29.6.2013

Vítězné tažení Čechů Evropskou ligou 2013 utnuli Španělé

Už ráno prvního hracího dne turnaje v Podgorice nezačalo pro české volejbalisty zrovna příjemně. Na hotelu dostali k snídani jen vaječnou omeletu s kopečkem tvarohu a vodu a s tím si museli vystačit až do půl druhé. Nad množstvím stravy se pozastavil i momentálně nejvyšší hráč v týmu Tomáš Hýský:
„Na to, že jsou tady čtyři týmy, všichni stokiloví a dvoumetroví kluci, tak je toho jídla fakt hrozně málo. I když je teda dobrý.“

Štěstí, že v pátek nebyl na programu vyčerpávající trénink, ale pouze strečink v kombinaci s procházkou na čerstvém vzduchu. Zbytek času do zápasu pak hráči strávili ukrytí před horkem na hotelu.

Kvůli vysokým teplotám jsou zápasy v hlavním městě Černé Hory posunuty na pozdější dobu. První, který se týkal Čechů a Španělů začínal v 17:30. Tou dobou ale bylo stále ještě 28°C a možná právě horko odradilo volejbalové fanoušky. Na úvodní duel turnaje jich do haly zavítalo sotva deset.

Češi se na začátku zápasu dostali do vedení 5:3, ovšem Španělé dokázali srovnat. K delší bodové šňůře našlápli až za stavu 8:8.  Nejprve Fornés zkazil servis a Hýský ten svůj proměnil v eso. Pak složil míč Mauler a nakonec uspěl s bloky Finger. Čtyřbodový náskok ale přišel nazmar.

Hosté se dotáhli na 15:15 a po chybné smeči Fingera si vzali i vedení, které udrželi až do koncovky. Jenže v té neproměnili tři setboly a na tahu byli čeští reprezentanti. Ti jakoby se vzhlédli ve svých soupeřích a hlavně vinou zkažených podání sadu ne a ne ukončit. V koncovce chybovalo na servisu celkem devět hráčů. Při šestém setbolu vystavěli zeď Hýský s Holubcem a Villena neměl v útoku šanci. Češi tak dotáhli napínavý set do vítězného konce 30:28.

Promarněný první set dodal Španělům sílu do toho dalšího. Prohrávali jen po prvním balónu, a pak už si šlapali cestičku k vítězství. Fernandéz dvěma esy v řadě zvýšil náskok týmu už na 11:5. Po delší pauze získal pro Čechy bod smečující Finger, ale své spoluhráče k podobnému počinu nenasměroval.

Ještě propastnější rozdíl přineslo Fornésovo eso na 16:9. Češi působili odevzdaně a koncovku svým soupeřům doslova nechali. Devatenáctý a dvacátý bod získal Villena téměř bez námahy – přímo z podání. Bilance pěti španělských es oproti nule na české straně, byla klíčová. Takhle špatný příjem už čeští hráči dlouho neměli. Při druhém setbolu hostů zasmečoval Hýský do autu a tím potvrdil nemohoucnost Čechů také v útoku. Za patnáct minut bylo hotovo, sada skončila vítězstvím Španělů 21:11.

Španělští volejbalisté byli při chuti, protože najednou zjistili, že proti Čechům jde hrát. Trojblok Delgado, Fernandéz, Trinidad zmařil úsilí Bartoše snížit na 4:6. Do čtyřbodového trháku šli hosté vzápětí, když Mauler smečoval do sítě. Další bod navrch přidal za stavu 7:12 esem Delgado.  A tak si i Villena, nejproduktivnější hráč Španělů, mohl vybrat slabší chvilku a míč poslal při servisu až na tribunu. Následný dvojblok Holubec, Finger přiblížil Čechy na rozdíl tří bodů.

Ještě těsněji se k sobě týmy dostaly po smeči Bartoše na 13:15. Tím ale skončil veškerý český vzdor. Finger zkazil servis a Španělé se prosmečovali do koncovky. První setbol ještě nevyužili, druhý proměnil smečující Villena. Češi ztratili sadu poměrem 17:21 a vůbec poprvé se v letošním ročníku Evropské ligy dostali po třech setech do horší pozice než soupeř.

Česká reprezentace se oklepávala z průběhu utkání na začátku čtvrtého setu a Španělé se ujali vedení 10:6. Jenže pak dvakrát po sobě zasmečoval Hýský a ztráta dvou bodů byla rázem hratelná. Ještě víc na dosah pak Čechy přiblížil Mauler. Španělští volejbalisté včas zareagovali a odskočili zase o tři body. Při podání Kriška se začal rýsovat obrat domácích. Na 14:15 snížil blokem Mauler a smečí vyrovnal Holubec. A když trojice Trinidad, Fernandéz, Mora zblokovala Kriškův pokus do autu, Češi získali náskok 16:15.

Duch týmu se sice probudil, ale smeč Villeny na 19:19 nikdo neodvrátil. Pak Hýský špatně trefil balón a zápas mohli ukončit Španělé. Tak se taky stalo. Konečnou podobu 21:19 dali skóre Fernandéz s Villenou, kteří zablokovali Kriška. Češi prohráli 1:3 na sety, to znamená, že končí jejich nedobytnost v Evropské lize 2013, která trvala šest zápasů.

Další souboj mají svěřenci Stewarda Bernarda na programu v sobotu znovu od 17:30, tentokrát se střetnou s nejslabším týmem skupiny B Maďarskem.

Páteční zápasy skupiny B Evropské ligy, Podgorica:

Černá Hora – Maďarsko 3:0 (21:17, 22:20, 2115)

Česká republika – Španělsko 1:3 (28,-11,-17,-19)

Sestava ČR: Ticháček (2), Hýský (7), Široký (2), Finger (16), Mauler (8), Holubec (7), libero Kopáček – střídali: Bartoš (2), Boula (3), Zajíček, Kriško (3)
Sestava Španělska: Delgado (13), Fornés (8), Villena (15), González (10), Fernandéz (12), Trinidad (2), libero Llabrés – střídali: Ruiz, Rocamora, Osorio, Mora

Steward Bernard (trenér)

Jste zklamaný, že skončila vítězná šňůra?
„Samozřejmě, že jsem zklamaný, ale dnes jsme s takovým servisem nemohli vyhrát. Myslím si, že Španělé odehráli lepší zápas než kdy jindy. My jsme ve druhém setu udělali příliš mnoho chyb na příjmu, Španělé dobře servírovali a my jsme se z toho v tom momentu nedokázali dostat. I když jsme se ještě ve třetím setu nemohli opřít o náš příjem, nakonec jsme se vrátili do čtvrtého setu. Tam jsme měli i hodně šancí převzít vedení, ale nevyužili jsme je ke konci.“

Hráči neměli během dne moc pohybu, protože strávili téměř celý den na hotelu. Mohlo se to podepsat na jejich výkonu?
„Nemyslím si, ten rytmus je pořád stejný. Před každým zápasem děláme téměř to samé, máme ranní trénink, pak nějaká cvičení. V tom problém určitě nebyl. Teď nedokážu přesně odpovědět na to, v čem to bylo. Ale myslím si, že jsme prostě měli špatný příjem a to byl ten důvod, proč jsme prohráli“

Když se týmu nedařilo, neuvažoval jste o výraznějším zásahu do sestavy?
Pár hráčů jsem dnes na kurtu vyměnil, vystřídal jsem nahrávače i univerzála. Ve čtvrtém setu pracovali dobře, ale už ne na jeho konci. Hráči musejí hrát až do konce setu a ne, že když přijdou na hřiště, tak odehrají jen pár dobrých balónů a set nevyhrají.“

Může být dnešní porážka pro tým i v něčem přínosná?
„Každá porážka musí být poučná, ale my se přes ni musíme přenést už do zítra. Kluci musí své myšlenky zase obrátit k dalšímu zápasu.“

Tomáš Hýský (smečař)

Co se dnes dělo s českým týmem?
„Za tou porážkou bych neviděl zlepšení Španělů. Podle mě hráli hůř, než ten poslední zápas u nich. Jim dneska stačilo jen přendávat balóny a my jsme ty body pro ně udělali sami. Přitom ze začátku to vypadalo, že bychom mohli hrát dobře, šel nám servis.  Ale od druhého setu ta hra byla úplně šílená. Neměli jsme se na čem chytit – příjem, útok, spousta chyb, žádný blok. Prostě nic z toho, co nás zdobilo minulé turnaje.“

Nechyběla vám tak trochu šťáva nebo chuť vyhrát?
„Měl jsem taky takový pocit hned od začátku. Ne, že bychom byli unavení, ale že se vytratila ta chuť. I když je divný, je to přece první zápas. Možná v zápase chybělo víc střídání. Střídáme víc, když vyhráváme, a málo, když prohráváme. Myslím si, že se tam dneska klidně mohli podívat všichni kluci z lavičky, protože z nás, kteří jsme byli na hřišti, si tam nikdo nezasloužil být déle jak půl setu.“

Je to vaše první porážka v Evropské lize. Je zbytečné z toho dělat tragédii?
„Každý z nás prohrál už mockrát, tak si nemyslím, že by nás to nějak poznamenalo. Pořád máme slušný náskok.“