26.7.2023

Útok na první příčku základní skupiny EYOF českému týmu nevyšel

Posledním soupeřem české reprezentace v základní skupině B na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) 2023 byl výběr Francie. V přímém souboji o první místo ve skupině se dost možná na našem týmu projevilo úterní vyčerpávající utkání s Polskem a za dobře hrající Francií celé utkání zaostával. Oba týmy však už měly před tímto utkání jistotu semifinále, takže prohra našich volejbalistů neohrozila jejich účast v bojích o medaile. Ve čtvrtek je na EYOF volný den, v pátek pak čeká svěřence Michala Nekoly semifinále proti Itálii. Druhou semifinálovou dvojici tvoří  Francie a Belgie.

Francie – Česko 3:0 (25:17, 25:19, 25:16)

Francie: Laurencé, Tizi-Oualou, Henno, Seddik, Pujol, Roure, libero Lopez. Střídali: Scherer, Cohen

Česko: Vítámvás, Novák, Černý, Brichta, Pastrňák, Toth, libero Tláskal. Střídali: Míček, Klimeš, Hilšer, Pitner

Ranní středeční utkání o první místo ve skupině B začalo z obou stran velkým tlakem na servisu. Oba celky si uvědomovaly, že musí soupeře na příjmu odtáhnout od sítě, aby měly snazší práci při obraně na síti a v poli. Náš tým se někdy více staral o sporná rozhodnutí slovinské hlavní rozhodčí než o koncentraci na svůj výkon. Francouzi díky výborné hře v poli a dohrávání bodových míčů odskakují stále více českému týmu. Našim hráčům se nedaří najít ten správný recept na soupeřovu dobře organizovanou hru. Rozdíl je vidět hlavně v útoku a ve hře v poli. Srovnatelný je náš tým jen na podání. První set Češi prohrávají 17:25.

V druhém setu se od začátku snaží náš celek s Francouzi držet krok. Daří se to hlavně na bloku a v útoku. Bohužel to českým hráčům vychází jen půl setu, kdy zlepšená hra soupeře nutí trenéra Nekolu stále více sahat do sestavy. Pětibodový náskok francouzský výběr udrží do konce druhé sady a zajišťuje si za dva vyhrané sety bod do tabulky a vítězství ve skupině B.

Jisté druhé místo ve skupině a jisté páteční semifinále umožňuje českému trenérovi dát šanci hráčům, kteří zatím v turnaji nedostali tolik prostoru. Francouzi zůstávají ve stejné základní sestavě a pokračují ve stabilním výkonu z předchozích dvou setů. Náš tým bojuje, ale opět nedokáže se soupeřem držet krok hlavně v útočné fázi. Poslední set ve skupině končí pro český výběr prohrou rozdílem devíti bodů.