Muži - turnaj GEL Karlovy Vary : CZE - ROU
Muži - přátelské utkání: BEL - CZE
10. 8. 2024
21.7.2023

Do kvalifikace ME žen U22 vstoupil českým tým v Brně suverénním výkonem

Volejbalový výběr hráček do 22 let vykročil za postupem na evropský šampionát 2024 výhrou nad Kosovem. V jednoznačném utkání rozhodoval servis i kvalitní útok českých volejbalistek. Hráčky z Kosova držely krok pouze v druhém setu. V úvodním zápase turnaje zvítězily turecké volejbalistky po třech vyrovnaných setech nad Rakouskem 25:19, 26:24 a 25:21. Tým Ondřeje Marka se v sobotu od 19 hodin utká s Rakušankami, o 24 hodin později zakončí turnaj o postup na mistrovství Evropy U22 2024 s Turkyněmi.

Česko – Kosovo 3:0 (25:9, 25:20, 25:12)

Počet diváků: 150

Rozhodčí: Lyubomir Sirakov (BUL), Fuad Aghayev (AZE)

Česká republika: Pelikánová, Smolková, Blažková, Brancuská, Dvořáková, Jedličková, libero Chaloupková. Střídaly: Formánková, Výtisková, Kelnárová

Kosovo: Krasniqi, Bislimi, Llugaliu, Abazi, Jashari, Neziri, libera Gashami, Geci. Střídaly: Rushiti, Avdullahu, Lekaj, Berisha

Lucie Blažková (blokařka CZE):Myslím si, že jsme hodně tlačily servisem, dobře jsme do utkání vstoupily a pak už to bylo v naší režii. Hrály jsme naši hru a po malém výpadku ve druhém setu jsme se vrátily, výhru jsme ubojovaly a to je dobrý začátek. Jsem pyšná na to, co tým dnes předvedl. Doufám, že se nám to povede předvést i zítra a pozítří. Potřebujeme totiž co nejvíc výher, nejlépe, kdybychom vyhrály všechno.

Ondřej Marek (trenér CZE): Šli jsme do velkého neznáma, protože soupeře jsme vůbec neznali. Neměli jsme ani žádný videomateriál, takže jsme se soustředili jen na vlastní hru a snažili se vyhrát za tři body. To se nám povedlo. Trošku jsme se obávali prostředí, aby na nás nedolehla nervozita, protože holky se určitě chtěly předvést před rodiči. Všechny to ale perfektně zvládly a zasloužily si vítězství. Teď se soustředíme na další průběh turnaje. Družstvo Rakouska jsme viděli už dříve a máme je trochu načtené. Budeme se na ně samozřejmě muset připravit, protože si myslíme, že to bude klíčové utkání celé kvalifikace. Turkyně jsou favoritkami, ale já osobně jsem od nich čekal lepší výkon. Byl to ale první zápas a uvidíme, jak se rozehrají. Z mého pohledu jsou i ony hratelným soupeřem. Půjdeme zápas od zápasu, krok za krokem, chceme vyhrát nad Rakouskem za tři body, známe soupeře i jeho chyby a připravíme se na ně, jako na každý jiný zápas.

Ylli Kadriu (trenér KOS):Abych byl upřímný, neměli jsme na přípravu dostatek času, protože některé hráčky ještě před týdnem hrály turnaj pro kategorii do 18 let. Samozřejmě jsme věděli, že Češky budou silný a těžký soupeř. Jsem si jistý, že umíme hrát lépe. Možná byly některé naše mladé hráčky zbytečně nervózní a věřím, že když budeme v příštích zápasech více uvolnění, dokážeme zahrát lépe. Určitě jsme neukázali maximum. Jsme silnější, hráčky mají lepší techniku a hřišti dokážou předvést lepší výkon.

Domácí volejbalistky do 22 let zahájily turnaj o postup na evropský šampionát pětibodovou šňůrou a rychlým náskokem. Kosovské hráčky měly problém s příjmem podání, eso tak postupně zaznamenaly Smolková, Blažková, Brancuská a Pelikánová. Skóre rychle rostlo na české straně a první sada skončila po 21 minutách 25:9.

V druhém setu pokračovaly české volejbalistky v kvalitním výkonu, středem sítě se prosazovala Jedličková a při time outu Kosova svítilo skóre 8:3. Trenér Marek pustil do hry hráčky z lavičky, a i když tempo hry oproti úvodní části opadlo, domácí sestava bez problému kontrolovala náskok. Po sérii kosovských bodů přece jen uklidňoval kouč Marek své hráčky u lavičky, vrátil se k úvodní sestavě a ta dotáhla set k vítězství 25:20.

Třetí sada byla vyrovnaná pouze do stavu 3:3. Při podání Blažkové a souhře Pelikánové s Brancuskou domácí hráčky utekly na 9:3 a později na 14:5. Po jednoznačném průběhu ukončila zápas chyba kosovské hráčky na servisu.

Akce byla  podpořena dotací statutárního města Brna ve výši  546.000 Kč.

Autor: Štěpán Sedláček

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...