25.9.2022

ME U20 naši junioři vítězstvím nezakončili a celkově skončili na osmém místě

Po doslova nočním maratonu, pětisetové bitvě s Francií a návratu o půlnoci na hotel, nastoupili naši junioři hned v neděli ráno k utkání o konečné sedmé místo na ME U20 2022 proti Finsku. Vyrovnané a bojovné utkání musela rozhodnout až zkrácená hra, ve které měl trochu více sil náš soupeř. Po prohře 2:3 tak českému týmu na evropské šampionátu patří konečná osmá příčka.

Finsko – Česká republika 3:2 (30:32, 25:21, 25:23, 23:25, 15:10)

Rozhodčí: Hranko (UKR), Cevik (TUR)

Finsko: Marttila L., Tyynismaa, Lindqvist, Marttila N., Haapaniemi, Väänänen, libera Salpakari, Ristiniemi. Střídali: Leinonen, Kontio, Zhbankov

Česká republika: Bryknar, Jirásek, Bukáček, Kollátor, Ureš, Klajmon, libera Struška, Šálek. Střídal: Pastrňák

Jan Jirásek, smečař: „Mrzí nás, že jsme to nedokázali urvat. Myslím si, že jsme do zápasu dali vše, ale v důležitých momentech nám to úplně nelepilo."

Jakub Pelikán, univerzál: „Měli jsme velkou touhu tento zápas vyhrát. Možná nás trochu zápas s Francii unavil, ale vůbec jsme si to nepřipouštěli. Hráli jsme do posledního míče!"

Začátek zápasu byl velmi vyrovnaný, 19:19. Díky servisu Kollátora a Jiráska se náš tým před koncovkou dostal do mírného vedení, ale Finové se nechtěli vzdát. Vypjatá koncovka skončila až za stavu 32:30 v náš prospěch.

I v úvodu druhého setu se českým reprezentantům dařilo a rychle šli do čtyřbodového vedení (2:6), v obraně zářili oba naši blokaři, Bukáček a Klajmon. Avšak během chvilky, kdy se nám nedařilo krotit soupeřův servis, Finové hru srovnali a šli do vedení 7:6. Tento průběh předznamenal děj celého setu, který by šel nazvat jako „na houpačce". Finové důsledně servírovali „plachtou" a našim hráčům se nedařilo dělat lehce ztráty (20:15), přesto nic nevzdávali a dařilo se jim bodové manko snížit, 21:19. Koncovku si však Finsko pohlídalo (25:21) a srovnalo na 1:1 na sety.

Třetí set by se dal nazvat setem Jiráska, který útočil, servíroval, a tak trochu držel naši hru útočně nad vodou. Finové byli však důslední ve všech herních činnostech a postupně začínali vypadat svěžeji než náš tým, který měl po sobotním večerním zápase o několik hodin méně času na odpočinek než jeho soupeř. Finové zvítězili 25:23.

Charakter tohoto týmu je bojovnost, a to se naplno projevilo v setu čtvrtém. Češi dobře servírovali, bránili, dohrávali míče. Celý zápas hrál velmi dobře Kollátor a Bukáček a když střídající Pastrňák uhrál několik těžších míčů, před vyrovnanou koncovkou byli svěřenci Jana Svobody v jednobodovém vedení (20:21), které už si do konce setu nenechali vzít, 23:25.

A je tu opět tie-break, na jehož počátku nám Finové díky kvalitnímu servisu hned odskočili na 3:0. Náš tým však nic nevzdával a bodové manko téměř srovnal, 5:4. Po zbytek utkání už naši hráči, jak se říká, trochu tahali nohy, a když Finové na servisu nepolevovali, dotáhli utkání do vítězného konce (15:10) a oplatili české reprezentaci porážku z úvodu evropského šampionátu.

Mistry Evropy U20 se stali domácí Italové, kteří v napínavém finále zdolali Polsko 3:2. Bronzové medaile si po výhře 3:1 nad Belgií odváží Bulhaři.