17.4.2023

Šternberk zatím bez klopýtnutí kráčí za záchranou mezi extraligovou elitou

Do obávané a vždy ošidné baráže o setrvání v UNIQA volejbalové extralize žen vstoupily volejbalistky Sokola Šternberk. V souboji na tři vítězné zápasy je jejich soupeřem druhý tým prvoligového pořadí Tatran Střešovice. Úvodní utkání ve Šternberku přineslo dramatickou a napínavou podívanou a výsledkovou obrátku domácích hráček, které přes ztracený první set zvítězily 3:1. I druhé utkání skončilo vítězstvím Šternberku, tentokrát 3:0, a Sokol tak dělí jediná výhra od jisté účasti v nejvyšší soutěži i v příštím ročníku.

TJ Sokol Šternberk - TJ Tatran Střešovice 3:1 (21:25, 25:22, 25:20, 25:21)

stav série 1:0

Rozhodčí: Kubinec, Kavala

Počet diváků: 110

Sestavy

Domácí: Přibylová, Denina, Kořínková, N. Látalová, Z. Látalová, Piantkovska, libero Chaloupková. Střídaly: Heilborn, Truksová

Hosté: Štindlová, Čičelová, Blažek-Černianská, Červenková, Křišťanová, Bendlová, libero Chadimová. Střídaly: Cuřínová, Ceznerová

Ohlasy trenérů po utkání:

Jan Drešl (Sokol Šternberk): „Náš vstup do utkání byl svázaný nervozitou. Měli jsme tristní efektivitu útoku, prakticky jsme nedokázali složit balon. Odevzdávali jsme lehké míče a zkušený protivník toho dokázal využít. Od druhé sady se holky postupně uklidnily, ale pořád se musíme do dalšího zápasu zlepšit, odstranit chyby a přidat na agresivitě.“

Vlastimil Novotný (Tatran Střešovice): „Zápas jsme si prohráli ve druhém setu, v němž jsme udělali spoustu chyb, navíc domácím rozhodujícím způsobem pomohla výměna nahrávaček. Celkově jsme víc chybovali a nedokázali zužitkovat jednoduché balony.“

Tatran si právo účasti v baráži vybojoval postupem do finále play-off první ligy, v němž sice podlehl Jablonci, ale protože jeho přemožitel je oficiálním béčkem extraligového Liberce, hrají o příslušnost k elitě právě Střešovice. Ty v úvodním dějství ve Šternberku těžily ze své aktuálně větší rozehranosti, když Sokol nastoupil k ostrému soutěžnímu střetnutí naposledy před měsícem. V polovině prvního setu si při podáních Štindlové a Čičelové vybudovaly sedmibodový náskok (6:8, 6:11, 7:14), a přestože v závěru pohrdly hned čtyřmi setboly (17:24, 21:24), po tom pátém úspěšném a výsledku 21:25 vedly 1:0.

Také v druhém dějství měly zpočátku navrch zkušené prvoligistky opírající se o hráčky, které ve Střešovicích zažily před více než deseti lety zatím poslední extraligovou éru pražského klubu. Pražanky vedly 6:3 a 7:4, Sokol však dokázal otočit (10:8). Dál se bojovalo o každý míč (11:10, 11:13, 13:13), až v koncovce rozhodla o šternberském vyrovnání tříbodová šňůra domácích (20:19, 23:19) a třetí proměněný setbol na 25:22.

Domácí volejbalistky se viditelně uklidnily a na začátku třetí části si při podání Deniny vybudovaly slibný sedmibodový náskok (2:1, 8:1). Střešovice sice bojovaly o vyrovnání (8:5), rozdíl se však stále pohyboval mezi třemi až šesti body. V závěru hostující celek ještě jednou zahrozil (23:17, 23:20), závěr si ale Sokol pohlídal - 25:20 a 2:1.

Šternberanky tlačily i ve čtvrtém setu (2:0, 6:3), v jeho střední pasáži se však skóre několikrát povážlivě zhouplo (13:11, 13:15, 17:15). Osud sady a nakonec i celého utkání se tak naplnil až v koncovce. Domácímu celku se povedlo dvěma body v řadě získat rozhodující náskok (20:18, 22:18) a ten už si uhlídal. Po výsledku 25:21 Sokol dokonal obrat, zvítězil 25:21 a celkově 3:1.

TJ Sokol Šternberk - TJ Tatran Střešovice 3:0 (27:25, 25:20, 25:11)

stav série 2:0

Počet diváků: 120

Domácí: Přibylová, Denina, Kořínková, N. Látalová, Heilborn, Piantkovska, libero Chaloupková. Střídaly: Z. Látalová, Truksová

Hosté: Štindlová, Čičelová, Blažek-Černianská, Červenková, Křišťanová, Bendlová, libera Chadimová, Smolová. Střídaly: Voldřichová, Ceznerová, Cuřínová

Jan Drešl (Sokol Šternberk): „Začátek utkání jsem si představoval z naší strany lepší. Se štěstím jsme uhráli koncovku prvního setu, což holky nakoplo. Ve druhém jsme byli prakticky pořád ve vedení a třetí už vyzněl jednoznačně pro nás. Z našeho týmu chválím především Chaloupkovou a Heilborn a moc děkuji divákům za jejich neúnavné povzbuzování, hodně nám pomohlo. V Praze nás nečeká nic snadného, ale budeme to chtít co nejdříve dotáhnout do úspěšného konce.“

Vlastimil Novotný (Tatran Střešovice): „Dva sety byly vyrovnané a z naší strany vcelku dobré. V tom třetím jsme ale odešli v obraně i na útoku. Soupeř byl jednoznačně lepší v obraně, obrovsky mu pomohlo jejich libero, které v podstatě udělalo zápas.“

Šternberanky vstoupily do druhého duelu baráže s chutí a brzy získaly nadějný náskok (6:3, 8:4), o který však zase záhy přišly (8:7, 9:9). Před koncovkou navíc ztratily čtyři výměny v řadě (16:15, 15:19) a rázem to vypadalo na opakování sobotního scénáře a ztráty prvního setu. Střešovice si vypracovaly dva setboly (22:24) a po nich ještě jeden (24:25), nicméně ani jeden neproměnily, a naopak Sokol třemi body v řadě průběh otočil a po výsledku 27:25 se ujal vedení.

V druhém dějství pomohla domácím volejbalistkám bodová série při podání Deniny (8:8, 12:8) a od té doby už Šternberk vedení nepustil. Tatran sice bojoval a několikrát snížil až na rozdíl jednoho míče (12:11, 20:19), Sokolky však vždy dokázaly ihned odpovědět, v závěru přidaly uklidňující body (23:19) a díky výhře 25:20 vedly už 2:0.

Tento moment druhé střetnutí definitivně zlomil, ve třetí sadě při servisu Nikoly Látalové získaly Šternberanky rychle desetibodový náskok (4:3, 13:3) a bylo rozhodnuto. Obhájce extraligové příslušnosti zvítězil přesvědčivě 25:11 a celkově 3:0.

Barážová série se nyní přesouvá do Prahy. Na palubovce Tatranu ve Střešovicích se bude hrát v sobotu 22. dubna 2023 od 18 hodin, popř. ještě v neděli 23. dubna od 17 hodin.