22. 6. 2024
Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
3.9.2016

ME U20 2016: Češi potrápili ruského superfavorita a mají první bod na turnaji! ´97/98

Čeští junioři ´97/98 na 2016 ME U20 v sobotu večer sehráli další těžký zápas. Od 19 hodin nastoupili proti Rusku, tedy proti dalšímu favoritovi evropského šampionátu. Po velkém boji naši reprezentanti podlehli ruské Sborné 2:3, i tak s výkonem a ziskem prvního bodu na turnaji mohou být spokojeni.

Jdeme do utkání se soupeřem nejvyšších kvalit, který sem na ME přijel bojovat o mety nejvyšší. Respekt však necháváme za dveřmi haly.

1. set - nastupujeme v základní sestavě  Hudák, Suda, Šulc, Kop, Šmídl, Červinka, libero: Kunc

Rusové začínají na plný plyn. Dobře postavený blok Ruska nám brání odstrátovat první míče setu. Jeden útok za druhým se valí do naší obrany z obrovské výšky 8:3. Dva výborné zákroky v poli Kuncíka a zvedáme hlavu. Konečně ztráty a snižujeme  na 11:8. Pokud soupeř dobře přihraje je jeho útok prvním sledem nebranitelný. Musíme se snažit podávat na hranici rizika, což přináší chyby. V poli se pereme jak lvi, ale přepravený míč se nám vrací s ještě větší razancí než předchozí – technický time za stavu 16:10. Přes veškerou snahu se nám nedaří utrhnout nějaký bodík navíc. Na Matese jsou soupeři připraveni na 100% a blokují ho. Za stavu 21:15 střídá Matese  - Patrik , ale ani to nepomáhá. Set končí 25:16.

2. set - sestava Hudák, Suda, Šulc, Kop, Indra, Červinka, libero: Kunc

Do dalšího setu vstupujeme s vědomím velké výškové převahy soupeře, ale s velkou snahou hrát až do konce. Rusové nepřestávají v plném nasazení, což svědčí o tom, že i  oni mají respekt. Odpor z naší strany přináší první ovoce. Dvě chyby soupeře na útoku a pochycené zalívce uhraná bodovka od Máry – poprvé vedeme 5:8. Vedle mne sedící team manažer Ruska se vážně zlobí.

Patrik vytlouká další chycenou bodovku a manažer rudne - 6:10. Kluci bojují, ale bohužel Radek a Kopí na hranici rizika dvě ztráty do malého autu - 10:11. Daří se dobře přihrávat tvrdý servis – Hudy ztrátuje a následně Kopi blokuje obra Yakovleva a pak mu smečuje pod rukou – ten vztekle trhá síť- žlutá karta. Patrik přidává eso. 12:16.

Piskarev se maže do Červajze - 13:19. Rusům se stav vůbec nelíbí a tlačí na servisu – 16:19. Kluci bojují o každý balon a snaží se udržet mírný náskok do koncovky - 22:24. Výborně přihráváme a Kopi zakončuje set na jedny - 22:25.

3. set – naševítězná sestava se nemění

Bojovná nálada na hřišti pokračuje . Držíme krok i na začátku setu - mimořádné zákroky v poli nás drží ve hře. Kopi neustále vytlouká obra Yakovleva. Rusové však také chtějí vyhrát. Technický time a vedeme 7:8. Obě družstva ztrátují dle učebnice a čekají na chybu soupeře. Ta přichází na naší straně špatný příjem + Patrik zablokován a následně vytlučený náš blok 16:14 pro Rusy. Bojujeme dál.

Další chyba na příjmu a balon zadarmo soupeři přináší nekompromisní útok středem - 17:18. Daří se nám ztrátovat a Patrik nechce prohrát – dává eso a snižujeme na 18:17. Jdeme do koncovky.

Přichází střídání Ivana Pelikána – do hry jde znovu Mates a poprvé Táda. Táda úžasné zákroky v poli a uhraná bodovka 21:21. Drama vrcholí máme druhý setbol, ale i ten je odvrácen 25:25. Mates úžasná ztráta - 25:26. Jsme o balon delší a proměňujeme setbol na 26:28.

Sen o získání bodů ze zápasu s Rusy dostává reálnou podobu. Rusové nechápou kdo proti nim hraje, kde se to v těch hráčích bere. Máme bod a chceme další.

4. set – nastupuje sestava z prvního setu.

Z počátku setu přichází mírné polevení na naší straně a dvakrát zablokovaný Mára – Rusové vedou 6:9. Hra se na čas zklidňuje a soupeř drží náskok, který si vytvořil. Jsme lehce uspokojení – prohráváme 16:11 a potřebujeme znovu nakopnout. Potřebujeme  zpřesnit přihrávku a přitlačit servis. Rusové jsou na koni blíží se konci setu 23:15. Set končí výhrou soupeře - 25:17.

5. set – Vrací se bojovnost ze třetího setu. Hraje se velmi pozorně a bezchybně. Jde se bod po bodu, každý dělá svoji ztrátu. Točíme strany za stavu - 8:7. Kopí rychle z kůlu srovnává na 8:8. Rusové tahají příjem 8:9. Další míč Mates do antény 9:9. Další ztráta Kopi zablokován – snad poprvé na anténě. Je vidět, že nikdo nechce udělat hloupou chybu. Rusové útočí tvrdě po lajně a následně Hudy zablokován 1. sledem. Rusové jdou do trháku - 12:9. Bohužel dotahují set a zápas do vítězného konce - 15:11 .

Prohráváme se světovým družstvem 2:3, ale nemáme se za co stydět.  Naše sebevědomí neutrpělo, možná naopak. Sehráli jsme zatím nejlepší utkání naší skupiny. Věříme , že další soupeře můžeme porazit.