30.1.2021

Sobotní zápasy ženské UNIQA extraligy bez překvapení, veledůležitá výhra Přerova

V dohrávaném 9. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 favorizované týmy nezaváhaly. Brněnské derby i podruhé ovládly zkušenější Šelmy, Olomouc si lehce poradila s Frýdkem-Místkem, Olymp se nenechal zaskočit Prostějovem, Ostrava doma nevyzrála nad vedoucím týmem extraligy z Liberce. O hodně směrem k účasti v play-off se hrálo ve Šternberku. Utkání lépe zvládl hostující Přerov a tříbodovou výhrou se rázem vyhoupl na osmé postupové místo.

VK KP BRNO – VK ŠELMY BRNO

Ani ve druhém brněnském derby nedokázalo Královo Pole bodovat. Svěřenkyně Matúše Kalného sice v sobotu v domácí hale na Vodově odstartovaly zápas lépe než soupeřky a ujaly se vedení 1:0 na sety, pak však začaly na hřišti úřadovat hostující Šelmy. V následujících třech sadách se nemýlily a po výhře 1:3 si do extraligové tabulky připisují tři body.

VK KP Brno – VK Šelmy Brno 1:3 (25:18, 19:25, 15:25, 15:25)

Rozhodčí: Možnár M., Ištvanech M.

Hráno bez diváků

Domácí: Baird, Judlová, Šunderlíková, Pavlíková, Koulisiani, Grabovská, libero Digrinová, Šmardová. Střídaly: Weissová, Dolotova, Bukovská, Hobbs, Stráská

Hosté: Širůčková, Šmídová, Faltínová, Marková, Mikysková, Sklenářová, libero Chlumská. Střídaly: Beránková M., Podhrázká

Hana Judlová (kapitánka VK KP Brno): „Mrzí nás, že jsme prohrály. Dneska jsme dobře přihrávaly, bohužel jsme to nedokázaly odskládat.“

Matúš Kalný (trenér VK KP Brno): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu a první set jsme odehráli velmi dobře. Pak šel náš výkon hlavně v útoku a v obraně dolů. Proto byl náš soupeř lepší a vyhrál.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Utkání mělo podobný průběh jako u nás na hale. První set jsme hladce prohrály, ale následně už jsme KáPéčko převálcovaly dobrým podáním a dobrou obranou na síti i v poli.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Já jsem strašně rád za tři body. Po prvním setu, ve kterém jsme se trochu rozjížděli, protože na nás ještě asi trochu dolehlo cestování, jsme se rozehráli k výbornému výkonu. Soupeře jsme ubránili daleko lépe než v prvním zápase a já jsme rád, že se to takhle povedlo.“

Brněnské Šelmy nastoupily do utkání bez Simony Janečkové, která se v týdnu zranila během utkání evropského CEV Cupu, úvod prvního setu ale i přesto vyzníval lépe pro ně (3:6). Královo Pole však srovnalo na 6:6 a pak soupeřkám odskočilo na tři body. Za stavu 12:9 bral Ondřej Boula time out, domácí ale náskok dále navyšovaly (16:11), když body připisovala hlavně Cassidy Baird, a do koncovky vstupovaly za stavu 20:13. Šelmy pak ještě sice stáhly na rozdíl pěti bodů (23:18), na víc to však z jejich strany nestačilo. Set zakončila přesnou smečí kapitánka KP Brna Hana Judlová (25:18).

V následující sadě po vyrovnaném úvodu (3:3) odskočily hostující volejbalistky na 3:6 a Královo Pole se na ně snažilo dotáhnout. Po esu Květy Grabovské se domácí přiblížily soupeřkám na rozdíl jediného bodu (9:10), Šelmy ale nepolevily a brzy znovu vedly (12:15). Boj na obou stranách pokračoval (16:18), hostující však svůj náskok držely i díky chybám domácích na servisu (18:21). Závěr už si pak Šelmy pohlídaly, po útoku Soni Mikyskové se propracovaly k pěti setbolům (24:19) a vzápětí díky chybě domácích proměnily hned ten první (25:19).

VK Brno odstartovalo lépe i třetí dějství a Matúše Kalného přinutilo za stavu 3:7 k oddechovému času. Rozjeté Šelmy ale pokračovaly ve stejném rytmu dál (3:9) a po dvou esech Lenky Podhrázké vedly už 3:11. Domácí pak vystřídaly, na hřiště naskočily Elvita Dolotova a Kelsi Hobbs, smazat náskok hostujících se jim však ani poté nedařilo (8:17). Do koncovky tak Šelmy vstupovaly za stavu 10:20 a set už pak pohodlně vyhrály poměrem 15:25.

Čtvrtá sada sice patřila zprvu KP Brnu (3:0), Šelmy však srovnaly a otočily na 5:8 pro sebe. Domácí kouč zastavil hru time outem, hostující ale dále připisovaly body (5:11). Královo Pole bojovalo o každý míč a po smeči Karin Šunderlíkové zkorigovalo rozdíl na čtyři body (10:14). Šelmy však už poté víc nedovolily, v útoku zářila Klára Faltínová (12:18, 13:22) a se svými spoluhráčkami si po vítězství 15:25 ve čtvrtém setu dokráčela ke třem bodům.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK UP OLOMOUC

V zápase 9. kola UNIQA extraligy nestačily domácí volejbalistky Frýdku-Místku na favoritky z Olomouce.

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK UP Olomouc 0:3 (9:25, 18:25, 23:25)

Rozhodčí: Horký, Vachutka

Domácí: Mitrega, Uhrová, Pavelková, Hadáčková, Šnellyová, Staňková, libero Teperová. Střídaly: Grygarová, Petrová

Hosté: Valková, Nová, Stümpelová, Lazárková, Pilepič, Kneiflová,libero Kulová. Střídala: Šmídová

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První set se nám hrubě nepovedl, ve druhém setu jsme zlepšily příjem a díky tomu jsme mohly útočit středem, kde to fungovalo. Třetí set jsme si prohrály samy na útoku. V koncovce jsme byly nedůrazné a to se proti takovému soupeři nesmí.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „V prvním setu jsme se hledali, nedokázali jsme přihrát. Ve druhém setu jsme již hráli volejbal, ale bez důrazu na útoku. Třetí set jsme měli dotáhnout do vítězného konce, za stavu 23:19 musíme útočit. Gratulace Olomouci.“

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Zápas jsme začaly velmi dobře a i díky tomu jsme mohly protočit sestavu a na hřišti se ukázaly hráčky z lavičky. Až na nedůslednost jsme měly zápas pod kontrolou a teď už se připravujeme na příští náročný týden.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „První dva sety jsme měli pod kontrolou a ve třetím jsme si to naší nedůslednou obranou a útokem zkomplikovali. Ale naštěstí jsme koncovku urvali pro nás. Do hry jsme mohli zapojit i další hráčky, které se velmi dobře prezentovali. Hlavně mladá Karin Lazárková zahrála skvělé utkání.“

V prvním setu zatlačily hostující hráčky domácí sokolky servisem a dokázaly vést 12:1. Frýdek-Místek pouze dokázal zkorigovat stav. I v druhém setu dominovala Olomouc ve všech herních činnostech, vedl 15:10, 20:12 a set s přehledem vyhrála. Třetí set měl nejvyrovnanější průběh, kde se domácí tým ujal vedení 23:19, ale bohužel Olomouc stav otočila na 25:23 ve svůj prospěch.

Autor: Jiří Zaoral

PVK OLYMP PRAHA – VK PROSTĚJOV

PVK Olymp Praha má od prosince 2020 úctyhodnou bilanci – deset výher v řadě za sebou (i s výsledkem Českého poháru), neporazitelnost na domácí palubovce, naposledy prohrály pražské hráčky 27. listopadu loňského roku. S touto bilancí byly vysokými favoritkami dnešního zápasu. Pro Prostějov mluvil pouze poslední vzájemný duel před čtrnácti dny, když sahal po jednom bodu. Ve čtvrtém setu nevyužil dva setboly, a nakonec jej prohrál nejtěsnějším rozdílem 26:28.

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 3:0 (25:18, 25:15, 25:14)

Rozhodčí: Rychlík Dušan, Kořenek Jaromír

Domácí: Šimáňová, Smutná, Hodanová, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Komárková, libero Pešková. Střídaly: Bartošová, Jaňourová, Brichtová

Hosté: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Jurčíková, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Blumentritová, Pluhařová, Šípová, Weidenthalerová, Baláková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Dnešní zápas jsme zvládly skvěle, od začátku jsme na soupeře naskočily, tlačily jsme servisem, dobře jsme bránily a až na jeden výpadek jsme to zvládly bez problémů. Dokázaly jsme udržet pozornost po celý zápas a zaslouženě jsme vyhrály 3:0.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Po těžkém utkání v Prostějově jsme se soustředili především na obrannou činnost proti Gábině Kopáčové, která nám dělala nejvíce problémů před čtrnácti dny. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře. Dobře jsme servírovali, dobře bránili a následně útočili. Před Českým pohárem jsme prokázali dobrou výkonnost.“

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov): „Zápas jsme začaly dobře, se soupeřem jsme se tahaly, ale od půlky setu byl set v jejich režii. Ve druhém setu nám utekl začátek, potom už jsme neměly sílu a bojovnost. Dělaly jsme mnoho chyb, Olymp nezkazil servis a byl velice silný na útoku.“

Lubomír Petráš (VK Prostějov): „Gratuluji soupeři k vítězství. Olymp v současné době předvádí velmi dobrou hru. My jsme po nadějném úvodu odpadli a brzy prohrávali o tři a více bodů. Soupeř byl lepší především v útoku.“

V úvodním setu byl průběh vyrovnaný do stavu 10:10, oba týmy dobře útočily, a proto se více méně pouze ztrátovalo. Olymp v nastoleném trendu pokračoval dále, naopak prostějovské hráčky dělaly občas nevynucené chyby a stav narostl na 19:13. Prostějov se nevzdal, a i díky dvěma esům Dvořákové snížil na 18:19. Ale to bylo ze strany Prostějova vše, protože následně podávající Anička Komárková od stavu 20:18 doservírovala set.

Druhý set měl naprosto jednoznačný průběh. Za stavu 3:13 již Prostějov měl vyčerpané oba oddechové časy a hra Olympu byla exhibiční. Jak už se stává, přišlo mírné polevení ze strany domácích, ale přesto lze napsat, že průběh druhého setu byl naprosto jednoznačný.

Poklidný průběh pro domácí pokračoval i ve třetím setu. Prostějovské hráčky asi rezignovaly v hlavách, Olymp šel rychle do vedení 10:3, ale stejně jako v druhém setu se nevyvaroval nevynucených chyb a nechal uhrát soupeři tři body v řadě. Tento chvilkový výpadek, ale neměl vliv na průběh posledního setu.

Zápas byl jednoznačný, Olymp pokračuje v sérii neporazitelnosti a před finálovým turnajem Českého poháru ukázal svou výkonnost.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

TJ OSTRAVA - VK DUKLA LIBEREC

V dohrávaném 9. kole UNIQA volejbalové extraligy žen zavítal do Ostravy vedoucí tým z Liberce. Domácí mají hostům co vracet, protože před 14 dny se oba týmy utkaly pod Ještědem a Ostravanky prohrály 0:3. První set se sice Ostravě podařilo získat, ale pak se již opakoval scénář z minula.

TJ Ostrava – VK Dukla Liberec 1:3 (25:23, 17:25, 17:25, 18:25)

Rozhodčí: Marschner R., Poláček J.

Domácí: Hrdličková, Nečasová, Pospíšilová, Štrbová, Kalusková, Žarnovická, libero Chevalierová. Střídaly: Bauerová, Výtisková, Šmídlová, Zemanová

Hosté: Kohoutová, Bajusz, Emelina, Trnková, Kvapilová, Svobodová, libera Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Bartošová, Šulcová, Ovečková

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „Chvílemi vyhrocené utkání, způsobené chybnými výroky obou rozhodčích. Pořád se nám nedaří zatlačit soupeře servisem, tak jak bychom si představovaly. Také jsme si nepomohly obranou na síti. Teď máme prostor zamakat na všech herních činnostech a postupně se zlepšovat před play off.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „V tomto zápase jsme byli nedůrazní na útoku a v bránění kůlových hráček z Liberce.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Dukla Liberec):„Přijely jsme s cílem odvézt tři body, což se nám podařilo. V prvním setu byla znát dlouhá cesta a nedokázaly jsme si přihrát a pohnout se na nohách v poli. Další sety jsme se chytly a hrály jsme svoji hru. Tento zápas byl vyhrocený, lítaly karty a trochu připomínal komedii.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Domácí byli nervózní a zdržující. My jsme se pomalu rozjížděli, ale ustáli jsme to a vezeme si domů tři body.“

Domácí Ostrava začala utkání třemi chybnými servisy, ale od stavu 4:7 se dostala do hry, i díky třem esům Žarnovické a dobré obraně otočila na 12:7. Jak rychle získala náskok, tak ho rychle ztratila. Time out TJ byl za stavu 12:11, rady trenéra pomohly a Ostravanky opět získávaly náskok (17:13, 23:17). Liberec se nevzdal a výrazně snižoval vedení (23:21). Ostrava se přes to dostala ke třem setbolům (24:21) a využila až poslední.

V druhém setu byl od začátku lepší Liberec, a byť si Zdeněk Pommer vzal dva oddechové časy za stavu 4:7 a 5:10, tak nápor hostů nezastavil (10:16, 11:18, 14:21) a Dukla set s přehledem získala. Tento set se nepodařil ani rozhodčím, což komentoval kouč Ostravy a postupně si vysloužil žlutou a červenou kartu.

Třetí set opět začal lépe Liberec, kdy trápil domácí hlavně svými bloky a trenér Ostravy si zase musel relativně brzy vybírat oba tajmy (4:8, 8:13). Tentokrát rady na chvíli zabraly (12:15, 16:19), ale při servisu Bajusz Dukla odskočila na 16:24 a set s přehledem dohrála.

Ve čtvrtém setu volejbalistky Ostravy opět nezachytily úvod a za chvíli prohrávaly 0:4, 6:12. Avšak to je nepoložilo, ještě zabojovaly, postupně snížily na 10:13 a tehdy „Pompe“ za komentář k rozhodčím slovem „páska“ dostal stopku do konce setu (žlutá + červená karta). Hráčky Ostravy toto nespravedlivé vyloučení na chvíli nakoplo a dostaly se k Liberci na dva body (12:14, 13:15), ale hlavně dobré bloky Dukly rozhodly tuto pasáž utkání a Ostrava od stavu 17:20 získala už jen jeden bod.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VOLEJBAL PŘEROV

V utkání dvou týmů figurujících ve spodní části tabulky využily hostující hráčky Volejbalu Přerov změny v týmu domácích a jejich menší sehranosti v nové sestavě a vyhrály utkání v poměru 1:3.

TJ Sokol Šternberk – Volejbal Přerov 1:3 (20:25, 17:25, 25:8, 17:25)

Rozhodčí: Slezák Jan, Trumpeš Daniel

Domácí: Abendroth, Herdová, Kořínková, Wanczyk, Látalová N., Kamidinová, libero Slavíková. Střídaly: Látalová Z., Dosoudilová

Hosté: Diatková, Boudová, Kotlabová, Pospíšilová, Benediktová, Zatloukalová, libera Kulová, Šádková. Střídaly: Semerádová, Pavlová, Köhlerová, Plešingrová, Dlouhá

Lucia Herdová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Dnešní zápas nám nevyšel podle našich představ, nebylo to jednoduché pro nás v nové sestavě, neplnily jsme pokyny trenéra a vůbec se nám dnes nedařilo, dělaly jsme hodně chyb, na což jsme samy doplatily. Viděly jsme ve třetím setu, že se soupeřkami lze hrát.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Pro nás bylo dnešní utkání velmi specifické, protože jsme nastoupili s novou šestnáctiletou nahrávačkou, která k nám přestoupila ve čtvrtek a také hrála i nová blokařka Kaminidová, obě holky musím pochválit, že se snažily. Trápila nás ale nízká úspěšnost v útoku, nedařilo se nám vybírat míče a bez toho se těžko vyhrává.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Klasicky jsme měly náš pomalejší rozjezd, kdy jsme se nemohly v prvním setu dlouho chytit, ale naštěstí jsme pak začaly lépe bránit a první dva sety získaly. Bohužel třetí set patřil k naši kolapsům, kdy se rozjetý zápas takto zvrhne. V dalším setu jsme začaly hrát to, co jsme si řekly, lépe bránily a jsem ráda, že jsme vyhrály.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Pro nás to byl dnes zápas pravdy, jestli se můžeme ucházet hrát o play off. Jsem rád, že jsme to zvládli, trošku mne mrzí, že jsme to nezvládli za 3:0. Po dvou setech už jsme si mysleli, že je vše hotovo a to se nám nemuselo vyplatit, zasekli jsme se u servisu, vznikla tam naše známá panika a ze zápasu se stane na chvíli drama. Jsem rád, že čtvrtý set jsme ustáli už dobře. Soupeřky to měly dnes těžké bez své minulé kapitánky a s novými hráčkami. Jsem rád, že si vezeme tři body.“

V prvním setu se domácím hráčkám dařilo držet vyrovnaný stav utkání až do stavu 11:11, pak se soupeřkám začalo dařit a získaný náskok udržely až do konce setu, který skončil poměrem 20:25.

Rozjetý Přerov v druhém setu domácím stále unikal a domácí hráčky marně hledaly způsob hry, který by vedl ke změně, set skočil ve prospěch Přerova 17:25.

Ve třetím setu se vše obrátilo ve prospěch domácích Sokolek, soupeřky chybovaly ve všech fázích hry a jejich oddání se vedlo ke konečnému výsledku 25:8 pro domácí volejbalistky.

Ve čtvrté sadě se ale soupeřky z Přerova vzchopily a začaly hrát tak jako v prvních dvou setech, na což domácí mladý tým, obměněný o dvě nové hráčky na klíčových postech nahrávačky a blokařky, nebyl schopen odpovědět podobnou kartou a set skočil poměrem 17:25 a tím i celé utkání 1:3.

Autor: Libor Svoboda

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

Perušič / Schweiner – van de Velde / Immers (NED) 0:2 (21:23, 21:19), Perušič / Schweiner - George / Andre (BRA) 2:0 (21:17, 21:16)

Perušič / Schweiner – Brouwer / Meeuwsen (NED) 2:1 (18:21, 21:17, 15:12)

ME U20 2024 - snow volejbal - Bakuriani (GEO)

dívky finále: Česko – Polsko 2:1 (10:15, 15:13, 15:7) semifinále: Česko – Turecko 2 2:1 (15:4, 13:15, 15:8)   chlapci finále: Česko – Polsko...

dívky: Gruzie 1 – Česko 0:2 (6:15, 8:15), Česko – Rumunsko 2:0 (15:8, 15:5)   chlapci: Turecko 2 – Česko 1:2 (10:15, 15:9, 8:15)

chlapci: Česko – Gruzie 2 2:0 (15:12, 15:12), Česko – Bulharsko 2:0 (15:13, 15:13)   dívky: Česko – Polsko 2:1 (15:10, 12:15, 16:14), Česko –...