15.2.2020

Po dlouhé době si vítězství v UNIQA extralize připsaly volejbalistky Přerova

Po finálovém turnaji Českého poháru pokračovala opět UNIQA volejbalová extraliga žen 2019/20. Překvapením bylo zajisté vítězství posledního Přerova na palubovce Šternberku. Olymp potvrdil svoji pohárovou formu domácím vítězstvím nad KP Brno. Dukla Liberec otáčela utkání až na poslední chvíli ve Frýdku-Místku. Na domácí vítězství se nadřely i favorizované brněnské Šelmy a vysokoškolačky z Olomouce.

PVK OLYMP PRAHA – VK KRÁLOVO POLE

Olymp s Brnem jsou sousedé v tabulce, ale bodový rozdíl mezi nimi je 10 bodů. Navíc Olymp se může pyšnit stříbrem z Českého poháru, který se uskutečnil minulý víkend. Domácí hráčky, pokud chtějí vylepšit pozici do play-off, musí bezpodmínečně bodovat v dnešním utkání.

č.: 106              dne 15. 2. 2020                    v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK Královo Pole 3:0 (25:21, 25:15, 25:15)

Rozhodčí: Dmejchal, Poláček

Počet diváků: 200

Domácí: Komárková,Šimáňová, Smutná, Denysova, Purchartová, Staňková, libero Pešková.

Hosté: Pavlíková, Kvapilová, Šunderlíková, Carpentier, Koulisiani, Šloufová, libero Digrinová. Střídaly: Podhrázká, Judlová, Kuníková, Mokrá, Uglenko

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Naším cílem bylo získat tři body a jsem ráda, že se nám to povedlo a uhrály jsme to během třech setů. Dnes jsme dobře servírovaly a bránily a od toho se to odvíjelo.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Já jsem spolu s družstvem spokojen s vítězstvím v poměru 3:0, ale především s předvedenou hrou. Jsem rád, že jsme zopakovali velmi dobrý výkon i po Českém poháru. Je vidět, že holky si velmi věří a jsou na vítězné vlně. Musím je za předvedený výkon pochválit.“

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): „V prvních dvou setech nám soupeř utekl hned na začátku setů. V prvním se nám to podařilo dotáhnout, ale v koncovce jsme udělaly chyby. Nedokázaly jsme ubránit soupeřovy smečařky, to je hlavní důvod naší porážky.“

Kalný Matúš (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji našemu soupeři, který pokračoval v tom, kde skončil minulý týden u nás v Brně na Českém poháru. Dnes byl hlavní rozdíl v útoku, oba týmy přibližně stejně přihrávaly, soupeř se z dobrého příjmu prosazoval. My jsme se v útoku prosazovali pouze v prvním setu, potom jsme šli rapidně dolů. Klíčový byl moment za stavu 19:19, kdy nám padl na střed lehký míč soupeře. Pak přišly tři servisy soupeře, Olymp se potom chytil a průběh zápasu si pohlídal.“

V úvodu zápasy byli diváci svědky tří zkažených servisů ze čtyř odehraných balónů. Potom se ale oba týmy rozehrály k dobrému výkonu. Olymp byl silnější na útoku a dostal se do mírného vedení (7:5, 9:6), pomáhal si i servisem (dvě esa Smutné za sebou) a rázem z toho bylo vedení 17:11. Potom přišly slabší momenty domácího týmu, Brno tlačilo servisem a rychle bylo srovnáno na 18:18. Olymp se vzchopil v pravou chvíli a bezpečně zvládl koncovku úvodního setu.

V druhém setu Olymp vedl od začátku (4:2, 7:3, 9:5,12:7). Byl lepší na servisu a nedělal zbytečné chyby a důležité body uhrával. Nezaskočil jej ani stav 17:11 a svůj náskok udržoval po celý průběh setu.

Na začátku třetího setu Brno výrazně přitlačilo na servisu a dostalo se do vedení 5:1, domácí Olymp oplatil stejnou mincí a nejenže vyrovnal, ale dostal se i do vedení 8:5. Od tohoto okamžiku bylo o osudu zápasu rozhodnuto. Olymp hrál velmi dobře a potvrdil stoupací výkonnost a formu. Brno bylo převážnou část zápasu pod tlakem, vyrábělo více nevynucených chyb, a zvláště od třetím setu působilo odevzdaným dojmem.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK DUKLA LIBEREC

TJ Sokol Frýdek-Místek přivítal papírového favorita z Liberce. Nakonec se z toho však stala velice vyrovnaná bitva, se šťastnějším koncem pro hosty z Liberce.

č.: 108                      dne: 15. 2. 2020                  v hod.: 17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Dukla Liberec 2:3 (25:21, 14:25, 25:20, 18:25, 15:17)

Rozhodčí:  Kubinec J. Možnár M.

Počet diváků: 100

Domácí: Uhrová, Šprochová, Hadáčková, Šnellyová, Pluhařová, Jurčíková, libero Teperová. Střídaly: Petrová, Borovcová, Radivojevičová

Hosté: Rutarová, Bajusz, Šotkovská, Kohoutová, Tolentino, Svobodová, libero Dostálová. Střídaly: Bartošová, Vrábelová, Kolářová, Wopereis

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dnes nás zdobil bojovný výkon, hrály jsme bojovný volejbal, který jsme bohužel v závěru nedotáhly do vítězného konce.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Bojovný koncentrovaný výkon, rozhodovaly maličkosti. Škoda koncovky pátého setu.“

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): „V dnešním utkání jsme nepředvedly týmový výkon, který nás stál naštěstí jen ztrátu jednoho bodu. Pro příště se musíme ve všech činnostech zlepšit.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratulujeme domácím k bodu, možná si zasloužili i víc. Protože naše hráčky dnes předvedly bezzubý a utrápený výkon.“

V prvním setu začaly lépe domácí volejbalistky. Udržovaly si několikabodový náskok, vedly již 24:16, ale hostující Dukla stáhla na 24:21. Sokolky ale šestý setbol proměnily. V druhém setu byl Liberec lepším celkem, udržoval si vedení od začátku do konce.

Ve třetím setu začala lépe Dukla a vedla 10:6, 12:9, ale sokolky stav otočily na 18:13 a set s přehledem vyhrály. Ve čtvrtém setu dokázaly sokolky držet stav do stavu 8:8, ale potom Liberec přitlačil v útoku a set vyhrál.

V pátém setu vedly domácí hráčky už 7:3, ale soupeřky stav srovnaly. Následně si však domácí tým vybudoval mírný náskok. Liberec poprvé vedl až za stavu 15:14, sokolky vyrovnaly na 15:15, ale koncovku již nezvládly.

Autor: Jiří Zaoral

VK UP OLOMOUC - TJ OSTRAVA

V pozici staronových vítězek Českého poháru se volejbalistky VK UP Olomouc představily ve 22. extraligovém kole na domácí palubovce proti týmu Ostravy. Vysokoškolačky v utkání s tradičním rivalem potvrdily roli favorita, zvítězily 3:0, ale v druhém a zejména třetím setu se na výhru nadřely.

č.: 110                  dne: 15. 2. 2020                       v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – TJ Ostrava 3:0 (25:21, 25:23, 27:25)

Rozhodčí: Trumpeš D., Ištvanech M.

Počet diváků: 500

Domácí: Hodanová, Bezhandolska, Orvošová, Kazachenka, Strušková, Handley, libero Kulová. Střídaly: Michalíková, Trnková

Hosté: Zemanová, Kašparová, Kojdová, Kalusková, Wanczyk, Žarnovická, libero Chevalierová. Střídaly: Žolnerčíková, Pospíšilová, Faltínová, Adamčíková

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Jsme rády za výhru 3:0. Byl to těžký zápas, Ostrava podala dobrý a bojovný výkon. Po náročném pohárovém víkendu jde o cenné vítězství.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Těžce vybojované vítězství proti těžkému soupeři. Na nás po náročném finálovém turnaji Českého poháru logicky dolehl útlum. Holky dostaly dva dny volna, což bylo na výkonu i přes bojovnost týmu znát. Hra nebyla ideální, ale to se dalo trochu čekat. Teď už najíždíme na normální cyklus a pomalu zahajujeme přípravu na blížící se play-off.“

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Dokázaly jsme si, že proti Olomouci můžeme hrát vyrovnanou partii. V koncovkách nám však chyběl důraz v útoku, abychom sety dotáhly do vítězného konce.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „V klíčových momentech jsme byli nedůrazní v útoku. Trestuhodně jsme promarnili koncovku třetího setu, v němž jsme byli po celý jeho průběh lepší. Měli jsme v té chvíli složit balony na zem, místo toho jsme chybovali.“

Aktivněji vstoupily do utkání domácí volejbalistky (5:2, 8:4), jenže nastolené tempo neudržely, nechaly Ostravu srovnat (11:11) a dokonce ji několikrát krátce pustily do jednobodového vedení. Rozhodující moment první sady nastal při servisu Orvošové, při kterém Hanačky otočily z 18:19 na 23:19 a koncovku už dohrály do vítězného konce - 25:21.

Druhé dějství bylo dlouho vyrovnané a oba celky se střídaly v maximálně tříbodovém vedení. Častěji měla o něco více navrch Ostrava (2:5, 13:16), přetahovanou v závěru setu (23:22, 23:23) však opět lépe zvládl favorit, jenž po výsledku 25:23 vedl 2:0.

A když v úvodu třetí části otočila univerzita při servisu Kazachenky z 3:4 na 7:4, vypadalo to, že obhájce mistrovského titulu kráčí k rychlé výhře. Jenže hostující Ostrava přitvrdila na podání a domácí celek byl rázem v problémech (9:12, 11:15). Znovu s Kazachenkou na servisu Olomoučanky srovnaly krok (12:16, 16:16), ale pak na palubovce opět vládly Ostravanky. Za stavu 18:23 už se diváci pomalu připravovali na další set, vysokoškolačky v čele s podávající Hodanovou však byly proti (23:23). Hostující volejbalistky poté zahodily dva setboly za sebou a přišel trest v podobě proměněného mečbolu Olomouce - 27:25 a 3:0.

TJ SOKOL ŠTERNBERK - VOLEJBAL PŘEROV

Poslední tým tabulky Přerov hostily ve 22. extraligovém kole volejbalistky Sokola Šternberk. Ve velmi vyrovnaném utkání patřily první dva sety hráčkám Přerova, ve třetím setu nastal obrat a šternberským sokolkám se podařilo utkání srovnat na 2:2. V závěrečné zkrácené sadě byly úspěšnější hráčky Volejbalu Přerov a odváží si ze Šternberka dva body.

č.: 107                    dne: 15. 2. 2020                   v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – Volejbal Přerov 3:2 (20:25, 19:25, 25:19, 27:25, 12:15)

Rozhodčí: Vachutka M., Horký P.

Počet diváků: 215

Domácí: Šmídová, Schandlová, Kamidinová, Mazur, Meidlová, Kneifová, libero Zilberman. Střídaly: Karabinovich, Látalová, Sifferien, Gogová

Hosté: Oestreich, Zatloukalová, Kotlabová, Davis, Tinklová, Šádková, libero Vaňková. Střídaly: Rusek, Kukučová, Přibylová, Řihošková, Semerádová

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „S ohledem na to, jak jsme celý týden problematicky trénovaly a v jaké sestavě jsme nastoupily, je dnešní bod docela úspěch. Snažily jsme se především bojovností, ale soupeřky hrály dnes výborně.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „K dnešnímu utkání jsme nastoupili ve velmi okleštěné sestavě, nemohli hrát kvůli zranění naše dvě klíčové hráčky. Soupeř nás od začátku tlačil, od třetího setu se nám začalo více dařit a dotáhli jsme to až do tiebreaku. Černou tečkou je zranění Veroniky Schandlové.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Utkání jsme výborně rozehrály, chtěly jsme uhrát výsledek za tři body, to se nám bohužel nepodařilo. Ztratily jsme koncentraci ve třetím setu, byly jsme málo důrazné v útoku. Soupeř se rozehrál, ztratily jsme další dva sety a tiebreak je vždycky trochu o náhodě. Měly jsme tentokrát více štěstí.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Dva body z dnešního utkání pro nás byly málo, bojíme se vyhrát za tři body. Místo aby nás první dva vyhrané sety uklidnily, tak byla cítit z naší hry nervozita, mám z utkání smíšené pocity. Jsem rád za vítězství.“

Až do stavu 17:19 v prvním setu hráčky Šternberka dotahovaly 1-2 bodový náskok přerovských hráček. V závěru setu se podařilo Přerovu náskok navýšit a set skončil poměrem 20:25. Podobná situace se opakovala v druhé sadě. Přerovské hráčky hrály koncentrovaně, v útoku se dařilo především kapitánce Sandře Kotlabové a Veronice Tinklové.

Ve třetím setu nastal obrat, domácím hráčkám se začalo dařit na servise i v obraně, po celou dobu setu si udržovaly dvoubodový náskok, který v závěru zvýšily a set vyhrály v poměru 25:19. Čtvrtá sada měla nejvyrovnanější průběh, oba týmy se střídaly v 1-2 bodovém vedení. Od stavu 22:21 domácí Šternberk již malý náskok uhájil a vyhrál set v poměru 27:25.

Rozhodují pátá sada byla vyrovnaná do stavu 5:5, pak se projevila zkušenost kapitánky Přerova Sandry Kotlabové, která dokázala spoluhráčky strhnout k závěrečnému náporu a získat pro své družstvo vítězství v této sadě v poměru 15:12. V závěru utkání se zranila a musela odstoupit nejlepší hráčka domácích Veronika Schandlová. Obě družstva podala bojovný výkon.

Autor: Libor Svoboda

VK BRNO – VK PROSTĚJOV

Dvě utkání v jednom týdnu odehrály hráčky Brna. Nejprve ve středu předehrály 23. kolo UNIQA extraligy žen v Liberci a v sobotu pak nastoupily v domácí hale proti Prostějovu. Ten v minulém týdnu neuspěl ve Final Four Českého poháru a na Šelmy tak čekal nelehký soupeř. Bylo jasné, že si hosté budou chtít napravit reputaci a získat skalp vedoucího celku extraligy.

č.: 109                        dne: 15. 2. 2020                  v hod.: 18:00

VK Brno – VK Prostějov  3:1 (25:23, 16:25, 25:23, 25:20)

Rozhodčí: Pecháček L., Kavala T.

Počet diváků: 333

Domácí: Nováková, Janečková, Svobodníková, Mikysková, Polášková, Wolowicz, libero Chlumská. Střídaly: Akeo, Diatková, Benediktová, Sklenářová, Beránková E.

Hosté: Nová, Kozmík, Kopáčová, Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Dvořáčková, Boudová

Kamalani Akeo (nahrávačka VK Brno): „Myslím si, že to byl náročný zápas. My jsme začaly velmi pomalu a Prostějov naopak hrál velmi bojovně. Naštěstí jsme se pak zvedly a vybojovaly ve vyrovnaném utkání výhru.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Jsem spokojený se třemi body, ale rozhodně nejsem spokojený s tím, jak jsme k tomu přistoupili. Od začátku to bylo takové chladné. Proti týmům ze spodu tabulky nám to v některých zápasech stačilo, ale Prostějov je bojovný, hru má na dobré úrovni a proti němu to nestačí. My jsme byli bez emocí, bez náboje a bylo tam hodně chaosu. Nedokázali jsme si připravit jednoduché balóny a pak jsme útočili do plné obrany. Naštěstí se pak, asi i s pomocí prostřídání, holky zvedly a jak jsem říkal, za tři body jsem rád.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Řekla bych, že je škoda, že jsme dnes nezískaly více než set. Po dlouhé době jsme hrály jako kolektiv, zlepšily jsme se na útoku a mrzí mě, že jsme nevyhrály nějakou koncovku.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Těší mě zlepšený výkon družstva, i když si myslím, že jsme v dnešním zápase měli navíc. Dobře jsme bránili, na útoku se nám taky docela dařilo, jen kdybychom ještě zlepšili přihrávku, mohli jsme pomýšlet na body.“

Začátek prvního setu patřil Prostějovu. Dobrým servisem a bodovými bloky držel domácí hráčky pod sebou (8:5). I v následujících výměnách byl hostující celek lepší. Dohrával bodové míče, naopak Brno se nemohlo na útoku prosadit. Za stavu 16:10 si brněnský trenér vybral již druhý oddechový čas, a jako by v něm nalil svým svěřenkyním živou vodu do žil. Domácí blokařka odtáhla dobrým servisem přihrávku hostů od sítě, dobrá obrana Brna trápila útočnice Prostějova, a rázem bylo srovnáno. Následoval boj o každý míč. Oba týmy předváděly výbornou obranu v poli, a tak byly k vidění dlouhé výměny se zakončením vždy na jiné straně. Tři setboly nakonec potřebovalo Brno k vydřenému vítězství v první sadě (25:23).

Do druhého setu vstoupily oba týmy s chutí urvat každý bod. Důraznějším útokem si hostující hráčky vytvořily mírný náskok a tvrdým servisem trápily Brno na přihrávce (6:9, 11:15). Domácí hráčky trápilo velké množství nevynucených chyb, a tak šel Prostějov do koncovky s šestibodovým rozdílem. Závěr setu už si hostující volejbalistky pohlídaly a zvítězily poměrem 25:16.

Prostějovské hráčky vlétly i do třetí sady. Bojovaly v poli, držely na bloku útočnice Brna a samy úspěšně útočily do rozhozené obrany domácích (7:4). Brnu pomohlo vystřídání nahrávačky. Americká akvizice změnila tempo hry a domácí celek se dostal zpátky do hry (11:11). Následovala bitva o každý míč. Ani jeden z týmů nevypustil jedinou rozehru a k vidění tak bylo nespočet vybojovaných míčů. Sada se tak rozhodovala až v samém závěru. Za stavu 23:23 si výhodu vytvořily domácí hráčky a s pomocí nevynucené chyby hostů šly do vedení 2:1.

Úvod čtvrté sady byl jako na houpačce. Nejprve domácí Brno zastavovalo útok prostějovských hráček dobře postavenými bloky, následně prostějovské hráčky zatlačily na servisu a Brnu se nedařilo zaútočit na zem (11:10). Nakonec to byly Šelmy, kdo se ujal vedení. Dobrým servisem trápily přihrávačky soupeře, úspěšně útočily středem sítě a do koncovky vstupovaly s pětibodovým náskokem (20:15). Ani střídání na prostějovské straně a nevynucené chyby domácích již ve vývoji v setu nic nezměnily a Brno tak zvítězilo v celém utkání za tři body.

Autor: Klára Kuníková, foto Viktor Šulc