22.9.2022

Základní skupinu ME U20 uzavřela česká reprezentace cennou výhrou nad Belgií

V posledním utkání základní skupiny ME U20 2022 čekalo naše reprezentanty utkání proti dosud neporažené Belgii. Zápas našim juniorů „sedl“ a po bojovném výkonu zvítězili 3:1. Ani toto vítězství však už našemu týmu nepomohlo k postupu do bojů o medaile. V základní skupině II obsadili Češi třetí místo a evropský šampionát pro ně pokračuje ve skupině o konečné 5. – 8. místo.

Belgie – Česká republika 1:3 (22:25, 22:25, 29:27, 24:26)

Rozhodčí: Novak (SLO), Rogić (SRB)

Sestavy:

Belgie: Ponseele, Beelaert, Verhamme, Dermaux, De Bruyn, Van Loon, libero K. Verwimp. Střídali: Van Looveren, Schroeven, M. Verwimp

Česká republika: Bryknar, Pastrňák, Bukáček, Kollátor, Ureš, Klajmon, libera Šálek, Struška. Střídali: Jirásek, Toth

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Richard Struška, libero: „Zápas proti Belgii určitě jednoduchý nebyl. Trápili nás svou pestrou hrou na útoku a obětavostí v poli, ale díky naší trpělivé obraně a důrazu v útoku se nám povedlo ukořistit cenné vítězství."

Matěj Šálek, libero: Zápas jsme rozehráli skvěle výhrou v prvních dvou setech. Ve třetím Belgičané zabrali a uhráli si koncovku, ve čtvrtém jsme potvrdili zasloužené vítězství. Vyzdvihl bych především příjem a hru na ztrátu."

V posledním zápase skupiny narazily na sebe dva týmy, které se dobře znají z posledních šampionátů. Opět zápasu předcházela důsledná taktická příprava, realizačnímu týmu se podařilo téměř přesně odhadnout vše potřebné ohledně sestavy Belgie. Od prvních míčů zápasu byl náš tým soustředěný a především dobře přihrával. Nahrávač Bryknar mohl kombinovat s útočníky. Soupeř dobře přihrával také, ale úspěšnost našeho útoku po dobrém příjmu byla větší než u Belgičanů. Skóre se posunovalo jen pomalu. Nikdo ze soupeřů druhému „neodskočil" až do stavu 17:21, kdy se našemu týmu povedla série servisů a následné úspěšné obrany. První set tak skončil vítězně pro naši reprezentaci, 22:25.

Téměř totožný obraz hry byl vidění i v setu druhém, který skončil i shodným výsledkem 22:25, opět ve prospěch českého týmu.

Většinu třetího setu naši junioři za Belgičany mírně zaostávali. Na palubovku přišel místo Pastrňáka Jirásek. Před koncovkou se podařilo našemu týmu bodové manko smazat, ale bohužel neuhrál závěrečné míče útokem. Belgický tým vyhrál 29:27 a snížil na 1:2 na sety.

Na svěřencích Jana Svobody bylo sice vidět mírné zklamání, že nedotáhli zápas k třísetové výhře, ale ihned se zkoncentrovali. Čtvrtý set už po velkém boji urvali (24:26) a jako první tým na evropském šampionátu získali skalp Belgie.

Dle statistiky jsme přehráli Belgičany především ve hře na ztrátu po dobrém příjmu 71:39 i celkově útokem 46:39. Věčná škoda, že se našemu týmu nepovedl zápas s Portugalskem a skončil v základní skupině těsně třetí za postupující Belgií a Bulharskem. Celý tým si ale zaslouží pochvalu za přístup a bojovnost ve všech zápasech skupiny.

Po dni volna pokračuje mistrovství Evropy U20 semifinálovými duely ve skupinách o konečné umístění. Český tým v sobotu od 20 hodin čeká v semifinále skupiny o 5. – 8. místo celek Francie.

Všechny výsledky ME U20 2022 ZDE

Autor: Ivan Pelikán, foto CEV

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)