20.7.2019

Trochu štěstí chybělo našim mladíkům k postupu ze základní skupiny MS U21

Naše U21 (99/00) dnes nastoupila ke svému poslednímu utkání v základní skupině MS proti Íránu. Již po včerejších kolech bylo jasné, že to bude zápas o postup do nejlepší osmičky. Oba soupeři podlehli zatím neporaženému Rusku. Tato generace Íránců obhajuje titul mistrů světa z předloňského MS U19. Těžšího soupeře v takto důležitém utkání naše reprezentace nemohla potkat. Prohra 0:3 nás sice posílá do skupiny o 9. – 16. místo, ale stačilo trochu sportovního štěstí a překvapení letošního MS U21 mohlo být na světě.

Írán – Česká republika 3:0 (29:27, 25:18, 26:24)

Rozhodčí: Beal (BRA), Miller (BAH)

Írán: Toukhteh, Khah, Esfandiar,Feyzemamdoust, Yali, Sharifi, libero Hazratpourtalatappeh. Střídali: Saadat, Joshaghani, Ghaziani

Česká republika: Svoboda, Horák, Šotola, Vašina, Polák, Piskáček, libero Pavlíček. Střídali: Chevalier, Šulc

Ondřej Piskáček (kapitán): Těžko se mi teď utkání hodnotí. S touto partou jsme sem nepřijeli hrát o 9. – 16. místo. Ale v tomto zápase nám asi trochu chybělo štěstí, dvě prohrané koncovky, co k tomu říci…… Podle mě jsme hráli opravdu dobrý a bojovný volejbal. Soupeř k tomu přistoupil spíš „profesorsky“ a tak škoda, že jsme toho nevyužili.“

Jan Svoboda (trenér): „Vyrovnané utkání, kde rozhodla asi větší odvaha soupeře na servisu v koncovkách prvního a druhého setu. Nicméně musím kluky pochválit za předvedený výkon, makali, dřeli, nevynechali jediný balón. Ono se hraje blbě, když prohráváš koncovky. Asi rozhodující byl výkon jejich diagonálního hráče, když jsme je zatlačili servisem, tak mu to „někam“ zvedli a on se nemýlil. Teď nás čekají zápasy o 9. - 16. místo a jak jsem říkal před turnajem, hrajeme o každý bod do světového rankingu pro další generace. Teď jsem se dozvěděl, že začínáme s Egyptem.“

Do utkání vstupujeme bojovně a je vidět, že kluci vědí, o co jde. Stále si udržujeme mírné vedení a po útoku Svobody jdeme do prvního technického time outu za vedení 8:6. Íránci přidávají na servisu a skóre se kolem desítky vyrovnává a ani jednomu družstvu se nedaří větší trhák. Po Vašinově esu ještě vedeme 17:15, ale pak přicházejí na řadu soupeřovy bloky, do koncovky jdeme se ztrátou dvou bodů 19:21. Za stavu 22:23 dává Horák eso, ale pak bohužel servis kazí. Daří se nám ještě po obraně a útoku Svobody dorazit soupeře na bod, ale stále za soupeřem zaostáváme a odvracíme jeden setbol za druhým. Za stavu 27:28 dostává Šotola těžkou nahrávku do hlavního kůlu a nepodaří se mu íránský blok prorazit. Prohráváme 27:29, ale hrajeme s favoritem vyrovnanou partii.

Druhý set začínáme v nasazení, které bylo k vidění u našeho družstva v prvním setu. Odskakujeme Íráncům na 8:5. Bohužel opět si soupeř pomůže servisem a chycené balóny mu nekompromisně skládá jeho diagonální hráč Yali. Střední část setu je opět vyrovnaná, až po druhém technickém time outu si svou „černou“ chvilku vybírá Šotola a třemi těsnými auty posílá soupeře do trháku, který se nám již nepodaří stáhnout, hlavně zásluhou několika es Íránců.

Pokud by si někdo myslel, že to naši hoši zabalí, tak první část třetího setu ho vyvede ihned z omylu. Přestože se Íráncům daří na servisu, naši dobře čtou hru a po chycených balónech dohráváme dobře na útoku. Dobrou obranou nutíme Íránce k chybám a ujímá se vedení 14:11. Bohužel opět přichází již „obehraná“ písnička. Soupeř na servisu zavře oči a vyjde mu to. Na útoku se začíná dařit Šotolovi a přesto, že do koncovky jdeme trochu „kratší“, dva výborné servisy našeho univerzála nás posílají do vedení. Výborným blokem na jejich nejlepšího hráče Yaliho si připisujeme 24. bod. Bohužel následné dva příjmy nejsou úplně ideální. První útok Íránci ubrání a okamžitě potrestají a další smeč Svobody po delší nahrávce se nevešla mezi antény.

Prohráváme sice 0:3, ale se ctí a hlavami nahoře. Již před začátkem MS jsme věděli, že máme skupinu „smrti“ a prognózy se vyplnily. Nicméně naši hoši se nemají za co stydět, pravděpodobně se dvěma nejlepšími světovými týmy svojí kategorie odehráli více než vyrovnaná utkání a možná stačilo trochu toho sportovního štěstí a z postupu mezi nejlepších osm by se radoval náš tým. Teď udržet motivaci a ve skupině o 9. - 16. místo uhrát co nejlepší výsledek.