22.3.2018

UNIQA Extraliga žen už zná složení semifinálových dvojic play-off!!!

Ve čtvrtfinále UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 je dobojováno. Před čtvrtečními zápasy vedly volejbalistky Prostějova, Olomouce, Ostravy a Králova Pole nad svými soupeři v sérii 2:0 a dnes výhrou potvrdily svůj postup do semifinálových zápasů play-off.  I když v dnešních zápasech týmy Liberce, Frýdku-Místku, Olympu a Přerova bojovaly a předvedly svůj nejlepší výkon, na prodloužení série to nestačilo a letošní sezóna pro ně skončila. Semifinálové dvojice tvoří Prostějov s KP a Olomouc s Ostravou.

VK PROSTĚJOV – VOLEJBAL PŘEROV, stav série 3:0

Ve třetím dílu čtvrtfinále UNIQA extraligy žen ČR 2017/18 prostějovské volejbalistky už nepanovaly těm přerovským natolik suverénně, jako během předchozích dvou zápasů. Tentokrát protivnice vzdorovaly mnohem víc a tím se zasloužily o viditelně rovnocennější boj. Ani tak ale nebylo o výsledku žádných větších pochyb, favorizovaná ekipa vyhrála tradičním poměrem tři nula. A očekávaně kvapíkovým tempem tak postoupila mezi elitní kvarteto soutěže.

č.: 141      dne: 22. 3. 2018    v hod.: 17.00

VK Prostějov – Volejbal Přerov 3:0 (25:17, 25:16, 25:20)

Rozhodčí: Spáčil L., Trumpeš D.

Počet diváků: 250

Domácí: M. Zatloukalová, Emonts, Kozmík, Horká, Nová, Trnková, libero Kovářová. Střídaly: Slavíková, Kossányiová, Weiss.

Hosté: Gauthier, L. Zatloukalová, Vander Meer, Jehlářová, Svobodová, Schoene, libero Kohoutová. Střídaly: Gogová, Šálková, Dostálíková.

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Tentokrát se nám nedařilo tolik, jako v předchozích vzájemných střetnutích. Naopak soupeřky zahrály mnohem lépe, za svůj dnešní výkon zaslouží ocenit. Pro nás je důležité, že jsme navzdory dílčím problémům stejně zvítězily 3:0 a hladce postupujeme do semifinále extraligy.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Byli jsme málo agresivní na podání, přidaly se i četné chyby na bloku a místy špatná přihrávka. Tím pádem nebyl tenhle zápas natolik jednoznačný, jako první dva v sérii. Podstatné ale je, že jsme ani přes průměrný výkon nepřipustili žádnou dramatickou koncovku a bez ztraceného setu jdeme v play-off bezpečně dál.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Dneska jsme opravdu bojovaly a dokázaly, že i proti silnému soupeři umíme hrát kvalitní volejbal. Dařilo se nám dobře přihrávat, několikrát jsme skvěle zablokovaly. Fanouškům moc děkujeme za podporu během tohoto utkání i v celé sezóně.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Předvedli jsme výborný zápas s dlouhými výměnami. Dařil se nám servis, také jsme se oproti minulým utkáním zlepšili na bloku. A já jsem spokojený, že aspoň napotřetí jsme se silným Prostějovem svedli důstojnou, poměrně vyrovnanou bitvu. Byla to vydařená tečka za naší sezónou.“

Outsider tentokrát vytáhl plánovanou odvahu hned od začátku a riskovaným servisem dostával favorita do problémů na přihrávce. Když se k tomu přidaly i další prostějovské chyby, dařilo se hostujícímu družstvu hlavně v úvodu držet krok (7:6). Pak domácí tým přece jen utahoval herní šrouby postupným zlepšováním všech činností, přičemž nejvěrnější fanoušky pobavila zejména maratónská výměna na 16:10 trvající hodně přes jednu minutu. Sympatické bylo, že Přerovanky ani po její ztrátě nepřestaly bojovat, ještě dvakrát úspěšně zkorigovaly (18:11 – 18:13, 21:13 – 21:16 po dvou esech Jehlářové). Až závěr dostalo vékáčko pevněji pod svou kontrolu, ale přesto šlo o nejvyrovnanější sadu v dosavadním průběhu série – 25:17.

Že to asi nebyla náhoda ukázal start druhé části, kdy šly Vlčkovy svěřenkyně premiérově v duelu do vedení (2:4). Obecně se vítězky dlouhodobé části soutěže i vinou horšího příjmu prosazovaly obtížněji než normálně, zatímco jejich soupeřky méně chybovaly oproti předchozím dvěma vzájemným střetnutím. Pokud navíc Čadovy ovečky zkazily dvě podání za sebou, ukazovala světelná tabule skoro v polovině setu opět těsný stav 9:8. Teprve poté mančaft okolo Horké roztočil svůj stroj do plných volejbalových obrátek a utekl výrazným trhákem na 19:10. Ovšem vzápětí pro změnu vypadl z role, čehož oživlý Přerov pohotově využil k pětibodové šňůře (19:15). Houpačku nahoru dolů potvrdil následný finiš v režii papírově silnějšího celku – 25:16.

Přesto mač tentokrát nepřinášel žádnou bleskovou selanku, příznivci viděli spoustu dlouhých výměn s pěkně ubráněnými balóny. Což ale na druhou stranu svědčilo o tom, že ofenziva VK nefungovala zdaleka optimálně. Další důkaz přišel zkraje třetího dějství, Prostějov na začátku znovu tápal (1:3, 3:5). A v momentě, kdy Svobodová a spol. odskočily při účinném servisu Jehlářové dokonce na 4:10, stávala se situace pro jeden tábor vážnou, naopak pro ten druhý slibnou. Okamžitě však na druhé straně zapodávala výborně i Kossányiová, krizi překonavší domácí plejerky skórovaly šestkrát v řadě a stavem 10:10 se vlastně startovalo nanovo. Hostujícím děvčatům pak vydržel určitý lauf ještě docela dlouhou dobu (13:14, 16:16, 19:18), než úřadující mistryně republiky v koncovce definitivně zlomily jejich houževnatý odpor – 25:20 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend

VK UP OLOMOUC – PVK OLYMP PRAHA, stav série 3:0

Pouhé tři zápasy stačily volejbalistkám Univerzity Palackého Olomouc k postupu do semifinále extraligového play-off. Vysokoškolačky doma ovládly i třetí klání s pražským Olympem stejně jako to první 3:0 a totožným poměrem získaly celou čtvrtfinálovou sérii.

č.: 142     dne: 22. 3. 2018     v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – PVK Olymp Praha 3:0 (25:21, 25:13, 25:14)

Rozhodčí:  Kostka M., Dmejchal M.

Počet diváků: 400

Domácí: Kubínová, Dedíková, Ćutuk, Orvošová, Michalíková, Strušková, libero Sain.

Hosté: Kopecká, Komárková, Šimáňová, Kalhousová, Černá, Šotkovská, libero Stavinohová. Střídaly: Kurková, Melicharová.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): Jsme rády za to, že jsme celou sérii zvládly hned ve třech utkáních. Pochvala patří i Olympu za to, jak se zvedl po prvním nepovedeném vystoupení u nás. Teď už se chceme v klidu a kvalitně připravit na semifinále.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Dnes jsme začali hodně zvolna a hlavně jsme neservírovali podle našich představ. Naopak Olymp svůj servis solil, my to ale na přihrávce ustáli a výsledkem byl vyrovnaný a z naší strany ne moc přesvědčivý průběh prvního setu. V dalších sadách jsme zkvalitnili podání a obranu na síti a už to bylo opět vcelku jednoznačné. Je dobře, že jsme takto rychle v semifinále a teď už se můžeme koncentrovat zcela na ně.“

Simona Kopecká (kapitánka PVK Olymp Praha): „Obě družstva měla vlažný vstup do zápasu, my jsme ke konci ztratily hodně bodů v jednom postavení a to nás stálo kontakt se soupeřem. V dalších setech už jsme nedokázaly konkurovat a domácí tým po zásluze postupuje. Olomouc vidím jako kandidáta na mistrovský titul.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Když to vezmu více zeširoka, tak první utkání série bylo z naší strany výrazně nepodařené a v domácí odvetě jsme hráli jakžtakž volejbal, na který se připravujeme a který se vcelku mohl líbit i divákům. Na ten jsme se pokusili navázat v dnešním prvním setu, ale po jeho ztrátě už nás opustila víra a celá série skončila naším neúspěchem. Olomouci gratuluji a držím palce v dalším průběhu play-off.“

První dva body zápasu sice patřily Olympu, ale domácí tým hned poté čtyřmi vítěznými míči v řadě otočil a od té doby si udržoval mírný náskok. Dlouho se však nemohl od svého soupeře odpoutat, což se mu povedlo až při servisu Michalíkové, která i dvěma přímými body posunula skóre ze stavu 14:13 na 20:13. Pražský celek sice ještě koncovku mírně zdramatizoval (23:21), vyrovnat už se mu ale nepovedlo. Univerzita ovládla první sadu 25:21.

Druhé dějství přineslo podstatně rychlejší nástup domácího favorita, jenž se při podání Dedíkové dostal do vedení 7:2 a hostům už návrat do setu nepovolil. Náskok Olomouce postupně narůstal a za stavu 19:9 byl poprvé desetibodový. Univerzita Palackého nakonec zvítězila vysoko 25:13 a přiblížila se k branám semifinále.

A že to Hanačky myslí se svými plány na co nejrychlejší průnik mezi elitní extraligovou čtyřku opravdu vážně, ukázaly hned v samotném úvodu třetí části, kdy šly při servisu nahrávačky Kubínové do vedení 6:0 a trenéra Olympu Stanislava Mitáče to stálo oba oddechové časy. Jeho svěřenkyně pak sice získaly tři následující body, tím ale jejich odpor prakticky ustal. Třetí a definitivně poslední čtvrtfinálovou sadu získaly vysokoškolačky poměrem 25:14 a celou sérii nejkratším možným způsobem 3:0 na zápasy.

Autor: Adam Fritscher

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE, stav série 0:3

Třetí utkání čtvrtfinále play-off mezi domácím VK Dukla Liberec a hostujícím VK Královo Pole. Brněnské volejbalistky vítězí 3:0 a postupují tak do semifinále UNIQA Extraligy.

č.: 144       dne: 22. 3. 2018        v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – TJ Ostrava  0:3 (23:25, 23:25, 24:26)

Rozhodčí: Marschner R., Dušek P.

Počet diváků: 217

Domácí: Holubcová, Delabarre, Mikšíková, Kohoutová, Staňková, Krišková, libero Dostálová. Střídaly: Nečasová, Veselá, Gáliková.

Hosté: Meidlová, Vyklická, Kopáčová, Pene, Boulová, Zburová, libero Chlumská. Střídaly: Suchá, Pištěláková, Šloufová, Janečková.

Laura Holubcová (kapitán domácích): Dneska jsme skvěle bojovaly, bohužel náš výkon na Brno opět nestačil, i přesto, že jsme hrály dobře. Moc děkujeme fanouškům, kteří nás celou sezónu podporovali.“

Libor Gálik (trenér domácích): „Dnešní zápas byl nejvyrovnanější z celé série. Bojovali jsme, ale bohužel nám utekly koncovky všech tří setů. Tímto gratuluji Brnu k postupu.“

Ivana Zburová (kapitánka hostů): „Velmi se těšíme z postupu. My jsme si na Liberec věřily a jsme velmi rády, že jsme to odehrály v co nejkratší sérii.“

Marek Rojko (trenér hostů): „V první řadě velký respekt hráčkám i trenérům Liberce za jejich práci. My jsme druhou sezónu po sobě splnili náš cíl postoupit do nejlepší čtyřky. Musím pochválit hráčky za poslední týden za jejich práci, jelikož kdyby nám někdo před sérií řekl, že vyhrajeme třikrát 3:0, tak by tomu nikdo z nás nevěřil. Pevně věřím, že Liberec bude pokračovat ve svém plánu, jelikož ukázal, že je silný soupeř a dobře pracující klub, který si zaslouží být na špičce soutěže.“

Do začátku utkání vstoupily oba týmy vyrovnaně. Za stavu 6:6 zkažené podání Liberce, komplikace na přihrávce a do prvního TTO vstupuje s jednobodovým náskokem Brno. Po technických chybách na obou stranách je opět vyrovnáno 10:10. A prvním bodovým blokem se domácí ujímají vedení. Zkažené podání na obou stranách a stav 13:11. Domácí si drží dvoubodové vedení až do druhého technického TO. Chyba v útoku hostů a stav 17:14. Hostům se daří zejména v útoku a po nedorozumění na straně Liberce je vyrovnáno 18:18, trenér Gálik přerušuje hru. To se domácím vyplácí, získávají vedení 20:18 a oddechový čas si tentokrát vybírá trenér hostů. V koncovce je stav 22:20 a Liberec stále drží vedení. Za stavu 23:21 si svůj druhý oddechový čas vybírá trenér Brna. Hostující hráčky díky vysokým blokům vyrovnávají a oddechový čas si vybírá Liberec. Trpělivější jsou hráčky Králova Pole a berou tak úvodní sadu poměrem 23:25.

Po změně stran se hosté rázem ujímají vedení 0:4 a trenér Gálik si vybírá oddechový čas. Liberec se dostává do hry, ale za stavu 4:6 kazí servis. Vzápětí si Liberec připisuje dva bodové bloky a eso, čímž vyrovnává na 7:7. Za stav 9:8 si Krišková připisuje přímý bod z podání. Po další špatné přihrávce Brna je stav 11:8. Hosté zlepšují útok a je vyrovnáno 13:13. Za stavu 13:14 si oddechový čas vybírá trenér Liberce. Druhý TTO lépe pro hosty a stav 14:16. Hosté si drží vedení 17:19 a přichází střídání na obou stranách. Stav 18:20 a následuje přerušení hry ze strany hostů. Do koncovky jde lépe Brno poměrem 20:22. Liberci se daří dotáhnout na 23:24 a hru přerušuje hostující trenér. I druhý set získává dvoubodovým rozdílem Královo Pole.

V úvodu třetí sady je stále převaha na straně hostů. Liberci se však daří vyrovnat na 5:5 a po chybě Boulové se dostává do vedení. Do TTO má však nejtěsnější vedení Královo Pole. Stav 10:10, hosté kazí servis a Liberec se opět ujímá vedení. Výborná hra Liberce a stav 14:11 nutí hosty k přerušení hry. Hosté stahují na 15:14 a následným bodovým blokem a esem se dostávají do vedení při druhém TTO. Eso Brna za stavu 18:18 dostává hosty do vedení a trenér Gálik odpovídá oddechovým časem. Do koncovky je vyrovnáno 20:20 a bod bere domácí Dukla. Dva body na stranu hostů a další oddechový čas pro Liberec. Technický úder Staňkové a je vyrovnáno, hosté následně kazí útok a přichází přerušení hry ze strany Brna. I třetí sadu získávají hráčky Králova Pole a postupují tak do semifinále UNIQA Extraligy.

Autor: PhDr. Kateřina Veselá

TJ OSTRAVA - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK, stav série 3:0

Domácí favorit vede ve čtvrtfinále 2:0 na zápasy, ale Frýdek-Místek dodržel slib z prvního zápasu a ve druhém utkání byl velice vyrovnaným soupeřem. Byť je o Ostravankách známo, že jsou v domácím prostředí velice silné, hosté je potrápili i ve třetím duelu. Nakonec si ale domácí postup do semifinále přece jen zajistili.

č.: 143    dne: 22. 3. 2018    v hod.: 18:00

TJ Ostrava  - TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (25:22, 19:25, 25:23, 25:18)

Rozhodčí: Slezák J./Kavala T.

Počet diváků: 210

Domácí: Makauskaite, Nachmilnerová, Valková, Kojdová, Zemanová, Diatková, libero Chevalierová. Střídaly: Žolnerčíková, Čuboňová, Sedláčková.

Hosté: Blasiak, Kukučová, Vašinová K., Pavelková, Borovcová, Mitrega, libero Radivojevičová. Střídala: Vašinová I.

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Dnes rozhodl třetí set, který se nám podařilo otočit v náš prospěch. Jsme rády za vítězství 3:0 v sérii. Užijeme si volno a připravíme se na semifinále. Zveme naše skvělé fanoušky na zápasy s Olomoucí.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnešní zápas jsme vybojovali před skvělým domácím publikem. Důležitým momentem bylo přetočení nepříznivého skóre ve třetím setu, kde jsme byli důraznější v útoku. Frýdek se v celé sérii zlepšoval, nicméně vzájemná bilance v tomto roce je 9:0 na zápasy. Díky celému týmu za bojovnost. Ať volno utíká jako šnek a už se těšíme na Olomouc.“

Hosté

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Škoda, že jsme nevydržely v koncentraci celý zápas. Když jsme trochu povolily, tak Ostrava toho hned využila a dotáhla to do konce. Našemu týmu nemám co vytknout, bojovaly jsme a předvedly jsme všechno, co umíme. Myslím, že jeden vyhraný zápas by nám slušel. Chtěla jsem se loučit doma.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Z naší strany bojovný výkon s touhou po vítězství. Měli jsme slušnou obranu v poli, ale projevily se nedostatky v důležitých momentech, kdy jsme dělali nevynucené chyby. Utkání bylo velice bojovné, s vysokou extraligovou úrovní. Z naší strany bylo chtění po vítězství velké, ale bohužel nás soupeř v rozhodujících momentech přehrál, pochvala celému týmu za bojovnost, hlavně kapitánce.“

Ostrava vstoupila do zápasu sebevědomě a první set naznačoval, že pospíchá do semifinále nejkratší možnou cestou a i s velkým zaváháním v koncovce v úvodní sadě zvítězila (8:5, 16:11, 21:15, 24:17, 24:22).

Sokolky však již od druhého setu daly rázně najevo, že chtějí být důstojným soupeřem (0:3, 2:5). Domácí náskok dotáhli (5:5), ale do prvního technického time šli jako vedoucí tým hosté (7:8). Za stavu 7:10 si domácí kouč vyžádal time, ale ten nepřinesl kýžený efekt (7:11, 9:14). Po dalším time sáhl Zdeněk Pommer za stavu 9:15. Hráčky Ostravy se však nedokázaly zkoncentrovat a pouze korigovaly náskok Sokolek, které si nenechaly vítězství ve druhém setu uniknout (10:16, 13:17, 15:18, 15:21, 18:24).

Ani počátek třetího setu se nevyvíjel pro domácí dobře (0:4, 3:8, 5:11). Poté si Ostravanky vzpomněly, že také umějí hrát volejbal a začaly náskok stahovat (8:11, 10:12, 12:13). Pak  ještě hosté odskočili na 12:15, ale domácí dorovnali na 15:15. Následovala přetahovaná o každý míč (15:16, 19:17). Od tohoto stavu se začaly Ostravanky svým soupeřkám vzdalovat (22:17, 23:18). Sokolky sice ještě našly dost sil, aby koncovku třetího setu zdramatizovaly (23:21). Hosté ještě odvrátili dva setboly ze stavu 24:21, ale třetí set si nakonec přece jen připsaly hráčky TJ Ostrava.

Čtvrtý set  byl boj o každý míč do stavu 10:10. Domácí pak přece jen dokázali najít recept na to, jak zastavit odhodlaný Frýdek a po zbytek setu si udržovali těsný náskok, který pak v koncovce zvýšili (13:10, 16:14, 18:17, 23:17) a po čtyřsetové bitvě se mohli radovat z postupu do semifinále.

Autor: Miloš Matula

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...