9.4.2018

Naděje českého týmu na postup do TOP 4 na ME stále žije, kadeti udolali Bělorusko

Jeden set trvalo svěřencům Jiřího Zacha zahojit pošramocené sebevědomí, nalomené krutou nedělní prohrou s bulharskými favority. Po rozpačité první sadě, kdy se hráči báli iniciativy a dívali se po sobě víc než na druhou stranu sítě, zaveleli do boje smečaři a pomohli nejistému týmu zpět do zápasu. Vybojovaná výhra v tie-breaku udržela české chlapce v boji o TOP 4 evropského šampionátu a po dni volna se skvělé publikum může těšit na klíčové duely proti reprezentacím Turecka a Německa.

Bělorusko – Česká republika 2:3 (25:22, 21:25, 20:25, 25:16, 16:18)

Sestavy ( od zóny I ) :

Bělorusko: Balyka, Sushynski, Bahatka, Piatrevich, Dyleuski, Hretski, libero Kavaleu. Střídal: Zamorski

ČR: Mikulenka, Drahoňovský, Špulák, Džavoronok, Hendrich, Baláž, libero Toman. Střídali: Vodička, Míšek

Anton Sushynski (kapitán Bělorusko): „Oba týmy jsou velmi nezkušené, proto byl takový průběh zápasu. Domácí měli v závěru víc štěstí.“

Aliaksei Kavaliou (trenér Bělorusko): „Nemám co dodat po takovémto zápase.“

Jiří Mikulenka (kapitán ČR): „První set byl hodně o mně, nemohl jsem se dostat do tempa, beru ho na sebe, naštěstí jsem se chytil v průběhu zápasu. Čtyři sety to bylo jako na houpačce, ale pak v tie-breaku se hrál výborný volejbal a měli jsme víc štěstí.“

Jiří Zach (trenér ČR): „Hrozně špatně jsme začali. Všechny týmy proti nám hrají nad svoje možnosti, ta atmosféra v hale je úžasná a je vyhecuje, navíc Bělorusové měli dnes poslední šanci se udržet v boji o dobré umístění. Po prvním setu už jsme utkání ovládli. Pak jsme dokonce vedli ve čtvrtém setu 9:6, ale na podání přišel Hretski, dal nám dvě esa, musel jsem vybrat oba tajmy a my stejně neotočili po dobrém příjmu. Najednou my měli strach a oni se naopak vyhecovali a začali hrát výborně v poli. Pátý set byl souboj nervů, kdo vydrží. Připouštím, že jsme měli hodně štěstí.“

Po včerejší dvouhodinové bitvě, která dopadla v náš neprospěch, nastoupili české naděje proti Bělorusku s velkým respektem. Z hráčů byl vidět od začátku ostych a ve hře byla zřejmá opatrnost, s jasným podtextem neudělat chybu. To se domácím velmi nevyplatilo a nabuzení Bělorusové agresivně střádali body, kdy skóre narostlo až na rozdíl závratných sedmi bodů po druhém TT (20:13). V tento moment zaveleli do protiútoku smečaři. Tomáš Hendrich ukázal, že lze soupeře velmi rychle znejistět kvalitním servisem a Matouš Drahoňovský třemi tvrdými útoky stáhl rozdíl ve skóre až na tři body. I když si Bělorusko už nenechalo set vzít, bylo vidět, že čeští hráči konečně přišli na způsob, jak soupeři konkurovat.

Ve druhém setu nastalo obrození. Češi si znatelně začali víc věřit a běloruský tým trápili tvrdým servisem. Ke slovu se také konečně dostala levačka kapitána Jiřího Mikulenky, který se v předchozí sadě dostával k agresivnímu zakončení velmi sporadicky (4:8). Na druhé straně nastala panika a náhle Bělorusové působili zakřiknutě, hledajíc alespoň jedno řešení, jak zakončit výměny, protože Radek Baláž se jednoduše rozhodl, že nepustí jediný útok přes síť (13:22). Jen pár českých nevynucených chyb a střídání Bělorusům pomohlo zkorigovat stav (21:25).

Třetí set byl od počátku přetahovanou o každý bod. K úspěšnosti našich útoků lze jen dodat, že Matyáš Džavoronok začal pravidelně hrát s blokaři a smečaři na hlavním kůle objevili kouzlo útoku po lajně (7:8). Čeští lvíčci spolehlivě ztrátovali, větší náskok je stály jen chyby na servise a občasný nedůraz na síti. V zápětí nastala chvíle slávy Radka Baláže, který útokem a blokem, následovaný chytrou ulívkou kapitána Mikulenky, konečně pomohl týmu odskočit na rozdíl komfortních čtyř bodů (12:16). Po rotaci a technickém timu kouče Kavalioua se nenechal zahanbit ani Petr Špulák a sebevědomě hrající tým začal v důležitém zápase konečně tahat za delší konec (20:25).

Psychicky velmi vyčerpávající zápas pokračoval ve čtvrtě sadě v podobném duchu jako v předchozí. Oba týmy začaly důsledně blokovat středové hráče a tím pádem se otvíraly útočné možnosti na krajích sítě (7:9). Na servis však následně přisel smečař Hretski a sérií čtyř podání v řadě dostal domácí reprezentanty pod tlak (12:10). Bylo jasné, že Bělorusové se nehodlají v boji o pátý set vzdát (12:17). Stejně, jak se nám v druhém a třetím setu týmově dařilo, se ve čtvrtém najednou začalo týmově nedařit a klání musel rozhodnout tie-break (25:16).

Nepovedený set nezanechal naštěstí na českých chlapcích žádné následky a do rozhodující sady vstoupili kurážně (3:6). K vidění byl kvalitní volejbal plný emocí. Domácí tým na chvíli ztratil dech  (10:9), ke slovu se však dostalo freneticky povzbuzující publikum, které doslova tlačilo očima balon i všechny hráče. Riskující Bělorusové měli dokonce tři mečboly, ale kvůli triviálním chybám je neproměnili, naopak Češi využili hned první šanci, aby strhující podívanou ukončili (16:18).

Autor: Michaela Doležalová