29.2.2020

Pražský Olymp „vykradl“ Prostějov a potvrzuje svoji povánoční formu

V UNIQA volejbalové extralize žen 2019/20 je po 25. kole jasná osmička, která se utká ve čtvrtfinále letošní sezóny. Pražský Olymp potvrzuje své kvalitní výkony z poslední doby a z Prostějova veze cenné tři body. Ostrava marně hledá svoji podzimní formu a nestačila na domácí Duklu Liberec. Vysokoškolačky z Olomouce nedaly šanci Přerovu a brněnské derby podle očekávání ovládly Šelmy. Šternberk vítězstvím nad Frýdkem-Místkem přeskočil v tabulce děvčata z Královopolské.

VK DUKLA LIBEREC – TJ OSTRAVA

Pod Ještěd dnes přijela Ostrava a neměla to vůbec jednoduché. Dukla dnes měla chuť, ale zlom nastal v třetím setu, pak se bojovalo o každý balon. Dukla byla trpělivější a v závěru šťastnější.

č.: 122                    dne: 29. 2. 2020                         v hod.: 15:00

VK Dukla Liberec –TJ Ostrava 3:1 (25:17, 25:11, 18:25, 26:24)

Rozhodčí: Hladišová M., Pítr V.

Počet diváků: 238

Domácí: Tolentino, Šulcová, Rutarová, Wopereis, Svobodová, Kohoutová, libero Dostálová.Střídaly: Kolářová, Šotkovská

Hosté: Nečasová, Wanczyk, Žarnovická, Kalusková, Pospíšilová, Kojdová, libero Chevalierová. Střídaly: Kašparová, Žolnerčíková, Zemanová, Faltínová, Adamčíková

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): No jsem ráda, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. My jsme čekaly těžkej zápas, ale po druhým setu jsme je nechaly rozehrát a pustily je do zápasu a jsme rádi, tak jak to dopadlo.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): První dva sety jsme hráli výborně, dařilo se nám na servisu, na bloku, dohrávali jsme balony, bylo to hezké. Třetí set jsme začali dobře, ale devět nevynucených chyb nás připravilo o tento set.Čtvrtý set už byla zase válka, kde jsme zvládli koncovku.“

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „První dva sety nám vůbec nevyšly na přihrávce, ani servisem se nám nedařilo trefovat zóny. Třetí set jsme se do toho konečně dostaly. Čtvrtý už byl boj o každý balon a bohužel nám nevyšla koncovka.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme absolutně nezachytili první dva sety, kde nás soupeř přehrál servisem a špatně jsme bránili. Pak jsme se dostali do zápasu, začali jsme bojovat, sáhli jsme si na balon. V těch těžkých pasážích dalších setů jsme je přehrávali, ale bohužel jsme nedohráli koncovku čtvrtého setu.“

Domácí Dukla měla jako tradičně dobrý vstup do zápasu a hned od začátku tlačila na servisu, aby Ostravu odtáhla od sítě. První oddechový čas si záhy vzala Ostrava, 1:5. Dukla stále tlačila na servisu a přehrávala Ostravanky v obraně v poli a v dohraných bodových balonech. Druhý oddechový čas si musel trenér Ostravy vzít za nepříznivého stavu 7:12. Ostrava měla silnější chvilku, kdy potrápila Duklu na síti a Dukla si vzala první timeout za stavu 21:15. Na podání po oddechovém čase přichází Svobodová a kvalitním servisem dotáhla Duklu k vítězství prvního setu.

Do druhého setu opět vstoupila lépe Dukla, především kvalitním servisem a Ostrava si opět bere oddechový čas (2:6). Dukla hraje výborně na ztrátu, především Tolentino. Další body ze servisu přidává Kohoutová a Ostrava si bere i druhý oddechový čas (4:11).  Ostrava ukázala, že má také kvalitní servis, především Kalusková dala dva body ze servisu. Za stavu 15:8 si bere timeout Dukla. Po oddechovém čase Dukla s přehledem ztrátuje a následně Šulcová přidává eso (19:8). Druhý set domácí dohrávají v poklidném tempu a bez chyb, a vyhrávají i druhý set.

Třetí set začal vyrovnaně, Ostrava zlepšila servis, obranu na síti a rázem se zápas otáčel. První oddechový čas si vzala Dukla za stavu 6:8 a druhý za stavu 8:15. Následně přišla na servis Tolentino a se Šulcovou na síti se Dukla přiblížila Ostravě na 13:15, na což reagoval ostravský trenér timeoutem. Ten Ostravu nakopnul, hostující volejbalistky zatlačily Duklu servisem a nepustily domácí hráčky přes síť. Dukla začala chybovat. Ostrava si celkem v pohodě poradila s dohrávkou třetího setu a snížila skóre na 2:1.

Čtvrtý set byl vyrovnaný jen do stavu 3:3, pak Dukla ujela o další tři body zejména dobrou obranou v poli a Ostrava si bere oddechový čas (3:6). Hra se vyrovnala a začal boj o každý míč. Domácí Dukla byla důraznější na útoku a odskočila na 13:10 a přichází timeout pro Ostravu. Dukla si držela stále tříbodový náskok, 19:16. Po ztrátě přišla na servis ostravská Kašparová a dává Dukle čisté eso, 19:18. Timeout pro domácí. Dukla nesložila dva míče a Ostrava toho využívá a jde do vedení 20:19. Koncovka je vyrovnaná a bojuje se o každý míč, 24:24. Domácí hráčky jsou šťastnější a vyhrávají čtvrtou sadu 26:24.

Autor: Aleš Správka

VOLEJBAL PŘEROV – VK UP OLOMOUC

Proti favorizovaným soupeřkám Přerovanky nepodaly nadstandardní výkon a podlehly ve třech setech. Dva sety se trápily na příjmu a těžko procházely skrz dobrou obranu vysokoškolaček na síti. Až třetí sada, v níž oba koučové provedli některé změny, měla vyrovnanější průběh. Bohužel jen do stavu 14:16. Pak si soupeřky pomohly esem, zklidnily se a dovedly zápas k jasné výhře.

č.: 123                   dne: 29. 2. 2020                      v hod.:18:00

Volejbal Přerov – VK UP Olomouc 0:3 (10:25, 16:25, 17:25)

Rozhodčí: Ištvanech M., Ostranská T.

Počet diváků: 110

Domácí: Šádková, Oestreich, Zatloukalová, Kotlabová, Davis, Tinklová, libero Vaňková.  Střídaly: Kukučová, Přibylová, Semerádová, Rusek

Hosté: Handley, MIchalíková, Trnková, Orvošová, Ambrožová, Strušková, libero Kulová. Střídala: Kazachenka

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Nastoupily jsme zbytečně s respektem, málo jsme tlačily na servisu, což proti Olomouci, která má výborné útočnice na všech pozicích, nestačí. Bylo vidět, že když jsme je ve druhém setu trochu zatlačily, tak měly trochu potíže. Ale podaly jsme zbytečně odevzdaný výkon.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji soupeři k vítězství. Předvedl velmi dobrý výkon.“

Martina Michalíková (kapitánka VK UP Olomouc): „Potvrdily jsme aktuální formu, kterou máme, a náš výkon se zvedá. Dnes si zahrály i holky, které nejsou obvykle v základní sestavě, a myslím, že to zvládly výborně.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Soupeře jsme odtáhli od saka, výborně jsme podávali. Z toho pramenil slabší útok a naše dobrá obrana. Na útoku jsme byli víceméně bezchybní. Průběh byl jednoznačný a je dobře, že si zahrály dvě smečařky, které moc nehrávají.“

První set se stal jednoznačnou záležitostí hostujícího týmu. Od stavu 3:3 sérií dobrých podání Orvošové a také úspěšných útoků z handy si vytvořil bezpečný náskok, který bez problémů navyšoval. Olomoučanky si připsaly minimálně šest bodových bloků a v pohodě se ujaly vedení 1:0.

Podobný průběh mělo i druhé dějství. Jen s tím rozdílem, že Olomouc začala více chybovat na příjmu, a to přineslo domácím hráčkám více bodů. Škoda, že tolik chybovaly hned při prvních servisech. Výjimkou byla jen Semerádová, která se na servisu udržela čtyři body. Dvakrát se prosadila i olomoucká nahrávačka Handley, která útočila na druhou přes.

Na obou stranách došlo ke změnám v sestavě, ale podepsalo se to spíše negativně na výkonu Olomoučanek. Častěji kazily podání, a dokonce čtyřmi chybami v řadě donutily trenéra Zapletala vzít si za stavu 10:10 jediný oddechový čas v zápase. V koncovce se už zkoncentrovaly a eso Orvošové na 18:14 jim dodalo potřebný klid. Mečbol proměnila Trnková útokem středem sítě.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek

VK PROSTĚJOV – PVK OLYMP PRAHA

Šance pojistit si třetí místo po dlouhodobé části UNIQA extraligy žen ČR 2019/20 prostějovským volejbalistkám utekla. Ve 25. kole soutěže proti pražskému Olympu výtečně začaly, vedly 1:0 na sety a 12:5. Potom však vypadly z role, naopak soupeřky šly nahoru a obratem na konečný výsledek se průběžné bronzové pozici přiblížily na jediný bodík.

č.: 121                       dne: 29. 2. 2020                       v hod.: 17.00

VK Prostějov – PVK Olymp Praha 1:3 (25:16, 21:25, 20:25, 21:25)

Rozhodčí: Kavala T., Košnovský P.

Počet diváků: 300

Domácí: Stümpelová, Dvořáčková, Nová, Kozmík, Kopáčová, Fričová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Zatloukalová, Jurčíková, Baláková

Hosté: Komárková, Šimáňová, Smutná, Denysova, Purchartová, Staňková, libero Pešková. Střídaly:  Ovečková, Kalhousová

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Vždycky dobře začneme, vedeme, pak uděláme několik blbostí a jdeme herně dolů. Z čehož se následně už nevyhrabeme, zbytečně tím přicházíme o důležité zápasy. Tentokrát je velká škoda druhého setu, kde jsme hodně vedly a kdybychom ho získaly, byla by tam jistota minimálně jednoho získaného bodu. Takhle nemáme žádný, tím pádem se na nás Olymp dotáhl.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Opakuje se to celou sezónu. My se dokážeme i na silné soupeře dobře připravit a kvalitně s nimi hrát část zápasu, ale nevydržíme. Pro dnešní utkání to platilo stoprocentně. Do půlky druhého setu byl náš výkon výborný, potom jsme hosty nechali se zvednout našimi vlastními chybami na přihrávce, v mezihře i v útoku, celkovou nedůsledností. Olymp si pomohl střídáními, od té poloviny druhé sady se chytil a ve zbytku střetnutí už byl lepší, potvrdil své kvality i momentální formu. Spoustu bodů nabouchala jako obvykle Denysova, skvěle v poli nás vyčapala Komárková.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Úvodní set se nám vůbec nepovedl a měla jsem obavy, jak bude zápas z naší strany vypadat, domácí tým nás drtil. Od půlky druhé sady jsme se však naštěstí zvedly, začaly hrát dobře a nakonec to stačilo na vítězství ve čtyřech setech. Zvládly jsme moc důležité utkání, třemi získanými body se těsně dotáhly právě ke třetímu Prostějovu.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Nakonec spokojenost s vítězstvím 3:1 a třemi získanými body, které se teď v závěru soutěže počítají ze všeho nejvíc. Do utkání jsme ale vstoupili velice špatně, hladce prohráli první set a výrazně ztráceli i ve druhém. Naštěstí pak šel náš výkon nahoru, manko jsme začali stahovat a druhou sadu ještě zvládli otočit. Což bylo klíčové, od té doby jsme kromě občasných výpadků koncentrace předváděli až do konce kvalitní volejbal, jaký poslední dobou umíme. Sice jsem místy musel na holky zvýšit hlas, nicméně tým celkově potvrdil svou dobrou formu, tříbodová výhra z Prostějova má pro nás za současné situace velkou cenu.“

Doslova strhující nástup do utkání měly Hanačky. Perfektním výkonem zatlačily chybující PVK do hluboké defenzivy a rychle získaly výrazný náskok 10:3. Vzápětí zatlačily při podání Staňkové naopak soupeřky (10:7), načež tahle tradiční houpačka nahoru – dolů pokračovala podle kvality servisu i přihrávky na obou stranách. Takzvaně každý chvilku tahal pilku (14:8, 14:11, 18:12), až dění dospělo do koncovky, ve které celkově lepší vékáčko tažené skvělou Kopáčovou naprosto dominovalo – 25:16.

Náhlá suverenita domácího týmu se plynule přehoupla do druhého dějství, Petrášovy svěřenkyně předváděly super volejbal. Maximální herní euforie jim vydržela do stavu 7:1, načež se zvedly Pražanky (8:4). Leč pouze na okamžik, neboť vzápětí znova udeřila rozjetá moravská děvčata výborně dirigovaná mladou nahrávačkou Dvořáčkovou (12:5). Poté je přibrzdil výpadek na do té doby téměř bezchybné přihrávce a Olymp se viditelně začal dostávat do tempa, zatímco třetí celek tabulky častěji vyráběl nevynucené hrubky (13:10, 17:15). Stíhací jízda plošně zkvalitněných hostů vedla k obratu na 18:20 při účinném servisu Komárkové, útočně se rozstřílela obávaná Denysova. A Mitáčovy ovečky sadu v závěru ovládly – 21:25.

Najednou to byly stříbrné medailistky z poháru, kdo úplně převzal taktovku, měly hodně navrch (0:4). Až po tomto nevydařeném startu třetí části se kolektiv VK zpětně nadechl (5:7), ovšem jeho snahu srážela průběžná zaváhání s puncem zbytečnosti (5:9). Současně jim však stejným způsobem pomohly i protivnice, tudíž se skóre brzy vyrovnalo (9:9). V tomhle důležitém momentu dámy v červených dresech zase odskočily na 9:12 a 10:15, což daný set rozhodlo. Ženám Prostějova haproval nejen příjem, marně se snažily něco s nepříznivým průběhem udělat – 20:25.

Družstvo z české metropole se opíralo o dobrou obranu celé sestavy a samozřejmě též o vydatný příspěvek bodů ukrajinské bomberky drtivým zakončením. Prostějovanky se zvedly dílčím obratem z 3:5 na 6:5, jenže momentální vzepětí hned devalvovaly novým chybováním (6:8). Podobným způsobem mač pokračoval dál a většinově kompaktní Olympačky se navzdory trojímu srovnání domácích uprostřed sady (13:13, 15:15, 17:17) už vyhodit ze sedla nepovedlo. Potvrdily svou lepší aktuální formu zaslouženým vítězstvím – 21:25 a 1:3.

Autor: Marek Sonnevend

TJ SOKOL ŠTERNBERK - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Definitivně potvrdit postup do letošního play-off. Takový byl jednoznačný cíl volejbalistek Sokola Šternberk v utkání 25. extraligového kola, v němž Hanačky hostily předposlední Frýdek-Místek. Sokolské derby tentokrát patřilo Šternberankám, které i podruhé v sezoně zdolaly doma tým z moravskoslezského pomezí 3:0 a pojistily si účast ve vyřazovacích bojích.

č.: 125                  dne: 29. 2. 2020                           v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:19, 25:23, 25:18)

Rozhodčí: Možnár M, Novák M.

Počet diváků: 120

Domácí: Šmídová, Karabinovich, Kneiflová, Mazur, Sifferlen, Kofie, libero Zilberman. Střídala: Látalová

Hosté: Uhrová, Borovcová, Hadáčková, Šnellyová, Pluhařová, Jurčíková, libero Teperová. Střídaly: Petrová, Vašinová, Grygarová, Šprochová

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Všechny jsme odehrály výborné utkání, byl to týmový výkon. První dva sety jsme měly vcelku pod kontrolou, v tom třetím jsme zabojovaly v jednom postavení, tím jsme Frýdek-Místek rozhodily a dotáhly zápas do vítězného konce. Děkujeme fanouškům za podporu.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Chválím celý tým za bojovný výkon. Soupeř vzdoroval na přihrávce, my jsme jej ale přehráli na útoku. Tentokrát jsme dokázali eliminovat chyby z předchozích utkání. Zápas se lámal v koncovce druhého setu, v níž jsme ustáli nápor soupeře.“

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Mrzí mě, že jsme nenavázaly na kvalitní hru ze středečního zápasu proti Královu Poli. Podaly jsme svázaný a ustrašený výkon a z něj pramenily laciné chyby.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Šternberk): „Zápas jsme prohrály naším nedůrazným útokem, s tím jsme na úspěch neměly šanci.“

První polovina úvodního setu přinesla přetahovanou o každý bod. Rozhodnutí přinesla až série podání polské hráčky ve službách Šternberka Mazur, při níž domácí volejbalistky odskočily z 11:10 na 16:10. Hostující hráčky už se na odpověď nezmohly a sadu ztratily poměrem 19:25.

Podobně dlouho vyhlíželo i druhé dějství. Po vyrovnaném úvodu začaly Šternberanky od stavu 13:12 postupně unikat (15:12, 18:14) a vedly až 21:15. Frýdek-Místek se dotáhl (21:19), aby vzápětí znovu ztrácel čtyři body (23:19). Ještě jednou hostující tým průběh hry zdramatizoval (23:22), ale samotnou koncovku už domácí Šternberk zvládl - 25:23 a 2:0.

Zatímco v prvních dvou setech měly téměř neustále navrch šternberské volejbalistky, v tom třetím poprvé zahrozily hostující hráčky, které několikrát vedly až o čtyři body (1:3, 11:15). Definitivní zlom nastal od stavu 16:17 při servisech Američanky Sifferlen, po nichž to bylo 22:17, a nalomený Frýdek-Místek rezignoval. Po vítězství 25:18 a 3:0 slaví Šternberk postup do play-off.

VK KRÁLOVO POLE – VK BRNO

Hala na Vodově hostila v sobotu večer brněnské derby. První set nabídl pohledný a bojovný volejbal a rozhodoval se až v samotném závěru – za lepší konec v něm zatáhly hostující Šelmy a poté už žádné překvapení nepřipustily. Domácí Královo Pole tak se svými brněnskými soupeřkami prohrálo 0:3 na sety.

č.: 124              dne: 29 .2. 2020                      v hod.: 19:30

VK Královo Pole – VK Brno 0:3 (21:25, 15:25, 18:25)

Rozhodčí: Trumpeš D., Vachutka M.

Počet diváků: 350

Domácí: Uglenko, Kvapilová, Šunderlíková, Carpentier, Podhrázká, Grabovská, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Šloufová

Hosté: Wolowicz, Nováková, Janečková, Svobodníková, Mikysková, Polášková, libero Sklenářová. Střídaly: Benediktová, Diatková

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): Držet krok se soupeřkami jsme dokázaly jenom v prvním setu, kdy jsme hrály vyrovnaně. Pak jsme začaly kupit chyby a nedokázaly jsme se prosadit proti jejich obraně. Děkujeme všem divákům, kteří dnes na utkání dorazili, za podporu.”

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Prvního setu je škoda, vedli jsme v něm ještě v půlce setu a pak přišla vydařená série soupeřek. V následujících dvou sadách nám pak Šelmy utekly hned na začátku, což se ukázalo jako rozhodující. Bohužel děláme pořád hodně chyb.”

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Dnes rozhodl první set, který byl vyrovnaný. Hodně dobře jsme dnes hrály na bloku, obrana dnes zvítězila.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Náš vstup do zápasu odpovídal tomu, že jsme byli 14 dní bez utkání. Popadala nám tam strašná spousta zálívek a ve chvíli, kdy jsme to byli schopní ubránit a pozvedat tyhle balony, tak se projevila naše kvalita a výška na útoku.“

Úvodní set brněnského derby byl až do konce napínavým bojem s obětavými zákroky na obou stranách. Po vyrovnaném začátku (8:7) sice z mírného vedení těžily domácí (12:10), Šelmy ale otočily na 14:17 pro sebe. Tým Matúše Kalného však srovnal krok na 19:19, a set se rozhodoval až v závěru. Koncovku zvládly lépe hostující volejbalistky a v první sadě zvítězily 21:25.

Do druhého dějství Šelmy vlétly zostra (0:4), domácí však vyrovnaly na 5:5. Shodné skóre svítilo v hale na Vodově ještě za stavu 7:7, pak ale začaly úřadovat hostující hráčky (9:13) a začaly se Královu Poli vzdalovat (12:19). Set nakonec VK Brno bralo poměrem 15:25.

Ve stejném rytmu pokračovaly hostující Šelmy i v následující sadě, dařilo se jim v obraně a KP Brno muselo brzy dohánět skóre 3:8. Za stavu 4:11 bral Matúš Kalný time out, tlak hostujících to však nezastavilo (6:13). Před koncovkou vedly Šelmy o pět bodů (15:20) a pohodlně si už pak dokráčely k vítězství v setu (18:25) i celém zápasu.

Autor: Barbora Mertová