22.2.2020

Výhra Prostějova prodloužila černou sérii Ostravy na domácí palubovce

Třemi zápasy 24. kola pokračovala v sobotu UNIQA volejbalová extraliga žen 2019/20. Ostrava nenašla recept na hostující hráčky Prostějova, pražský Olymp snadno přehrál Šternberk. Až nečekaně jasnou záležitostí bylo utkání Olomouce s Libercem. VK Brno si připsal výhru 3:0 nad Přerovem už v předehrávce, 24. kolo uzavře středeční utkání Frýdku-Místku a Králova Pole.

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Olymp po vítězství v Ostravě chtěl potvrdit vítěznou vlnu i v tomto domácím utkání.

č.: 116                     dne: 22. 2. 2020                    v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Šternberk  3:0 ( 25:20, 25:16, 25:16)

Rozhodčí: Marschner, R., Velimov A. - Škoda Z.

Počet diváků: 280

Domácí: Komárková, Šimáňová, Smutná, Denysova, Purchartová, Staňková, libero Pešková. Střídala: Bartošová

Hosté: Meidlová, Kofie, Šmídová, Karabinovich, Kneiflová, Látalová,libero Zilberman. Střídala: Sifferien

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda, že jsme vyhrály za tři body. Tento týden byl dost náročný. Ač se to příliš nezdálo, tak i tento zápas byl pro nás náročný a jsem ráda za výhru.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Nebyl to těžký zápas, vyhráli jsme zaslouženě. Týden byl těžký, máme v něm dlouhé noční cestování do Ostravy, vítězné dva zápasy, posilovnu i regeneraci. V této fázi soutěže hrajeme dobře, víme, o co máme hrát. Postavení v tabulce se bude měnit každým kolem. Příležitost dostala Aneta Bartošová. V dalších zápasech budeme potřebovat pomoc dalších hráček a  vstup do zápasů jim umožníme. Zbývají tři kola, hraje se o devět bodů.“

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Olymp dokázal, že je na vítězné vlně, a že dokáže hrát dobrý volejbal. Dobře hrála jejich nahrávačka Lucka Smutná, která dokázala rozebrat naší obranu, my jsme nedokázaly nic ubránit.  Gratulujeme k vítězství.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Olymp měl utkání pevně v rukách a to držel od začátku do konce. Předčil nás ve všech činnostech, i když jsme se snažili občas vzdorovat, ale nedokázali jsme se vzchopit.“

Olymp hrál dobře v průběhu celého utkání. V každém setu si vybojoval dostatečné vedení, které udržoval až do jednotlivých koncovek. Soupeřky vzdorovaly kvalitním servisem a čekaly na chybu domácích hráček. Těch naštěstí nebylo příliš.

Autor: Jindra Douda

TJ OSTRAVA - VK PROSTĚJOV

Hned dva dny po nervy drásajícím souboji s Olympem, který domácí hráčky prohrály v tie-breaku, zavítal do Ostravy Prostějov, momentálně třetí tým extraligy. Tříbodová výhra by mohla „vystřelit“ Ostravanky před Hanačky, při prohře naopak mohly klesnout na místo šesté. Utkání bylo opět dramatické, ale domácí hráčky už mají v hlavách asi nějaký blok, který jim brání dovést dobře rozehrané sety k vítěznému konci.

č.: 120                     dne: 22. 2. 2020                        v hod.: 17:00

TJ Ostrava – VK Prostějov 1:3 (26:28, 17:25, 25:15, 22:25)

Rozhodčí: Vachutka M., Ištvanech M.

Počet diváků: 250

Domácí: Kojdová, Kalusková, Wanczyk, Žarnovická, Nečasová, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Zemanová, Žolnerčíková, Kašparová, Faltínová

Hosté: Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, Nová, Kozmík, Kopáčová, libera Slavíková, Baláková Střídaly: Dvořáčková, Jurčíková

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Celé je to o našich hlavách. Dnes jsme více bojovaly samy se sebou než se soupeřem. Například když neuhrajeme čtvrtý set po velkém náskoku. “

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): Absolutně podceněný výkon od všech hráček. Trestuhodně nedohraná koncovka prvního setu. Nedůraz ve všech činnostech především na útoku.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Pěkný zápas, obětavé výměny, rozhodla koncovka prvního setu. V zápase nám pomohlo střídání, holky se chytly a dobře zvládly zápas. Důležité tři body.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Hodně vyrovnané tkání, čísla mluví za vše. Na útoku i přihrávce podobné. Dostali jsme se do krize ve třetím setu v útočné činnosti, kde jsme složili pouze osm balonů. Těší mě, že jsme dokázali otočit čtvrtý set a bojovností ho nakonec utloukli.“

Do prvního setu lépe vstoupily hráčky Prostějova (5:8, 6:9), následně Ostravanky srovnaly skóre a začaly získávat náskok (9:9, 12:11, 16:12). Ve vedení se TJ Ostrava držela téměř až do konce (18:15, 18:17, 21:18, 23:20), avšak Hanačkám se podařilo dotáhnout na 23:23. Poté to byla přetahovaná o každý bod a díky vlastním chybám domácí hráčky set ztratily.

Od počátku druhého setu bylo ve vedení družstvo hostů (1:6), domácím se podařilo ztrátu téměř stáhnout (4:6, 9:10, 11:12), ale Prostějov poté svůj náskok dokázal získat zpět (11:15, 13:17, 14:20). Ostrava se už na žádný velký odpor nezmohla a hostující volejbalistky komfortně získaly i tento set (17:23).

Ve třetím setu byly domácí hráčky jako vyměněné, od počátku si udržovaly náskok (7:3, 9:5). Prostějov dotáhl (9:8) a na chvíli i získal vedení (10:11, 13:14), ale při vynikajícím servisu Kašparové (3 esa) Ostrava výrazně utekla a set hladce vyhrála 25:15.

Ve čtvrtém setu to dlouho vypadalo, že Ostravanky navázaly na předchozí sadu (6:3, 9:4, 13:5). Ale ztratit tak veliký náskok během pár minut mohou jenom psychicky nalomené osoby (13:10, 14:12, 18:15, 18:20). A úplně vykolejené domácí hráčky naservírovaly svým soupeřkám vítězství na stříbrném podnose.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK UP OLOMOUC - VK DUKLA LIBEREC

Reprízou nedávného semifinále Českého poháru bylo utkání 24. extraligového kola mezi volejbalistkami Univerzity Palackého Olomouc a Dukly Liberec. Vysokoškolačky se před blížícím se play-off dostávají do formy a stejně jako v pohárovém střetnutí nedaly Dukle šanci. Domácí tým zvítězil za hodinu hladce 3:0.

č.: 119                       dne: 22. 2. 2020                        v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – VK Dukla Liberec 3:0 (25:11, 25:20, 25:11)

Rozhodčí: Dmejchal M., Kavala T.

Počet diváků: 400

Domácí: Hodanová, Strušková, Orvošová, Michalíková, Trnková, Handley, libero Stavinohová. Střídala: Burbelyuk

Hosté: Bartošová, Bajusz, Svobodová, Kohoutová, Tolentino, Šotkovská, libera Kolářová, Dostálová. Střídaly: Wopereis, Šulcová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Utkání se neslo takřka v tréninkovém rytmu a přineslo naše bezproblémové vítězství s výjimkou drobného zakolísání v koncovce druhého setu. Hodně jsme si dnes pomohly servisem.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Byl to z naší strany výborně odservírovaný a odblokovaný zápas. Chválím holky za koncentrovaný výkon po celé utkání. S výsledkem i průběhem velká spokojenost, před námi je už cílená příprava na play-off.“

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Snad kromě druhého setu mělo domácí družstvo stále výrazně navrch. Málo jsme bojovaly jako tým a podle toho celý zápas i dopadl.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji soupeři k hladkému vítězství, my jsme sem přijeli už předem poraženi. Bylo vidět i během rozcvičky, že tým není v pohodě, a tomu odpovídal celý první set. Ve druhém jsme se zvedli, bojovali jsme i ve třetím, ale neměli jsme sebemenší šanci.“

Průběh úvodního setu a vlastně celého utkání předznamenala šňůra servisů domácí Struškové, po které Hanačky vedly 9:1. Svůj náskok pak postupně ještě navyšovaly (12:2, 18:6, 23:9) a výsledkem byla jejich vysoká výhra 25:11.

Druhá část už zdaleka tak jednoznačná nebyla a rozhodovala se při dvou sériích podání Trnkové; při té první otočily Olomoučanky z 10:11 na 14:11 a při druhé utekly ze stavu 20:17 na 23:17. Liberec ještě jednou zahrozil (23:20), koncovku si však favorit pohlídal - 25:20 a 2:0.

A pak přišla znovu olomoucká dominance; po pomalejším rozjezdu (4:2) následoval bodový úprk při servisu americké nahrávačky Handley (8:5, 13:5) a další při podání Hodanové (17:6). Zvrat už se nekonal a třetí set skončil stejně jako ten třetí 25:11 ve prospěch Univerzity Palackého, která tak bez potíží zvítězila 3:0.