1.2.2020

Sobotní zápasy 21. kola UNIQA extraligy žen v režii favoritů

Bez překvapení dnes skončily tři zápasy 21. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20. Šelmy si odvezly další tři body do tabulky z Ostravy, Prostějov nedovolil Frýdku-Místku uhrát ani set a Olomouc si i přes výpadek v druhém setu poradila s pražským Olympem. Ve čtvrteční předehrávce zvítězilo Královo Pole v Přerově. V úterý 21. kolo uzavře utkání v Liberci, kde by si proti Šternberku měla odbýt premiéru v české extralize nová posila Dukly, brazilská univerzálka Arianne de Carvalho Tolentino.

TJ OSTRAVA - VK BRNO

V 21. kole UNIQA volejbalové extraligy žen se v Ostravě představil vedoucí tým – „Šelmy“ Brno, který v pondělní dohrávce lehce „smázl“ loňského mistra z Olomouce. Ostravanky čekal soupeř z nejtěžších, ale zatímní bilance není špatná, doma s Brnem v lize prohrály 2:3, ale v Českém poháru naopak postoupily po výhře 3:2. Čili mohli jsme čekat vyrovnaný boj. Domácí hráčky sice zejména v prvním a třetím setu soupeřkám vzdorovaly, ale to bohužel nestačilo.

č.: 102                       dne: 1. 2. 2020                    v hod.: 17:00

TJ Ostrava – VK Brno 0:3 (23:25, 15:25, 21:25)

Rozhodčí: Peloušek J., Pecháček L.

Počet diváků: 220

Domácí: Žolnerčíková, Zemanová, Kašparová, Kojdová, Kalusková, Faltínová, libero Chevalierová. Střídaly: Žarnovická, Adamčíková, Pospíšilová, Nečasová

Hosté: Nováková, Janečková, Svobodníková, Mikysková, Sklenářová, Wolowicz, libero Chlumská. Střídaly: Benediktová, Polášková

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „První a třetí set jsme držely s Brnem krok, ale koncovky nám bohužel utekly. Ve druhém setu se nám nepovedlo otočit z jednoho postavení. Mrzí mě, že jsme neuhrály aspoň jeden set.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Šelmy Brno zaslouženě vedou ligu a nepotřebují pomáhat od bílých kouzelníků. Děkujeme divákům a my jsme hráli docela dobře na ztrátě, ale hůře v obraně.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno):„Ostrava hrála bojovně, my jsme naštěstí v prvním a třetím setu uhrály koncovky a tím jsme podržely výsledek 3:0. Ceníme si tohoto vítězství, věděly jsme, že to tady nebude jednoduché.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Po dobrém vstupu do zápasu jsme podcenili pár balónů a nechali soupeře vrátit do zápasu. Ten pak hrál bojovně, snaživě. To se ukázalo i ve třetím setu, který byl těžký až do konce. Další tři body z obtížného zápasu se počítají.“

Od počátku prvního setu bylo ve vedení VK Brno (4:7, 6:11, 10:13). Ani opakovanými oddechovými časy se domácímu trenérovi nepodařilo jejich nástup do setu zastavit (12:19, 15:20, 18:22). Následně se Ostravě povedlo dotáhnout na rozdíl jediného bodu, také zásluhou dvou es Kašparové (21:22). V koncovce TJ Ostrava ještě dokázala odvrátit dva setboly, ale důrazný útok Mikyskové rozhodl.

Druhý set byl od začátku poznamenaný chybami domácích hráček (2:6, 5:9). Šelmy byly pořád ve vedení a Ostravanky díky své nedůraznosti tahaly celý set pouze za kratší konec provazu (11:19, 14:22). Brno tedy v setu bez větších problémů zvítězilo.

Ve třetím setu se Ostravanky vrátily k bojovnosti z první sady a víceméně se jim dařilo s vedoucím týmem extraligy držet krok (4:4, 4:6, 8:8). Do vedení se však Ostravě dostat nepodařilo (8:11, 9:13, 10:15). Na dostřel se dokázala udržet po celý set (16:17), ale bohužel chyby domácího celku rozhodly, že koncovka opět patřila hostům (16:21, 19:21, 20:23).

Autor: Miloš Matula

VK PROSTĚJOV – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Počtvrté během krátké doby se utkaly volejbalistky Prostějova a Frýdku-Místku. A počtvrté zvítězily bez větších problémů papírově silnější ženy VK. Tentokrát měly navrch ve 21. kole UNIQA extraligy ČR 2019/20, na vlastním hřišti neztratily vzdor dílčím trablům ve druhém setu ani květinku.

č.: 103                 dne: 1. 2. 2020               v hod.: 17.00

VK Prostějov – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:15, 25:21, 25:14)

Rozhodčí: Horký P., Vachutka M.

Počet diváků: 350

Domácí: Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, Nová, Kozmík, Kopáčová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Dvořáčková, Baláková

Hosté: Uhrová, Šprochová, Hadáčková, Šnellyová, Borovcová, Jurčíková, libero Teperová. Střídaly:  Petrová, Radivojevičová, Vašinová

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Utkání jsme kromě jedné špatné pasáže ve druhém setu odehrály dobře, ustály jej a zvládly. Pomohlo nám kvalitní podání, máme další tři důležité body do ligové tabulky. Je fajn, že jsme i popáté během téhle sezóny Frýdek porazily a neztratily ani sadu. Navíc před Final Four Českého poháru dál jedeme na vítězné vlně.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Z naší strany to byl relativně dobře zvládnutý zápas. Pořád jsme na soupeře vyvíjeli tlak podáním i útokem, také se dařilo solidně bránit. Sice se tam místy objevovaly tradiční chyby v mezihře, někdy dost zbytečné, a výsledek tak mohl být ještě lepší. Ale celkově jsme utkání měli pod kontrolou, odehráli jej slušně. A nabrali pohodu pro pohárové Final Four.“

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Náš dnešní výkon byl takový zakřiknutý, dělaly jsme hodně chyb. Pouze druhý set měl vyrovnanější průběh poté, co Prostějov v prostřídané sestavě povolil a my tak dokázaly držet krok. Jinak byly soupeřky jasně lepší, gratulujeme jim k vítězství.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Škoda, že holky měly většinu zápasu zbytečně velký respekt. Vůbec nezopakovaly kvalitní výkon z minulého utkání proti Ostravě, z naší strany to dnes bylo diametrálně jiné a horší. Chyběla Pluhařová zejména na přihrávce, hru jsme měli celou rozházenou. Těžili jsme v podstatě jen z chyb domácích, hlavně ve druhé sadě po jejich prostřídání.“

Začátek patřil domácímu týmu, který využil několika útočných chyb soupeřek k rychlému úniku na 5:1. Hostující hráčky se však chytily podáním, o chvíli později zatlačila touto činností Šnellyová a vzhledem k rozhozené přihrávce vékáčka přišel pětibodový obrat (7:3 – 7:8). Kouč Petráš si vzal oddechový čas, jeho svěřenkyně se zkoncentrovaly okamžitou reakcí (11:8). A zbytek zahajovací sady přes několik zkažených servisů i obětavou obranu TJ přesvědčivě ovládly komplexně zlepšeným výkonem – 25:15.

Úvod druhého dějství opanovala účinně podávající Stümpelová s podporou neprostupných bloků svých parťaček (1:1 – 6:1). V téhle fázi už měly rozjeté Hanačky výraznou převahu, kromě občasných výjimek dominovaly vším včetně mnohem úspěšnějšího zakončení. Sokolky naopak pod soustředěným tlakem často chybovaly a postupně nabíraly stále větší ztrátu (9:3, 15:6). Pak se nápor podařilo oživenému severomoravskému družstvu otupit dotažením na 15:9, zanedlouho se Vlkovy svěřenkyně přiblížily pěti body za sebou opět při kvalitním servisu kapitánky Šnellyové na 17:15 a poté další šňůrou dokonce otočily skóre (18:19)! Leč třetí mančaft tabulky, který v obměněné sestavě úplně vypadl z konceptu, přece jen zvládl po návratu opor z lavičky důležitý závěr – 25:21.

Nečekaná zápletka pomohla frýdeckým plejerkám i zkraje třetí části, kde držely krok (6:6). Zlomový byl však trhák ze 7:7 na 12:7, jenž zpunktovala výborným podáním Zatloukalová. Sympaticky bojující outsiderky sice ani pak neskládaly zbraně (13:10), ale prostějovská parta již nedopustila své nové polevení a finiš duelu měla velice dobrou produkcí suverénně v moci – 25:14 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend

VK UP OLOMOUC - PVK OLYMP PRAHA

Po porážce na palubovce lídra extraligy si volejbalistky VK UP Olomouc chtěly v 21. soutěžním kole doma spravit chuť na pražském Olympu. Univerzita sice s tradičním rivalem ztratila druhý set utkání, nakonec ale zvítězila 3:1 a naladila se pozitivněji před finálovým turnajem Českého poháru, který se druhý únorový víkend uskuteční v Brně.

č.:  101                  dne: 1. 2. 2020                          v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – PVK Olymp Praha 3:1 (25:21, 17:25, 25:13, 25:21)

Rozhodčí: Slezák J., Spáčil L.

Počet diváků: 450

Domácí: Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, Dudová, libero Kulová. Střídala: Handley

Hosté: Komárková, Šimáňová, Smutná, Denysova, Purchartová, Staňková, libero Pešková. Střídaly: Ovečková, Kalhousová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc):  „Po pondělním utkání v Brně jsme si dnes spravily chuť. Až na druhý set, který jsme nezvládly, jsme podaly koncentrovaný výkon.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Za nás spokojenost s vítězstvím i s tím, že kromě druhého setu, kdy jsme odešli na útoku, holky příkladně bojovaly. Od třetího setu jsme si pomohli servisem a vrátili se do hry. Pochvala za koncentrovaný výkon patří celému týmu. Teď už se budeme soustředit na pohár, kde je naším cílem obhajoba loňského triumfu.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Zápas byl až na třetí set vyrovnaný a z naší strany dobrý a bojovný. Škoda že nám v určitých pasážích soupeř vždy odskočil o tři až čtyři body a s takovým protivníkem se podobné manko strašně těžko dohání.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Neodehráli jsme i přes porážku špatné utkání. V prvním, druhém i čtvrtém setu byly k vidění velmi dobré extraligové momenty na obou stranách. My jsme vysloveně propadli jen v tom třetím. Náš hlavní problém byl ale v tom, že jsme ve všech sadách, které jsme ztratili, brzy prohrávali o několik bodů, což se špatně dohání. Poté, co jsme v pondělí v televizi viděli, že Olomouc není úplně v pohodě, jsme toho chtěli využít a znepříjemnit to domácím ještě víc, to se nám ale nepovedlo.“

Domácí tým předvedl dravý nástup do zápasu (3:0, 7:2), jenže poté se hra vyrovnala (10:9) a přes další krátké bodové vzepětí Olomouce (15:10, 17:12) přišlo brzy i vyrovnání skóre (18:18). Přesto šla do koncovky s mírným náskokem univerzita, Olymp ještě přinutil domácího kouče k oddechovému času (23:19, 23:21), víc už ale v této části nestihl - 25:21.

Začátek druhého dějství byl vyrovnaný, v prostřední části však Pražankám vyšly dvě bodové série při servisech Smutné (10:9, 10:13) a Denysové (12:13, 12:18) a s favoritem bylo zle. Vysokoškolačky ještě vykřesaly jiskru naděje (15:18), tu ale rázně uhasila podávající Purchartová (15:23). Po vcelku jednoznačném výsledku 17:25 bylo srovnáno na 1:1.

Takový průběh Olomoučanky zdravě vybudil, po úvodních servisech Trnkové to bylo rychle 4:0 a demolici Olympu pak dokonala Hodanová, která na podání vydržela hned sedm výměn (10:6, 17:6). Univerzita Palackého zvítězila vysoko 25:13 a vedla 2:1.

Navíc úvod čtvrté sady tu třetí přesně kopíroval a po servisech Hodanové to bylo opět 4:0. Tím však podobnost skončila. Pražanky rychle srovnaly (7:7) a dlouho nepouštěly protivníka do více než čtyřbodového náskoku. Až za stavu 20:14 pro domácí se zdálo být rozhodnuto, jenže Olymp znovu několikrát stáhl na hratelný tříbodový rozdíl. Druhý tým tabulky však situaci ustál a po výhře 25:21 a celkově 3:1 si připsal všechny tři body.