10.4.2023

Velikonoční pondělí přineslo první semifinálové výhry Šelmám a Královu Poli

Semifinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 odstartovalo ne úplně podle papírových předpokladů. Brněnské Šelmy navázaly na dobrý výkon z rozhodujícího čtvrtfinálového utkání a odvezly si z palubovky Dukly Liberec až překvapivě hladké vítězství. V druhé semifinálové dvojici už výhra zůstala domácím hráčkám. Královo Pole povolilo Prostějovu, hrajícímu v okleštěné sestavě, uhrát jen jeden set.

VK DUKLA LIBEREC – VK ŠELMY BRNO

Domácí Dukla postoupila do semifinále po třech zápasech a měla deset dní na přípravu. To její soupeř, Šelmy Brno dokázaly postoupit přes Olymp až po pátém rozhodujícím utkání, které ukořistily za 76 minut bez ztráty jediného setu. To více nahrávalo Moravankám, které do semifinále vlétnou z plného herního zatížení. I vzájemná bilance obou družstev více hovořila pro Šelmy, které Duklu letos 2x přehrály v poměru 3:2 a jenom jednou v Liberci prohráli 0:3. Tipsport přál Dukle v kurzu 1,32 a u Šelem hodinu před zápasem svítilo 3,30. I postavení v tabulce po základní části a hlavně domácí prostředí nahrávalo Dukle. Kdo ukořistí první bod semifinále, tak bylo otázkou. Šelmy si dokázaly v prvním setu udržovat nepatrné vedení, které za stavu 15:14 pro Duklu ztratily, přesto v úplné koncovce dokázaly Šelmy na jednom postavení domácí zaskočit a první set získat. V druhém setu dominovaly Šelmy na podání a útoku a s velkým bodovým náskokem sadu získaly. I ve třetím setu se Šelmám velmi dařilo a s velkým bodovým náskokem utkání ukončily a získaly první bod v semifinálové sérii.

VK Dukla Liberec – VK Šelmy Brno 0:3 (22:25, 18:25, 18:25)

stav série 0:1

Rozhodčí: Vlastimil Kovář, Jiří Olt, čároví rozhodčí Jiří Čermák, Dominik Činátl, delegát Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 354

Domácí: Diana Frankevych, Lucie Blažková, Nikola Kvapilová, Lucie Šulcová, Kateřina Kohoutová, Hyke Lyklema, libera Lucie Kolářová, Karolína Javůrková. Střídaly: Petra Kojdová, Karolína Bartošová, Viktorie Dvořáková, Viktoria Deisl

Hosté: Anna Širůčková, Pavla Šmídová, Hanna Kyrychenko, Ivona Marková, Aneta Kocmanová-Havlíčková, Marie Kozubíková, libera Adéla Chevalierová, Radka Mokrá. Střídaly: Lenka Podhrázká, Adéla Benediktová

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Pro nás to je nečekaný výsledek, ale my jsme bohužel nepředvedly ani 20% toho, co umíme. Selhaly jsme jednoznačně na útoku a určitě si k dnešnímu utkání ještě sedneme a celé to rozebereme. Nám nesvědčí role favoritek, ale toto utkání nám ukázalo, že musíme hrát s větší pokorou – zápas se sám nevyhraje. Hlavně musíme víc makat a vrátit do Šelmám u nich.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Brno tady udělalo první krok, my se nyní musíme soustředit na druhé utkání v Brně.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jsem velmi spokojená s výsledkem, byl jednoznačný. Nastoupily jsme na soupeře koncentrovaně. Zda to soupeřky podcenily nebo si myslely, že to dnes půjde samo... Každopádně jsem ráda za náš výkon, dopadlo to docela jasně a doufám, že to potvrdíme i v Brně.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Super, jsem nadšen z našeho výkonu. Myslím si, že jsme využili té dynamiky, že jsme pořád nyní hráli. Soupeř měl nevýhodu v tom, že stál deset dní. My jsme se do utkání pustili agresivně, tlačili jsme a jsem opravdu z našeho výkonu nadšen.“

Brno přijelo v kompletní sestavě, ale i trenér Dukly měl k dispozici všechny hráčky. Utkání nám začíná velmi pěknými výměnami a velice zaplněná liberecká hala o sobě nechává slyšet. Malinko více ze hry mají Šelmy, které si pomáhají tvrdým podáním a odskakují o dva body (2:4 – eso Hanna Kyrychenko). Při podání Pavly Šmídové hráčky Dukly nedokáží zpracovat nepříjemné podání a hosté zvyšují své vedení (7:10). Při podání Kateřiny Kohoutové se Dukla přibližuje na jediný bod (9:10) a po čistém esu - prasátku je vyrovnáno (14:14 – eso Hyke Lyklema). Při další rozehře nejprve rozhodčí prominul hostům velmi nečistý míč, ale ten nakonec stejně končí v autu, a tak Dukla je poprvé v dnešním semifinále ve vedení (15:14). Po velmi dlouhé rozehře, kde na konci se vyznamenala dobře sehraným signálem středem Kateřina Kohoutová, si Šelmy vybírají svůj první oddechový čas (18:17). Po špatném příjmu podání Dukly, Šelmy útočí hned z první a vrací se do nepatrného vedení (21:22 – time Dukla, smeč Hanna Kyrychenko). Po time Brno kazí podání do sítě a je opět vyrovnáno. Nahrávku až ze zadní části haly dokázala Aneta Kocmanová-Havlíčková využít a dírou v bloku získává první setbol Šelmám (22:23). Hned první setbol je proměněn po smeči Dukly do těsného autu a Šelmy se radují z dílčího vedení 0:1 na sety.

Při podání Hanny Kyrychenko získávají Šelmy v úvodu setu dvoubodové vedení (1:3 – eso). Na 2:5 zvyšuje Aneta Kocmanová-Havlíčková smečí o vršky bloku a Dukla začíná ztrácet tři body. Po bloku Lucie Blažkové se domácí přibližují na jediný bod (6:7). Přesto po další chybě Liberce na útoku se hosté vrací do tříbodového vedení a trenér Libor Gálík žádá oddechový čas, protože na podání úřaduje Hanna Kyrychenko (8:11). Po přešlapu útočící domácí hráčky hosté zvyšují své vedení (9:13). Lucie Šulcová esem snižuje (11:13), ale Aneta Kocmanová-Havlíčková stejným úderem oplácí (11:15). Po smeči Diany Frankevych o blok Šelem si žádá Ondřej Boula oddechový čas (13:15). K zajímavé situaci dochází za stavu 14:16, kdy si kapitánka domácích žen musí vyměnit obuv. Po jednobloku Anety Kocmanové-Havlíčkové opět Šelmy začínají zvyšovat své vedení (15:19 – time Dukla). I další útok Dukly končí na bloku Šelem a máme tu střídání na postu nahrávačky. Pavla Šmídová pokračuje na podání a Šelmy jsou velmi blízko zisku i druhé sady (15:23). Až Petra Kojdová se prosazuje z hlavního kůlu a získává podání na stranu Liberce. Další blok Kateřiny Kohoutové přidává druhý bod a máme sníženo (17:23). Aneta Kocmanová-Havlíčková získává první setbol druhé sady smečí o blok Liberce (17:24). První setbol odvrací Kateřina Kohoutová středem, ale druhý si již Šelmy pohlídaly a jsou ve vedení 0:2 na sety (18:25 – tvrdě Hanna Kyrychenko).

Postavení, ve kterém ženy Brna dokázaly získat v předešlé sadě nejvíce bodů, se osvědčuje i ve třetím setu. Pavla Šmídová nepříjemně servíruje a na jednom postavení odskakují Šelmy na 1:5 (kvalitní blok Aneta Kocmanová-Havlíčková). Domácím hráčkám v těchto fázích nic nevychází a to nahrává s chutí hrajícím Šelmám (2:8). Pochvalu zaslouží libero domácích Lucie Kolářová (v obecenstvu ji fandí bratr Ondřej ze Slavie Praha), která dokáže zvednout i neuvěřitelné míče, ale bohužel zalívky soupeř trestá (4:11). V koncovce se po chybách domácích dostávají Šelmy až do desetibodového vedení (10:20). Mečbol na sebe nenechává dlouho čekat. Ten přichází po zkaženém podání Dukly za stavu 17:24. Dvojblokem Dukla zastavuje Hannu Kyrychenko a oddaluje konec utkání, potom ale kazí své podání a je konec utkání. Šelmy získávají první vítězství v semifinále a mají výbornou pozici před druhým duelem v Brně.

VK KRÁLOVO POLE – VK PROSTĚJOV

Start semifinálové série přilákal na Velikonoční pondělí do brněnské haly na Vodově téměř 500 fanoušků, kteří si přišli užít reprízu loňského finále, tedy souboj domácího Králova Pole s úřadujícím mistrem extraligy z Prostějova. Hostující tým nastoupil k zápasu díky marodce v hodně okleštěné sestavě, KáPéčku ale zadarmo rozhodně nic nedal. Domácí volejbalistky se v zápase ujaly vedení 1:0, Prostějov však stav setů srovnal a utkání zdramatizoval. Zápas se lámal na konci třetí sady, kterou zvládly lépe domácí a své soupeřky už pak k ničemu nepustily. Po výhře 3:1 na sety tak Královo Pole vede v sérii 1:0.

VK Královo Pole – VK Prostějov 3:1 (25:17, 22:25, 25:20, 25:11)

stav série 1:0

Rozhodčí: Grabovský Z., Kubinec J.

Počet diváků: 490

Domácí: Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, S. Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Pelikánová, Stojkovic, Rožnovjáková, Kamasová

Hosté: Nováková, Y. Nikolova, Kvapilová, J. Smolková, Meidlová, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Marešová, Abendroth

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Dnešní utkání nebylo jednoduché, byl na nás tlak hned dvojnásobný, jednak jsme byly papírový favorit, a když jsme pak viděly, v jaké sestavě Prostějov přijel, čekala se od nás výhra o to víc. Na začátku to bylo trošku vidět, dělaly jsme zbytečné chyby a na soupeřky jsme si musely zvyknout. Konec zápasu už byl v naší režii a já doufám, že si tohle přeneseme i do dalšího utkání.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Na Prostějov jsme se poctivě připravili, ale bylo nám jasné, že i když do Brna přijel nečekaně v okleštěné sestavě, jednoduchý zápas nás nečeká. Jsem rád, že jsme tohle utkání zvládli a moc děkuji jak všem našim fanouškům, tak dnešním ambasadorům – Petru Guldovi a Lukáši Rosenberkovi z Nohejbalu Modřice, že nás přišli podpořit. Jedeme dál.”

Pavla Meidlová (smečařka VK Prostějov): „V týdnu bohužel onemocnělo hodně z nás, což je teď hodně nepříjemná situace, protože ještě nejsme všechny ve stoprocentní kondici. Proto jsme přijely v takové sestavě, protože ostatní holky leží. Myslím, že jsme to nakonec ale odehrály důstojně a Brno jsme celkem potrápily.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Celý týden máme objektivní potíže, takže z toho vyšla dnešní sestava. Tři sety jsme se drželi, pak se však projevila kvalita týmu Králova Pole. Věřím, že ale ve čtvrtek už budeme doma důstojnějším soupeřem.“

V úvodu zápasu se sice dostalo Královo Pole do vedení 6:3, bodový rozdíl ale Prostějov rychle smazal (6:6). Pak už však začaly na hřišti úřadovat domácí volejbalistky (11:8) a za stavu 15:11 donutily hostující tým k prvnímu time outu. Další oddechový čas si Miroslav Čada vybral po úspěšném bloku KP (18:13). Jeho svěřenkyně si pak sice připsaly na svoje konto tři body v řadě (18:16), time outem je ale zbrzdil tentokrát Erik Nezhoda. Při servisu Kateřiny Kuníkové jeho hráčky poté odskočily soupeřkám až na 23:16 a set na vítězných 25:17 vzápětí ukončila esem Kateřina Pelikánová.

Druhou sadu rozehrálo lépe Brno (5:2), Prostějov ale rychle srovnal krok, a i díky chybám domácích na servisu (8:8) postupně otočil skóre na svou stranu (11:14). Po time outu Králova Pole se však brněnský tým na soupeřky dotáhl zpět – vyrovnání na 14:14 zařídila tvrdou smečí Simona Nikolova. Následovala tahanice o každý bod, do vedení se ale znovu dostal Prostějov a za stavu 16:19 si vzalo KP oddechový čas. Rozjetý Prostějov však dál tahal za lepší konec a po úspěšném bloku vedl 17:22. Královo Pole vystřídalo a na hřiště nastoupily Kateřina Pelikánová a Marie Rožnovjáková, která svými dvěma povedenými útoky snížila na 19:22. Souboj pokračoval i v závěru setu, Prostějov se dokázal propracovat až ke čtyřem setbolům (20:24), KP ale dva odvrátilo a Miroslav Čada bral time out (22:24). Po něm však už následovala přesná smeč hostujícího týmu, který výhrou 22:25 srovnal na 1:1.

Napínavou bitvu sledovali fanoušci v hale na Vodově i v setu s pořadovým číslem tři (5:5, 10:10), ve kterém Erik Nezhoda zamíchal sestavou. Vyrovnané skóre platilo i v polovině sady (15:15) a oba týmy se dál praly o každý balón. V útoku se pak dvakrát nemýlila Magdalena Bukovská a po jejím přímém bodu z podání (20:18) si vzal Prostějov oddechový čas. Hostující kouč pak zastavil hru ještě jednou (22:19), závěr setu už si po něm však domácí hráčky pohlídaly, když si úspěšným blokem připsaly k dobru hned pět setbolů (24:19) a v druhém z nich se díky Tereze Hrušecké nemýlily (25:20).

Do čtvrtého dějství vlétl domácí tým vedením 7:3 a Prostějov bral time out. Očividně rozjeté Brno tlačilo dál, a tak druhý oddechový čas následoval za stavu 10:4. Magdalena Bukovská po něm přidala eso, prostějovská smeč vzápětí směřovala do autu, následovaly další dva přímé body Bukovské z podání a Prostějov čelil hrozivému skóre 14:4. Desetibodové vedení Královo Pole drželo i po dalším vydařeném bloku (17:7) a s přehledem si už pak dokráčelo až k výhře 25:11, celkovému vítězství 3:1 na sety a vedení v semifinálové sérii 1:0. Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Magdalena Bukovská.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal