31.3.2022

V Bučovicích pokračuje finále 1. ligy za vyrovnaného stavu 1:1

Minulý pátek a sobotu bylo rozehrané finále 1. ligy mužů 2021/22 mezi Benátkami nad Jizerou a Sokolem Bučovice. Po dvou pětisetových zápasech je finálová série překvapivě vyrovná 1:1. Tento víkend se finále přesouvá do Bučovic, kde Středočechy bude čekat bouřlivá atmosféra, protože Bučovice volejbalem žijí a hrají o historický úspěch svého klubu.

Bučovice se již před finálovou sérií netajili tím, že případný postup do UNIQA extraligy je pro ně bezpředmětný. Mohlo se zdát, že právě finále bude formalitou, ale opak je pravdou. Sokolové v Benátkách ukázali, že jejich sen vyhrát 1. ligu žije a udělají pro něj všechno.

V prvním utkání to bylo jako na houpačce. Bučovice zvládly lépe koncovky prvního a čtvrtého setu, přestože v druhém a třetím domácí Benátky dominovaly. Nakonec domácí hráči vítězství „urvali“ v tiebreaku, kde se hostující celek držel ještě na dohled (10:12), ale pak se ukázala zkušenost domácích ostřílených hráčů.

Druhý zápas se pro změnu vyvíjel lépe pro domácí. První set přehráli soupeře s přehledem a v druhém zvládli koncovku. Už to vypadalo, že Bučovice přivítají doma Benátky s dvouzápasovou ztrátou. Nicméně koncovka třetího setu zápas otočila. Sokolové jak by polití „živou vodou“ začali v zápase dominovat a domácím vrátili páteční tiebreak.

„Poprvé v sérii šel dolů Radovan Dítě, kterému se moc nedařilo. Nahradil ho Patrik Minda a zhostil se toho výborně. Pomohlo i nasazení Adama Provazníka. Ta prohraná koncovka mě hrozně mrzí, měli jsme tři setboly, ale dvakrát jsme zkazili servis. Takže po dvou prohraných setech to s námi nevypadalo dobře. A navíc na začátku třetího setu soupeř vedl 5:2 a 6:3. V těch momentech ale mančaft v sobě našel nějakou vnitřní sílu, postupem času začal dotahovat a po vyhraném setu jsme definitivně začali věřit v obrat,“ popsal bučovický trenér Čížek zřejmě klíčové momenty druhého zápasu.

Všichni víme, že v Bučovicích se moc nevyhrává. Před Benátkami tak stojí těžký úkol - vyhrát alespoň jeden zápas, aby se série vrátila do středních Čech nebo vyhrát oba a radovat se z postupu do příštího ročníku UNIQA extraligy. „Je to vynikající výsledek a nádherná pozvánka pro naše diváky do odvet v Bučovicích. Přáli jsme si mít doma dva zápasy, a to se povedlo,“ dodává spokojeně trenér Čížek.

Nadcházející zápasy finále 1. ligy mužů:

pátek 1. dubna

• 19:00 TJ Sokol Bučovice – VK Benátky nad Jizerou

sobota 2. dubna

• 18:00 TJ Sokol Bučovice – VK Benátky nad Jizerou

Případný pátý, rozhodující zápas je na programu na palubovce Benátek nad Jizerou 9. dubna 2022.

Autor: Jiří Carba, zdroj Vyškovský deník, foto Zdeněk Vlach