16.3.2024

Vítězky prvních čtvrtfinálových duelů nezaváhaly ani na palubovkách soupeřek

Druhé zápasy čtvrtfinále volejbalové extraligy žen 2023/24 výsledkově zkopírovaly ty úvodní. Pražský Olymp přehrál bez ztráty setu Ostravu, stejně jako brněnské Šelmy celek Přerova. Volejbalistky Liberce povolily uhrát Královu Poli jen jeden set. I duel Prostějova s olomouckou Šantovkou měl stejný scénář jako v prvním utkání. Olomouc sice dokázala zlikvidovat dvousetové manko, ale tie-break už byl zcela v režii prostějovského týmu.

TJ OSTRAVA – PVK OLYMP PRAHA

Ostrava v prvním domácím utkání vyřazovací části extraligy přivítala na své palubovce pražský Olymp. Stav série byl před utkáním pro domácí nepříznivý 0:1, když Ostrava padla ve středu na Olympu 0:3. Ostrava má letos s Olympem zatím nepříznivou bilanci jedné výhry a čtyř porážek. Ani v dalším utkání Ostrava bohužel neuhrála set, podlehla 3:0 a v sérii ztrácí dvě utkání. Napravit to může v úterním utkání na palubovce soupeře. Jedině výhra Ostravy prodlouží sérii.

TJ Ostrava – PVK Olymp Praha 0:3 (21:25, 13:25, 23:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: Slezák J., Spáčil L.

Počet diváků: 330

Domácí: Jasečková, Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, libera Slavíková, Tobiášová. Střídaly: Mikelová, Jakuškina, Jedličková, Kalusková, Bauerová, Látalová

Hosté: Šmídová, Kalhousová, Gajdová, Brancuská, Hodanová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídala: Vlčková

OPhlasy po utkání:

Michaela Hadáčková (blokařka TJ Ostrava): „Dnes nás to moc mrzí, že jsme na domácí půdě nezvládly tu sérii srovnat na 1:1, soupeř nás hodně tlačil a my jsme odešly snad na všech činnostech. Nicméně série pro nás nekončí, my se jdeme rvát do Prahy. Moc se těšíme a věřím, že to otočíme a vrátíme se zpět do Ostravy a na to utkání bych vás chtěla pozvat, doufám, že vás přijde hodně.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme docela dobře vstoupili do zápasu, ale měli jsme to podržet, dohrát první set. Ten zápas by se vyvíjel jinak, takže v té sérii byla chyba, že jsme v prvním utkání nedohráli na Olympu druhý set a tady první set. Škoda koncovky třetího setu, nicméně jdeme dále a série ještě nekončí.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnes pro nás hrozně důležité vítězství, hlavně 3:0. Věděly jsme, že to bude těžký zápas, Ostrava hraje doma mnohem lepší zápasy než venku, bych řekla, a měla velkou podporu fanoušků. Jsem ráda, že přijeli i naši fanoušci, kteří byli velkou konkurencí. Těším se na úterní zápas doma, kde budeme chtít tu sérii ukončit.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „My jsme velice spokojení, že jsme to dokázali vyhrát 3:0, protože všechna ta utkání s Ostravou v průběhu sezony jsou nesmírně náročná, někdy o to více psychicky než sportovně. V sérii vedeme 2:0, nic nepřeceňujeme, série musí skončit 3:0, takže se budeme připravovat od zítřka na další utkání.“

Ostrava zahájila utkání dvěma esy Nely Jasečkové, srovnáno bylo za stavu 3:3. Esem Gajdové bylo vyrovnáno na 5:5. Další průběh setu byl velmi vyrovnaný. Tříbodový náskok měly domácí hráčky za stavu 11:8 a hostující trenér reagoval oddechovým časem. Olymp dokázal stáhnout náskok domácích (13:12 pro Ostravu) a vzápětí Hodanová útokem srovnala na 14:14. Ostravě se podařilo odskočit na 16:14, Olymp znovu dorovnal a do koncovky šel za vedení 20:18. Ostravě se bodové manko nedařilo zlikvidovat (22:20, 23:21), závěr setu už patřil hostujícímu Olympu, který zvítězil 25:21.

Do druhého setu vstoupil lépe pražský Olymp, když vedl 2:0, a po útoku středem Šimáňové vedl už 5:2. Ostravě se nedařilo srovnat krok (5:9). O pět bodů vedly Pražanky za stavu 13:8. Ostravě se nedařilo bodovat a Olympu šel do sedmibodového vedení 17:10. Do koncovky měly hostující volejbalistky náskok osmi bodů (20:12). Tento náskok ještě Olymp navýšil, když vedl 22:12. Olymp už si konec setu pohlídal a zvítězil jasně 25:13.

Třetí set zahájila lépe Ostrava (2:0), pražský Olymp rychle otočil a vedl 3:2. Ostrava šla do vedení 7:5, Olymp dotáhnul a odskočil do vedení 10:7. Náskok hostů narostl na pět bodů (12:7). Po chybě domácích na útoku vedl Olymp 14:9. Ostrava dokázala smazat manko ve skóre a srovnat (16:16). Do koncovky šel ale Olymp s náskokem dvou bodů, 20:18. Blokem Ostrava snížila na 20:22, Gajdová útokem středem zvýšila na 23:20 pro Olymp. Ostrava dorovnala na 23:23, ale Olymp dvěma body v řadě rozhodnul o výhře v setu 25:23 a i v celém utkání poměrem 3:0 na sety. Hráčkou utkání byla vyhlášena hostující smečařka Lucie Kalhousová.

Autor: Radek Karnufek, foto Pavel Netolička

VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP – VK PROSTĚJOV

Za vedení Prostějova 1:0 ve čtvrtfinálové sérii měl VK Šantovka Olomouc UP v druhém utkání výhodu domácí palubovky. V Prostějově nebyla Olomouc daleko k senzaci, když dotáhla zápas do pátého setu. V něm však prokázal zkušenosti Prostějov. I v Olomouci vedl Prostějov 2:0 na sety. Olomouc ale snížila a ve čtvrtém setu odvrátila několik mečbolů a srovnala. Ale i čtvrtý tie-break těchto soupeřů v sezóně vyhrál Prostějov a v sérii tak vede 2:0.

VK Šantovka Olomouc UP – VK Prostějov 2:3 (23:25, 22:25, 26:24, 30:28, 5:15)

stav série:0:2

Rozhodčí: Novák, Vachutka

Počet diváků: 350

Domácí: Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, Šotkovská, Nečasová, libero Chaloupková. Střídala: Přibylová

Hosté: Bajusz, J. Smolková, Löff, Tošič, Faltínová, Trnková, libero Meidlová. Střídaly: Kožoušková, M. Smolková

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Nás moc mrzí, že jsme prohrály druhý tie-break. Od výhry nás dělilo jen patnáct bodů a je velká škoda, že jsme to ani dnes neotočily. Soupeře jsme dnes nedokázaly trápit servisem, mohl hrát hodně kombinací a my jsme se na útoku naopak trošku trápily. Opět jsme dělaly zbytečné chyby, nevím, zda se jich do příště dokážeme vyvarovat. Pořád se hraje, soupeř vede 2:0, ale věřím, že když budeme hrát další tie-break, tak už ho vyhrajeme.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Zápas asi stejný jako v Prostějově, prohrávali jsme 2:0, srovnali jsme na 2:2, ale pátý set totálně vypustíme, vypadneme z tempa a prohrajeme. Holky bojují, ale máme úzký kádr, holky makají, odjedou to, ale tři měsíce v osmi lidech, jsou vlastně od nich neskutečné výkony.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Musím říct, že to byl velmi těžký zápas. Hrály se vyrovnané koncovky a ve třetím a čtvrtém setu jsme se jakoby bály zvítězit, bály jsme se razantně zaútočit a tím jsme daly šanci domácím. V tie-breaku se všichni hlásily o balón a chtěly skládat, tak nevím. Jsme rády, ale doufám, že další utkání proběhne jinak a doufám, že nebude další tie-break.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Myslím si, že Olomouc od třetího setu vynikajícím způsobem bránila a postupně se dostávala přes nás. My jsme měli problémy s blokováním a zvítězili jsme díky lepšímu útoku. V utkání je hodně chyb, hráčky jsou pod tlakem, z toho ty chyby pramení. I když jsme věkově starší, tak chyby také děláme, a proto jsou ta utkání tak vyrovnaná.“

Domácí tým začal na servisu s Marynou Fedchuk a ta udělala první tři body, Prostějov ale srovnal především díky útokům univerzálky Tošič na 4:4. Prostějov se poprvé ujal vedení při servisu Trnkové (10:7), což donutilo domácího trenéra Jana Drešla k první poradě. A další přišla za stavu 13:17 z pohledu domácího celku. Olomouc ztrácela na Prostějov v závěru tři body, v setu ji držely útoky Artyshuk a Fedchuk. Pa chybách na podání vedl Prostějov 23:20. Po esu domácí smečařky Anny Šotkovské si vzal time out hostující trenér Čada. Po smeči Artyshuk už to bylo jen o bod 22:23. Smeč Trnkové ale přinesla dva setboly hostům. Ten druhý Trnková proměnila a Prostějov vyhrál 25:23.

Druhou sadu začal vedením Prostějov (5:3, 7:5), Olomouc vyrovnala přímým bodem z podání Wiktorie Nowak, 10:10. Po esu Anny Artyshuk vedla Šantovka 13:11, Prostějov ale po útocích Faltínové, při servisu Michaely Smolkové, srovnal. Do závěru setu šly s vedením 19:18 domácí hráčky, ale podání Raquel Löff znamenalo body pro hosty a jejich vedení 23:20. Olomouc snížila, ale Prostějov si vybojoval tři setboly a druhý proměnil a po vítězství 25:22 vedl na sety 2:0.

Třetí část duelu začala lépe Olomouc, při servisu Maryny Fedchuk vedla 3:0, i díky skvělým zákrokům libera Barbory Chaloupkové v poli. Za stavu 5:1 bral rychle time trenér hostí Čada. Olomouci začaly fungovat bloky a šla do vedení už o pět bodů. Prostějov si ale vlak třetího setu nenechal ujet, při servisu Löff snížil na 5:6 a esem pak srovnala na 9:9 Trnková. Šantovka bojovala, úspěšný útok Artyshuk znamenal vedení 13:11. Ukrajinská hráčka servírovala i bodovala dále a Olomouc držela vedení 19:15.  Do závěru se šlo za stavu 20:18. Domácí Šantovka uhrála se štěstím dva míče a vedla 22:19. Po útocích Anny Šotkovské pak přišly tři setboly pro domácí celek, ale Prostějov dokázal vyrovnat na 24:24. Olomouc set nakonec uhrála 26:24 a duel šel do čtvrtého setu.

Čtvrtý set začal lépe Prostějov (7:4), skládající body zejména přes Kláru Faltínovou, a i dál si udržoval vedení (15:11). Domácím se nedařilo přiblížit se blíže k soupeři. Za nepříznivého stavu stavu 12:17 si bral oddechový čas domácí kouč Drešl, ale Olomouc dál chybovala a soupeř vedl již o šest bodů. Šantovka ještě bojovala, ale Tošič navýšila prostějovské vedení na 22:16. Pak však byla zablokována a vytlučena na bloku a bylo to 21:23. Maryna Fedchuk snížila smečí na rozdíl bodu. Aut z podání ale přinesl dva mečboly pro Prostějov.  První odmítla Fedchuk a Nowak srovnala na 24:24. Drama pokračovalo, Artyshuk srovnala na 26:26. Stejná hráčka zařídila setbol, domácí celek vedl 27:26. Ale i Prostějov srovnal. Další setbol už Olomouc ale proměnila a srovnala na 2:2.

V tie-breaku šel Prostějov do vedení 4:1. Olomouc snížila útokem Šotkovské. Při podání Nowak vedl hostující tým 9:4 a druhý time-out v tie-breaku si bral Jan Drešl. Prostějov navýšil vedení na šest bodů, tentokrát už náskok nepromrhal a vybojoval si devět mečbolů. Prostějov vyhrál 15:5 a zápas 3:2.

Autor: Radek Heloňa

VOLEJBAL PŘEROV – VK ŠELMY BRNO

V druhém zápase čtvrtfinále play-off mezi Volejbalem Přerov a Šelmami z Brna se odehrál souboj nejen na palubovce, ale i na tribunách. V hlučné atmosféře vyhrály Šelmy Brno i druhý zápas a vedou sérii 2:0.

Volejbal Přerov – VK Šelmy Brno 0:3 (22:25, 12:25, 12:25)

Rozhodčí: Trumpeš Daniel, Ostranský Tomáš

Počet diváků: 312

Domácí: Paige, Zatloukalová, Lazárková, Kohoutová, Biassou, Tinklová, libero Kulová. Střídaly: Martincová, Hůsková, McClellan, Oborná, Šrámková

Hosté: Kelnárová, Širůčková, Šmídová, Silva, Marková, Madsen, libera Chevalierová, Píchalová. Střídaly: Benediktová, Mokrá

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Dneska první set vypadal jako zápas play-off, jak na hřišti, tak v tribunách. Děkujeme fanouškům, že nás podporovali. První set byl super a další dva sety Brno hrálo úplně jiný level volejbalu. Je škoda, že jsme nedohrály aspoň ten první set, kde jsme přispěly hodně zkaženými servisy. V úterý ještě zabojujeme.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji Šelmám k druhému zápasu. My jsme hráli dobře první set, bohužel jsme ho nedohráli. Pak už Šelmy byly lepší, hrály skvěle v poli, takhle jsem je ještě neviděl. Děkuji holkám, že to nevzdaly. Budeme se ještě v úterý snažit.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Kromě prvního setu bylo utkání jednoznačné. Měly jsme série na servise, Přerov naopak hodně kazil a tím nám to ulehčil. Máme ještě jeden zápas a budeme se na něj připravovat stejně.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „První set byl klíčový. Domácí hrály s velkou bojovností. My jsme se trošku hledali v hale, ale od druhého setu jsme měli zápas jasně v rukách. Vedeme 2:0 a chceme si to doma ukončit.“

Na začátku prvního setu bylo utkání vyrovnané. I když Přerov kazil servis, dařilo se mu otáčet, až do stavu 13:13, kdy Šelmy odskočily na rozdíl tří bodu. V závěru se Přerovu ještě podařilo set zdramatizovat, ale vinou vlastních chyb na servise prohrál první set 22:25.

V úvodu druhého setu se Přerov nemohl prosadit v útoku. Navíc brněnské hráčky v útoku excelovaly a svůj náskok jednoduše zvyšovaly až do konce a vyhrály druhý set 25:12.

Ve třetím setu odskočilo Brno hned na začátku. Díky sérii servisů Kelnárové svůj náskok ještě zvýšilo. Vytvořený náskok si Šelmy bez problémů udržely až do konce, zvítězily 25:12 a v utkání 3:0.

Autor: Petra Zajícová

VK KRÁLOVO POLE – VK DUKLA LIBEREC

Druhý čtvrtfinálový zápas mezi Královým Polem a Libercem nabídl divákům ve slušně zaplněné hale Vodova v sobotu v podvečer skvělou podívanou plnou napínavých momentů a krásných výměn. Oba týmy byly při chuti, domácí hráčky navíc hnali dopředu skvělí fanoušci a odměnou jim byla velká bitva, kterou však lépe rozehrál i zakončil Liberec. Po výhře 3:1 na sety tak volejbalistky ze severu Čech vedou ve čtvrtfinálové sérii 2:0.

VK Královo Pole – VK Dukla Liberec 1:3 (17:25, 25:16, 22:25, 14:25)

Rozhodčí: Činátl D. Peloušek J.

Počet diváků: 630

Domácí: Kormendyová, Jelínková, Pavlíková, Hrušecká, Pelikánová, Kuníková, libero Šmardová. Střídaly: Chlupová, Prchalová, Křižanovská, Matějková

Hosté: Herdová, Vyklická, Robins-Hardy, Šulcová, Kvapilová K., Kvapilová N., libera Démar, Kolářová. Střídaly: Dvořáková, Frankevych, Fixová, Pragerová, Formánková, Silva de Mello

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Do zápasu jsme šly s tím, že musíme bojovat. První set byl z naší strany nervózní, druhý byl přesným opakem – hrály jsme naši hru, pomohly si servisem a Liberec zatlačily. To je přesně ta hra, která na Liberec platí. Bohužel zbytek zápasu si soupeřky ošéfovaly jako zkušenější tým. Víme ale, na čem makat. Výsledku je škoda, i kvůli fanouškům, kteří dnes byli skvělí. Rozhodně však neskláníme hlavy a dál budeme bojovat.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Liberec byl dnes nejlepší z našich posledních tří vzájemných utkání. Dnes jsme od výhry byli asi nejdál, byť jsme jeden set vybojovali a převzali v zápase iniciativu. Vážím si moc velké podpory našich fanoušků, kteří tu dnes vytvořili parádní atmosféru.”

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsem ráda, že jsme vyhrály. Byl to hodně těžkých zápas plný nevynucených chyb. KP je pro nás nelehký soupeř, což ukazuje v celé sérii. Musíme se připravit na úterní zápas a doufám, že ho zakončíme stejně jako dnes, ale hezčím volejbalem.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Brno nás trápilo, což je v letošní sezóně pravidlem. Byla zde skvělá kulisa. Tady to pro nás letos není vůbec jednoduché, takže gratuluji celému našemu týmu, že zvládl tak těžké utkání.“

Liberec se v úvodní sadě ujal vedení 2:6, KP s ním ale srovnalo krok (9:9). Pak však začaly na palubovce znovu úřadovat hráčky ze severu Čech a za stavu 9:12 je nezbrzdil ani oddechový čas domácích, naopak. Liberecký tlak pokračoval a hostující volejbalistky vstupovaly po útoku Nikoly Kvapilové do koncovky s náskokem devíti bodů (11:20). Set už pak dohrály s přehledem poměrem 17:25.

Druhé dějství mělo úplně jiný průběh. V jeho úvodu se sice oba týmy přetahovaly o každý míč (5:5), pak ale začalo za lepší konec tahat domácí KáPéčko (11:8). Ve střední pasáži setu odskočilo soupeřkám na 14:10 a liberecký kouč si vzal oddechový čas. Jeho tým však ani poté nenacházel na brněnskou hru recept. Po jeho chybě v útoku KP vedlo 21:15 a závěr sady si už pohlídalo (25:16).

Do třetího setu vstoupily lépe hostující hráčky a donutily Erika Nezhodu za stavu 1:5 k time outu. Královo Pole však náskok Liberce začalo mazat a po tvrdém útoku Simony Jelínkové mělo soupeřky na dosah (6:7). Následovalo srovnání na 7:7, pak však začal mít navrch znovu Liberec a KáPéčku se vzdálil na 11:16. Po oddechovém času královopolského kouče se sice jeho svěřenkyně hostujícím přiblížily (16:17), Liberec však poté znovu odskočil (17:21). Brno ho mělo, po krásné výměně plné obětavých zákroků na obou stranách, na dosah díky Simoně Jelínkové ještě jednou (22:23), na zvrat to ale bylo málo (22:25).

Souboj pokračoval i v následující sadě (6:6). Hostující tým se pak ale Královu Poli vzdálil na rozdíl tří bodů (8:11) a Erik Nezhoda přerušil hru. Jeho tým po něm sice donutil Liberec také k oddechovému času (11:12), po něm však začaly na hřišti vládnout hostující volejbalistky. KP se je snažilo dohnat marně a Liberec hrál ve stále větší pohodě. Při vstupu do koncovky měl k dobru osm bodů (12:20) a o vítězi setu i celého zápasu tak bylo prakticky rozhodnuto (14:25).

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal