26.2.2022

Přetahovanou o první čtyřku UNIQA extraligy žen zvládla nejlépe Olomouc

Stejně jako muži, také ženy před dnešním 25. kolem UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 zveřejnily společné prohlášení k agresi Ruska na území Ukrajiny, k nahlédnutí ZDE. V rámci tohoto kola byl již předehrán veledůležitý zápas, kterým bylo sokolské derby. Díky tříbodové výhře se Frýdek-Místek dostal o bod před Šternberk a drží tak poslední postupovou pozici do play-off. Sobotní zápasy byly hlavně o vylepšení si výchozích pozic před vyřazovacími zápasy. Nejvíce si pohoršila Ostrava, která jasnou prohrou v Prostějově nechala své dnešní přemožitelky dotáhnout se na pouhý bod. Naopak Olomouc tříbodovou výhrou na Šelmami poskočila na třetí místo za dominující Duklu Liberec a KP Brno. Oba tyto týmy potvrdily svoji formu jasnými vítězstvími, Dukla nedala šanci pražskému Olympu a Královo Pole podobně „přejelo“ Přerov.

VK UP OLOMOUC - VK ŠELMY BRNO

Po porážkách na palubovce třetí Ostravy a prvního Liberce se volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc představily před domácím publikem. V 25. extraligovém kole hostily vysokoškolačky brněnské Šelmy a až po dvou vyrovnaných prvních sadách dokázaly potvrdit roli papírového favorita. Tým VK UP zvítězil 3:1 a v tabulce se dostal na třetí místo o bod před Ostravu.

VK UP Olomouc – VK Šelmy Brno 3:1 (25:21, 20:25, 25:20, 25:19)

Rozhodčí: Slezák J., Peloušek J.

Počet diváků: 330

Domácí: Herdová, Blanco, Silva, Šepeľová, Mostsitska, Štimac, libero Kulová. Střídaly: Babić, Tinklová, Kneiflová

Hosté: Nováková, Pluhařová, Benediktová, Mikysková, Komárková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Kozubíková, Mokrá, Podhrázká, Borovcová

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): „Od začátku byla na naší straně patrná nervozita z důležitosti utkání. Bylo to poznat hlavně v prvním a druhém setu, v němž se na obou stranách střídaly dlouhé bodové série. Potom jsme se zlepšily na servisu, čímž se nám podařilo zvrátit průběh na naši stranu.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Ze tří utkání se Šelmami v této sezoně bylo to dnešní nejvyrovnanější. My jsme se nedokázali nastartovat, chyběla nám energie a vůle k vítězství. Holky si možná myslely, že se to vyhraje samo, přestože jsme je právě na toto upozorňovali s tím, že Šelmy hrají poslední dobou ve velmi dobré formě. Pomohlo nám dvojstřídání, velmi dobře se chytila Veronika Tinklová a tým se nastartoval. Po celé utkání jsme ale měli zoufalý blok, čímž to měly těžké i holky v poli. Pokud chceme v blížícím se play-off, pomýšlet alespoň na semifinále, nemůžeme hrát takto.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Rozhodlo podání a příjem. Kdo lépe přihrával, ten i vyhrával. Gratuluji Olomouci k vítězství.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Jako už několikrát předtím jsme vydrželi hrát vyrovnaně jen zhruba dva a půl setu, pak na nás opět přišla únava. Soupeř měl po většinu zápasu lepší servis. Ve čtvrtém setu už to bylo na naší straně i trápení v poli, měli jsme problém Olomouc ubránit a z toho pramenily i další chyby.“

Po vyrovnaných úvodních výměnách se jako první osmělily hostující Šelmy a vypracovaly si až tříbodový náskok (7:10). Olomoučanky však nejprve při podání Herdové otočily (11:10) a pak i díky servisům Brazilky Silvy šly do trháku (16:12). Bodová přestřelka pokračovala i dál. Nejprve servírovala brněnská Mikysková (16:18), poté domácí Šepeĺová (22:18) a až tento moment se ukázal jako rozhodující. Šelmy už nedokázaly srovnat krok a set skončil výhrou Univerzity Palackého 25:21.

Také druhé dějství začaly lépe hostující volejbalistky, dlouho se však nemohly odpoutat od domácího celku, který se držel v těsném odstupu maximálně tří bodů. Jenže za stavu 14:15 přišla na podání brněnská Širůčková a rázem to bylo 14:21. V závěru ještě vykřesala jiskřičku domácí naděje servírující Blanco (15:23, 19:23), bohužel však příliš pozdě. Po výsledku 20:25 bylo vyrovnáno.

Navíc i na začátku třetí části byly Šelmy lepším týmem a univerzita dlouho jen dotahovala (1:3, 5:8). K obratu zavelela opět Blanco na podání (8:11, 12:11) a rozhodující olomoucký úder přišel při servisech Mostsitské (17:16, 21:16). Koncovku už si domácí hráčky nenechaly vzít a díky výhře 25:20 vedly 2:1.

Až čtvrtá sada přinesla od počátku nápor vysokoškolaček (9:6, 13:8), brněnský tým ale dokázal zareagovat (13:12). Teprve dva domácí body od stavu 18:16 na 20:16 přinesly do olomouckých řad potřebný klid a závěr byl již v režii Univerzity Palackého - 25:19 a 3:1.

PVK OLYMP PRAHA – VK DUKLA LIBEREC

V minulém ročníku UNIQA extraligy žen si oba dnešní týmy rozdělily zlaté a stříbrné medaile. Liberec pokračuje ve vysokém trendu i v letošní sezóně a se sedmibodovým náskokem vede tabulku. Mladé hráčky Olympu nejsou tak úspěšné a patří jim až sedmé místo v extralize. Mezi oběma týmy je propastný třicetibodový rozdíl. Pokud Liberec dnes uspěje, tak bude mít první místo v tabulce před play-off téměř jisté. Olymp Praha víceméně prakticky nemůže dohnat šesté Šelmy Brno a před osmým Šternberkem má dostatečný náskok.

PVK Olymp Praha – VK Dukla Liberec 0:3 (14:25, 22:25, 14:25)

Rozhodčí: Nedbálek, Koutník

Počet diváků: 150

Domácí: Kalhousová Brancuská, Kopáčová, Šmídová, Šimáňová, Smutná, libero Pešková. Střídaly: Bartošová A., Brichtová

Hosté: Nová, Bartošová K., Kvapilová, Šulcová, Kohoutová, Dubianska, libero Kolářová. Střídaly: Dostálová, Kojdová, Skrypak

Olymp sice získal první dva body v zápase, ale potom převzal iniciativu hostující Liberec, který převyšoval Pražanky hlavně na útoku a tlačil i servisem. Když k tomu přičteme méně nevynucených chyb Liberce, dostaneme zdůvodnění výrazného bodového rozdílu v prvním setu. Olymp měl problémy na příjmu, útok byl nedůrazný a obranou na síti nebo v poli si také téměř nepomohl.

Na začátku druhého setu domácí tým přece jen přidal, v úvodu dvakrát vedl o dva body a vyrovnaný stav držel do skóre 10:10. Potom se Liberec dobrým servisem dostal do náskoku 14:10. Olymp ale následně předvedl vydařenou pasáž a opět získal vedení na svou stranu. Vyrovnaný a pohledný sport pokračoval až do koncovky setu. Olymp vedl 21:20, za stavu 22:22 se domácí hráčky radovaly z přímého bodu, leč rozhodčí servis vyhodnotili jako aut. Rozhozený domácí tým potom dostal dvě esa a Olymp Praha rychle ztratil velmi dobře rozehraný set.

V nástupu do třetího setu byl lepší pochopitelně Liberec (vedení 7:2), domácí tým měl bojovné okamžiky, aby se vzápětí srážel jednoduchými chybami. Liberec si svůj náskok s přehledem kontroloval a bez větších problémů si připsal další tři body do tabulky.

Autor: Jiří Trochta, foto Juraj Gánovský

VK PROSTĚJOV – TJ OSTRAVA

Vrcholící boj o třetí až šesté místo po dlouhodobé části UNIQA extraligy žen ČR 2021/22 nabídl v 25. kole třaskavý souboj volejbalistek Prostějova a Ostravy. Výběr VK musel na vlastním hřišti Národního sportovního centra PV zvítězit, aby ještě měl šanci vylepšit svou stávající pátou příčku, což se mu proti v tabulce třetímu TJ povedlo bezezbytku ve třech sadách, zprvu jednoznačných a později vydřených.

VK Prostějov – TJ Ostrava 3:0 (25:16, 25:21, 27:25)

Rozhodčí: Horký P., Jusič A.

Počet diváků: 250

Domácí: Bajusz, Faltínová, Kvapilová, Šunderlíková, Fričová, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Dvořáčková, Smolková, Kožoušková

Hosté: Nečiporuka, Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Jasečková, Bauerová, Chládková

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Dnes musím pochválit celý tým. Hrály jsme sepjatě a všechny jako jedna. Výbornou práci odvedly blokařky stahováním obrany soupeře na sebe, čímž naše krajní hráčky mohly často útočit proti jednobloku. Dařil se nám i servis, zatímco Ostravě to moc nešlo. Od začátku jsme ji měly pod sebou a dlouho k ničemu nepustily, až v koncovce třetího setu. Tu jsme ale naštěstí uhrály, takže spokojenost.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Tentokrát velká spokojenost, podali jsme asi nejlepší výkon v sezóně. Ustáli jsme tlak soupeře na přihrávce a velice dobře útočili více hráčkami, tím jsme ztěžovali hostům obranu. Ofenzivně se dařilo Karin Šunderlíkové, Káje Fričové, Raquel Löff i Kláře Faltínové. Celý tým do utkání výborně vstoupil a maximálně bojoval až do konce, byť v závěru nastaly komplikace. Ty jsme však dneska zvládli a máme důležité vítězství. První ze zápasů pravdy je tak úspěšně za námi, další nás čekají.“

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „V každém setu jsme měly pasáž, kdy jsme bohužel dostaly šňůru bodů. Což byla škoda, protože jinak jsme se docela držely. Ve stanovené taktice přitom nebyl problém, ta seděla. Ale místy se nám ji vůbec nedařilo plnit, dlouhé bodové série Prostějova rozhodovaly. Včetně klíčové koncovky třetího setu. Výborně zahrála Skarleta Jančová na liberu, my ostatní se k ní musíme příště přidat.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Prostějov hrál dnes dobře, většinu utkání byl dost efektivní. My jsme hlavně v úvodu velice špatně přihrávali, což nás zaskočilo, hráli jsme nedůrazně v útoku i v obraně. Tým dlouho neplnil to, co jsme si řekli před zápasem. A když začal, tak jsme měli rozhodně získat třetí set. Bohužel v jeho koncovce přišla další naše nedůslednost, závěr jsme nedokázali dohrát. Proto zvítězili domácí.“

Vynikající nástup do zápasu měl domácí tým. Otevřela jej kapitánka Simona Bajusz dvěma esy, zanedlouho se přidala účinným servisem i Kateřina Kvapilová a rázem to bylo také díky kvalitnímu útoku a obraně 9:2. Vzápětí sice soupeřky zkorigovaly (9:5), ale následoval další nápor vékáčka při podání Karin Šunderlíkové (13:5). Rovněž tenhle velký náskok hosté hned trochu dotáhli na 13:8, ovšem jinak suverénně dominovaly nabuzené Hanačky (20:9). Zahajovací dějství patřilo bez jakýchkoliv debat jim – 25:16.

Začátek druhé části byl diametrálně odlišný, tentokrát bleskově udeřilo s pomocí dobrého servisu Kateřiny Zemanové družstvo TJ (0:4). Tomu však převaha nevydržela dlouho, neboť Čadovy svěřenkyně se z útlumu brzy zvedly a opětovným zlepšením kolektivního výkonu skóre otočily z 2:6 na 10:9. Pokud neměly potíže s přihrávkou, tak jim výborně fungovala spolupráce nahrávačky Bajusz se zakončujícími Šunderlíkovu, Karolínou Fričovou i Klárou Faltínovou. Stupňovaná herní produkce zařídila bodový trhák na 20:14, jenž vypadal definitivně. Jenže Ostravanky zabojovaly, dostaly VK pod tlak a rázem dokázaly téměř srovnat (21:20). Nicméně koncovku zvládly dámy v růžovomodrobílých dresech na jedničku – 25:21.

Též zkraje třetího dílu Prostějov zlikvidoval své manko, tentokrát menší (0:2, 2:4 – 6:5). Leč vzápětí mu odešel příjem proti plachtám Sandry Kotlabové a Pommerova družina šla sérií pěti získaných výměn za sebou hodně nahoru (6:10). Vzápětí se ale pod novým náporem domácího mančaftu propadla dolů (10:11), jízda na horské dráze pokračovala (10:13, 13:13). Další pasáž pak byla rovnocenná a oboustranně bojovná, gradovala dramatickým závěrem. V něm hanácká parta třemi bloky v řadě obrátila z 21:22 na 24:22, načež při mečbolech opakovaně zachybovala a darovala severomoravskému celku setbol (24:25), který bryskně zažehnala, aby na třetí pokus střetnutí přece jen zavřela – 27:25 a 3:0!

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

VOLEJBAL PŘEROV – VK KRÁLOVO POLE

Kvůli stále přetrvávajícím komplikacím v přerovské hale bylo utkání odehráno v Mikulově, kde domácí tým sice bojoval až do konce, ale k získání setu proti favoritu z Brna to nestačilo, a prohrál 0:3.

Volejbal Přerov – VK Královo Pole (13:25, 16:25, 18:25)

Rozhodčí: Vachutka Milan, Marián Ištvanech, delegát Sysala Ladislav

Počet diváků: 100

Domácí: Šádková, Dlouhá, Zatloukalová M., Semerádová, McClellan, Baláková, libero Kulová. Střídaly: Köhlerová, Daňková, Šrámková

Hosté: Hrušecká, Moreno, Jelínková, Judlová, Sweet, Bukovská, libera Digrinová, Šmardová. Střídaly: Koulisiani, Kuníková, Pavlicová, Veselá, Pavlíková

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „I když to podle výsledku nevypadá, hrály jsme bojovný volejbal. Bojovaly jsme o každý míč, ale byla znatelná výšková převaha soupeře, která se projevila na jejich hře. Přehrály nás kvalitním blokem a kvalitním servisem.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Jsem rád, že se nám povedlo odehrát utkání v mikulovské hale a že přišli lidi. My jsme se snažili bojovat, ale na získání setu proti favoritu utkání to nestačilo. Děkuji hráčkám, že po celou dobu utkání bojovaly.

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Mám velkou radost z dnešního vítězství, jsem moc ráda, že se do zápasu zapojily téměř všechny hráčky našeho týmu, a jsem ráda, že se do Mikulova dostavilo tolik lidí zafandit.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Jsme rádi, že se nám podařilo v krásném prostředí mikulovské haly, která normálně hostí národní týmy, prezentovat ženský volejbal způsobem, který se divákům líbí. My jsme rádi, že se nám podařilo sehrát utkání, kdy jsme odehráli tři sety, ale soupeř předváděl sympatický výkon, takže to pro nás nebyla úplně jednoduchá záležitost.

Začátek utkání začal vyrovnaně, ale Brno začalo tlačit na podání a Přerov hodně chyboval na přihrávce, což vedlo k rychlému vítězství Brna 25:13.

V druhém setu šlo do vedení Brno hned od začátku a pokračovala špatná hra Přerova na příjmu. I přes bodovou šňůru ke konci setu se Přerovu nepovedlo dotáhnout náskok ze začátku setu a prohrál 16:25.

Třetí set začal opět rychlým vedením Brna. Přerov sice bojoval, ale více bodů za sebou se mu povedlo dát až v koncovce, kdy stáhl náskok na tři body. Chybami v závěru se hráčky Přerova bohužel o drama připravily a prohrály 18:23 a tím celé utkání 0:3.

Autor: Petra Zajícová