Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
3. 8. 2024
15.7.2019

Tři zápasy s Brazílií prověřily formu naší U21 před odletem na MS v Bahrajnu

Již zítra odlétá naše reprezentace U21 mužů na MS do Bahrajnu. Přípravu naši mladíci 99/00 završili třemi přípravnými zápasy s jedním z favoritů nadcházejícího MS, s družstvem Brazílie. Všechny zápasy byly odehrány v kladenské sportovní hale.

Česká republika – Brazílie 3:2 (26:28, 22:25, 25:21, 25:20, 15:10)

V pátečním zápase naše reprezentační družstvo U21 nezačalo vůbec dobře. První dva sety prohrálo v koncovkách a Brazilci ukazovali, že jsou pasovány do role favorita MS právem. Naši borci ale nesložili zbraně a od třetího setu začali přebírat „otěže“ zápasu. Další sety drželi hosty pod tlakem a nepřipustili ani jednu dramatickou koncovku. Vítězství 3:2 je o to cennější, že jsme otáčeli zápas ze stavu 0:2.

„Celé utkání bylo velmi vyrovnané. První sety se rozhodovaly v koncovkách a teprve od třetího setu jsme začali být lepším týmem a měli nad Brazilci navrch. Mrzí mě koncovka prvního setu. Měli jsme to dobře rozehrané a takový stav musíme udržet a set dohrát. Naopak mě těší obrat v zápase a vítězství z nepříznivého stavu 0:2 na sety. Potvrdilo se, že Brazílie hraje trochu pomaleji na nahrávce, ale útočí razantně z výšky a k tomu mají kvalitní servis a příjem. O výsledku rozhodoval náš tlak na servise a následná obrana na síti i v poli,“ říkal po zápase trenér Jan Svoboda.

„Zápas byl velice vyrovnaný, rozhodovaly drobné chyby v koncovkách. Dost jsme si pomáhali servisem a následnou obranou jak na síti, tak v poli. Jsem moc rád, že i za nepříznivého stavu 0:2 jsme nepřestali bojovat a zápas otočili,“ souhlasně dodal kapitán Ondra Piskáček.

Česká republika – Brazílie 1:3 (25:23, 19:25, 11:25, 24:26), dodatečný pátý set 26:24

V sobotu na palubovku kladenské haly pustil trenér i hráče, kteří se nezapojili do prvního utkání. Opět byly na pořadu dvě těsné koncovky. Soupeř tentokrát lépe útočil jak na ztrátu, tak po obraně a především naše družstvo zatlačil kvalitním podáním s minimem chyb. Utkání končí vítězstvím Brazilců 3:1, ale v pátém dodatečném setu jsem soupeře „přetlačili“ 26:24.

„Dnes jsme si nedokázali poradit s útokem po horším příjmu. Škraloupem na utkání je zranění libera Honzy Pavlíčka,“ konstatuje rozmrzelý trenér Svoboda. „Myslím si, že v dnešním zápase byl rozhodující servis a příjem. Měli jsme problémy s přihrávkou a nedařilo se nám ztrátovat na první pokus. Poslední dva sety jsme se ale na přihrávce zpřesnili a začali hrát zase naši rychlou hru,“ říká kapitán Piskáček.

Česká republika – Brazílie 1:3 (25:20, 19:25, 22:25, 23:25), dodatečný zkrácený set 15:12

Hrát za sebou tři utkání se stejným soupeřem je někdy více únavné než když se vám soupeři střídají. Takže se čekalo jak oba trenéři namotivují své hráče do nedělního utkání. Na začátek zápasu se to lépe podařilo našemu trenérovi a první set byl z naší strany parádní. Šel nám servis a chycené balóny v poli jsme na síti nekompromisně „skládali“.  V dalších dvou setech Brazilci zpřesnili přihrávku a na útoku nás trápil bezchybný Victor. Trenér Svoboda zkoušel varianty i s druhým nahrávačem Šulcem. Do čtvrtého setu vstupuje na palubovku opět naše základní sestava a celý set jsme lepším týmem. Do koncovky jdeme s dvoubodovým náskokem a vypadá to, že bude muset rozhodnout tie-break. Bohužel dvě „levná“ esa a jeden náš nepřesný příjem poslal soupeře k prvnímu mečbolu, který s přehledem proměnil. Prohráváme opět 1:3, ale náladu si naši mladíci zpravili v dodatečné zkrácené hře, kdy vyhrávají 15:12.

Tyto přípravné zápasy ukončily přípravu našich juniorů na MS. Teď je již čeká přelet do Bahrajnu, přetěžká základní skupina a ve čtvrtek možná klíčový zápas o postup s Ruskem. Konečnou nominaci dvanácti hráčů oznámí trenér Svoboda večer před odletem po další konzultaci zdravotního stavu zraněného libera Pavlíčka.

Autor: Jiří Carba