2. 8. 2024
3. 8. 2024
19.7.2019

Mistrovství světa U21 mužů - Bahrajn - 2. a 3. den

V Bahrajnu je již v 8 hodin ráno krásných 30 stupňů ve stínu a teplota každou minutou stoupá. Tak jako stoupá teplota, houstne atmosféra před reprízou loňského finále ME U20 s Rusy. Na každém hráči je vidět, jak si uvědomuje tíhu okamžiku. V tuto chvíli vypadá cesta do čtvrtfinále přes Rusy jednodušší než přes Írán, což se v nadcházejících hodinách ukáže jako mylný pocit.

Do haly první odjíždí statistička Petra Žilková, která se v následujících třech dnech z haly nedostane, aby trenéři měli do nadcházejících soubojů co nejvíce informací o soupeřích. Úkolem zbylého realizačního týmu je jí zajistit dopravu jídla. Trenéři jí následují hned po „motivační“ poradě, vidět naživo soupeře, taky není k zahození. Zbytek týmu ještě na pár minut zalehne do postelí a pomalu začíná balit na první zápas ve skupině. Těsně před odjezdem do haly „masťa“ se svojí důsledností zkontroluje na vlastní oči, zda hráči mají správnou barvu dresů a nebude muset za chvilku z haly posílat „motospojku“ (Vláďu Bednáře) pro triko správné barvy.

Cesta do haly je již doprovázena oblíbenou muzikou, ale je vidět, že hráči už mají zápas v hlavách. Při příjezdu do haly ještě zhlédneme konec zápasu mezi Íránem a Tuniskem a jde se do šatny pro poslední pokyny před utkáním. O samotném utkání píšeme ZDE. Nálada po utkání samozřejmě není veselá. Rusové minimálně první tři sety byli k poražení a všem se v hlavě asi honí koncovka prvního setu, který jsme po vedení 21:16 neměli ztratit.

Venku je krásných pocitových 45 stupňů, takže odpoledne trávíme na vychlazených pokojích. Na večerní trénink dostává volno základní šestka a pod vedením asistenta Malčíka ho absolvují hráči, kteří do utkání zasáhli minimálně nebo vůbec. Trenér Svoboda rozebírá video zápasu Tuniska, aby na večerní poradě mohl předat taktické pokyny a poukázat na slabiny a silné stránky budoucího soupeře. Zatím vše probíhá bez komplikací a překvapivě zatím nikdo nic nezapomněl.

V den druhého zápasu se počasí v Bahrajnu nemění, opět pěkné vedro hned o rána. Zápas s Tuniskem začíná již v 11:30 místního času. Na snídani a předzápasovou poradu není tolik času jako den předtím, ale vše již klape na minuty. Náš řidič už taky „vychytal“ nejrychlejší trasu, tak jsou hoši v hale dokonce s malým předstihem. Těsně před utkáním přišel do šatny nalít morálních sil našim borcům i druhý muž Českého volejbalu, generální sekretář Ing. Milan Labašta, který zde jako delegát FIVB dohlíží na výkony rozhodčích.

Zápas o zachování naděje na postup ze skupiny jsme vyhráli, o něm píšeme ZDE, a nálada je okamžitě uvolněnější. Hráči odjíždějí na hotel, ale realizační tým zůstává na zápas naší skupiny mezi Íránem a Ruskem, který je pro nás nesmírně důležitý. Od začátku je vidět, že se potkaly velmi vyrovnané týmy (finalisté předloňského MS U19). Přestože Írán dvakrát v zápase vede, Rusům se vždy podaří vyrovnat a v nervy drásající koncovce nakonec potvrzují svůj postup ze skupiny vítězstvím v pátém setu 16:14. Je jasné, že o druhém postupujícím si to zítra rozdáme my s Íránem.

„Írán je podle mě tady nejlépe technicky vybavený tým, disponující neuvěřitelnou útočnou silou. Ale když je dostanete pod tlak, tak jako se povedlo Rusům, tak se také chyb nevyvarují. Abychom je porazili, musíme hrát na 120 %, ale klukům věřím a uvidíme zítra,“ říká zamyšleně trenér Svoboda. Přemýšlí tak usilovně, že po příjezdu na hotel zjišťuje, že jeho telefon zůstal v hale na počítači. A první práce pro naši „motospojku“ je na světě.

Po večeři klasicky taktická porada a „šup na kutě“. Zítra nás čeká „zápas sezóny“ a k postupu stačí maličkost, porazit úřadujícího mistra světa U19 z roku 2017!!!