16.2.2019

Šternberk veze důležitou výhru z Frýdku-Místku, i další zápasy pro hostující celky

Ve všech dnešních zápasech nadstavbové části UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 se z vítězství radovaly hostující volejbalistky. Prostějov dominoval na Olympu, stejně jako Olomouc v Liberci. Přerov zvládl koncovky setů v Ostravě a do tabulky si připisuje zaslouženě tři body. Brněnské a sokolské derby v této sezóně ovládl vždy hostující celek a stejně tomu bylo i dnes. Královo Pole porazilo domácí VK Brno, Šternberk zvítězil na palubovce Frýdku-Místku a svého dnešního soupeře v boji o záchranu bodově předstihl.

I. SKUPINA (1-4)

PVK OLYMP PRAHA – VK PROSTĚJOV

Utkání plné očekávání. V minulém kole obě družstva dokázala vyhrát na půdě soupeře. Prostějov v utkání o druhé místo v Liberci a Olymp v Olomouci. Obě předešlá utkání byla vždy do pátého setu. Olymp chce potvrdit vzestupnou formu, Prostějov chce udržet průběžnou druhou příčku a bojuje o lepší nasazení do play-off.

č: 93         dne: 16. 2. 2019           v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 0:3 (20:25, 14:25, 14:25)

Rozhodčí: Němeček, Velimov

Počet diváků: 250

Domácí: Komárková, Šimáňová, Šmídová, Staňková, Purchartová, Kalhousová, libero Stavinohová. Střídaly: Fomenková, Černá, Pešková, Yakušina, Cihlářová

Hosté: Zatloukalová, Nová, Bezhandolska, Horká, Toufarová, Rutarová, libero Slavíková. Střídala: Wiedenthalerová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Utkání jsme nezvládly především na útoku. Soupeřky nám téměř všechno odbránily, nedokázaly jsme se na ničem chytit.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Před naplněnou halou jsme nedokázali zopakovat dobrý výkon z Olomouce. Jsme čtvrtí a tam přesně patříme. Musíme jít s velkou pokorou do dalších zápasů a v nich s velkým odhodláním a bojovností. To nám dnes scházelo. Útočně a kvalitou podání jsme zaostali za výbornou hrou Prostějova. Tomu blahopřejeme ke snadnému vítězství.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Hrály jsme velmi dobře. Rozdílový byl především náš kvalitní servis.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Z utkání v Praze jsme měli obavu. Olymp se v posledních zápasech stále zlepšoval. I vzájemné zápasy skončily vždy naším těsným vítězstvím. Utkání jsme zvládli především na příjmu podání, je to činnost, ve které „chci“ věřit se postupně stále zlepšujeme. Po dobré přihrávce můžeme více kombinovat a hrát se středovými hráčkami. Dobré jsme byli především v obraně, k té nám pomohl kvalitní servis.“

Utkání bylo vyrovnané pouze v prvním setu, kdy soupeř vždy vedl minimálním rozdílem. Ale postupně přebíral iniciativu. Ve všech fázích utkání velmi dobře útočil, nedělal téměř žádné chyby. Na utkání byl lépe připraven a po zásluze ho dovedl ke svému vítězství.

Autor: Jiří Trochta

VK DUKLA LIBEREC – VK UP OLOMOUC

Zápas měl v prvních dvou setech velmi dobrou úroveň, o vítězství v setu se vždy rozhodovalo v napínavé koncovce. Třetí set byl jednoznačnou záležitostí hostujícího celku.  Hostující Olomouc se v průběhu zápasu vyvarovala zbytečných chyb na rozdíl od domácích hráček a to rozhodlo o jejím vítězství.

č.: 94            dne: 16. 2. 2019        v hod.:   18.00

VK Dukla Liberec – VK UP Olomouc 0:3 (23:25, 24:26, 15:25)

Rozhodčí: Matěj Dmejchal, Michal Kostka

Počet diváků: 329

Domácí: Candráková, Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, libero Dostálová. Střídaly: Šustrová, Kolářová, Vrábelová, Veselá

Hosté: Kossányiová, Michalíková, Trnková, Sokolová, Kubínová, Orvošová, libero Kovářová. Střídaly: Dedíková, Košická

Nikola Pištěláková(kapitánka VK Dukla Liberec): „První dva sety jsme odehrály kvalitní volejbal, bohužel jsme koncovky prohrály hlavně díky vlastním chybám v koncovce, třetí set jsme už nezvládly.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „První dva sety velmi dobrý volejbal. V prvním setu i přes několik chyb, kdy nám Olomouc odskočila, jsme se bojovností dostali do koncovky, ale jednoduchou chybou jsme set prohráli. V druhém setu místo zvýšené bojovnosti  jsme se chvíli pouze dívali, ale od poloviny setu, především díky servisu, jsme se dostali do výhody v koncovce, bohužel od stavu 23.21 jsme nic neuhráli. Ve třetím setu se měly projevit především naše klíčové hráčky, opak byl ale pravdou.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „První set jsme se dostávali do hry, mírná převaha na naší straně, v koncovce i díky nevynuceným chybám domácích jsme slavily vítězství. Druhý set byl pro výsledek zápasu rozhodující. My jsme v něm naprosto nepochopitelně pustili domácí za stavu 12:16 zpět do zápasu, ale domácí tým nám to v koncovce setu vrátil a my jsme vyhráli. Třetí set byl pouze o dohrání zápasu.“

Hostující tým vstoupil do zápasu lépe, neustále vedl o 3-4 body. Domácí tým ale v druhé polovině setu hru vyrovnal, odvrátil i několik setbolů, ale díky naprosto zbytečné chybě set v koncovce prohrál, 23:25.

Olomouc opět v první polovině měla mírně navrch, za stavu 12:16 ale přestala hrát, domácí tým se zvedl a na hřišti dominoval, bohužel pro domácí pouze do stavu 23:19. Pak opět na straně domácího týmu přišla řada nevynucených a naprosto zbytečných chyb znamenala další zvrat v setu a vítězství hostů 26:24. Tento set byl rozhodující pro konečný výsledek.

Třetí set měl jednoznačný průběh. Domácí tým v něm na hosty nestačil a ani neprokázal dostatek bojovnosti, 15:25.

Autor: Jindřich Martinec

II. SKUPINA (4-8)

TJ OSTRAVA - VOLEJBAL PŘEROV

Letošní sezóna je pro domácí klub zatím špatná, ale pořád je šance ji napravit. S Přerovem se letos Ostrava utkala dvakrát a vždy vyhrál hostující celek, tak se to pokusily Ostravanky změnit. Herní projev byl nejlepší za poslední dobu, ale bodový zisk z toho nebyl, protože Přerov byl v koncovkách sebevědomější a důraznější.

č.: 105            dne: 16. 2. 2018            v hod.: 17:00

TJ Ostrava - Volejbal Přerov 0:3 (21:25, 24:26, 22:25)

Rozhodčí: Vachutka M., Trumpeš D.

Počet diváků: 80

Domácí: Zemanová, Lukáčová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Žonerčíková, libera Chevalierová, Červenková. Střídaly: Poláchová, Faltínová, Zedníková, Kašparová

Hosté: Person, Jehlářová, Měrková, Svobodová, Vander Meer, Zatloukalová, libero Vaňková. Střídaly: Zajícová, Kohoutová, Shapaval

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Myslím, že to nebylo špatné utkání, ale 3x jsme prohrály koncovku díky nedůrazu a chybám. Ve dvou setech jsme nechytly začátky, a i když jsme výrazné ztráty dotáhly, tak si to pak soupeř pohlídal.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme byli nedůrazní v koncovkách a soupeři jsme zápas ulehčili spoustou nevynucených chyb hlavně v útoku. Přerov vyhrál zaslouženě.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „V první řadě jsme rády za tři body. Ve všech setech jsme si vybudovaly bodový náskok, ale soupeř nás vždy dotáhl, naštěstí všechny koncovky jsme zvládly a odjíždíme s vítězstvím, pro které jsme si přijely.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Spokojenost se třemi body, ale zápas nebyl jednoduchý, domácí tým byl houževnatý, „solil“ servis, ale nevydržel celou dobu. Myslím si, že jsme udrželi déle poměr kvalitní servis a přihrávka a to rozhodlo. Líbila se mi atmosféra v hale, diváci fandili za každé situace.“

První set byl naprosto vyrovnaný až do stavu 21:21, žádný z týmů si nevybudoval větší náskok než dva body. Ale pak přišla na servis hostující Měrková a i díky chybám domácích získal Přerov s přehledem první set.

Druhý set začal pro Ostravanky katastrofálně (1:7), ale nesložily zbraně a postupně náskok snižovaly (3:7, 6:8, 11:12) a záhy se ujaly vedení 15:14 a ještě 19:18. Tato přetahovaná o každý míč trvala až do stavu 22:22, kdy domácí hráčky míč „zadarmo“ nezpracovaly a pak udělaly chybu při útoku a dovolily hostům dva setboly. Oba Ostrava odvrátila, jeden i díky neodpískání jasného „dvojáku“ domácí nahrávačky. Přerovanky samozřejmě vehementně protestovaly, takže musely dostat žlutou kartu, ale jejich rozčílení se nikdo nemůže divit. Posuzování nečisté hry byla velká slabina hlavního rozhodčího (na obě strany). Když se situace uklidnila, tak Přerov dobře zaútočil a posléze i zablokoval a bylo vymalováno.

Ve třetím setu předvedly domácí volejbalistky opět tragický začátek 3:9, 9:15. Opět začaly náskok stahovat (12:15, 14:16), ale hostující tým si aspoň dvojbodový náskok hlídal a i když za stavu 20:22 útočila Ostrava, tak opět nedůrazně a Přerov zaslouženě získal třetí set a tím i celý zápas.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK BRNO – VK KRÁLOVO POLE

V sobotu, 16. 2. 2019, se na hale Kounicova odehrálo již druhé, v pořadí však třetí brněnské derby. VK Šelmy Brno hostily na své domácí palubovce VK Královo Pole. Dosavadní bilance výher byla mezi těmito brněnskými rivaly 1:1. V dnešním duelu se tedy rozhodovalo o tom, kdo prozatím usedne na pomyslný trůn města Brna.

č.: 106        dne: 16. 2. 2019                v hod.: 16:00

VK Brno – VK Královo Pole 2:3 (19:25, 25:19, 25:19, 23:25, 13:15)

Rozhodčí: Grabovský Z., Spáčil L.

Počet diváků: 300

Domácí: Sklenářová, Bergrová, Pospíšilová, Janečková, Boulová, Svobodníková, libero Chlumská. Střídaly: Kočvarová, Beránková E.

Hosté: Vyklická, Fricano, Pavlíková, Podhrázká, Šloufová, Skiba, libero Digrinová. Střídaly: Meidlová, Nichol

Milada Bergrová (kapitánka VK Brno): „Myslím si, že nám chybělo kousek toho štěstí. Líbila se mi bojovnost týmu. Hrály jsme výborně v poli, dokázaly jsme se vypořádat s přihrávkou, ale štěstí nám chybělo.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Trestuhodně neuhrané koncovky nás stály dva body. Pokud chceme takováto vyrovnaná a vyhecovaná utkání vyhrávat, nemůžeme si dovolit tyto chyby, kterých jsme se dopustili. Asi nám chyběla Soňa Nováková, která by do hry přinesla větší klid. Zároveň si myslím, že nám v rozhodujících chvílích chyběla odvaha.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): „Dneska jsme uhrály důležité dva body. Odehrály jsme tu velmi vyrovnaný zápas. V tiebreaku jsme pak měly více štěstí a jsem ráda, že jsme vyhrály.“

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Výborná úroveň volejbalu na obou stranách. Domácí dnes lépe podávali a zatlačili nás servisem především v druhém a třetím setu, které jsme prohráli především na přihrávce. Myslím si, že z obou stran to byl dneska dobrý zápas. Já jsem spokojený.“

První set začal vyrovnanou hrou. Hostující hráčky následně vytvořily na Šelmy tlak tvrdým servisem a dařilo se jim být v setu o krok napřed (10:8). Domácí svými nevynucenými chybami, především v útoku, nechávají Královo Pole ve vedení (15:9). Do koncovky jde hostující celek s osmibodovým vedením. Šelmám se nedaří útok na ztrátu. Naopak Královo Pole hraje dobře jak v obraně, tak i na útoku a na servisu a zaslouženě získává první set.

I do druhé sady vstupují oba brněnské celky vyrovnaně. Domácí zdobil tvrdý servis, hostující hráčky předváděly dobrou hru v obraně (8:8). Diváci mohli sledovat spoustu napínavých výměn, bojovných zákroků v poli i neprůstupné bloky. Díky přesnějšímu zakončování útoků se Šelmy dostaly do několika bodového vedení a dokráčely si bez většího zaváhání pro výhru v setu (25:19).

Stejně jako v druhém, tak i ve třetím setu domácím hráčkám vycházelo podání a vytvořily si pohodlný náskok (6:2). Královo Pole naopak vytvořilo spoustu nevynucených chyb. Šelmy k nim přidaly dobře mířené útoky, pár bloků a do koncovky vstupovaly s velkou bodovou převahou (19:9). K obratu v setu ještě zavelela hostující univerzálka, která svým servisem trápila domácí přihrávačky natolik, že spolu se svým týmem smazala bodové manko a přiblížila se domácím na rozdíl dvou bodů. To však bylo ze strany hostů vše. Konec setu si Šelmy pohlídaly a ujaly se vedení 2:1 na sety.

Do čtvrtého setu vstoupil lépe domácí celek. Udělal méně chyb na podání a byl lepší při dohrávání dlouhých výměn (13:10). Královo pole sice zlepšilo přihrávku, přidalo razanci na útoku, ale byly to Šelmy, které měly stále dva body k dobru (21:19). V závěru sady však přišla na servis univerzálka hostů a náhle mělo Královo Pole několik setbolů. V pořadí třetí proměnilo ve svůj prospěch a celé utkání se tak dostalo až do tiebreaku.

Zkrácenou sadu začínaly s pomocí tvrdého servisu a následné obrany lépe domácí hráčky. Strany se točily za stavu 8:5, kdy Šelmy dominovaly v obraně. Královo Pole však tlaku domácích statečně vzdorovalo. K razantnímu servisu přidalo přesně mířené útoky a náhle bylo vyrovnáno (11:11). Napínavou koncovku pak při první možné příležitosti zakončily bodovým blokem hostující hráčky a mohly se radovat z výhry v celém utkání.

Autor: Klára Kuníková, foto Matouš Müller

III. SKUPINA (9-10)

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ SOKOL ŠTERNBERK

V dnešním úvodním zápase bitvy o to, kdo se vyhne letošní baráži, přivítal domácí TJ Sokol Frýdek-Místek tým TJ Sokol Šternberk. V nervózním zápase hostující sokolky zvítězily 3:0

č.: 115           dne: 16. 2. 2019              v hod.:17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Sokol Šternberk 0:3 (23:25, 23:25, 23:25)

Rozhodčí: Kavala T., Slezák J.

Počet diváků: 150

Domácí: Mitrega, Uhrová, Pavelková, Hadáčková, Šnellyová, Borovcová,libero Teperová. Střídaly: Radivojevičová, Vašinová

Hosté: Shvanská, Hudylivová, Zemánková, Schandlová, Kneiflová, Kotlabová, libero Kaňková. Střídala: Mircheva

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Bojovné utkání, ve kterém jsme vedly o čtyři až pět bodů, ale koncovku jsme nedotáhly. Bylo to pro nás první utkání se staronovou nahrávačkou. Bohužel jsme ji dnes nepodržely. Máme před sebou další tři utkání, které musíme zvládnout.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Vyrovnané tři sety. V druhém a třetím setu jsme byli neustále ve vedení. Když přišla koncovka, opět jsme se nedokázali prosadit v útoku.“

Veronika Schandlová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Kdybychom si nenechaly ujet začátky setů, byl by to pro nás mnohem jednodušší zápas s jasnou výhrou. Dobře jsme skládaly míče z hlavního kůlu.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Utkání bylo vyrovnané a rozhodly až koncové míče setů. V druhé a třetí sadě se nám podařilo dotáhnout několikabodový náskok soupeře. Pochvala pro Schandlovou a Shvanskou.“

V prvním setu si hostující hráčky udržovaly několikabodový náskok. Domácí celek se ale dotáhl, pak však koncovka patřila hostům. V druhém setu Frýdek-Místek vedl 11:6, 17:14, ale v koncovce byly opět lepší hostující volejbalistky. Třetí set měl podobný průběh. Domácí tým vedl 19:14, ale koncovku opět nezvládl.

Autor: Jiří Zaoral ml.