13.9.2012

Češky prohrály s Bulharskem i podruhé v tie breaku, přímý postup na evropský šampionát se vzdálil

České volejbalistky prohrály v prvním utkání druhého turnaje kvalifikace o účast na Mistrovství Evropy 2013 s Bulharskem 2:3 (23,17,-22,-19,-12). Utkání roku měly svěřenkyně trenéra Carla Parisiho skvěle rozehrané, do vítězného konce ho však dotáhnout nedokázaly.

Carlo Parisi vsadil na osvědčenou sestavu s Lucii Mühlsteinovou na nahrávce, s Andreou Kossányiovou a Helenou Havelkovou na postech smečařek, o český blok se staraly Michaela Monzoni s Kristýnou Pastulovou, na postu diagonální hráčky hrála Aneta Havlíčková, na postu libera přihrávala Karolína Bednářová. Dovést český tým k vítězství bohužel nedokázaly ani Pavla Vincourová, Ivona Svobodníková, Šárka Barborková, Veronika Dostálová a Martina Jakubšová, které zasáhly do hry z lavičky.

úvodu utkání šly české reprezentantky do vedení 6:2, Bulharky však srovnaly a uprostřed setu vedly o dva body (12:14). Parisiho tým ještě jednou nasadil k bodovému trháku, slibné vedení 22:17 však opět neudržel a za stavu 23:23 musel opět tvrdě bojovat o vítězství. Koncovku setu však Havelková a spol. zvládly výborně, dva vítězné body za sebou poslaly český tým do vedení 1:0 na sety (25:23).

loog

Druhý set byl jednoznačnou záležitostí českých reprezentantek. Za stavu 19:10 si trenér Bulharek Abbondandza  vybral již druhý oddechový čas, ten však cestu za vítězstvím v druhém setu nezastavil. Češky zvítězily ve druhém setu 25:17 a kráčely mílovými kroky za vysněným vítězstvím.

Bulharky však byly proti, Rabadzieva dobře útočila, Filipova úspěšně blokovala a v dalších dvou setech nepustily soupeřky české reprezentantky ani jednou do vedení. Porážky 22:25 a 19:25 ve třetím a čtvrtém dějství znamenaly, že o vítězství i druhého vzájemného klání rozhodne pátý set.

Vstup do tie breaku však Češkám – stejně jako ve Varně – nevyšel. Parisi musel reagovat prvním oddechovým časem za stavu 1:5, naše hráčky sice čtyřbodovou šňůrou stav pátého setu srovnaly, ale byly to opět Bulharky, které při točení stran o jeden bodík vedly. Následnou bodovou šňůru soupeřek za stavu 8:12 opět zastavuje italský trenér, další zázrak v podobě vyrovnání se však již nekonal. Smutek z porážky 12:15 v pátém setu zavládl na straně českého týmu. Je třeba pogratulovat soupeři, který zvítězil i ve druhém vzájemném duelu.

Nejvíce bodující hráčkou utkání se stala bulharská smečařka Rabadzieva, která pomohla svému týmu k vítězství jednadvaceti body, o jeden bod méně získala pro český tým Aneta Havlíčková. Nejlépe podávající hráčkou byla Andrea Kossányiová (3 esa), nejvíce vítězných bloků si na své konto připsala blokařka bulharského týmu Filipova.

Zítra (pátek 14. 9. 0212) od 18 hodin čeká český národní tým utkání proti domácím Maďarkám.