8.1.2022

Na turnaji MEVZA U17 nestačila naše reprezentace na domácí Chorvatsko

V sobotu ráno nastoupila na turnaji MEVZA U17 2022 naše kadetská reprezentace proti nejsilnějšímu soupeři ve skupině, domácímu Chorvatsku. Chorvatky stejně jako Češky zatím ztratily v turnaji pouze jeden set, jednalo se tedy o zápas o první místo ve skupině. Bohužel vzhledem k již jisté kvalifikaci českého týmu na domácí ME U17 2022 nebudou naše kadetky moci zabojovat o medaile, ale budou přesunuty do skupiny zápasů o 5. - 8. místo.

Chorvatsko – Česká republika 3:2 (21:25, 25:14, 22:25, 25:22, 15:13)

Chorvatsko: Sesar M., Perkovic, Gregorovic, Peric, Mlinar, Kruhonja, libero Stosic. Střídaly: Kesar, Sesar L.

Česká republika: Chládková, Fabikovičová, Smolková, Bažó, Zapletalová, Jasečková, libero Kuldanová. Střídaly: Pragerová, Beranová, Hrbková

blokařka Julie Bažó: „Do zápasu jsme šly připravené na cokoliv. Mrzí nás, že jsme prohrály, ale budeme se rvát i v dalším zápase.“

smečařka Nela Jasečková: „Byl to vyrovnaný zápas od začátku do konce, v druhém setu se nám nepodařilo soupeřkám odporovat a rozdíl byl velký.I přesto jsme šly do tie-breaku, který se nám bohužel nepovedl, ale holky bojovaly celou dobu.“

trenér Petr Klár: „Jsem spokojen s tím, jak jsme se popasovali s nepochopitelným rozpisem utkání. Včera jsme hráli do deseti do večera a dnes vstávali před sedmou. Za to holky moc chválím. Byl to náš nejlepší výkon na turnaji, byli jsme jen kousek od vítězství. Je dobré, že víme, na čem máme pracovat do budoucna.“

Do začátku utkání vstoupily Chorvatky velmi agresivně a ujímají se vedení 4:0. Českému družstvu se nedaří překonat chorvatské bloky, naštěstí chyby soupeřek na podání nedovolují navýšení rozdílu ve skóre. I přes naši zlepšenou hru se nám nedaří snižovat a za stavu 12:7 pro soupeřky si trenér Klár bere první oddechový čas. Fabikovičovou střídá Pragerová a české družstvo se kvalitním servisem a dobrou obranou dostává na rozdíl jediného bodu – 17:16. Úspěšnými útoky Češky srovnávají na 21:21 a po esu Smolkové se poprvé v zápase dostávají do vedení 22:21. Další eso Smolkové a chyba v útoku soupeřek znamená pro český tým první setbol, který proměňuje Smolková dalším přímým bodem z podání.

V úvodu druhého setu nás soupeřky převyšují trpělivostí v útoku, české smečařky se nedokážou prosadit proti kompaktní obraně a na stav 10:5 pro chorvatské družstvo reaguje trenér Klár oddechovým časem. S výjimkou koncovky prvního setu bohužel českým hráčkám chybí emotivní projev, který je zdobil v předchozích zápasech. Chorvatky si i nadále udržují náskok, po několika nepřesnostech na straně soupeře si za stavu 15:11 ber time-out chorvatský trenér Mezak. Soupeřky i nadále kvalitně útočí a zvyšují na 21:14. Kvalitní servis a dobrá obrana dovádí Chorvatky k výhře v druhém setu vysoko 25:14.

Třetí set zahajuje naše reprezentace náporem na servisu a vede 5:1. Po dalším bloku Beranové se chorvatský trenér snaží zbrzdit rozjeté Češky oddechovým časem. Při servisu Jasečkové zvyšujeme na 12:6. Dobrou obranou na síti a agresivním servisem držíme Chorvatky pod sebou – 15:10. Do českého týmu se vrátila útočná potence, dvě esa střídající Hrbkové navyšují na 20:13 v náš prospěch. Soupeřky oplácí stejnou mincí a třemi esy snižují na 20:21. Soupeř i nadále skvěle brání a trpělivě zvedá české útoky. Útok Zapletalové a následný blok Chládkové dávají českému týmu výhodu tří setbolů. Druhý z nich proměňuje Chládková blokem a vítězíme 25:22.

Chorvatky se z nepovedené koncovky rychle oklepaly a ujímají se vedení 6:3, blok Bažó a nevynucené chyby soupeřek vyrovnávají na 6:6. Obě družstva předvádějí energetický a emotivní volejbal, k čemuž napomáhají i sporné výroky rozhodčích. Dvě esa Jasečkové nutí trenéra Mezaka brzdit český tlak time-outem za stavu 12:10 pro naše děvčata. Bloky Smolkové a Bažó posunují skóre na 14:10. Několika českými nepřesnostmi a kvalitním servisem soupeřky srovnávají na 17:17. Vyrovnaný stav trvá, obě družstva předvádějí kvalitní volejbalovou podívanou, na ukazateli svítí skóre 21:21. Momentálně důraznější soupeřky si vybojovaly tři setboly, hned druhý využívají a set vyhrávají 25:22.

Díky našim chybám na začátku pátého setu darujeme chorvatskému týmu vedení 3:1. Zapletalová a Jasečková však dobře útočí a snižují na 4:5. Naše chyby však posílají Chorvatky do vedení 8:4, na které trenér Klár reaguje oddechovým časem. Nasazení našich hráček však nabírá na obrátkách a vracíme se do zápasu vyrovnáním na 9:9. Chorvatky ale důrazným útokem odskakují na 12:9. Naše děvčata bojují a snižují na 12:13, esem Fabikovičové srovnávají na 13:13. Následné zkažené podání a eso Chorvatek znamená prohru našeho týmu 13:15 v tie-breaku.