4.4.2025

Trenérský notes 2/25: Síla pozitivních emocí ve volejbale

Volejbal je dynamický sport plný vzrušení, týmové práce a momentů radosti. Pochopení, jak emoce ovlivňují naši hru, je klíčové pro každého hráče a trenéra. V tomto prvním díle se zaměříme na sílu pozitivních emocí, konkrétně na radost a nadšení, a jejich vliv na výkon.

Radost ze hry: jak štěstí ovlivňuje váš volejbal

V kontextu sportovní psychologie není štěstí jen o momentální radosti po vyhraném míči. Je to hlubší pocit pohody, spokojenosti a pozitivních emocí, které pramení z dosažení cílů, prožívání flow a silného pocitu sounáležitosti s týmem. Pro volejbalisty se štěstí může projevovat širokou škálou způsobů.

  • Viditelné projevy: úsměvy po úspěšném smeči, radostné oslavy s týmovými kolegy po bloku, vysoká energie při tréninku a pozitivní řeč těla během zápasu. Například po vítězném bodu si hráči radostně plácnou a povzbuzují se.
  • Psychologické pocity: radost z dobře provedeného podání, spokojenost s týmovým výkonem, vzrušení před důležitým utkáním, hrdost po zvládnutí nové techniky a celkové uspokojení z tréninku a zápasů. Hráč může cítit hlubokou radost po úspěšném provedení obtížného "pipe" útoku, na kterém dlouho pracoval.
  • Dopad na výkon: zvýšená sebedůvěra při nahrávce, lepší soustředění a koncentrace při příjmu podání, zvýšená kreativita a lepší strategické myšlení při řešení herních situací, posílená fyzická připravenost a rychlejší regenerace po náročném tréninku.

Představte si hráče, který s jásotem slaví s týmem po klíčovém bloku v koncovce setu. Nebo tým, který s neskrývanou radostí objímá jeden druhého po vítězství v náročném tie-breaku. Tyto momenty štěstí nejenže vytvářejí pozitivní atmosféru na lavičce a na hřišti, ale také posilují týmovou soudržnost a motivaci pro další výzvy.

Je však důležité pamatovat na to, že i u pozitivních emocí je klíčová rovnováha. Nadměrné štěstí po několika vyhraných bodech může někdy vést k nepozornosti a snížené koncentraci při dalším průběhu hry, což může mít negativní dopad na celkový výkon týmu.

Energie a nadšení: vzrušení jako palivo pro váš výkon

Vzrušení je další silnou pozitivní emocí, která hraje ve volejbale významnou roli. Je charakterizováno vysokou intenzitou zájmu, nadšení a očekávání, které pramení z aktivity samotné, nových výzev nebo vyhlídky na soutěž a úspěch.

  • Projevy ve volejbale: vysoká úroveň energie při rozcvičení před zápasem, rychlé reakce při hře v poli a soustředěná pozornost během taktických porad. Před důležitým zápasem je v šatně cítit pozitivní energie a vzrušení.
  • Psychologické pocity: nadšení z možnosti hrát proti silnému soupeři, dychtivost po zvládnutí nové herní kombinace, pozitivní očekávání od nadcházejícího tréninku a silná touha po vítězství v turnaji. Mladý hráč může pociťovat obrovské vzrušení, když dostane šanci nastoupit poprvé v základní sestavě extraligového utkání.
  • Přínos pro výkon: zvýšená motivace a chuť do hry při každém tréninku, lepší soustředění a koncentrace na pokyny trenéra, posílená fyzická připravenost a vytrvalost během náročných zápasů. Vzrušení může také podpořit kreativitu a nečekaná, efektivní herní řešení v klíčových momentech utkání.

Představte si volejbalisty plné energie a nadšení před důležitým zápasem proti rivalovi nebo hráče, který s jiskrou v očích a nadšením zkouší na tréninku nový, náročný herní prvek, jako je skákané podání s rotací. Toto pozitivní vzrušení může být hnacím motorem pro dosažení vynikajících výkonů a překonání osobních i týmových limitů.

Stejně jako u štěstí, i zde platí, že nadměrné vzrušení před zápasem může vést k přemíře aktivace, nervozitě a následnému snížení výkonnosti v úvodních fázích hry. Proto je důležité naučit se s touto energií pracovat a usměrnit ji do pozitivního a kontrolovaného výkonu.

Závěr 1. dílu

Pozitivní emoce jako radost a nadšení jsou pro volejbalisty nesmírně důležité. Nejenže přispívají k celkové pohodě a radosti ze hry, ale také mají prokazatelný vliv na zlepšení výkonu, motivace a týmové soudržnosti. Nezapomeňte však, že špatně zvládnuté výše popsané pozitivní emoce mohou mít na výkon negativní dopad. V dalším díle se podíváme na složitější téma negativních emocí a jejich dopadu na hru.

 

Autor: Ondřej Foltýn

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Futures

Nuvali (PHI) - muži: Nemec / Petruf (SVK) – Semerád / Štoček 2:0 (23:21, 21:12), Semerád / Štoček – Tolentino / Francisco (PHI) 2:0 (21:13,...

 
FIVB Beach Pro Tour Futures – Valencia (ESP)

Carro / Paula (ESP) – Maixnerová / Neuschaeferová 1:2 (15:21, 21:13, 13:15), Javornik / Lovsin (SLO) – Maixnerová / Neuschaeferová 0:2 (15:21,...

 
FIVB Beach Pro Tour Futures – Valencia (ESP) – kvalifikace

Konink / Poiesz (NED) – Pospíšilová / Břínková 2:1 (21:15, 21:23, 15:12), Derkintyte / Lindqvist (SWE) – Pospíšilová / Břínková 0:2 (14:21, 11:21)

 
Místopředsedou ČOV byl zvolen Marek Pakosta

Pozici předsedy ČOV potvrdil v dnešních volbách ČOV Jiří Kejval. Nás může těšit, že místopředsedou ČOV se stal předseda ČVS Marek Pakosta.

 
Rozlosování ME U16 2025

Mistrovství Evropy 2025 kategorie U16 zná složení základních skupin. ME U16 - chlapci (Arménie 23. 7. – 3. 8. 2025): skupina I: Arménie,...

 
Kvalifikace ME U16 2025 - dívky - Terville (FRA)

Česko – Francie 3:1 (25:21, 25:21, 21:25, 29:27)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018