29.1.2022

Tři body do tabulky si zaslouženě připsaly brněnské Šelmy a Prostějov

V rámci 22. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 byly v sobotu odehrány pouze dva zápasy. Brněnské Šelmy zapomněly na vyřazení pražským Olympem v Českém poháru, v pohledném extraligovém utkání ho porazily a upevnily si před ním průběžně šestou příčku v tabulce. Že bez útoku nelze vyhrávat, o tom se přesvědčily volejbalistky Frýdku-Místku v domácím zápase s Prostějovem.

VK ŠELMY BRNO – PVK OLYMP PRAHA

Šelmy vrátily Olympu Praha porážku z Českého poháru a obhájily si před nimi šestou pozici v tabulce UNIQA extraligy žen.

VK Šelmy Brno – PVK Olymp Praha 3:1 (19:25, 25:21, 25:17, 25:18)

Rozhodčí: Slezák, Kavala

Počet diváků: 153

Domácí: Pluhařová, Podhrázká, Mikysková, Komárková, Širůčková, Nováková, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Borovcová

Hosté: Smutná, Neumannová, Bartošová, Brichtová, Kalhousová, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Virtová, Kopáčová, Šmídová, Brancuská, Poloučková, Lukešová

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Byl to hodně těžký a myslím si, že divácky atraktivní zápas. Hodně se polařilo, blokovalo a mělo to vysokou úroveň na obou stranách. Jsem ráda, že se nám zápas podařil překlopit v náš prospěch a máme tři body.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Spokojenost se třemi body. Začátek byl možná i díky porážce na Olympu a dvoutýdenní herní pauze takový pomalejší. Čekali jsme, co s námi soupeř udělá. Nebyli jsme dostatečně agresivní. Olymp byl přesnější na bloku a v obraně v poli. V průběhu zápasu jsme se zlepšili na útoku a dostali jsme soupeře pod tlak na servisu. Na útoku jsme hráli tvrdě a s blokem nám to začalo vynášet body.“

Pavla Šimáňová  (kapitánka PVK Olymp Praha): „Do dnešního zápasu jsme nastoupily přesně jak jsme chtěly, odvážně, skvěle jsme soupeře bránily. Bohužel od druhého setu nás soupeř zatlačil servisem a my jsme hůř přihrávaly. Neútočily jsme tak dobře jako v tom prvním setu a velmi dobře se soupeři rozehrála Soňa Mikysková, která složila, na co sáhla a my jsme nebyly schopné ji až do konce zápasu víceméně ubránit a samy jsme toho na útoku moc nesložily.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Blahopřejeme soupeři, vyhrály zaslouženě.“

Oba týmy do zápasu vstoupily bojovně a utkání dostalo hned ze začátku správný náboj. O dlouhé výměny, pěkné zákroky a bojovné zakončení nebyla nouze. Jako první se výraznějšího vedení ujaly domácí Šelmy Brno (8:5). Hráčky Olympu však zastihly nástup domácích volejbalistek a jejich náskok hned smazaly, a dokonce se i ujaly vedení 10:11 a donutily domácí lavičku k vybrání prvního oddechového času. Pražačky v půlce setu převzaly iniciativu v tomto dějství a začaly na domácí Brňačky tlačit na podání i v útoku. Za stavu 13:19 si svolal Ondřej Boula své svěřenkyně podruhé k poradě. Brněnské Šelmy už nestihly smazat náskok Olympu, který se ujal vedení v zápasu 0:1 na sety.

Druhý set se podobal začátku toho prvního. Šelmy se dokázaly otřepat ze ztráty prvního setu a opět s Olympem hrály vyrovnaný volejbal. Jako první ve skóre odskočily opět domácí volejbalistky a opět o tři body. Na to reagovala lavička hostů oddechovým časem za stavu 12:9 pro Brňačky. Pražským volejbalistkám se opět povedlo smazat náskok soupeřek, ale před koncovkou se Brňačkám v minisérii povedlo odskočit o dva body a pražská lavička se je snažila zastavit oddechovým časem (19:17). Koncovku druhého setu si naopak pohlídaly domácí volejbalistky a hlavně díky výborně hrající Soně Mikyskové srovnaly stav utkání na 1:1.

Třetí sada se nijak nelišila od těch předcházejících dvou. Stoprocentní nasazení obou družstev od začátku setu. Tříbodového vedení se ale opět ujaly hráčky domácího celku (9:6). Přes velkou bojovnost Olympu, který určitě nic nevypouštěl, si brněnské volejbalistky dokázaly svůj náskok před koncovkou třetího setu navýšit na rozdíl šesti bodů (18:12). Hostující volejbalistky se v konci třetího setu zlomily pod tlakem, který na ně Šelmy po celý set vytvářely a prohrály největším rozdílem v tomto zápase (25:17).

Šelmy pokračovaly v nátlaku na své soupeřky hned ze začátku čtvrté sady a z úvodu setu se ujaly vedení 6:2. Šelmy Brno si kráčely pro vítězství ve čtvrtém setu, a tudíž i v celém zápase. Za stavu 11:6 se snažil blížící se konec utkání zastavit hostující trenér oddechovým časem. Zanedlouho musel trenér Olympu svolávat své svěřenkyně zpátky na poradu, když jim Šelmy odskočily ve skóre na rozdíl šesti bodů (15:8). Brněnské volejbalistky dokázaly potvrdit svůj zlepšený výkon z poloviny utkání a zkušeně si dokráčely pro tři body v tomto zápase.

Autor: Pavel Koukal

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK PROSTĚJOV

V dnešním utkání se setkaly týmy Frýdku-Místku a nedalekého Prostějova, který přijel v roli favorita. Svou úlohu potvrdil i přes bojovný výkon domácích.

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Prostějov 0:3 (14:25, 20:25, 20:25)

Rozhodčí: Trumpeš, Vachutka

Počet diváků: 100

Domácí: Navrátilová, Ulumbelashvili, Tkáčová, Šnellyová, Petrová, Mitrega-Mamica, libero Teperová. Střídaly: Diatková, Radulovic, Krejčí

Hosté: Faltínová, Kvapilová, Šunderlíková, Fričová, Loff Da Silva, Bajusz, libero Stavinohová. Střídaly: Dvořáčková, Kožoušková

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dnešní utkání bylo z naší strany bojovné, bohužel jsme neskládaly. Bez útoku se nedá vyhrát. Gratuluji soupeři.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Když zlepšíme útok, tak vyhrajeme. Chválím za bojovnost od druhého setu.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Do utkání jsme naskočily a rázem jsme zvítězily v prvním setu s přehledem. Další dva sety se soupeř zlepšil v obraně a na servisu, škodil nám svou bojovností. Výsledek 3:0 je pro nás důležitý, ale hra z naší strany by měla být lepší.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Naše družstvo lépe přihrávalo i útočilo, potvrdili jsme roli favorita.“

V prvním setu dominoval hostující Prostějov, a to především na útoku. Set vyzněl jednoznačně v jeho prospěch.

V druhém setu přišlo zlepšení ze strany domácích. Především v obraně sokolky bojovaly, ale hostující tým měl převahu na útoku, kterým získal i druhý set.

Třetí set měl podobný průběh, Prostějov dál bušil do domácí obrany a dokráčel si pro vítězství setu i celého zápasu.

Autor: Radivojevićová, foto Pavel Netolička