Reprezentace
28. 5. 2022
Muži - turnaj GEL Kutná Hora : CZE - BEL
Reprezentace
1. 6. 2022
Ženy - turnaj GEL Nitra : SVK - CZE
Reprezentace
1. 6. 2022
Muži - turnaj GEL Liepaja : LAT - CZE
Reprezentace
4. 6. 2022
Ženy - turnaj GEL Karlovy Vary : CZE - SVK
Reprezentace
4. 6. 2022
Muži - turnaj GEL Karlovy Vary : CZE - LAT
Reprezentace
8. 6. 2022
Muži - turnaj GEL Kortrijk : BEL - CZE
Reprezentace
11. 6. 2022
Ženy - turnaj GEL Zlín : CZE - CRO
Reprezentace
11. 6. 2022
Muži - turnaj GEL Zlín : CZE - EST
17.1.2022

Trenérský notes 1/22: Jak struktura tréninku ovlivňuje učení

Každý trenér si jistě pokládá otázku, jak uspořádat trénink, aby byl co nejefektivnější. Která cvičení by po sobě měla následovat, jak dlouhé mít pauzy, či jaké metody využít. Dnes se podíváme podrobněji na to, jak dosáhnout efektivity při učení.


Fyzický a mentální trénink

Fyzický trénink je logicky nejefektivnějším a nutným postupem ke zvládnutí určité činnosti či techniky. Vedle fyzického tréninku však můžeme využít i jiné metody, např.:

  • instrukce
  • nápodoba
  • mentální trénink
  • vizualizace

Přesto, že není přesně prokázán mechanismus, kterým nefyzický trénink pomáhá k učení fyzických činností, je jejich dopad vždy pozitivní. Některé výše uvedené metody je vhodné využít při odpočinku mezi cvičeními.

Konstantní a variabilní trénink

Při konstantním tréninku je procvičována pouze jedna varianta dovednosti. Při volejbalovém tréninku se může například jednat o nácvik příjmu bagrem před tělem. Při variabilním tréninku je nacvičována dovednost s cílenými změnami dané činnosti. V uvedeném nácviku příjmu se jedná o například o příjem, kdy hráč musí volit techniku (bagru před tělem / vedle těla, vrchem, v pádu atd.) nebo například kdy podávající hráči volí různé varianty servisu i zóny, ze kterých je podání prováděno. Přesto, že konstantní trénink dosahuje vyššího výkonu v nácviku jedné činnosti, je variabilní trénink efektivnější pro generalizaci dovedností do nových a nevyzkoušených situacích.

Blokový a střídavý trénink

Při tréninku můžeme nacvičovat danou dovednost v bloku, tedy například kdy v části tréninku nacvičujeme příjem a v následující části útok. Daná činnost je tedy nacvičována stále opakovaně. Pokud spojíme obě dvě činnosti do stejné části, jedná se o střídavý trénink. Při střídavém tréninku dochází k „zapomenutí“ předchozích postupů a nutí tedy hráče k hledání nového řešení, současně kombinuje zkušenosti z různých pohybů. Blokový trénink tedy opět vede ke kvalitnějšímu výkonu při tréninku, ale střídavý trénink má vyšší retenční efekt a dochází k lepšímu učení.

 

Na závěr je ještě nutné dodat, že všechny výše uvedené metody mají při tréninku svůj význam a jejich využití závisí na jak na záměru tréninku, tak i na výkonnostní úrovni hráčů.

 

Autor: Ing. Ondřej Foltýn

Literatura: Schmidt R. A., Lee T. D., Motorické učení a výkon, Mladá Fronta (2019)

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - J&T Banka Ostrava Beach Pro 2022

čtvrtfinále: Perušič / Schweiner – Cherif / Ahmed (QAT) 2:1 (16:21, 21:18, 15:13)

 
Konečná nominace RD mužů na utkání GEL s Belgií

Z patnáctky hráčů mužské reprezentace, kteří se od čtvrtka připravovali v Kutné Hoře na druhé kolo Golden European Legue, vypadl na sobotní domácí...

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - J&T Banka Ostrava Beach Pro 2022

muži: Bryl / Losiak (POL) – Šépka / Semerád 2:0 (21:19, 21:19), Perušič / Schweiner – Herrera / Gavira (ESP) 2:0 (21:12, 21:17), Šépka / Semerád –...

 
Nové angažmá pro sezónu 2022/2023

Volejbal Brno opouští nahrávač Luan Duc Truong, který přestupuje do Fatry Zlín.

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - J&T Banka Ostrava Beach Pro 2022

ženy: Hermannová / Štochlová – Hüberli / Brunner (SUI) 0:2 (11:21, 21:23), Talita / Rebecca (BRA) – Hermannová / Štochlová 2:0 (21:18,...

 
Nové angažmá pro sezónu 2022/2023

Po osvědčené trase přichází do týmu olomouckých vysokoškolaček z nedalekého Sokola Šternberk slovenská reprezentační blokařka Katarína Körmendyová.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018