16.1.2021

Sobotní zápasy UNIQA extraligy žen podle papírových předpokladů

V rámci 18. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 byly v sobotu odehrány tři zápasy. Včerejší posun do čela průběžné tabulky potvrdily volejbalistky Liberce další výhrou, v prvním domácím utkání letošního roku zdolaly Ostravu. Olymp sice splnil v Prostějově roli papírového favorita, ale na zisk plného počtu bodů do tabulky se pořádně nadřel. Po nepovedeném začátku roku si Olomouc alespoň částečně spravila chuť jasnou výhrou nad Frýdkem-Místkem.

VK PROSTĚJOV – PVK OLYMP PRAHA

Na dosah zisku minimálně jednoho bodíku do tabulky byly prostějovské volejbalistky v sobotním utkání proti Olympu. V 18. kole UNIQA extraligy žen ČR 2020/21 sváděly se silnými Pražankami dva sety ze čtyř více než vyrovnaný boj a jen kousek je dělil od vyrovnání na 2:2. Na tiebreak však nedošlo, neboť favorizované družstvo vydřelo dramatický závěr klíčové čtvrté sady. A tím odvezlo kompletní porci bodů do české metropole.

VK Prostějov – PVK Olymp Praha 1:3 (17:25, 25:21, 15:25, 26:28)

Rozhodčí: Horký P., Vachutka M.

Hráno bez diváků

Domácí: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Blumentritová, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Kožoušková, Weidenthalerová

Hosté: Komárková, Šimáňová, Smutná, Hodanová, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, libero Pešková. Střídala: Honzovičová

Karolína Fričová (kapitánka VK Prostějov): „Porážky 1:3 po takovém průběhu je velká škoda. Před zápasem bychom určitě braly, že budeme Olympu natolik vyrovnaným soupeřem, ale vzhledem ke dvěma neproměněným setbolům ve čtvrtém setu je konečný výsledek pro nás málo. Mohly jsme mít z těžkého utkání aspoň bod, což by celý tým povzbudilo. I tak jsme dnes ukázaly, že volejbal nějakým způsobem umíme.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „V prvním i třetím setu byl soupeř jasně lepší ve všech činnostech, zejména v útoku a na bloku. Ve druhé a čtvrté sadě jsme však hráli výborně, silnému Olympu se volejbalově vyrovnali. Může nás jedině mrzet těsně ztracená koncovka, kde holky parádně bojovaly a zasloužily si vyrovnání na 2:2. Přes porážku jsme viditelně zvedli výkon celého mančaftu v čele s hodně bodující Gábinou Kopáčovou, podařilo se nám hostům dost zkomplikovat cestu za očekávaným vítězstvím.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnešní zápas byl jako na houpačce od obou týmů. My jsme dobře začaly, ale ve druhém setu bohužel nebyly schopné stejně pokračovat. Ve třetím jsme domácí zase přejely, zatímco čtvrtý se z naší strany opět změnil spíš v trápení. Naštěstí s příznivým koncem pro nás. Přesto máme do dalších zápasů co zlepšovat, tentokrát musíme být rády za tři vydřené body.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Nejvíc jsme spokojeni s tím, že z Prostějova vezeme tři body, které byly těžce vybojované. Do utkání jsme vstoupili velice dobře, ale snadný první set nás ukolébal. Ve druhém se domácí hráčky rozehrály, hodně se prosazovala Kopáčová. Třetí sadu jsme opět ovládali my a potom se strhla bitva o čtvrtou, což jsme nechtěli dopustit. Nakonec nám přálo i trocha štěstí při některých dlouhých výměnách v úplném závěru, zvládli jsme to proti bojovnému soupeři nejtěsnějším rozdílem.“

Netrvalo dlouho a domácí kouč si musel brát první oddechový čas. Soupeř zatlačil při servisu Šimáňové, využil několika chyb či nepřesností, rázem to bylo 1:5. A za chvíli 2:8, neboť Pražanky jak dobře bránily, tak neměly problém překonávat defenzivu vékáčka. Až za stavu 5:11 se prostějovský tým víc chytil, i díky krásně zvládnuté minutové výměně dotáhl na 10:12. Jeho naděje však záhy vyprchala, když rozmanitě zakončující PVK dalším náporem znovu odskočil (11:17) a zahajovací část měl s pomocí pěti vítězných bloků jasně pod kontrolou – 17:25.

Zkraje druhé sady Hanačky viditelně zpřísnily podání, přidaly též ve všech ostatních činnostech, tvrdými smečemi úřadovala Kopáčová. A Olymp se premiérově během střetnutí dostal do větších trablů (5:2). Stejně jako den předtím v Ostravě ale stačilo krátké zaváhání a náskok se rozplynul (7:4 – 7:7). Přesto moravská parta předváděla v téhle fázi hodně kvalitní volejbal, což přetavila v šestibodovou sérii na 14:8. Následně vedla ještě 19:13, než se pražský výběr zvedl a začal vývoj dramatizovat (19:16, 21:20). Koncovce ovšem kralovaly maximálně vyhecované Petrášovy svěřenkyně – 25:21.

Své nadšení ženy VK držely také na startu třetího dějství při obratu z 1:3 na 4:3. Jenže v ten moment jako když utne. Slabá pasáž kontrastovala s výrazným sešlápnutím herního plynu Mitáčovy ekipy, v jejíž řadách se nejvíce prosazovaly Kocmanová, Hodanová a Purchartová. Osm získaných míčů za sebou (4:11) dalo favoritkám značnou výhodu, kterou zkušeně využily suverénním dokormidlováním setu do jednoznačného skóre. Přesto Prostějovanky svou největší krizi (8:14 – 9:22) ještě před uplynutím tohoto dílu překonaly závěrečnou korekcí – 15:25.

To se jim náramně hodilo při povedeném vstupu do čtvrtého pokračování, tam zůstal dřívější útlum zcela zapomenut (5:2). Děvčata ve fialovém tlačila servisem, překonávala se vynikající obranou v poli a dokázala zvednuté balóny položit na zem. Drtivé útoky pálící Kopáčová měla v tu dobu na kontě už téměř třicet bodů (!), dost ji podporovala Fričová. A únik na 9:4 vypadal pro domácí slibně. Prudký zlom však nastal o pouhých pár minut později, kdy protivnice šňůrou pěti bodů v řadě vyrovnaly z 11:6 na 11:11. Jelo se tedy pomyslně od nuly, přičemž hanácká parta se nenechala svým propadem nijak rozhodit a náskok si vzala zpět (17:13). Nicméně houpačka ve stylu nahoru dolů tím neustala, naopak vzápětí vynesla do výše hostující kolektiv tažený duem Hodanová + Kocmanová (19:19, 20:23). Za stavu 21:24 se zdálo rozhodnuto, leč zdánlivě poražené plejerky vékáčka bojovaly podobny nezkrotným lvicím. Odvrátily tři setboly za sebou, načež samy měly dva (25:24, 26:25). V těch okamžicích ale dřely do úmoru i Olympačky, aby infarktové rozuzlení přece jen překlopily na svou stranu – 26:28 a 1:3.

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

VK DUKLA LIBEREC – TJ OSTRAVA

V 18. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 liberecká Dukla poprvé v novém roce nastoupila na domácí palubovce, přivítala TJ Ostravu. Dukla odehrála opět kvalitní utkání proti dobře podávájící Ostravě, potvrdila tak výbornou formu a upevnila si první místo v tabulce.

VK Dukla Liberec – TJ Ostrava 3:0 (25:20, 25:14, 25:23)

Rozhodčí: Dmejchal M., Krtička J.

Domácí: Ovečková, Emelina, Trnková, Kvapilová, Svobodová, Kohoutová, libera Dostálová, Kolářová. Střídaly: Šotkovská, Bajusz

Hosté: Pospíšilová, Hrdličková, Kalusková, Žarnovická, Štrbová, Nečasová, libero Chevalierová. Střídaly: Jedličková, Šmídlová, Vytisková, Zemanová

Simona Bajusz (kapitánka VK Dukla Liberec): Jsem ráda, že jsme pokračovaly ve včerejším výkonu a odnášíme si tři body.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Dnes to byl určitě jeden z nejtěžších zápasů doma, protože nás Ostrava neskutečně tlačila riskantním a dobrým servisem, takže jak už jsem říkal včera, výsledek 3:0 svědčí o tom, že jsme na dobré cestě. Po těžkém týdnu, kdy jsme měli tři zápasy, které jsme zvládli za tři nula, si myslím, že můžeme být maximálně spokojení.“

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „První a druhý set nás srazily psychicky balony, které jsme měly dobře připravené, ale chybovaly jsme. Ve třetím setu jsme se dostaly konečně k naší hře, tlačily jsme Liberec, ale koncovka nám zase nevyšla a chybovaly jsme a to rozhodlo. Liberec celkem snadně zvítězil.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme to dnes Liberci dali především ve třetím setu, kde jsme se docela zvedli. Myslím, že jsme vedli v drtivé části třetího setu, ale na můj vkus jsme moc chybovali. Liberec má obrovsky silnej mančaft letos.“

Liberec se ujal vedení v prvním setu rychle 3:0, ale při podání kapitánky Ostravy Hrdličkové se Ostrava lehce dostala do vedení a Dukla si bere time out za stavu 3:6. Domácí Dukla se rychle oklepala a přidala na tempu kvalitním servisem, za stavu 9:7 dochází k oddechovému času Ostravy. Dukla si stále drží náskok a při stavu 15:12 si opět Ostrava bere time out. I když měl Liberec náskok šesti bodů v koncovce prvního setu, dva ostravské bloky donutilo Duklu také k druhému oddechovému času, 23:20. Ostrava se dopouští chyby při útoku a Dukla vyhrává první set 25:20.

Druhý set byl vyrovnaný až do stavu 6:6, Ostrava se neposadila na útoku a bere time out za stavu 8:6 pro Duklu. Po něm Svobodová zvyšuje náskok servisem na 10:6. Liberec hraje velmi koncentrovaně a pomalu přidává bod po bodu obranou na síti a nepouští Ostravu přes síť, 19:11. Ostrava se sice snaží hru zastavit střídáním, ale rozjetá Dukla stále navyšuje skóre na 23:11. Pokažené podání Ostavy do sítě ukončuje druhý set za stavu 25:14.

Třetí set vyšel lépe Ostravě, která od začátku tlačila servisem, dostala se do vedení 5:1 a donutila domácího trenéra k oddechovému času. Ostrava si stále hlídá ztrátu, vede 8:5. Dukle se přestalo dařit v útoku, za stavu 7:11 přichází druhý time out libereckého celku. Při podání domácí Emeliny si bere oddechový čas také Ostrava, 9:11. Po něm domácí Kvapilová pozlobila Ostravu kvalitním servisem a srovnává na 13:13. Nevynucené chyby Dukly a trpělivost Ostravy nabízí vedení pro Ostravu 17:20. Eso Trnkové dává Dukle stále naději (19:20) a Ostrava zastavuje hru oddechovým časem. Koncovku třetího setu lépe zvládla Dukla a utkání ukončuje útokem Kvapilová 25:23.

Autor: Aleš Správka

VK UP OLOMOUC - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Den po ostudné porážce od Dukly Liberec nastoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc doma k utkání 18. kola extraligy proti Sokolu Frýdek-Místek. Vysokoškolačky tentokrát potvrdily roli vysokých favoritek a soupeře za necelou hodinu hry deklasovaly 3:0.

VK UP Olomouc – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:12, 25:14, 25:10)

Rozhodčí: Kubinec J., Možnár M.

Domácí: Madsen, Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, libero Kulová. Střídaly: Lazárková, Kamidinová, Abendroth

Hosté: Uhrová, Pavelková, Hadáčková, Staňková, Borovcová, Tkáčová, libero Koloničná. Střídaly: Šnellyová, Petrová, Grygarová, Mitrega

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Dnes se nám dařilo na servisu, z toho vyplývala dobrá obrana. Příležitost dostaly všechny hráčky a zvládly to, pochvalu tak zaslouží celý tým.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Chtěli jsme si po včerejším špatném výkonu spravit chuť. Obě tato utkání se nedají porovnávat, ale důležité je, že tentokrát jsme plnili taktické pokyny a byli jsme lepší ve všech činnostech. Šanci dostaly i mladé hráčky a ukázaly, že mohou být opravdu dobré.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek):„Utkání se těžko hodnotí. Prohrát se může, ale ne takto. Musíme se vrátit zpět do herní pohody, čekají nás teď těžké zápasy, které musíme zvládnout.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Soupeř nás přehrál ve všech směrech. Po prohře s Libercem byli domácí evidentně namotivovaní, vlítli na nás a my jsme neměli šanci vzdorovat.“

Olomoucký trenér Petr Zapletal udělal oproti pátečnímu duelu s Libercem jednu změnu v sestavě, když na libero poslal místo Izraelky Zilberman Kulovou. Favorit tentokrát od začátku duelu na palubovce vládl (6:2, 11:7) a první dějství ovládl vysoko 25:12.

Také druhá část střetnutí patřila od úvodních výměn univerzitě (8:4, 11:5) a soupeř se znovu nezmohl na odpor. Po výsledku 25:14 to bylo 2:0.

Jestliže první dva sety byly jasnou záležitostí Olomouce, ten třetí přinesl pro hosty doslova trápení. Kapitánka Univerzity Palackého Valková servírovala na 10:0 a za stavu 17:2 poslal domácí kouč do hry hned tři juniorky. Přesto se Frýdek ani proti takto obměněné sestavě soupeře nechytil, třetí dějství skončilo 25:10 a celý zápas 3:0.

Autor: Adam Fritscher