1.5.2021

V druhém přátelském utkání oplatili naši volejbalisté Slovákům včerejší porážku

Mužská reprezentace sehrála v Nitře druhé přátelské utkání se Slovenskem, které se připravuje na nadcházející kvalifikační turnaje na evropský šampionát. V závěru vyrovnaného utkání byli Češi lepším týmem a připsali si první vítězství pod trenérem Jiřím Novákem.

Slovensko – Česká republika 2:3 (22:25, 25:22, 21:25, 25:23, 9:15)

Rozhodčí: Dovičovič ml., Schimpl

Hráno bez diváků

Slovensko: Paták, Krajčovič, Michalovič, Kriško, Ondrovič, Zaťko, libero Nemec. Střídali: Ihnát, Lamanec, Firkaľ, Porubský, Palgut

Česká republika: Michálek, Špulák, Indra, Bartoš A., Polák, Janouch, libero Moník. Střídali: Licek, Šotola, Bartůněk, Sedláček

statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Jakub Janouch (kapitán): Dneska dlouhý zápas, cením si výhry. To se vždy počítá. Slováci jsou v přípravě dál, my jsme se nevyhnuli takovým újezdům. Jedeme dál.“

Petr Michálek (smečař): Dneska lepší zápas, výhra. I tak je v naší hře dost chyb, toho se musíme vyvarovat. Možná díky nesehranosti, to musíme odstranit.“

Patrik Indra (univerzál): Bylo to lepší než včera, kompaktnější, hráli jsme dobře kombinačně. Jsem moc rád za výhru.“

Jiří Novák (trenér): „Byli jsme o trochu lepší na útoku, hlavně po horším příjmu a po obraně, to je rozdíl. Jsem dnes spokojen, byli jsme agresivnější, byla cítit vůle vyhrát a to chci, aby tak bylo v každém zápase.“

Začátek utkání nabídl vyrovnaný boj, oba týmy ztrátují po oboustranně dobrém příjmu, útočně se daří oběma univerzálům Indra/Michalovič. Zmiňovaný Indra srovnává na 11:11 esem. Po bloku Ondroviče na Michálka jdou domácí do vedení 13:11. Záhy náš tým srovnává dalším esem Adama Bartoše. I v dalším průběhu si Slováci udržují 1-2 bodový náskok, nám se nedaří vyrovnat. Až blok Špuláka srovnává skóre na 21:21, po dobré obraně se proti trojbloku prosazuje Michálek a za stavu 21:22 si domácí berou oddechový čas. Indra je při chuti, udržujeme jednobodový náskok, jeho protějšek na postu univerzála Michalovič útočí do autu, 21:23. První setbol proměňuje blokem pozorný Špulák po výborném podání Janoucha.

Ve stejné sestavě jako v úvodu zápasu začal náš tým i druhý set, Slováci opět na začátku mírně odskočili. Špulák si při své premiéře v reprezentaci mužů vede výborně a po nekompromisní smeči vyrovnává na 10:10. Slováci nachytali Moníka na příjmu tvrdým servisem a vedení si opět berou zpět. A i druhý blokař Polák pomáhá, nadráží slovenský útok, práci pak dokončuje Adam Bartoš na kůlu. Boj o každou výměnu pokračuje, za stavu 16:14 si bereme oddechový čas my. Na servis přichází Licek, Michálek blokem srovnává na 17:17 a po dalším slovenském útoku do autu si bereme vedení zpět na naší stranu. Vyrovnání ale zařizuje esem domácí Ihnát. Velmi pěkná spolupráce dvojice Janouch-Indra nám přináší dvoubodové vedení, 18:20. Pak ale Slováci přitlačí opět na servis, z handy se neprosazuje Michálek a Slováci srovnávají stav setů na 1:1.

I třetí set je z naší strany beze změny. Indra blokem a Adam Bartoš útokem nám zajišťují vedení 0:2. Dále pokračuje scénář z prvních setů, oba týmy nepouští druhého do většího vedení, v této pasáži pomáhá Kuba Janouch svému týmu blokem. Za stavu 11:13 si trenér domácích Kardoš bere time-out, Ihnát útočil do autu. Další time přichází po bloku Sedláčka, 16:18. Posledně jmenovaný se pak prosazuje středem sítě po výborné přihrávce Moníka. Na 18:21 zvyšujeme po bloku Indry na Krajčoviče. Tvrdá bitva pokračuje, opět bodujeme středem, 20:22. V koncovce pak už náš tým zápletku nepřipouští a ujímá se vedení 1:2 na sety.

Průběh dalšího setu je opět velmi vyrovnaný. V naší hře se objevuje pár nepřesností, ale bojujeme. Jako první si vypracujeme náskok tří bodů, 7:10. Na 9:13 zvyšuje po výborné obraně Michálka druhý smečař Adam Bartoš. Slováci snižují a přinutí trenéra Nováka k oddechovému času, 12:13. Z handy se však připomíná Patrik Indra, výborná smeč po lajně, následuje jeho eso. Náš tým si drží náskok i s Bartůňkem a Šotolou v sestavě. Do koncovky se jde za stavu 20:20. Podání Ihnáta dělá našim hráčům problém, Slováci vedou 24:22. První setbol odvrací Michálek z pipu, druhý už se odvrátit nepodařilo, 25:23.

Vstup do rozhodujícího setu našemu týmu vyšel, a za stavu 1:3 si Slováci berou oddech, bez účinku. Svěřenci Jirky Nováka skoŕe navyšují -1:5, 4:9 a s vědomím náskoku hrají v pohodě. Sedláček, který též ukázuje kvalitní výkon, zvyšuje středem. Slováci už nemají síly na zvrat. Výhra v posledním setu po útoku Vašiny znamená vítězství v zápase a domácím tak oplácíme včerejší prohru. Touto cestou klukům k dnešnímu výsledku na dálku gratulujeme! Super!

Autor: Miloslav Javůrek, foto Juraj Valkovič