       dne: 23. 2. 2018       v hod.: 18:30

VK Královo Pole – TJ Ostrava 2:3 (20:25, 25:20, 22:25, 25:20, 16:18)

Rozhodčí: Peloušek J., Nedbálek A.

Počet diváků: 200

Domácí: Šloufová, Skiba, Kvapilová, Fricano, Pavlíková, Vyklická, libero Digrinová. Střídaly: Kopáčová, Meidlová, Podhrázká

Hosté: Zemanová, Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Zedníková, libero Chevalierová. Střídaly: Červenková, Faltínová, Sedlácková, Lukáčová

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): Dnes jsme bohužel zkazily hodně servisů a v koncovce nesložily balóny.

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji soupeři k vítězství, je škoda závěru tie-breaku.“

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „My jsme si to do Brna přijely hlavně užít a dva body, které jsme získaly, jsou k tomu skvělý bonus.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Byla to bitva, věděli jsme, že Brno doma umí hrát a já myslím, že to byl krásný zápas pro diváky se šťastnějším koncem pro nás. V koncovce jsme byli agresivnější, utkání bylo jako na houpačce, ale my jsme to zvládli a jsem rád, že jsme po nějakém čase vyhráli. Budeme teď hrát zápas od zápasu.“

Popis utkání

První set byl vyrovnaný do stavu 7:7, pak se hostujícím podařilo vypracovat tříbodový náskok (11:14). Na straně domácích ale začala úřadovat na smeči a podání Taylor Fricano a skóre postupně se svými spoluhráčkami srovnala na 17:17. Koncovka setu však patřila Ostravě – ta při podání své kapitánky Kateřiny Zemanové odskočila na 18:23, když ji nezastavil ani time out domácích, a nakonec v prvním setu zvítězila 20:25.

Královo Pole do druhé sady vlétlo s mnohem větší razancí (4:1) a odměnou mu bylo postupně vedení 14:8. Ostravským volejbalistkám se sice ještě podařilo domácím přiblížit na 17:14, pak ale nastoupila na servis Gabriela Kopáčová a blýskla se hned dvěma esy. Stav 20:14 už vypadal jednoznačně, Ostrava však znovu dokázala skóre stáhnout na 23:20. Přesný útok Agaty Skiby a následná chyba hostujících ale znamenaly dva body pro KP Brno a výhru 25:20.

Třetí sada byla srovnaná do stavu 5:5, poté začaly za lepší konec tahat hostující volejbalistky (8:12). Za stavu 10:15 bralo Brno oddechový čas a rozjetou Ostravu přibrzdilo (17:18). Koncovku sady si už ale tým Zdeňka Pommera pohlídal a set vyhrál 22:25.

Úvod následujícího setu patřil domácím díky dvě esům Agaty Skiby (4:1) a Královo Pole drželo mírné vedení po celou čtvrtou sadu (7:5, 13:11, 18:15). Ostravě se se soupeřkami srovnat krok nepodařilo, a tak měly domácí hráčky k dobru v závěru setu hned čtyři setboly (24:20) – proměnit se jim podařilo hned ten první a zápas zamířil do tie breaku.

Zkrácená hra byla vyrovnanou partií do stavu 6:6, pak Ostrava odskočila o dva body.  Domácí bojovaly o každý míč a srovnaly na 12:12. Napínavou bitvu (15:15) nakonec dovedly do vítězného konce hráčky Ostravy (16:18).

Autor: Barbora Mertová

III. SKUPINA (9-10)

TJ SOKOL ŠTERNBERK – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Po týden starém úspěšném vstupu do bojů o deváté místo mohly volejbalistky Sokola Šternberk udělat další krok k vyhnutí se nepříjemné baráži o zachování extraligové příslušnosti. V hale Ecce Homo však proti svým jmenovkyním z Frýdku-Místku na třísetovou výhru ze soupeřovy palubovky nenavázaly, prohrály 2:3 a dál se musí strachovat o svou účast mezi tuzemskou elitou v příští sezoně.

č.: 116        dne: 23. 2. 2019                v hod.:17:00

TJ Sokol Šternberk - TJ Sokol Frýdek-Místek 2:3 (21:25, 25:23, 20:25, 25:19, 5:15)

Rozhodčí: Trumpeš D., Kubinec J.

Počet diváků: 130

Domácí: Shvanska, Hudylivová, Mircheva, Schandlová, Kneiflová, Kotlabová, libero Kaňková. Střídala: Oborná

Hosté: Uhrová, Pavelková, Mitrega, Borovcová, Šnellyová, Hadáčková, libero Teperová. Střídaly: Radivojevičová, Grygarová

Veronika Schandlová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Soupeř byl na nás dobře připravený. My jsme sice po prvním prohraném setu změnily hru, chvíli to fungovalo, ale bohužel ne dlouho. Zápas jsme nezvládly po taktické stránce a v tiebreaku nám už nevycházelo vůbec nic.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Opět to bylo vyrovnané utkání se sety jako na houpačce. Bohužel kupíme nevynucené chyby a nedodržujeme taktické pokyny, čímž se soupeř chytá. V tiebreaku už jsme se úplně složili.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Jsme rády, že jsme po dlouhé době zlomily sérii proher, jen je škoda, že to nebylo za tři body. Bylo to dáno tím, že jsme neudržely koncentraci. V tiebreaku domácí tým odešl na přihrávce a byla to pro nás jasná záležitost. Vypadá to, že v sérii bude rozhodovat až poslední zápas.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Pro obě družstva to byl psychicky náročný zápas, hodně bojovný a s pěknými výměnami. My jsme podali mnohem lepší výkon než před týdnem doma. Jsme zpátky ve hře a série pokračuje.“

První dva body úvodního setu sice patřily domácímu celku, rozhodující moment však přišel až od stavu 10:10, kdy hostující celek při podání kapitánky Pavelkové uhrál sedm míčů v řadě. Šternberk se sice ještě několikrát dotáhl až na tři body (16:19), jenže od stavu 18:21 přidal Frýdek-Místek další tři body a díky čtvrtému proměněnému setbolu ovládl sadu výsledkem 25:21.

Také v druhém dějství měl dlouho mírně navrch Frýdek-Místek (8:11, 14:17), pak ovšem přišly dvě bodové šňůry Hanaček, nejprve při servisu Shvanské (17:20, 20:20) a pak Hudylivové (20:21, 24:21). Také Šternberk sice dva setboly promarnil, po tom třetím však díky výhře 25:23 srovnal na 1:1.

Úspěšná koncovka domácí volejbalistky nastartovala, na počátku třetí části postupně navyšovaly svůj náskok až na 10:4, aby o něj následně zase málem přišly (10:9). Přesto si Šternberanky udržovaly mírné vedení až do stavu 19:17, poté ale Frýdek-Místek při podání Hadáčkové nejprve skóre otočil (19:22) a od stavu 20:22 domácí dorazil dalšími třemi body v řadě - 20:25.

Hanácký výběr se ovšem ani tentokrát nevzdal. Ve čtvrté sadě šel opět do trháku (4:1), který postupně navýšil až na 16:10. Vedení už si domácí hráčky i přes několik zaváhání (20:17, 21:18) nenechaly vzít a výhrou 25:19 si vynutily tiebreak.

V něm se zaplněná a mohutně povzbuzující šternberská hala těšila na velký obrat, než se však rozkoukala, bylo to po podáních Pavelkové hrozivých 0:7. Domácím volejbalistkám ve zkrácené hře úplně odešel příjem, sice ještě snížily na 3:7, ale po dalším kolapsu to bylo rázem 3:13 a o vítězkách bylo rozhodnuto. Frýdek-Místek ovládl páté dějství jednoznačně 15:5 a díky výhře 3:2 ztrácí před posledními dvěma duely série na svého protivníka jediný bod.