9.4.2022

Čeští junioři slaví přímý postup na letošní mistrovství Evropy U20

Poslední krok k postupu na ME U20 2022 potřebovali svěřenci hlavního kouče Jana Svobody udělat ve svém závěrečném vystoupení kvalifikační skupiny E v lotyšské Jelgavě. Říká se, že poslední krok bývá nejtěžší. Proti Rumunsku tomu tentokrát naštěstí tak nebylo. Naši reprezentanti potvrdili vítězstvím 3:0 dobrou formu na skončeném turnaji, ale hlavně si vybojovali přímý postup na ME U20 2022.

Česká republika – Rumunsko 3:0 (25:14, 25:23, 25:23)

Sestavy:

Česká republika: Bryknar, Fabikovič, Bukáček, Kollátor, Ureš, Klajmon, libero Struška. Střídali: Benda, Jirásek

Rumunsko: Chitgoi, Amarandel, Balai, Balu, Breban, Dinculescu, libera Kosinski, Platon. Střídali: Tanase, Lala, Martonos

Ohlas trenéra Jana Svobody po utkání: Čekal jsem tuhý boj se soupeřem, který porazil domácí tým. Kluci začali soustředěně a hlavně Rumuny „přeútočili“. V každém setu jsme si nesli do koncovek náskok, který jsme již nepustili. Zisk dvou setů nás posunul na další, již čtvrtý šampionát tohoto družstva v řadě.“

Naše základní sestava nastoupila do utkání naprosto koncentrovaná, od úvodních výměn byla pány na hřišti. Rumuny český tým zatlačil kvalitním podáním, dobře bránil na síti i v poli. Na turnaji ve výborné formě hrající univerzál David Kollátor držel útočný prapor hodně vysoko, soupeř na něj marně hledal obranu po celý zápas. K němu se tentokrát přidali i oba středoví hráči Jakub Klajmon a Tomáš Bukáček. První sadu získali svěřenci Jana Svobody poměrem 25:14.

Druhý set se hrála vyrovnanější partie, avšak náš tým měl stále mírně navrch a do koncovky šel s tříbodovým náskokem. Rumuni sice ještě trošku zazlobili dobrým plachtícím podáním, přesto naši reprezentanti dovedli set do vítězného konce, 25:23. Tím byla rozluštěna postupová tajenka, přímý postup na letošní ME U20 už českému týmu nemohl nikdo vzít.

Ve třetím setu dostali v českém týmu příležitost smečaři Jan Jirásek a Jiří Benda, na kvalitě naší hry se ale nic nezměnilo. Závěrečný set Češi získali poměrem 25:23 a postupové oslavy mohly propuknout naplno.

Autor: Miroslav Šotola – asistent trenéra RD 03/04, foto CEV