11.1.2020

Šelmy ovládly brněnské derby a drží se stále v čele extraligy

Sobotní zápasy 18. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 zakončily druhou třetinu základní části. Favorizované celky bez potíží zvítězily, jen utkání bez favorita mezi Libercem a Olympem musel rozhodnout až tie-break. Před zrakem reprezentačního trenéra Giannise Athanasopoulose byla šťastnější Dukla a díky tomu přeskočila v průběžné tabulce svého pražského soupeře a patří jí teď průběžně pátá příčka. Ostatní dnešní výsledky průběžné pořadí týmů nezměnily.

VK UP OLOMOUC - VOLEJBAL PŘEROV

V závěrečném kole základní části extraligy přivítaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc poslední tým tabulky Přerov. Favorit sice výkonem nijak neoslnil, vcelku bez potíží si však připsal třísetové vítězství, které bylo v součtu s odvetou čtvrtfinále Českého poháru už třetí v letošním roce.

č.: 87              dne: 11. 1. 2020                         v hod.: 16:00

VK UP Olomouc – Volejbal Přerov 3:0 (25:17, 25:21, 25:15)

Rozhodčí: Dmejchal M., Peloušek J.

Počet diváků: 350

Domácí: Dudová, Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Bezhandolska, libera Stavinohová, Kulová. Střídaly: Burbelyuk, Kazachenka, Ambrožová

Hosté: Šádková, Oestreich, Zatloukalová, Kukučová, Davis, Tinklová, libero Vaňková. Střídaly: Řihošková, Kotlabová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Až na některé krátké pasáže jsme měly zápas pod kontrolou. Musím holky pochválit za zodpovědný přístup.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Z naší strany povinné vítězství. Nejsem ale vůbec spokojený s průběhem druhého setu, v němž jsme soupeři darovali vlastními chybami minimálně patnáct bodů. Co mě naopak těší, je to, že zahraniční posily Burbelyuk a Kazachenka opět získávají formu.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Soupeř nás přehrál ve všech činnostech. Navíc náš projev byl bohužel studený, proti takovému favoritovi se musíme vyhecovat mnohem víc.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Zápas dopadl podle očekávání. Vzhledem k několika zraněním a souběhu s juniorskou soutěží jsem měl jen deset hráček do pole. Přestože jsme nemohli domácím konkurovat, jsem rád za aspoň dva slušné sety.“

První tři výměny zápasu sice patřily poslednímu celku tabulky, poté už ale zápas probíhal podle papírových předpokladů. Univerzita Palackého získala rozhodující převahu v úvodním setu při servisu Burbelyuk (12:7) a i přes občasné výpadky (14:12) zvítězila hladce 25:17.

Začátek druhého dějství přinesl několik divokých bodových přestřelek (4:1, 4:5, 10:6), ve vedení se pak ale usadil domácí celek, jenž už si je nenechal vzít - 25:21 a 2:0.

Třetí sada již ctila předzápasové prognózy. Vysokoškolačky vedly 7:1 a 11:3, nechaly sice protivníka snížit na 13:10, nakonec ale dovolily Přerovu uhrát pouhých patnáct výměn. Obhájce titulu vyprovodil Přerov za 66 minut hry 3:0.

TJ OSTRAVA - TJ SOKOL ŠTERNBERK

Do Ostravy přijel sice osmý, ale čtyřmi výhrami v řadě nažhavený Šternberk. Domácí tým má také slušnou formu, když za poslední měsíc prohrál jen v Prostějově. Čekal se tedy dramatický boj, což utkání nepotvrdilo, jelikož až na první set bylo na hřišti jen jedno družstvo a to TJ Ostrava.

č.: 90                  dne: 11. 1. 2020                    v hod.: 17:00

TJ Ostrava – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:22, 25:14, 25:6)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kubinec J.

Počet diváků: 250

Domácí: Kojdová, Kalusková, Faltínová, Žarnovická, Zemanová, Kašparová, libero Chevalierová. Střídaly: Pospíšilová, Žolnerčíková, Nečasová, Adamčíková, Wanczyk

Hosté: Sifferlen, Kofie, Šmídová, Schandlová, Kneiflová, Karabinovich, libero Zilberman. Střídaly: Meidlová, Gogová

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Takticky dobře zvládnuté utkání. Dnes se mohly zapojit všechny hráčky a každá přispěla k vítězství.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes koncentrovaný týmový výkon založený na agresivitě v útoku i v obraně. Děkujeme fanouškům za perfektní atmosféru.“

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Bohužel jsme se držely jen první set, kdy jsme se vyrovnaly hře Ostravy, ale od druhého setu byly od začátku až do konce ve vedení Ostravanky, které byly lepší ve všech činnostech, takže gratulace domácím.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Po úspěšné vítězné zápasové sérii se na nás soupeř připravil o dost víc. První set byl kvalitně odehraný, ale od druhého setu domácí eliminovali především naše blokařky na útoku díky velice kvalitnímu servisu. Než jsme se vzpamatovali, byl konec. Nyní máme více než týden, abychom se připravili na stejného hodně kvalitního soupeře.“

Vstup do prvního setu se Ostravě podařil a za stavu 7:4 si vyžádal trenér Šternberku oddechový čas, po time-outu se hostům pak podařilo dotáhnout až na 8:7, ale malý rozdíl ve skóre jako by domácí tým nakopl a opět získával větší náskok (11:8, 15:11, 18:15). Hráčky Sokola se ovšem nevzdávaly a přiblížily se soupeři 18:17. Time domácího kouče hráčky trochu zklidnil a dokázaly si získat zase malé vedení (21:18). V další hře se hostujícím hráčkám dařilo přibližovat ke skóre soupeře (21:20, 22:22). Bojovné hráčky hostujícího celku tak sice v setu třikrát dotáhly tří až čtyřbodové manko, ale koncovka patřila Ostravě.

V druhém setu se Ostravankám podařilo hned na počátku dostat do vedení a Šternberk se jen marně snažil náskok korigovat (5:1, 11:5, 16:7,19:8). Domácí trenér si mohl dovolit prostřídat většinu základní sestavy a ostravské hráčky s přehledem získaly druhý set.

Ve třetím setu pokračovala demolice Šternberku (4:0, 8:1, 13:2, 14:4, 22:5). Domácí celek svému soupeři nedal v podstatě žádnou šanci a v zápase s velkým přehledem zvítězil.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK PROSTĚJOV

I v druhém zápase v tomto týdnu se stejným soupeřem byl tým z Prostějova daleko volejbalovější a zaslouženě zvítězil.

č.: 89                dne:   11. 1. 2020                v hod.:    17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Prostějov 0:3 (19:25, 13:25, 13:25)

Rozhodčí:  Možnár, Vachutka

Počet diváků: 200

Domácí:  Šnellyová, Borovcová, Jurčíková, Uhrová, Šprochová, Hadáčková, libero Teperová. Střídaly: Tkáčová, Grygarová, Pluhařová, Petrová

Hosté: Nová, Kozmik, Kopáčová, Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly:  Weidenthalerová, Dvořáčková

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Bohužel dnes jsme se nesešly s formou. Udělaly jsme strašně moc nevynucených chyb. Soupeř dnes zaslouženě vyhrál. Musíme to hodit za hlavu a bojovat ve třetím kole ligy.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Mítsek): „Prostějov byl lepší ve všech herních činnostech.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Důležité tři body. Zatlačily jsme servisem a z toho pramenila úspěšná obrana v poli a bloky. Důležité je zopakovat tento výkon ve čtvrtek.“

LubomírPetráš (trenér VK Prostějov): „V dnešním zápase jsme měli lepší útok, bloky. Z naší strany solidní výkon. Bezproblémové vítězství.“

V prvním setu začal lépe hostující tým a vedl 11:6. Sokolky dotáhly, ale Prostějov opět zlepšeným výkonem, si vytvořil náskok a set dotáhl do vítězného konce. V druhém setu dominoval hostující Prostějov ve všech herních činnostech. I třetí set měl obdobný průběh a prostějovské volejbalistky bez problému dotáhly zápas do vítězného konce.

Autor: Jiří Zaoral

VK BRNO – VK KRÁLOVO POLE

V 18. kole volejbalové UNIQA extraligy žen se na Kouničce představily dva brněnské celky. Domácí Šelmy přivítaly na své palubovce hráčky z Králova Pole. V minulém kole se domácím nepodařilo bodovat, a tak bylo jasné, že budou chtít body brát dnes a zajistit si tak první místo v tabulce před třetí třetinou základní části. Body však v posledním hraném kole nezískalo ani houževnaté mládí z Kápéčka, kterému šlo taktéž o lepší umístění v tabulce. V očekávání tedy bylo derby se vším všudy.

č.: 86                 dne:  11. 1. 2020                   v hod.: 18.00

VK Brno – VK Královo Pole 3:0 (25:18, 25:21, 25:15)

Rozhodčí: Poláček J., Velinov E.

Počet diváků: 302

Domácí: Nováková, Mikysková, Svobodníková, Diatková, Sklenářová, Wolowicz, libero Chlumská. Střídaly: Janečková, Akeo, Benediktová, Beránková E.

Hosté: Carpentier, Kvapilová, Pavlíková, Bukovská, Podhrázká, Grabovská, libero Digrinová. Střídaly: Kuníková, Šloufová, Judlová

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Jsem moc ráda, že jsme ustály tlak a dokázaly se rychle oklepat z prohry ve Šternberku. Řekla bych, že dnes rozhodl náš lepší servis.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Kromě části druhého setu, kdy jsme soupeře netlačili, neubránili lehčí balóny a chybovali na bloku, se ukázala naše vyšší hráčská kvalita a podle toho vypadá výsledek.“

Šárka Šloufová (kapitánka VK KP Brno): „Myslím si, že první dva sety z naší strany nebyly špatné, bojovaly jsme. Ale Šelmy si v důležitých pasážích pomohly servisem a odskočily nám. My jsme se také snažily tlačit podáním, ale udělaly jsme moc chyb. Chtěla bych moc poděkovat divákům. Přišlo jich hodně a vytvořili parádní atmosféru.“

Matúš Kalný (trenér VK KP Brno): „My jsme v podstatě nezachytili první a třetí set na začátku, naopak soupeř podal konstantní výkon. My jsme měli šanci ve druhém setu za stavu 19:19, ovšem chyba rozhodčích a čtyři dobré podání Mikyskové ten set rozhodly. Druhý set byl celkově dobrý, ale pořád bojujeme s tím, že uděláme v důležité části nevynucené chyby a to rozhodne.“

Do utkání vlétly Šelmy jako „tajfun“. Servis a tvrdé útoky dělaly hostům problémy (8:2). Královopolské hráčky sice také rozdaly pár es, bojovaly v poli, ovšem domácí tým se díky přesným zakončením a pevným blokům vezl na bodovém komfortu (17:10). Dobře rozehraný set si hráčky VK Brna již nenechaly vzít a zvítězily 25:18.

V úvodu druhé sady mohli fanoušci brněnského volejbalu sledovat vyrovnanou hru. Dlouhé výměny zakončoval ve svůj prospěch vždy jiný tým (9:8). I v dalším průběhu setu se ani jednomu z týmů nedařilo odskočit více jak na dva body. K vidění byla spousta nevynucených chyb, ale i odvážné útoky a práce v poli na obou stranách (19:19). Nakonec to byly domácí Šelmy, které v koncovce ukázaly sílu svého útočného úderu a vyhrály (25:21).

Třetí set patřil, stejně jako oba předchozí, Šelmám. Nepříjemným servisem trápily hostující přihrávačky a tvořily si tak výbornou situaci pro následné útoky (9:5, 14:6). Ani střídání, timeouty a zlepšená hra hostů již nezvrátily vývoj setu (25:15). V druhém brněnském derby v této sezóně tak znovu vítězí zkušenější Šelmy. Tentokrát poměrem 3:0.

Autor: Klára Kuníková, foto Viktor Šulc

VK DUKLA LIBEREC – PVK OLYMP PRAHA

První domácí utkání v novém roce nečeká Duklu lehké utkání, přivítá kvalitního soupeře Olymp Praha. Dukla o svátcích nezahálela a tvrdě na sobě dřela. Na tento duel je dobře připravena.

č.: 88                   dne: 11. 1. 2020                   v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha 3:2 (25:12, 22:25, 25:22, 18:25, 18:16)

Rozhodčí: Dušek P. Pítr V.

Počet diváků: 288

Domácí: Šulcová, Candraková, Wopereis, Svobodová, Kohoutová, Rutarová, libero Dostálová. Střídaly: Bajusz, Kolářová

Hosté: Komárková, Šimáňová, Smutná, Denysová, Purchartová, Staňková, libero Pešková. Střídaly: Kalhousová, Ovečková, Fomenková

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): Jsme strašně rády, že jsme vyhrály. Byl to boj, což jsme čekaly, že nám nedají žádný míč zadarmo. Chci poděkovat fanouškům, protože byla super atmosféra.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za vítězství, které nám pomohlo asi na páté místo, nevím další výsledky. Zase se ukázalo, že opět po takticky a herně zvládnutém prvním setu zase přišlo polevení a že si zase každý začne dělat na hřišti, co chce a potom obrovský boj, který vygradoval prostě tím šťastně vybojovaným vítězstvím v pátém setu.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Do utkání jsme nevstoupily moc dobře. Naštěstí jsme se zvedly, pak se to přelejvalo na obě strany, chvíli se dařilo soupeřkám, chvíli nám. Bohužel rozhodla koncovka pátého setu, kterou jsme bohužel nezvládly.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Pěkné utkání, divácky atraktivní, dlouhý výměny. Hrálo se, kdo bude pátý, šestý, kdo bude hrát pětkrát venku, pětkrát doma, to jsme prohráli v pátém setu. Mně to trenérsky dává stejnou odezvu, my hrajeme dobrý volejbal, ale rozhodující okamžiky nezvládáme.“

Dukla začala zápas velmi agresivně na servisu. Výbornou obranou na síti, v poli a dobře dohranými bodovými balony se dostala hned do vedení 6:1. To byl signál pro trenéra Olympu si vzít první timeout. Domácí hráčky to neodradilo a pokračovaly dál v dobrém výkonu. Píše se stav 13:7 pro Duklu a opět si bere již druhý timeout trenér Mitáč. Domácí hráčky hrají s velkou chutí a nasazením. Dukla tlačí Olymp servisem dál od sítě a dobrou organizací na síti nedává Praze šanci. První set končí 25:12.

V druhém setu se karta otočila ve prospěch Olympu. Domácí Dukla začala hořet především na příjmu. Domácí trenér Gálík musel za stavu 3:11 udělat první změnu v sestavě. Přišla nahrávačka Bajusz, která vystřídala Wopereis. Dukla snížila skóre na 9:13, ale Olymp hrál houževnatě a nenechal žádný balon spadnout na zem. Praha opět odskočila o další dva body útokem, to byl moment pro trenéra Gálíka vzít timeout. Olymp držel dál domácí hráčky pod sebou, tlačil na servis a nepustil Duklu přes síť. Pak přišla na servis liberecká kapitánka Svobodová a začala jízda. Olymp se dostal pod tlak a rázem je skóre 21:22. Chybu Svobodové na servisu hned potrestala esem Ovečková. Následně Olymp ubránil útok a dohrál set „z pajpu“.

Třetí set začal vyrovnaně, každý tým si držel svoji ztrátu, byly viděny krásné výměny až do stavu 6:6, kdy Svobodová dvakrát po sobě razantně položila balon na zem a následná chyba do autu Olympu poslala Duklu do vedení na 9:6. Kapitánka Svobodová začala Prahu moc zlobit a útokem přidala další dva body. Trenér Mitáč si musel vzít timeout (6:11). Po oddechovém čase sice Olymp přidal tři body servisem, ale následně Dukla nepustila hráčky Olympu přes sít (15:10). Na obou stranách jsou viděny krásné výměny, ale Dukla vždy přidá nějaký ten bod navíc (20:15). Koncovka třetího setu je vyhrocená, každý míč se hraje s maximálním úsilím (23:22). Třetí set rozhodne, kdo udělá chybu. Černého Petra si na sebe vzala Staňková z Olympu, která posílá útok po lajně do autu a Dukla vyhrává třetí set.

Začátek čtvrtého set byl tak trochu ve stejném duchu jako třetí. Obě družstva si držela ztrátu do 9:9. Pak ale přišla na servis Šimáňová a nadělila Dukle tři esa (12:9). Trenér Gálík si vzal oddechový čas, ale po oddechu přišel blok Olympu a navýšení na 13:9. Praha dál válcovala domácí servisem a další timeout si vzal trenér Gálík za stavu 10:16. Olymp hraje v pohodě a bez problému ztrátuje (19:13). Dukla sahá ke střídání, ale to nepomáhá. Praha se spolehla v útoku na Staňkovou, která dvakrát proti dvojbloku složila míč na zem (21:17). Olymp hraje koncovku agresivně a bez chyb, vyhrál čtvrtý set blokem Purchartové (18:25).

Do pátého setu obě družstva nastoupila s velkým odhodláním a nasazením. Bojovalo se o každý míč, ale domácí hráčky začaly dělat nevynucené chyby a Olymp utekl na 6:3, přichází první timeout domácích. Po ztrátě Dukly přišla na servis Svobodová a hned bylo skóre 7:7 a oddechový čas si vzal Olymp. Po změně stran se bojovalo nadále o každý balon (11:10). Na servis přichází Kolářová a domácí zvyšují na 12:10. Další time pro Olymp (13:12), následně Staňková z Olympu srovnává na 13:13. Krásným útokem na zem dává šanci na konec zápasu Svobodová (14:13), která pak dává útok do autu (14:14). Hra Dukly začíná být nervózní, moc nevynucených chyb dává šanci Olympu. Šulcová blokuje a Dukla má šanci zápas ukončit (17:16). Na servis jde Svobodová a Kohoutová ukončuje utkání blokem.

Autor: Aleš Správka