30.9.2020

Porážka od Poláků zavřela naší reprezentaci dveře do dalších bojů ME U20

Po dnu volna na ME U20 čekalo na český národní tým ve středu v Kuřimi Polsko, na které Česká republika před zápasem ztrácela v tabulce dva body. Domácí hráči v prvním setu vstupovali do koncovky za slibného vedení, Polsko ale dokázalo skóre otočit, a nakonec i získat úvodní sadu nejtěsnějším možným rozdílem pro sebe. Český tým se poté dostal pod veliký tlak a v následujících dvou setech už na svého soupeře marně hledal vítězný recept. Polsko si tak výhrou 3:0 pojistilo postup ze skupiny, Česká republika se oproti tomu rozloučí se šampionátem zítřejším zápasem s Belgií.

Polsko – Česká republika 3:0 (25:23, 25:11, 25: 20)

Rozhodčí: Královič (SVK), Herbots (BEL)

Sestavy (od zóny I)

Polsko: Urbanowicz, Durski, Czerwinski, Markeiewicz, Kupka, Gierzot, libero Deren. Střídali: Strulak, Gomulka, Pawlun

Česká republika: M. Toman, Drahoňovský, Baláž, Mikulenka, Vodička, Špulák, libero L. Toman. Střídali: Kopecký, Unzeitig, Čeketa, Staněk, Ureš

Přemysl Obdržálek (hlavní trenér): „Nás dnes položil první set, kde jsme udělali v koncovce dvě chyby. Ve druhé sadě nám Polsko v jednom postavení uteklo a my jsme už nedokázali zareagovat. Pak už to na kluky hodně dolehlo a bohužel jsme zápas prohráli.“

Petr Špulák (kapitán): „Utkání jsme si zkazili prvním setem sami, vedli jsme a opět jsme nedokázali uhrát koncovku. Chtěl bych ale moc poděkovat fanouškům, kteří na každý zápas dorazili v plném počtu a o to víc mě mrzí, že si zatím neužili žádnou naši výhru.“

Po vyrovnaném začátku (3:3) to bylo Polsko, které se ujalo vedení 8:4 a Přemysl Obdržálek bral time out. Čeští reprezentanti ale s Polskem dokázali srovnat krok (11:11) a donutili k oddechovému času pro změnu polského kouče. Na podání se pak povedla výborná série Matoušovi Drahoňovskému, který přidal i jedno eso a se svými spoluhráči odskočil na 11:15. Náš tým, znovu za veliké podpory vyprodané haly v Kuřimi, vedení držel a do koncovky vstupoval za stavu 18:21. Polsko ale srovnalo na 21:21, zdramatizovalo závěr setu, a i přes veliký boj českého týmu se nakonec propracovalo k setbolu (24:23). Následující bod pak bohužel po nevydařeném českém útoku patřil opět Polsku a bylo z toho jeho vedení 1:0 na sety.

Druhá sada se svěřencům Přemysla Obdržálka vůbec nepovedla. Polské hráče koncovka předchozího dějství nakopla a rychle utekli našim volejbalistům na 7:4. Time out českého trenéra Polsko nezabrzdil, naopak – polští volejbalisté hráli přesně a bez chyb a dostali náš tým pod velký tlak (16:7). Česká republika už se z něj vymanit nedokázala a v setu nakonec dokázala uhrát pouze 11 bodů.

Polské družstvo pokračovalo ve své jízdě i v sadě s pořadovým číslem tři (7:4). České družstvo si sice soupeře nenechalo odskočit tak jako v předchozí sadě a pokusilo se jim za stavu 16:14 ještě přiblížit, Polsko už ale poté žádný zvrat v utkání nepřipustilo (25:20) a zápas zaslouženě vyhrálo 3:0.

Další zápasy naší skupiny:

• Itálie – Francie 3:0
  • Belgie – Srbsko 3:0

Poslední zápas mistrovství Evropy sehraje naše reprezentace ve čtvrtek, kdy v Kuřimi od 20 hodin nastoupí proti Belgii.