10.10.2020

První výhra pražského Olympu za tři body, sokolské derby pro Šternberk

V sobotu se odehrály dvě utkání 5. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 a na nějakou dobu také poslední. Jednoznačnou záležitostí se stalo utkání na Olympu, kde domácí volejbalistky přehrály oslabené Šelmy z Brna. O osudu sokolského derby rozhodly uhrané koncovky Šternberku v prvních dvou setech a po zásluze si z palubovky Frýdku-Místku odvážejí první výhru v sezóně.

PVK OLYMP PRAHA – VK ŠELMY BRNO

Ačkoliv se hrál teprve druhý zápas v hale Olympu Praha v letošní sezóně, bylo zřejmé, že to může být na dlouhou dobu také zápas poslední. Brněnské Šelmy přijeli bez tří opor (Horká, Chlumská, Janečková) a na jejich hře to bylo znát. Naproti tomu domácí Olymp hrál s velkou chutí a podal velmi dobrý výkon. Velkou škodou bylo to, že kvalitní volejbal nemohli sledovat diváci přímo v hale, doufejme, že se někdo díval alespoň on-line na videu.

PVK Olymp Praha – VK Brno 3:0 (25:14, 25:18, 25:15)

Rozhodčí: Kavala T., Slezák J.

Domácí: Šimáňová, Smutná, Boušková, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Hodanová, libero Pešková

Hosté: Nováková, Faltínová, Marková, Mikysková, Beránková M., Širůčková, libero Sklenářová. Střídaly: Podhrázká, Beránková E., Šloufová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Jsem ráda, že jsme konečně vyhrály zápas za tři body. Bylo to díky tomu, že jsme dobře servírovaly, soupeř neměl dobře přihráno a nám se dařilo na obraně.“

Veronika Pešková (libero PVK Olymp Praha): „Jsem moc ráda, že jsme vyhrály za tři body, i když soupeř nepřijel v plné sestavě a byl kousavý. V zápasové pauze jsme nezahálely, trénovaly jsme poctivě a jsem ráda, že se to zúročilo.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem samozřejmě spokojený vítězstvím za tři body 3:0. Na utkání jsme se dobře připravili. Pravdou zůstává, že hosté přijeli bez Heleny Horké, Simony Janečkové a Markéty Chlumské. Pokyny z porady jsme měnili přímo na hřišti na dvojici Faltínová – Beránková. Během zápasu se zpravidla první balón nesložil a rozhodovalo se v následných výměnách, a to bylo výrazně příznivější pro nás. Z obranných míčů jsme každý druhý dokázali složit. Jsem spokojený, ne každé družstvo porazí Šelmy za tři body.

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Zápas byl rychlý 0:3, ale byly docela dlouhé výměny. Největší rozdíl v zápase byl v tom, že jsme nebyly schopné zakončovat výměny. Proto to skončilo, tak jak to skončilo.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Z naší strany bojovný zápas, hráli jsme slušně v obraně. Bylo to z naší strany s nasazením, nakonec se ukázalo, že kvalita soupeře byla větší než naše umění. Měli jsme problémy s dohráváním balónů, s přípravou protiútoku. Z vyrovnaných výměn bylo náhle vedení 15:7 pro Olymp, a přitom naše hra nebyla špatná. Musíme na nějakých věcech zapracovat a doufám, že se naše hra zlepší.“

Olymp vstoupil do zápasu odpovědně a s velkým elánem. Než se Šelmy rozkoukaly, byl stav 1:5 z jejich pohledu a trenér Boula si bral oddechový čas. Olymp pokračoval v nastavené laťce, výborně bránil v poli a následně trestal povětšinou útokem Anety Kocmanové. Do stavu 12:5 vyrobil Olympu pouze dvě chyby na servisů. Brnu se podařilo snížit na 9:14, ale potom přišla opět série bodů domácího Olympu a vedení 18:10. Konec prvního setu se dohrával již v poklidu.

Zkušené brněnské hráčky začaly druhý set mnohem lépe, přitlačily na servisu a přestaly chybovat. Zápas byl rázem vyrovnaný. Avšak za stavu 10:10 se Olympu zlepšeným servisem a útokem podařilo odskočit na stav 18:10., čímž vznikl dostatečný náskok do koncovky setu. Brno následně sice stáhlo na rozdíl čtyř bodů, ale ani v druhém setu se nekonala dramatická koncovka.

Brno to opět zkoušelo v úvodu třetího setu. Chvilinku vedlo a do stavu 6:6 se hrál vyrovnaný duel. Potom si Olympu několikrát pomohl blokem a podařilo se mu odskočit na rozdíl tří až čtyř bodů. Šelmy z Brna již těžko hledaly morální sílu na zvrat a konec zápasu se odehrál v exhibičním tempu domácích hráček.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ SOKOL ŠTERNBERK

V sokolském derby, které bylo ve značném stínu koronakrize a bez diváků, byl úspěšnější hostující tým hlavně díky koncovkám prvních dvou setů.

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Sokol Šternberk 0:3 (26:28, 25:27, 18:25)

Rozhodčí:  Peloušek, Vachutka

Domácí: Uhrová, Staňková, Hadáčková,Šnellyová, Pavelková, Mitrega, libero Teperová. Střídaly: Grygarová, Petrová

Hosté: Látalová, Kneiflová, Dudová, Herdová, Bakowska, Wanczyk, libero Slavíková. Střídaly: Šmídová, Oborná

Daniela Pavelková (kapitánka Sokol Frýdek-Místek): „Ve dvou setech jsme vedly o čtyři body, ale nebyly jsme schopné koncovky uhrát do konce. Je to škoda, protože zkušenosti by měly být spíše na naší straně. Šternberk bránil lépe v poli a dnes chtěl víc.“

Leoš Chalupa (trenér Sokol Frýdek-Místek): „Prohráli jsme nedůsledností první dvě koncovky a ve třetím setu nás soupeř zatlačil podáním. Musíme se soustředit a hrát každý míč obzvláště v koncovce na 100%. Gratuluji soupeři.“

Nicole Šmídová (kapitánka Sokol Šternberk): „V dnešním utkání jsme lépe zvládly první dvě koncovky. Ve třetím setu se nám to povedlo rozjet a myslím, že jsme dohrály zápas velmi dobře.“

Jan Drešl (trenér Sokol Šternberk): „Utkání bylo velice vyrovnané a plné chyb na obou stranách. V prvních dvou setech se nám podařilo otočit koncovky, třetí set byl už pro nás jednodušší.“

V prvním setu začal lépe hostující tým, ujal se vedení 7:3, ale domácí volejbalistky dokázaly otočit a vést 19:14. Šternberk výsledek srovnal, ale přesto měla domácí sestava dva setboly, které neproměnila a set prohrála. V průběhu druhého setu si domácí družstvo udržovalo několikabodový náskok, vedlo 19:16, 20:17, ale koncovka opět patřila hostům. Třetí byl již zcela v režii hráček Šternberku.

Autor: Jiří Zaoral