31.8.2021

Trenérský notes 61. díl: Míra aktivace a její vliv na výkon

Abychom v tréninku, ale především v utkání, podali požadovaný výkon, musíme být na tento výkon správně „nabuzeni“. Často se po špatném výkonu setkáme s tvrzeními, že hráči nebyli dostatečně motivování nebo že byli naopak „přemotivováni“. Zpravidla však tím máme na mysli úroveň aktivace organismu sportovce.

V dnešním a příštím článku si postupně vysvětlíme, co je to aktivace a jaký má vliv na sportovní výkon, představíme si tři teorie aktivace a výkonu: hypotézu obráceného U, hypotézu individuálních zón optimálního fungování a převrácenou teorii. 

Aktivace

Aktivací máme na mysli stav mobilizace a pohotovosti organismu k podání výkonu. Míra aktivace dosahuje různých stavů: od nízké aktivace, která je spojena se stavy „kómatu“ a ospalosti, přes nízkou, zvýšenou až velmi vysokou.  Aktivace je regulována centrální nervovou soustavou a u každého sportovce je optimální výše aktivace individuální. Bylo by tedy chybou považovat vztah mezi výkonem a aktivací za lineární (tedy čím vyšší aktivace, tím lepší výkon). Míru aktivace také ovlivňuje soutěžní situace (např. trénink či finále MS), motivace sportovce, vnější prostředí, ale i například charakter sportovního odvětví.

Vysoká úroveň aktivace se projevuje:

  • duševně – například strach z toho, jaký výkon hráč podá, zpravidla vede k úzkosti
  • tělesně – například zrychlený dech, vyšší tepová frekvence, svalové kontrakce
  • chováním – například hráč mění své chování, zhoršuje se mu motorika

Hypotéza obráceného U

Hypotéza obráceného U vychází z Yerkes – Dodsonova zákonu, který zjednodušeně tvrdí, že nejlepší výkon podává hráč při optimální míře aktivace. Pokud je aktivace nízká, je nízký i výkon. Postupně rostoucí míra aktivace vede ke zlepšení výkonu. Tento růst však netrvá do nekonečna, ale při určité hodnotě je tato míra škodlivá a vede ke snížení výkonu. Laicky tento stav můžeme nazvat přemotivovaností.

Křivka obráceného U je sice obecně platná, ale v praxi je vhodné ji alespoň částečně individualizovat. Poměr míry aktivace a výkonu je ovlivněn: 

1) individuálními rozdíly

  • rys úzkosti (každý hráč vnímá stejnou situaci jako různě stresovou či úzkostnou)
  • míra extra/introverze (naprosto odlišný pocit vyvolá u extrovertního hráče utkání před vyprodaným stadionem než u hráče introvertního) 
  • úroveň dovedností (hráči s lepšími dovednostmi jsou obecně schopni podávat lepší výkon při vyšší míře aktivace)

2) složitostí úkolu

  • nízká úroveň aktivace a vysoká kvalita výkonu – při složitých a komplexních úkonech a nárocích na kognitivní funkce (např. činnost nahrávače či patování při golfu) (fialová křivka v obrázku)
  • střední úroveň aktivace i výkonu – střední úroveň kognitivních funkcí i fyzické aktivity (např. činnost blokujícího či přijímajícího hráče)  (červená křivka v obrázku)
  • vysoká úroveň aktivace i výkonu – při nižší úrovni kognitivních procesů, ale při velké fyzické aktivitě (např. kondiční trénink ve volejbalu či vzpírání) (žlutá křivka v obrázku)

Pro podání optimálního výkonu je tedy podle teorie obráceného U nutné, aby byl hráč na výkon správně „nabuzen“. Optimální míra aktivace je určena individualitou každého hráče a charakterem sportovního výkonu

Autor: Ing. Ondřej Foltýn

Literatura: Dovalil J. a kol., Lexikon sportovního výkonu, Karolinum (2008), Tod D., Thatcher J., Rahman R., Psychologie sportu, Grada (2012), Schmidt R. A., Lee T. D., Motorické učení a výkon, Mladá Fronta (2019)

Krátké zprávyArchiv
Challenge Cup - ženy

VK Prostějov – ATSC Kelag Klagenfurt (AUT) 3:0 (25:22, 25:23, 25:16), první utkání 3:1 - do hlavní fáze soutěže postupuje Prostějov

 
Evropské poháry - muži

Champions League: VK ČEZ Karlovarsko – Decospan VT Menen (BEL) 3:0 (28:26, 26:24, 25:17) CEV Cup: Volley Schönenwerd (SUI) – VK Jihostroj České...

 
Český pohár mužů 2022/2023 - 3. kolo

VK Benátky nad Jizerou – Kladno volejbal cz 0:3 (19:25, 21:25, 14:25) - do čtvrtfinále postupuje Kladno

 
Český pohár žen 2022/2023 - 2. kolo

TJ Sokol Dobřichovice – VK Šelmy Brno 1:3 (20:25, 17:25, 25:22, 17:25) – do 3. kola postupují Šelmy

 
FIVB Beach Pro Tour Elite - Torquay (AUS) - kvalifikace

ženy: Gruszczynska / Wachowicz (POL) – Havelková / Nausch Sluková 2:1 (21:18, 15:21, 15:9), Dunn / Furian (CAN) – Havelková / Nausch Sluková 1:2...

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge - Torquay (AUS)

čtvrtfinále: Yuan Lvwen / J. Dong (CHN) – Havelková / Nausch Sluková 2:1 (20:22, 21:16, 15:5)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018