8.4.2022

Další krok k postupu českého týmu na evropský šampionát U20 splněn

Čeští junioři nastoupili ve svém druhém utkání kvalifikační skupiny 2022 ME U20 proti tradičnímu soupeři, reprezentaci Slovinska. I když vzájemná zápasová bilance hovořila jasně v prospěch našeho týmu, hráči i realizační tým věděli, že je nečeká jednoduchý zápas. Slovinci vhodně doplnili osu týmu nadějnými mladíky ročníku 2005, loňskými mistry Evropy a na hřišti to bylo od začátku znát. Naši junioři však utkání zvládli a připsali si v kvalifikačním turnaji druhé vítězství. K poslednímu utkání v lotyšské Jelgavě nastoupí svěřenci trenéra Jana Svobody v sobotu od 15 hodin našeho času, soupeřem jim bude celek Rumunska.

Slovinsko – Česká republika 1:3 (26:28, 25:19, 22:25, 23:25)

Sestavy:

Slovinsko: Fink, Kožar, Vinkovič, Kržič, Mujanovič, Bračko, libero Okroglič. Střídali: Marovit, Najdič, Oman

Česká republika: Bryknar, Fabikovič, Bukáček, Kollátor, Ureš, Klajmon, libero Struška. Střídali: Benda, Jirásek, Hoang

Statistika ZDE

Ohlas trenéra Jana Svobody po utkání: „Další přetěžký zápas. Dnes bojovný kolektivní výkon a udřené koncovky. Dali jsme sice v zápase jednou tolik es než soupeř, ale příjem podání byl na obou stranách vyrovnaný a Slovinci celou dobu „lehčeji“ ztrátovali. Navíc našli v průběhu zápasu bodovkáře v podobě úspěšného Mujanoviče. V obraně byl zápas vyrovnaný, a proto rozhodovaly koncovky a maličkosti a chyby v nich. My jsme tři koncovky zvládli, proto bereme vítězství a důležité tři body. Pochvalu dnes zaslouží celý tým.“

První set nezačala naše sestava ideálně, tři nevynucené chyby v útoku a Slovinci si hned úvodu vybudovali mírný náskok. Prostřední pasáž setu naopak patřila našemu týmu, soupeři se nedařilo na přihrávce. V blížící se koncovce se skóre srovnalo a začala přetahovaná o každý bod. Češi byli nakonec šťastnější a v prvním setu zvítězili 28:26.

V druhém dějství Slovinci udělali dvě změny v sestavě, dirigentské taktovky se chopil druhý nahrávač (ročník 2006). Našemu celku se nedařila tradičně silná zbraň, hra středem sítě. Oproti tomu Slovinci výborně útočili na ztrátu a set získali poměrem 25:19.

Třetí a čtvrtý set se na palubovce odehrála obrovská bitva o každý míč, oba týmy se střídaly ve vedení. Slovinci pokračovali ve velmi dobré hře na ztrátu, dobře přihrávali a bránili v poli. Naše hra byla trošku těžkopádná, chyběla lehkost. To však naši hráči nahrazovali nezměrnou trpělivosti a bojovností. A to se nakonec ukázalo jako rozhodující. V koncovce čtvrtého setu se propracovali ke třem mečbolům. První dva dokázali Slovinci dobrým útokem a bodem přímo z podání ještě odvrátit. Hlavní kouč Jan Svoboda reagoval oddechovým časem a následně po přešlapu na podání slovinského smečaře zápas skončil vydřeným vítězstvím českého týmu3:1.

Autor: Miroslav Šotola – asistent trenéra RD 03/04, foto CEV