15.4.2022

Volejbalistky Králova Pole poslalo do finále až vítězství v tie-breaku

Velký pátek byl v hale na Vodově ve znamení velké a strhující bitvy o postup do finále UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 mezi Královým Polem a Olomoucí. V pořadí páté semifinále opět ukázalo, že jsou oba týmy neskutečnými bojovníky, protože se na palubovce praly celou dobu o každý míč. Zápas jako na houpačce vyústil v bouřlivé atmosféře v pětisetové drama, které ovládlo domácí KP Brno, a po 12 letech si tak zahraje finále nejvyšší volejbalové soutěže žen. Soupeřem Králova Pole bude Prostějov a úvodní finálový duel na sebe dlouho čekat nenechá – série totiž odstartuje v Brně už v úterý. Olomouc se o třetí místo utká s Libercem.

VK Královo Pole – VK UP Olomouc 3:2 (16:25, 25:19, 18:25, 25:14, 15:11)

konečný stav série 3:2

Rozhodčí: Kovář V. jun., Ištvanech M

Počet diváků: 750

Domácí: Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Jelínková, Pavlíková, libera Digrinová, Šmardová. Střídaly: Judlová, Pavlicová, Kamasová, Veselá, Pelikánová

Hosté: Blanco Iriarte, Štimac, dos Santos Silva, Mostsitska, Babić, Šepeľová, libera Slavíková, Kulová.  Střídaly: Herdová, Kneiflová, Gambová, Tinklová

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Jsme ve finále! Bylo to hrozně vydřený, ukázaly jsme, že jsme neskutečně silný tým a nevzdáváme se. Hrály jsme třetí tie break v řadě a všechny tři byly hrozně dramatické. Děkuju holkám a realizačnímu týmu, že držíme spolu a jedeme dál!“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Kdo dnes viděl utkání, tak ví, že k němu není co dodat, ale samozřejmě, jak už bylo několikrát zmíněno, náš tým je neskutečně motivovaný a neústupný a ve všech těžkých momentech našel sílu se zvednout, což je naše obrovská devíza. Jsem moc rád, že můžeme s kolegy tento tým koučovat. Věřím tomu, že tahle obrovsky těžká série se líbila všem fanouškům, a že je naláká na finálovou sérii, protože v podobě Prostějova nás čeká možná ještě těžší soupeř, ale o tom bude nejlepší se přesvědčit na vlastní oči.”

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): „Dnešní zápas opět hraný na pět setů jen ukázal, jak vyrovnaná byla celá série. Rozhodovaly opravdu maličkosti a KáPéčko bylo na konci šťastnější.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Kdo si myslel, že to bude jednoznačný zápas, tak volejbalu moc nerozumí, protože mě i Richardovi bylo jasné, že souboj bude pokračovat. Bojovalo se o každý balon, ale zápas už byl poznamenaný tou dlouhou sérií, sety se relativně lámaly brzo a ani jednou se tým, který prohrával, nedokázal vzchopit. Všichni se soustředili na to, vyhrát co nejvyšší počet setů, a to se podařilo domácím.“

Úvodní dějství bylo vyrovnané do stavu 4:4, pak Olomouc připsala čtyři body v řadě a královopolské hráčky ji pak už po celý set jen marně stíhaly. Ve střední pasáži vedly Hanačky už o šest bodů (11:17) a zbytek sady si pohlídaly (16:25).

Královo Pole odpovědělo vzápětí, v druhém setu se ujalo vedení 3:0 a Olomouc si vzala oddechový čas. Domácí volejbalistky pak vedení navýšily na 8:3, soupeřky se jim ale přiblížily na 8:6 a time out si bral pro změnu Richard Wiesner. Po něm jeho svěřenkyně utekly na 13:8, při servisu Lary Štimac se však i díky jejímu esu hostující celek znovu na Brno začal dotahovat (13:11). Královo Pole vzápětí přitvrdilo v útoku, na smeči se nemýlila Magda Bukovská (16:11) a se svými spoluhráčkami vstupovala do koncovky za stavu 20:13. Olomouc sice ještě skóre zkorigovala na 22:17, Tereza Hrušecká však v závěru soupeřky zablokovala (24:19), a následně i ukončila set přesným útokem (25:19).

Třetí set odstartovaly lépe vysokoškolačky (1:5), následovala bitva o každý míč (7:9), navrch ale měla stále Olomouc (7:14). Hostující hráčky, opírající se o kvalitní podání, svůj náskok v bouřlivé atmosféře držely (11:17) a v závěru vedly už o devět bodů (11:20). Královo Pole sice ještě rozdíl při servisu Hany Judlové stáhlo (15:20), na víc už ale bylo krátké, a tak Hanačky set vyhrály poměrem 18:25.

Domácí hráčky ale dokázaly rychle zareagovat, čtvrtý set byl v úvodu v jejich režii, na servisu i v útoku je podržela Romana Pavlicová a bylo z toho vedení 10:3. KP Brno to nakoplo a Olomouc se snažila marně srovnat krok (20:11). Set vyhrály domácí hráčky s přehledem 25:14 a o postupujícím do finále musel rozhodnout až tie break.

Královo Pole pokračovalo ve stejném rytmu i ve zkrácené hře a za stavu 5:2 donutilo Olomouc k oddechovému času. Ta už se ale k obratu nadechnout nedokázala, a tak si KP Brno výhrou 15:11 vybojovalo postup do finále.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal