2.12.2023

Prostějov díky výhře na Olympu navýšil svůj náskok v čele extraligové tabulky

V sobotu se hrály čtyři zápasy 12. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2023/24. Hráčky Olympu Praha trápily  lídryně tabulky z Prostějova pouze v prvním setu, který se jim podařilo vyhrát, ale celkově prohrály 1:3. Ostrava potvrdila roli favorita a zvítězila na palubovce Frýdku-Místku 3:0. V Přerově byla k vidění bitva, jak se patří, která postoupila až do pátého setu, po kterém se z vítězství nakonec radovaly hostující hráčky z Olomouce. V brněnské derby slavily úspěch zkušenosti Šelem nad oslabeným týmem z Králova Pole. V předehrávce tohoto kola zvítězil překvapivě Šternberk nad Libercem 3:2.

PVK OLYMP PRAHA – VK PROSTĚJOV

Hala v Přípotoční viděla souboj čtvrtého Olympu s lídrem soutěže Prostějovem. Domácí měly po dlouhé době prostor na přípravu, kdy poslední utkání zvládly před týdnem v Olomouci. Hostující tým v týdnu sehrál neúspěšné čtvrtfinálové utkání Českého poháru v Liberci. Duel nabídl napínavý souboj, ve kterém se nakonec s vítězství radoval hostující tým.

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 1:3 (25:19, 18:25, 17:25, 22:25)

Rozhodčí:  Hladišová M., Vachutka M.

Počet diváků: 150

Domácí: Šmídová, Hodanová, Gajdová, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídaly: Vlčková, Brichtová, Doudová

Hosté: Bajusz, Meidlová, Trnková, Šunderlíková, Faltínová, Löff, libero Pállová. Střídaly: Smolková J., Cholet

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Nejdříve bych chtěla pogratulovat Prostějovu k vítězství. My jsme v prvním setu byly agresivnější na servisu. Bylo vidět, že když na Prostějov zatlačíme, oni si nepřihrajou za jedna, tak je ta obrana pro nás trošku jednodušší a jsme schopné jim konkurovat. Samozřejmě pokud vedou o tři nebo čtyři body,  je to těžké stáhnout. “

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Blahopřejeme Prostějovu k vítězství. Utkání bylo věnováno památce Zdeňka Groessla. Nám se podařilo uhrát koncovku prvního setu především kvalitním servisem. V dalších setech jsme byli pod tlakem prostějovských hráček. Dílčí naděje nám svitla v posledním setu, ale bohužel jsme to už nedotáhli. Nicméně utkání bylo divácky atraktivní s dlouhými volejbalovými rozehrami.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „V prvním setu jsme udělaly více chyb na servisu. Soupeř měl naopak několik es a to nás stálo první set. V druhém setu jsme měly bodový náskok a lepší příjem a to bylo dle mého rozhodující. A pak jsme byly schopné dohrát zápas do konce.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „Abych navázal na slova naší kapitánky, tak to bylo dnes hodně o servisu. Samozřejmě kromě toho prvního setu, kde jsme na servisu několikrát chybovali. Pak jsme ovšem změnili rytmus hry, obrana byla jednodušší a lépe jsme bodovali z útoku. Za mě velká spokojenost. Z družstva bylo cítit, že chce hodně zvítězit a to je nejdůležitější.“

Před začátkem utkání všichni uctili památku zesnulého Zdeňka Groessla společným aplausem. Určitě si to zasloužil. Celé utkání bylo věnováno právě jemu. Od začátku utkání se strhla bitva dvou předních týmů soutěže. Do utkání lépe vstoupil Prostějov, který držel mírné vedení do stavu 15:14. Poté převzal iniciativu Olymp, především kvalitním servisem. Gajdová soupeřkám nadělila v druhé polovině setu čtyři přímé body z podání. Hráčky Prostějova po horší přihrávce nedokázaly účinně útočit a Olymp dovedl set do vítězného konce, 25:19.

Druhý, třetí i čtvrtý set měl bohužel pro Olymp stejný průběh. Od začátku setů šel soupeř do vedení o dva až čtyři body, na což Olymp jen těžko hledal odpověď. Kvalita servisu v těchto setech byla na straně prostějovských hráček, ty působily klidněji a kompaktněji, vyhrávaly dlouhé rozehry, někdy i s trochou štěstí.

Přes tuto skutečnost domácí hráčky neskládaly zbraně, příkladně bojovaly, nicméně z tlaku Prostějova se nebyly schopné vymanit.

Statistické údaje jsou téměř vyrovnané, Prostějov lépe útočil (35%), hráčky Olympu dosáhly v této činnosti cca 30%. Bohužel ve chvílích, kdy Olymp dotahoval, přišla vždy chyba, která Prostějov posunula ve skóre výš. Utkání přineslo dlouhé výměny i tvrdé útoky, bylo velmi divácky atraktivní.

Autor: Tereza Půčková, foto Jindřich Douda

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ OSTRAVA

Ve 12. kole ženské extraligy došlo na moravskoslezské derby mezi domácím Frýdkem-Místkem a Ostravou. První vzájemné klání dopadlo vítězstvím pro dnes hostující tým. A ani jinak tomu nebylo dnes. Frýdek padl 1:3.

TJ Sokol Frýdek-Místek – TJ Ostrava 1:3 (25:22, 19:25, 19:25, 12:25)

Rozhodčí: Novák M., Trumpeš D.

Počet diváků: 140

Domácí: Krejčí, Doshkova, Abgolossou, Strušková, Dvořáčková, Petrová, libero Kulová. Střídala: Böhmová

Hosté: Mikelová, Jedličková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, libero Slavíková. Střídaly: Látalová, Fukalová, Jasečková

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dneska jsme to absolutně nezvládly v hlavách, ukázalo jak labilní kr…vy jsme. A v osmi lidech se nedá hrát a vyhrát.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První set jsme hrály bez respektu a byly agresivní. Následně nás soupeř zatlačil servisem, naše hra se začala rozpadat.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Až na první set, kdy jsem soupeře nezatlačily servisem, jsme odehrály velice dobrý zápas. Jsem ráda za tři body a děkuji fanouškům, kteří vytvořili „domácí“ atmosféru."

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Důležité tři body, protože je to derby a to je vždy vyhecované. Dnes jsme nezačali dobře, ale pak jsme měli celé utkání pod kontrolou. Pomohli jsme si především servisem a blokem."

První set byl od začátku velmi vyrovnaný, stav se přeléval ze strany na stranu. Prvním týmem, který se dostal do vedení byl Frýdek. Domácí hráčky dokázaly odskočit na 15:10, 17:13. Ostrava se přiblížila na 17:16. Domácí hráčky se opět dostaly do vedení o tři body 20:17, vedly 22:19, 23:21, a nakonec tento set získaly 25:22.

Druhý set měl jiný ráz. Frýdek prohrával 3:9, 4:12, 9:18, 14:22. Ostrava přehrála domácí hráčky především na bloku (19:25).

Třetí set byl opět na začátku vyrovnaný, jako by domácím hráčkám seděla více jedna strana hřiště. Domácí hráčky vedly dokonce 9:5, ale přišly tři body Ostravy v řadě, a tím se ostravské hráčky dotáhly na 9:8. Následně byla hra opravdu vyrovnaná a žádný z týmů pořádně bodově neodskočil (19:19). Samotná koncovka patřila Ostravě, která si pomohla kvalitním servisem hráčky Jasečkové, která tento set dopodávala (19:25), 2:1 pro Ostravu.

Čtvrtý set byl od začátku v režii Ostravy, která brzy odskočila o tři body, a tento bodový náskok neustále navyšovala. Frýdeckým hráčkám se nedařilo a nedokázaly zkonsolidovat síly, aby tento nepříznivý stav otočily, a poslední set prohrály 12:25. Frýdek-Místek tak prohrál i druhé vzájemné utkání s věčným rivalem z Ostravy.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

VOLEJBAL PŘEROV – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

Ve 12. kole extraligy žen přivítaly volejbalistky Přerova hráčky z Olomouce. Utkání spojené s oslavami 100 let volejbalu v Přerově bylo velice vyrovnané a bojovné. Po více jak dvou hodinách se nakonec z vítězství radovaly hráčky Olomouce.

Volejbal Přerov – VK Šantovka Olomouc UP 2:3 (27:25, 24:26, 25:21, 16:25, 12:15)

Rozhodčí: Lenert A., Olt J.

Počet diváků: 402

Domácí: Hůsková, McClellan, Tinklová, Vajdová, Kohoutová, Kovačić, libero Kulová. Střídaly: Oujezdská, Lazárková, Martincová

Hosté: Shevkenek, Šotkovská, Nowak, Artyshuk, Farská, Nečasová, libero Chaloupková. Střídaly: Pluhařová, Kořínková, Fedchuk

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Myslím si, že to byl pěkný zápas, kde rozhodovaly maličkosti. A byla to tahanice o každý bod kromě čtvrtého setu. Bohužel to dopadlo lépe pro Olomouc. Myslím si, že jsme mohly mít víc bodů než jeden, ale i jeden je dobrý.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Dneska mě to hodně mrzí. Měli jsme to rozehrané na 3:0. I přesto jsme vedli 2:1, ale ve čtvrtém setu rozhodl dobrý servis soupeře a naše zbytečné chyby. A tie-break je loterie.“

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Rozhodně to byl náročný zápas. Zase jsme byly nedůrazné v koncovkách a na můj vkus jsme hodně kazily servis. Ale musím holky pochválit na útoku a v obraně. Naše univerzálka na útoku byla skoro nezastavitelná.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Dnes to bylo velice vyrovnané utkání a bylo to o chybách. Tým, co udělal méně chyb, tak zvítězil. Byl to i těžký zápas pro oba týmy hlavně při těch oslavách. Byli jsme úspěšnější.“

Začátek utkání byl velmi vyrovnaný, i když Přerov přece jen až do poloviny setu vedl. Pak ovšem výborným servisem a pěti získanými body v řadě se Olomouc ujala vedení, které udržela až do stavu 23:21. Koncovka se tlakem na bloku a na servisu lépe povedla přerovským hráčkám, které zvítězily 27:25.

Druhý set začal opět vyrovnaně, kde se strany průběžně střídaly na servise. Za stavu 11:11 měl tentokrát bodovou šňůru Přerov, způsobenou chybami olomouckých hráček a získal si až čtyřbodový náskok. Tento náskok udržoval až do stavu 24:20. Pak se objevila útočná síla Olomouce a přerovské hráčky nedokázaly otočit a prohrály 24:26.

Do třetího setu nastoupila obě družstva bojovně a ve vedení se střídala. V průběhu setu si ovšem Přerov přece jen nějaký náskok udělal a tentokrát ho udržel až do konce a zvítězil 25:21.

Ve čtvrtém setu se díky výbornému podání a útoku Olomouce nepovedlo přerovským hráčkám najít odpověď a prohrály jasně 16:25.

Na začátku tie-breaku přerovské hráčky začaly důrazně a uhrály si tříbodový náskok, který ovšem olomoucké hráčky brzy smazaly a opět se hrálo vyrovnaně. V koncovce se lépe dařilo olomouckému týmu, který po dlouhé a vypjaté bitvě zvítězill 15:12 a 3:2 na sety.

Autor: Licek Jan, foto J. Pořízek

VK ŠELMY BRNO – VK KRÁLOVO POLE

Volejbalový dvojzápas na Kouničce pokračoval reprízou loňského finále ženské extraligy, na Kouničku přijelo Královo Pole. V jeho základu ale i vinou zranění nenastoupila žádná hráčka základní sestavy právě loňského střetnutí, z domácích Šelem si finále pamatují Šmídová, Širůčková a Chevalierová.

VK Šelmy Brno – VK Královo Pole 3:0 (27:25, 25:20, 25:12)

Rozhodčí: Činátl D., Koutník P.

Počet diváků: 192

Domácí: Šmídová, Janečková, Benediktová, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídala: Formánková

Hosté: Pelikánová, Kuníková, Chlupová, Matějková, Pavlíková, Moudrá, libero Šmardová. Střídala: Prchalová

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): Rozhodující byla první sada, kde KP mělo čtyři setboly, ale my jsme je dotáhly a set vyhrály. Jsem ráda, že zápas skončil 3:0 na sety, bylo to dnes hodně vyhrocené, možná až zbytečně a věřím, že se to již nebude opakovat.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Dnes jsme utkání nezačali vůbec dobře, v prvním setu jsme se trápili a se štěstím jsme vyhráli koncovku. Ve druhé sadě podobný průběh, nedokázali jsme soupeři konkurovat v emocích a nasazení. Třetí set jsme začali hrát naší hru.“

Kateřina Pelikánová(kapitánka VK Královo Pole): „Gratuluji Šelmám, podaly neskutečný výkon. Jsem ráda za mladé holky, které nám kvůli marodce přišly pomoci. První dva sety jsme předváděly skvělý volejbal, v prvním setu nám chyběl opravdu kousek. Jsem ráda za to, co jsme předvedly.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji Šelmám k dnešnímu vítězství a děkuji svému týmu, jak se s tak těžkým utkáním a v tak náročné sestavě popral.“

Domácí Šelmy začaly poměrně vlažně a oslabený tým Králova Pole byl velmi vyrovnaným soupeřem. V průběhu setu se rozehrála univerzálka Yasmine Madsen a svěřenkyně Jaroslava Vlka šly do vedení 16:18. Královo Pole se ale nevzdalo a za stavu 20:24 už si šlo pro první sadu. Stejně jako v loňském finále ale Šelmy dokázaly toto vedení otočit a po chybě hostující smečařky vyhrály první set 27:25.

Druhý set začal vyloučením hostujícího trenéra Erika Nezhody za chování po konci prvního setu. Smečařka Šelem Antonie Kelnárová svým skákaným servisem pomohla vytvořit šestibodové vedení – 11:5. Právě za tohoto stavu si připsala v poli skvělý zákrok smečařka KP Kateřina Kuníková, což hosty značně nakoplo. Právě po jejím esu hostující hráčky dokonce vedly (19:20), a to i ve chvíli, kdy byl po trenérovi vykázán z haly i hostující statistik. Domácí celek v koncovce táhly Madsen a Janečková a po bloku Adély Benediktové vedly Šelmy 2:0 (25:20).

Skvěle na podání začala Simona Janečková třetí set – po dvou esech Brno vedlo 5:0. Hostující tým se ale stále nevzdával a i v okleštěné sestavě dokázal snížit na 7:6. Následné série na podání domácích Kelnárové a Širůčkové již definitivně pojistilo Šelmám třísetovou výhru, zápas ukončila blokem nová posila domácích Caroline Formánková.

Autor: Matouš Müller