27.2.2021

Poslední zápasy před play-off UNIQA extraligy žen už s pořadím nezamíchaly

Poslední tři zápasy základní části UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 dopadly podle papírových předpokladů. Olymp na své palubovce nedal šanci Frýdku-Místku případnou výhrou zabojovat ještě o účast v play-off, a tak nakonec i prohra Přerova s Prostějovem znamená pro Zubřice čtvrtfinálovou vstupenku. Liberecká Dukla měla sice proti týmu Králova Pole pomalejší rozjezd, ale ke konci zápasu se už naplno ukázala síla vítěze dlouhodobé části.

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Po včerejším zápase, ve kterém KP Brno sebralo bod UP Olomouc, by jasné, že Olymp Praha nastoupí do zápasů play-off z druhého místa. Vyřazovací část soutěže startuje již v pátek 5. března a Olymp Praha bude o postup mezi poslední čtyři bojovat s VK Prostějov. Frýdek-Místek ztrácí na Přerov, který drží poslední příčku zajišťující účast v play-off. Pouze výhra na Olympu a současně prohra Přerova s Prostějovem mohla dostat Sokolky do zápasů play-off, což bylo poměrně nepravděpodobné. V zápase, ve kterém „o moc nešlo“, vyhrál domácí Olymp Praha i bez dvou hráček základní sestavy přesvědčivě 3:0 na sety a dobře se připravil na nadcházející série zápasů o konečné umístění – play-off.

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:20, 25:12, 25:23)

Rozhodčí: Dmejchal Matěj, Hladišová Michaela

Hráno bez diváků

Domácí: Smutná, Komárková, Bartošová, Kocmanová-Havlíčková, Hodanová, Purchartová, libero Plačková. Střídala: Brichtová

Hosté: Uhrová, Staňková, Hadáčková, Šnellyová, Borovcová, Mitrega-Mamica, libero Teperová. Střídaly: Tkáčová, Petrová, Grygarová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Dneska to byl od holek pěkný zápas. V některých situacích nás soupeř potrápil, ale daly jsme příležitost mladým hráčkám, které to zvládly velmi dobře. Jsme rády, že jsme nepřetrhly naši vítěznou sérii a doufám, že bude takto pokračovat už v pátek proti Prostějovu v play-off.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Do utkání jsme šli s tím, že druhé místo po základní části je jisté, protože ve včerejším utkání Olomouc ztratila bod v Brně. V zápasu jsme chtěli uspět, což se podařilo a dokonce v poměru 3:0. Máme z tohoto týdne drobná zranění, nastoupily Bětka Plačková a Anetka Bartošová, které to utkání zvládly dobře, takže jsem spokojený a pokračuje příprava na play-off.“

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Škoda posledního setu, kdy jsme nad Olympem vedly a nedokázaly jsme udržet tento stav do koncovky. Gratuluji Olympu k postupu do play-off.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek):Mrzí nás třetí set a také jsme nezvládli koncovku prvnímu setu. Olymp byl dobře nastartovaný v čele s Anetou Havlíčkovou a velice dobře hrála Lucka Smutná na nahrávce. Největší rozdíl byl ale v síle podání, my jsme v prvním setu byli schopni ještě odpřihrávat, ale koncovka nás zradila právě na příjmu. Ve třetím setu jsme byli chvíli navrchu, ale v koncovce jsme udělali minimálně tři chyby, několikrát jsme ulili, ulívat se nesmí a z tohoto se nejsme schopni ponaučit. Pokud budeme ulívat, nebudeme vyhrávat.“

Začátek zápasu Olympu vyšel, rychle se ujal vedení 7:3 i díky třem nevynuceným chybám Sokola. Poté přišlo mírné polevení domácího týmu, Frýdek-Místek ztratil ostych a začal bojovat – skóre se poprvé přehouplo na stranu hostujícího celku za stavu 12:11 a Frýdek vedl ještě 16:14. Koncovka byla ale plně v režii Pražanek, Sokol si neodpustil zbytečné chyby a Olymp uhrál ze stavu 20:18, čtyři body v řadě za sebou a set bez problémů získal.

V druhém setu v pohodě hrající Olymp ukázal svoji sílu již od začátku setu. Rychle vedl 7:4 a 12:5, opět přišel menší výpadek (tři body v řadě Sokolek), ale herní převaha domácího týmu výrazně narůstala (18:9). Olymp přehrával soupeře hlavně servisem a velký rozdíl byl i v útoku obou družstev.

V poslední dějství se Frýdek-Místek dostal do pětibodového vedení (11: 6) hlavně díky odvážnému servisu. Olymp následně zabral a trpělivou hrou postupně stahoval náskok Sokola a vyrovnal za stavu 15:15. Frýdek ještě jednou vedl o dva body, ale Olymp nic neponechal náhodě a zápas dotáhl do vítězného konce. Poslední set byl nejvyrovnanější.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE

Poslední kolo základní části UNIQA extraligy přivítala Dukla na své palubovce Královo Pole. Dukla vyhrála sice 3:1, ale Brno hrálo dobře na servisu a vzalo Liberci jeden set. Dukla tak vstupuje do play-off z prvního místa.

VK Dukla Liberec – VK Královo Pole: 3:1 (23:25, 25:23, 25:17, 25:8)

Rozhodčí: Poláček J., Marschner R.

Domácí: Kohoutová, Ovečková, Svobodová, Trnková, Kvapilová, Emelina, libero Kolářová. Střídaly: Šulcová, Bajusz

Hosté: Kuníková, Koulisiani, Hobbs, Bukovská, Stráská, Grabovská, libero Digrinová. Střídaly: Baird, Dolotova, Šunderlíková, Weissová, Pavlíková, Judlová

Simona Bajusz (kapitánka VK Dukla Liberec): Do zápasu jsme vstoupily trochu vlažně. Trápily jsme se na přihrávce i na útoku a to nás stálo první set. V druhém setu to bylo obdobné, ale nějak jsme vyhrály. Další sety jsme už byly lepší, protože jsme se zlepšily v těch činnostech a jsme rády za vítězství.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Skončila základní část. Gratuluji holkám, protože byla odvedená celá ta základní část výborně, protože jsme v každém zápase bodovali, což je výborné. Ale jedna soutěž skončila a druhá začíná a to bude play off, takže tam musíme zase zabrat.“

Hana Judlová (kapitánka VK Královo Pole): „Jsme po včerejším těžkém zápase a v první setu se nám zranila smečařka, takže to nebylo dnes jednoduché. Hrály jsme dnes dobře a dobře podávaly, ale Liberec byl dnes nad naše síly.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji Dukle k vítěztví. Rozhodl v podstatě druhý set, který jsme v koncovce prohráli, a pak už se Dukla uklidnila. Ten třetí set byl ještě vyrovnaný do stavu 16:16, ale v jedné rotaci nám Dukla utekla o pět bodů a čtvrtý set vyhrála Dukla jednoznačně.“

Začátek prvního setu vyšel lépe Brnu. Za stavu 10:7 si musel trenér Dukly vzít první oddechový čas, protože se Brnu povedlo Duklu zatlačit servisem a dobrou obranou na síti. Dukla stáhla Brno o dva body na 12:14 a Brno si bere také první oddechový čas. Brnu se opět podařilo Duklu zatlačit servisem, za stavu 14:18 si bere oddechový čas Dukla. Domácí hráčky také zatlačily servisem a přidaly body z bloků, za stavu 19:20 přichází oddechový čas Brna. Koncovku prvního setu vybojovalo Brno 23:25.

Začátek druhého setu se opakoval stejně jako u prvního. Brno odskočilo ze stavu 6:6 na 7:10 opět dobrým servisem a dobrou obranou na síti, ale po ztrátě přišly dva dobré servisy ze strany Dukly a Brno si za stavu 10:10 bere první oddechový čas. Po něm Dukla stále drží Brno dole a přidává na tempu, 15:11. Domácí hráčky se dostaly konečně do tempa a navyšují náskok na 22:17, hru zastavuje oddechový čas Brna. Následně po útoku do autu Dukly za stavu 22:19 si bere oddechový čas Dukla. Druhý set ukončuje Kvapilová útokem ze zóny dvě, 25:23

Začátek třetího setu zachytila lépe Dukla, zatlačila opět Brno servisem a ujela na stav 5:2. Pak však Dukla začala dělat nevynucené chyby a dala šanci se Brnu chytit, 11:11. Dukla pochytala v poli několik balónů a tvrdými útoky zvýšila náskok na 17:14, oddechový čas si bere Brno. Dukla stále tlačí na pilu a zvyšuje na 21:16. Třetí set ukončuje smečí Emelina 25.17.

Do čtvrtého setu šla do vedení Dukla, 7:3. Domácí hráčky nepustily Brno přes sít a Brno si bere oddechový čas. Ani po něm Dukla nepolevila a drží Brno pod sebou, za stavu 12:3 si opět bere oddechový čas Brno. Čtvrtý set jasně ovládla Dukla 25:8, protože se Brnu v tomto setu rozpadla celá hra.

Autor: Aleš Správka

VOLEJBAL PŘEROV - VK PROSTĚJOV

Závěrečné utkání základní části svedlo dohromady dva poslední týmy postupující do play off. Tomu také odpovídala předvedená hra. Snaha domácích nestačila na důraznější a lépe v poli bránící Prostějov. Trenér hostů, kterému tentokrát asistoval velezkušený Miroslav Čada, byl přinucen vzít si první oddechový čas až za stavu 18:17 ve třetím setu. V něm na sebe také upozornil rozhodčí Ištvanech. Ten nejprve domácím odpískal tečovaný míč a po následné „reklamaci“ hráček ukázal, že míč spadl do kurtu. Závěrem ještě písknul hostům první nečistou nahrávku v zápase. Prostějov proměnil druhý mečbol v zasloužené vítězství.

Volejbal Přerov - VK Prostějov 0:3 (20:25, 16:25, 23:25)

Rozhodčí: Ištvanech M., Slezák J.

Domácí: Zatloukalová, Kotlabová, Pavlová, Diatková, Šádková, Dlouhá, libera Kulová, Horská. Střídaly: Semerádová, Boudová, Plešingrová, Grančaiová

Hosté: Fričová, Kvapilová. Kopáčová, Michalíková, Kožoušková, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Weidenthalerová, Pluhařová

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): Po docela dobrém prvním setu, kdy jsme soupeře tlačily podáním, dobře jsme je bránily a odútočily, pak přišla taková naše chvíle, kdy jsme napáchaly zbytečně moc chyb. A už jsme se z toho nevyhrabaly. Chtěla bych pochválit sestavu třetího setu, kde mladé hráčky zahrály decentně, a ten set vypadal hezky.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Je to těžké hodnotit. První set ještě jakžtakž, ale vždycky, když můžeme dotáhnout, tak uděláme chybu. Ve druhém se totéž objeví 5-6krát. Ve třetím setu jsem poskládal mladý mančaft, tři juniorky a hráčky, které budou u nás hrát i další sezónu a jsou mladé. A uvidíme, jak k tomu přistoupíme i v play off. Budu chtít asi co nejvíce příležitostí dát těm mladým holkám, aby si to osahaly a to, co vždycky, aby používaly hlavu, a to dnes moc nedělaly.  Když dáte ulívku do pásky, servis do půlky sítě, to je buď o hlavě, nebo o nekvalitě. To jsou však základní činnosti, a to by hráčka v extralize měla zvládnout. Pokud nedokážou hrát pod tlakem, to je pak spjaté, hlava a výkonnost. A tím se rozhoduje zápas a v tom jsme byli dnes výrazně slabší.“

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov):Byl to obdobný zápas, jako minulý týden se Šternberkem, kdy to bylo hlavně o nás, o naší hře. Určitě rozhodovalo, kdo udělá víc chyb. Jsme rády, že jsme si udržely sedmé místo a hurá do play off.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Jsme rádi, že jsme základní část završili vítězným utkáním. Dva sety jsme měli pod kontrolou, hráli jsme dobře v obraně i v útoku. Pak jsme ve třetím setu polevili v obraně, a to nás přivedlo do vyrovnané koncovky. Ale zaslouženě jsme vyhráli.“

První set měl celkem vyrovnaný průběh, i když si Prostějov stále udržoval místy i tříbodový náskok (7:10 i 15:18).  Přerovankám se podařilo stáhnout ho až na bod (17:18), avšak v tu chvíli se nevešlo podání Zatloukalové do kurtu. Následoval nepovedený příjem a bodový blok hostů. Tím se zlomil domácí odpor. Svědčí o tom i prsty přehraný míč ze strany Prostějova, který za „pohledového dozoru“ hráček spadl do hřiště. A proti setbolu letěla přerovská nahrávka až k anténce.

Podobný vývoj měla i druhá sada. Jen s tím rozdílem, že soupeřky odskočily na vyšší bodovou diferenci mnohem dříve. Za stavu 13:16 z pohledu Přerova sice útok hostů z pipu letěl snad až do zdi sportovní haly. To však byla jediná vážnější chyba. Do konce této části hry uhrály Přerovanky už pouze dva body a set ukončila Michalíková útokem z hlavního kůlu.

Až ve třetím jednání si přerovský celek s mladými hráčkami vynutil u kouče hostů první time-out, když se mu povedlo stáhnout čtyřbodový náskok na 17:18. Předtím to občas vypadalo, že už se zápas musí jen dohrát. Když už se přerovským ženám podařilo uhrát bod, vzápětí přišla chyba na podání. A to hned u tří po sobě jdoucích hráček. A to se ještě „prosadil“ se svou etudou sudí Ištvanech. Osmnáctý bod přiřknul hostům se signalizací tečovaného míče. Na dotaz, která hráčka se teče dopustila, pak ukázal míč v kurtu. To asi Přerovanky nastartovalo a hrála se vyrovnaná koncovka. První mečbol zrušily Přerovanky bodovým blokem, ale na druhý z téhož místa, z handy, už nestačily.

Autor: Stanislav Šmidák