24.9.2016

Skvěle naplněná hala dohnala Čechy na evropský šampionát! Míříme do Polska!

Čeští volejbalisté se v sobotním kvalifikačním utkání o ME 2017 střetli s výběrem Rumunska, který včera, možná trochu překvapivě, porazil Estonsko ve čtyřech setech. V případě vítězství nad Rumunskem se Češi mohli s jistotou kvalifikovat na evropský šampionát do Polska. A to se také povedlo! Česká reprezentace před výborně naplněnou jabloneckou sportovní halou porazila Rumunsko 3:1 a postupuje na Mistrovství Evropy 2017 do Polska!

Úvod utkání patřil Rumunům, kteří šli do prvního technického oddechového času za vedení 8:5. Češi před nabitou sportovní halou bojovali a vyplatilo se, po útoku Fingera za stavu 15:15 Česko šlo do vedení. Rumunsko ale přidalo a brzy opět vedlo, koncovka první sady ale patřila Čechům, Džavoronok proměnil tvrdým útokem setball a Česko mohlo slavit zisk první sady - 25:22 - 1:0.

Kouč Čechů Miguel Falasca poslal do druhého setu na palubovku blokaře Vladimíra Sobotku, již v závěru prvního setu se na hřišti objevil i Petr Michálek. Česko začalo druhou sadu lépe, než tu úvodní a začalo postupně v utkání dominovat. Na 12:10 se útokem na lajnu prezentoval Finger. Parádním esem do rohu hřiště se představil také Donovan Džavoronok. Rumuni začali také chybovat v útoku, Češi tlačili servisem - 15:12. Výborný servis předvedl i Jakub Janouch, kterým položil dobrý základ pro akci zakončenou kapitánem Holubcem na středu - 16:12. Diváci fandili, atmosféra byla vynikající! A to Čechům pomáhalo v dosavadní skvělé jízdě druhým setem - 18:13. Česko si drželo náskok až do konce setu, kde se podařilo Rumunům ale srovnat na 22:22. Závěr druhé sady však lépe opět zvládli Češi, kteří zvítězili v napínavé koncovce 31:29 a ujali se vedení 2:0 na sety.

Čechům scházelo k jistotě postupu na ME získat jeden set a za ním si také rázně šli, drželi se ve vedení a nepouštěli Rumuny v úvodu setu nadostřel - 8:5. Srovnání Rumunska přišlo až za stavu 12:12, to musel kouč Falasca reagovat timeoutem. Fantastická výměna zakončená smečí Jakuba Janoucha do rohu palubovky rozbouřila halu a Češi opět vedli - 16:15. Rumuni po druhém technickém oddechovém čase ale přidali a znovu otočili skóre - 17:20 a vše bylo rázem ještě otevřené. Důležitou roli v koncovce třetí sady sehrál i druhý rozhodčí, po jehož verdiktu Češi stáhli na 21:22. Poté však přišla chyba Džavoronoka na servisu i eso Rumunů a bylo sníženo na 2:1.

Čtvrtá sada byla dlouho vyrovnanou partií, první výraznější bodový rozestup přišel až za stavu 13:11, to se prosadil střídající Marek Zmrhal. Čechy podporovala na tribunách více jak tisícovka diváků a výrazná podpora našim volejbalistům pomohla. Češi míří i zisku potřebné třetí sady - 19:16. Závěr setu a tedy celého zápasu naši reprezentanti zvládli a mohou slavit postup na ME 2017!

Obrovská gratulace! Hoši, děkujem!

Kvalifikace ME 2017 - Jablonec n. N. - 2.zápas:

Rumunsko - Česká republika 1:3 (22:25, 21:25, 31:29, 21:25)

Rumunsko: Ene, Gheorghita, Cherbeleata, Bala, Mihalcea, Bartha, libero Maries. Střídali: Spinu, Laza, Aciobanitei.

Česká republika: Janouch, Bartoš, Holubec, Finger, Džavoronok, Beer, libera: Kryštof a Pfeffer. Střídali: Habr, Michálek, Hadrava, Leikep.

Diváci: 1.300

Miguel Falasca (trenér ČR): "Jsem moc rád, že jsme splnili základní cíl, což byl postup na evropský šampionát. Musím říci, že máme hodně nadějných volejbalistů, kteří výrazně pomáhají našemu týmu a je velká výhoda, že se mohou učit od zkušenějších hráčů, růst a stále se zlepšovat. Turnaj pro nás ještě nekončí, chceme zvítězit i zítra a odvděčit se našim věným fanouškům."

Aleš Holubec (kapitán ČR): "Dokázali jsme to, co jsme všichni chtěli, jsme první v kvalifikační skupině a postupujeme na Evropu. Skupina nebyla vůbec jednoduchá a přesto, že jsme všechna utkání vyhráli 3:0 nebo 3:1 nebylo to zase tak lehké, jak to mohlo vypadat. Musím uznat, že kouč Falasca dobře namixoval současný kádr a nyní jsme se přesvědčili, že začíná fungovat velmi dobře."

Autor: Mgr. Michal Mezera