5.1.2023

Po výhře ve šlágru 19. kola je Prostějov opět v čele extraligové tabulky

Kompletní 19. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 přineslo mimo jiné i přímý souboj o první příčku extraligové tabulky, průběžně druhý Prostějov hostil dosud vedoucí Dnipro. Napínavou bitvu nakonec ve svůj prospěch získaly domácí volejbalistky a dostaly se tak do čela naší nejvyšší soutěže. Dramatická podívaná byla k vidění i v Praze, kde domácí Olymp nakonec nestačil na favorizovanou libereckou Duklu. Volejbalistkám Olomouce zřejmě prospěla krátká zápasová pauza na přelomu roku a dokázaly naplno bodovat ve Frýdku-Místku. Dle očekávání Královo Pole nezaváhalo ve Šternberku a brněnské Šelmy na domácí palubovce v utkání s Přerovem.

VK PROSTĚJOV – SC PROMETEY DNIPRO

Přímý souboj o průběžné vedení v UNIQA extralize žen ČR 2022/23 přinesl nádherný sportovní střet. Byl to opravdový šlágr 19. kola soutěže mezi volejbalistkami Prostějova a Dnipra se vším všudy, aby nakonec po více než dvou hodinách nesmlouvavého poměřování nahoru dolů uspěl v pěti sadách kolektiv VK. Byť prohrával, výsledek překlopil na svou stranu a tím se o fous vrátil do čela tabulky.

VK Prostějov – SC Prometey Dnipro 3:2 (19:25, 25:15, 23:25, 25:23, 15:8)

Rozhodčí: Kavala T., Vachutka M.

Počet diváků: 350

Domácí: Bajusz, Faltínová, Kvapilová, Silva, M. Smolková, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Beránková, Nováková

Hosté: Milenko, Grbac, Danchak, Khober, Dorsman, Velykokon, libero Niemtseva. Střídaly: Artyshuk, Karasova

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „První dva sety dopadly vyšším bodovým rozdílem a byly hlavně o servisu plus přihrávce. Nejdřív tlačily ony nás, potom my je. Od třetího setu začal strašně vyrovnaný boj, hodně se čapalo v poli na obou stranách. Rozhodly jsme obrovskou bojovností i otočenou koncovkou čtvrtého setu, která nás nakopla tak, že jsme soupeřkám v tiebreaku už nedaly šanci.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Byl to krásný a maximálně bojovný zápas vysoké úrovně. Rozhodovaly drobnosti, my jsme byli mírně lepší v útoku i na bloku. Pomohlo nám, že soupeř dělal v zakončení víc chyb, což se v celkovém součtu projevilo. Vyzdvihnout musím výborný kolektivní výkon celého našeho týmu, kde všechny holky neskutečně dřely za každé situace, bez ohledu na nepříznivý vývoj. Takhle má vypadat utkání proti prvnímu mančaftu soutěže.“

Svitlana Dorsman (kapitánka SC Prometey Dnipro): „Pro nás to bylo velice těžké utkání. Dělaly jsme hodně chyb a neukázaly úplně nejlepší volejbal, jakého jsme schopny, ale přesto jsme chtěly moc vyhrát. A naplno jsme o to bojovaly, snažily se být co nejvíc agresivní. Navzdory porážce jsem na náš mladý tým hrdá, pral se s problémy, do příštích zápasů mu to může dost pomoct. Půjdeme dál a zkusíme výkonnostně růst krok za krokem.“

Ivan Petkov (trenér SC Prometey Dnipro): „Viděli jsme tvrdý boj o každý míč dvou silných družstev. My jsme dnes měli své problémy se sestavou, chyběly nám některé hráčky. Přesto jsme pracovali na maximum, i když absence ovlivnily úroveň našeho výkonu. Gratuluji domácím k vítězství, lépe zvládli rozhodující výměny. Těsnou porážku musíme brát jako motivaci do dalších zápasů.“

Od začátku se v Národním sportovním centru PV odvíjel naprosto vyrovnaný boj. Chvilku vedl domácí tým, chvilku hosté a největší rozdíl ve skóre dlouho byl pouhé dva bodíky (4:2). Než za stavu 12:11 přitlačila Yevhenija Khober podáním, plejerky vékáčka zkazily několik přihrávek za sebou, družstvo SC tak rázem otočilo na 12:16. Tahle série Hanačky rozhodila, často chybovaly i na servisu a herně jistější, pestřeji útočící soupeřky toho využívaly (16:18 - 16:22). Zahajovací část patřila jim - 19:25.

Nepovedený závěr jako by Čadovy svěřenkyně zdravě naštval. Zkraje druhého dějství za to pořádně vzaly, spustily velký tlak a pronikavě zlepšeným výkonem šly do trháku 9:2. Náhle i předtím sebejisté Dnipro vyrábělo hrubky, ztrácelo, zaostávalo. Klíčový význam přitom měla vedle ostřejšího podání VK též jeho mnohem vyšší úspěšnost na příjmu, čímž šla nahoru i kvalita ofenzivy. Ukrajinské mistryně sice jednou trochu dotáhly (14:7 - 14:10), ale jinak tahaly za výrazně kratší konec provazu - 25:15.

Pokud bychom odhlédli od občasných laciných minel, tak byl k vidění atraktivní volejbal plný krásně dlouhých výměn a špičkových momentů. Skvěle se rozjela uzdravená Michaela Smolková, převážně se dařilo všem jejím parťačkám na palubovce (6:3). Ani výběr Prometey v čele s Oleksandrou Milenko se ovšem nenechal zahanbit, útlum nechal brzy za sebou. A šňůrou osmi získaných výměn za sebou (!) vystřihl razantní obrat z 9:7 na 9:15. Takový propad vypadal pro obhájkyně českého titulu neřešitelně, přesto se ještě zvedly (14:16) a znovu předvedly heroickou stíhací jízdou při parádním servisu Kateřiny Kvapilové (14:19 - 20:19). Jenže koncovku těsně urvaly protivnice využitím třetího setbolu - 23:25.

Strhující bitva pokračovala rovněž ve čtvrtém dílu. Moravskou partu smolně ztracený finiš nijak nepoložil, dál zůstávala trpělivá a novým náporem získala slibný náskok 8:5. Obvyklou tahounku Jéssicu Silva rovnoměrně podporovaly spoluhráčky, leč stačilo jen trochu polevit, aby se Petkovovy ovečky bleskově přiblížily (9:8), zanedlouho srovnaly (11:11), pak otočily (14:15). Ohromná řežba gradovala herním vzepětím prostějovských lvic, za které excelovaly polařsky Adéla Stavinohová a smečařsky Klára Faltínová (19:16). Vzápětí byly nahoře pro změnu Ukrajinky (21:18 - 21:23), až infarktovou přetahovanou přece jen vydřel mohutným sprintem tým kapitánky Simony Bajusz - 25:23.

Šlo se tedy do rozhodujícího tiebreaku, kde hanácká suita bryskně udeřila nadmíru důrazným způsobem (6:1). Tenhle únik už famózně makající dříčky v modrém nepromarnily a suverénním tempem dospěly k nesmírně hodnotnému triumfu - 15:8 a 3:2!

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK UP OLOMOUC

V první zápase v novém roce domácí Frýdek-Místek na své palubovce přivítal celek VK UP Olomouc. Oba týmy ve svých minulých zápasech prohrály, Olomouc v Brně a Frýdek-Místek si neporadil v domácím zápase s Libercem. Proto chtěly oba celky nový rok nastartovat vítězstvím. Zvítězit se podařilo hostující Olomouci 3:1.

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK UP Olomouc 1:3 (19:25, 16:25, 25:17, 20:25)

Rozhodčí: Kubinec J., Slezák J.

Počet diváků: 100

Domácí: Strušková, Dvořáčková, Petrová, Mello, Shumeiko, Livingston, libero Teperová. Střídaly: Šmídová, Šrámková, Smýkalová

Hosté: Herdová, Mostsitska, Rajlić, Borovcová, Körmendyová, Galvao, libero Slavíková. Střídaly: Šepeľová, Tinklová

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První dva sety není co hodnotit, soupeř byl lepší v útoku a v obraně. Ve třetím setu jsme se dostávaly pomalu do našeho herního tempa, zatlačily jsme soupeře servisem, ubránily a získaly set. Ve čtvrtém setu jsme opět v koncovce, kdy se láme chleba, neuhrály dva důležité balony a už jsme se vezly. Musíme zapracovat na komunikaci ve hře a na naši mezihře, kde neustále děláme spoustu nevynucených chyb a to nás potom sráží dolů.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Je smutné, že do zápasu vstupujeme velice vlažně a necháváme tak prostor soupeři se rozehrát. Pak se velice těžce rozjetý soupeř. Třetí a čtvrtý set už byl především o útoku. V důležitých chvílích nás zradila přihrávka a také blok krajních hráček. Hráčka, která by nás měla podržet, dostane šest es a na útoku je na 18%. To je k zamyšlení.“

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc):Po naši sérii porážek je pro nás vítězství velice důležité. Musíme dál pracovat.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Jsem rád, že jsme přerušili hroznou sérii porážek 3:0. Od pondělka bylo vidět úplně jiné nastavení v tréninku. Věřím, že hráčky si uvědomily, že cesta vede přes tvrdou práci. Jsem zvědav, jestli se to potvrdí i v dalších zápasech.“

První set měl jednoznačný průběh pro hosty, Olomouc vedla 9:2, 18:11, 21:13. Sokolkám se sice podařilo snížit bodové manko na tři body (19:22), ale samotná koncovka už patřila hostujícímu týmu.

I v druhém setu dominovala Olomouc, která byla lepší především na útoku.

Ve třetím setu Sokolky zabraly, zlepšily hru v útoku a vedly 9:4, 19:12, 22:15 a set s přehledem vyhrály.

Čtvrtý set měl do stavu 15:15 vyrovnaný průběh. Olomouc pak však odskočila na 18:15 a náskok si udržovala až do konce setu. V zápase tedy zvítězil hostující tým z Hané.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

TJ SOKOL ŠTERNBERK –  VK KRÁLOVO POLE

Hráčky Králova Pole předvedly vyrovnaný kompaktní výkon ve třech setech a odváží si vítězství za tři body ze Šternberka. Domácím hráčkám se podařil jen jeden set a to dnes na zisk bodů nestačilo.

TJ Sokol Šternberk – VK Královo Pole 1:3 (10:25, 14:25, 27:25, 14:25)

Rozhodčí: Peloušek Jiří, Trumpeš Daniel

Počet diváků: 95

Domácí: Truksová, Chaloupková, Kořínková, Látalová N., Látalová Z., Piantkovska, libero Denina. Střídaly: Kochetkova, Loch, Vyjídáková

Hosté: Hrušecká, Pelikánová, Bukovská, Stojkovic, Nikolova, Kuníková, libera Digrinová, Šmardová. Střídaly: Rožnovjáková, Kamasová, Vítková

Zuzana Látalová (smečařka TJ Sokol Šternberk): „První dva sety jsme ztratily úplně zbytečné, nehrály jsme svoji hru, až ve třetím setu jsme se dokázaly zvednout a začaly jsme více bojovat, tlačit servisem a vyhrály jsme koncovku. Ve čtvrtém setu jsme zase udělaly moc zbytečných chyb, nedokázaly jsme se na soupeřky dotáhnout. Doufáme, že v další zápase, který nás čeká v sobotu, uhrajeme nějaké body.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk):První dvě sady mělo Brno převahu ve všech činnostech a bylo to vidět výsledkově, asi jsme trochu spali. Až ve třetím setu se nám podařilo hrát naši hru, ale ve čtvrtém setu už měly zase hráčky Brna naprosto hru pod svou kontrolou, gratuluji jim k vítezství“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Jsme moc rády za dnešní tři body. Škoda, že jsme si to trošku zkomplikovaly. Myslím si, že v těch třech setech, které jsme vyhrály, jsme odváděly dobrý výkon hlavně v obraně a na servisu. V tom jednom prohraném setu jsme na začátku trošku polevily a nezvládly jsme čelit dobrému servisu soupeřek. A potom, i když jsme se snažily, tak už jsme to nedotáhly.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): Jsem rád, že jsme tady ve Šternberku uhráli tři body. Nikdy se nám tady nehraje moc dobře a domácí Sokolky nám opět ukázaly, že pro ně žádný zápas není ztracený. Ve třetím setu výborně podávaly a my jsme nedokázali hrát náš volejbal.“

Od začátku setu se dařilo více hráčkám z Brna, od stavu 5:4 začaly více tlačit podáním i útokem a set s přehledem získaly 10:25. Na podání a na bloku se dařilo především Hrušecké, v útoku Nikolové.

V druhém setu se obraz hry opakoval, domácímu Sokolu se nedařilo dostat přes obranu Brna, jeho hráčky chybovaly na příjmu a set skončil za 22 minut poměrem 14:25.

Třetí set znamenal obrat ve prospěch domácích, začalo se jim dařit na podání. Oživením, jak na podání, tak v útoku byla střídající Kochetkova. Vedení domácích se zvětšovalo až na stav 14:5. Pak se hra Králova Pole zlepšila a stav se začal vyrovnávat, 24:22. Avšak koncovka patřila domácím hráčkám a set získaly v poměru 27:25.

Ve čtvrté sadě se projevila větší kvalita hráček Brna, opět se jim začalo dařit hrát jejich hru z prvních dvou setů. Vedly po celou dobu setu 5:13, 18:10 a za 21 minut tento set získaly poměrem 14:25 a tím i celé utkání 1:3. V průběhu setu se musela nechat vystřídat otřesená kapitánka domácích Chaloupková.

Autor:  Libor Svoboda, foto Josef Látal

VK ŠELMY BRNO – VOLEJBAL PŘEROV

Domácí Šelmy čekal 5. ledna druhý z celkem pěti po sobě jdoucích domácích zápasů. Na rozdíl od posledního s Prostějovem byly domácí hráčky jasným favoritem, Přerov doposud na hřištích soupeře ubojoval jedinou výhru.

VK Šelmy Brno – Volejbal Přerov 3:0 (25:13, 25:23, 25:22)

Rozhodčí: Novák M., Ištvanech M.

Počet diváků: 50

Domácí: Širůčková, Dubianska, Kyrychenko, Benediktová, Kozubíková, Pluhařová, libero Chevalierová.

Hosté: Atanasova, Dlouhá, Kovačic, Lazárková, McClellan, Zatloukalová, libera Kulová, Michálková. Střídaly: Hůsková, Köhlerová, Horská

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Od začátku jsme si šly pro vítězství, jsem ráda za tři body. Dost jsme si pomohly podáním, kde se blýskla i střídající Eva Beránková. Dobrá práce Aničky, která za stavu 22:22 set rozhodla.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):„Oceňuji výkon holek – dost z nich bylo nemocných či stále ještě je, ale přesto to dnes zvládly ve třech setech. Po výborném prvním setu jsme „klasicky” polevili, byli jsme slabší v mezihře a v poli a soupeře jsme nechali zvednout. Je na druhou stranu dobře, že jsme koncovky druhého a třetího setu zvládly.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Dnes jsme to nezvládly na přihrávce, v obraně se nám pak nedařilo ubránit domácí Kozubíkovou. Je to škoda, mohly jsme si třeba odvést i nějaký bod, takhle opět nemáme nic.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): Gratuluji domácím k výhře. Na úvod jsme soupeře rozehráli, dobře podával a nám se rozpadla přihrávka. Ve druhém setu už jsme Šelmy měli, vedli jsme o tři čtyři body, pak ale uděláme úplně zbytečnou chybu a domácí v koncovce vyhrají. Třetí set byl dost podobný, v závěru nám chybělo sebevědomí.“

Velmi vyrovnaně začalo utkání 19. kola UNIQA extraligy žen, týmy se rvaly o každý bod. Po bloku Anny Širůčkové se ale Šelmy trhly a především skvělým servisem si šly pro první set. Jen ukrajinská smečařka Hanna Kyrychenko zaznamenala tři esa, k tomu další nasbíraly její spoluhráčky a domácí vedli 1:0 (25:13).

Esem začala i druhá sada, tentokrát si jej připsala domácí nahrávačka Dubianska a Šelmy se brzo ujaly čtyřbodového vedení. Svěřenkyně Radima Vlčka se ale nevzdaly, srovnaly a dokonce po třech esech v řadě kapitánky Zatloukalové vedly 11:9. I Šelmám se podařil obrat, a to především zásluhou Marie Kozubíkové, která skládala jednu náhru za druhou – z 12:15 na 17:15. Zdánlivě pohodlné vedení 24:20 dokázaly opět hráčky Přerova stáhnout na rozdíl dvou bodů, po vytlučeném bloku Kyrychenko Brno přeci jen druhou sadu získalo - 25:23.

Rovněž třetí set byl nesmírně vyrovnaný, brněnské volejbalistky lehce polevily a Přerov se dostal do tempa. Výborný výkon domácích za koncovou čarou vystřídal zmar na obou stranách - jen ve třetí sadě bylo k vidění 13 zkažených podání. Za stavu 22:22 ale za to vzala blokařka Anna Širůčková a dvěma esy výrazně přiblížila Šelmy k výhře. Po úspěšném útoku smečařky Kyrychenko Šelmy vyhrály 3:0 na sety.

Autor: Matouš Müller

PVK OLYMP PRAHA – VK DUKLA LIBEREC

Utkání devátého týmu současné tabulky proti třetímu. Liberec přijel v roli favorita s jasným cílem odvézt si z Prahy tři body do tabulky. Domácí tým předvádí zlepšující se výkony, které potvrdil především v utkání pětisetové bitvy s SC Prometey Dnipro. Přestože hráčky Olympu prohrávají, ve všech posledních zápasech dokážou bodovat, což svědčí o jejich vzestupném výkonu. Ne jinak tomu bylo i v čtvrtečním zápase.

PVK Olymp Praha – VK Dukla Liberec 2:3 (23:25, 25:16, 20:25, 25:23, 9:15)

Rozhodčí: Olt Jiří, Koutník Patrik

Počet diváků: 200

Domácí: Brichtová, Žáková, Kopáčová, Kalhousová, Šimáňová, Šmídová Nicole, libero Dostálová. Střídaly: Brancuská, Poloučková, Gajdová, Virtová, Šmídová Natalie

Hosté: Šulcová, Nečasová, Kvapilová, Kojdová, Blažková, Deisl,libero Kolářová. Střídaly: Frankevych, Dvořáková, Kohoutová, Lyklema, Bartošová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):„Jsem ráda, že jsme dokázaly Liberec takto potrápit. Naše výkony se v posledních zápasech zlepšují, ale bohužel to byl dnes již třetí tiebreak, který pro nás neskončil vítězně. Čtyři sety hrajeme skvěle, ale do pátého setu vždycky vstoupíme špatně. Pravděpodobně je to zapříčiněno mladým týmem, který nemá tolik zkušeností a nezvládá tyto vyhrocené situace. Na tomto musíme zapracovat.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Musím se jen opakovat v tom, že nás sráží drobné chyby, nejvíce mladých hráček, kterým ta chybovost ale tak říkajíc přísluší. V každém případě musím říct, že jsme dnes odehrály velmi dobré utkání. Statistické údaje naznačují, že jsme byli lepší na bloku i na útoku, což je proti Liberci téměř nemožné, nicméně se nám to dnes podařilo. Mrzí mě, že jsme byli na domácí půdě horší na podání, protože se této činnosti hodně věnujeme. I přestože jsme prohráli, musím celý náš tým pochválit, protože příkladně bojoval a jsem přesvědčen, že pokud spolu tento tým zestárne, tak má před sebou velikou budoucnost.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Přijely jsme sem s jiným cílem, chtěly jsme tři body. Jsem ale ráda za vítězství, neboť se nám konečně podařilo vyhrát v tie-breaku. Měly jsme dnes ovšem problémy na síti a trápil nás příjem.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec):První set byl vyrovnaný s těsnou koncovkou, kdy jsme mohli předvést i lepší výkon. Po naší přihrávce jsme neměli 100% útok, nedokázali jsme ubránit dvě hráčky, které nám dělaly problém v útoku. Máme 33 chyb na bloku, což je enormní množství proti ublokovaným míčům. Vzhledem k tomu, že jsme se na tyto dvě hráčky připravovali, tak náš výkon byl špatný. Ale pozitivum je, že jsme konečně vyhráli tie-break a odvážíme si dva body.“

Domácí vstoupily do utkání s velikým odhodláním potvrdit zlepšující se výkony posledních zápasů, které skončily pětisetovými bitvami. O výsledku setu se rozhodovalo v samotném závěru, ve kterém domácí hráčky nestačily především v útočné fázi, v důležitých okamžicích útočily do autu. Průběh prvního setu: 8:4, 16:15, 20:21, 22:22, 23:25.

Přestože domácí tým prohrál první set nejtěsnějším rozdílem, nesložil zbraně a především lepší útočnou hrou přehrál liberecké hráčky. Na pozici univerzální hráčky střídala v domácím týmu Monika Brancuská Gabrielu Kopáčovou, které nevyšla koncovka prvního setu. Set vyhrál domácí tým i výrazným zlepšením obrany na síti (6 vítězných bloků) i kvalitním servisem střídající Káji Poloučkové. Průběh druhého setu: 8:7, 16:11, 20:14, 22:16, 25:16.

V této chvíli se rozpoutala největší bitva o to, kdo bude lepším týmem tohoto utkání. Liberecká Dukla měla do stavu 15:18 navrch nad domácími. V tomto okamžiku domácí hráčky nezvládly jednoduchou obranu na síti. Tato chyba domácích nastartovala zkušené liberecké hráčky do koncovky, kterou bez problémů zvládly. Průběh třetího setu: 8:7, 14:16, 18:20, 18:22, 20:25.

Přestože domácí hráčky prohrávaly s favoritem 1:2, příkladně bojují o zisk některých z bodů. Tento set se láme až v samotném závěru, o který se zasloužily útokem především Verča Virtová (6 bodů) a Monika Brancuská (9 bodů). Průběh čtvrtého setu: 8:6, 15:16, 20:18, 22:20, 25:23.

Podobně jako v předešlých pětisetových zápasech domácí Olymp nevstoupil do pátého, zkráceného setu nejlépe. Liberecký tým rychle odskakuje na rozdíl tří bodů, domácí hráčky stačí korigovat na 6:8 při změně stran. V závěru domácím dochází síly a nakonec prohrávají rozdílem šesti bodů. Průběh pátého setu: 0:3, 6:8, 7:10, 9:15.

Celé utkání trvalo přes dvě hodiny, divákům se muselo rozhodně líbit. Podpora domácích fanoušků v hale byla příkladná, určitě konkurovala vyhlášenému libereckému kotli.

Autoři: Stanislav Mitáč, Tereza Půčková, Jakub Zeman, foto Juro