22.10.2021

Superveteráni absolvovali poslední letošní turnaj M-ČR 2021

V sobotu 17. října 2021 se ve sportovní hale v Jindřichově Hradci sjelo 10 družstev superveteránů a 5 družstev superseniorek, aby zde společně bojovala o tituly Mistra republiky 2021. Družstva mužů byla rozdělena do dvou skupin, kde hrála každé s každým na 2 hrané sety. Potom první 3 družstva z každé skupiny postoupila do finále o 1.- 6. místo, kde hrála opět každé s každým, ale výsledky vzájemných zápasů ze skupin se započítaly, neopakovaly se. Mužstva ze 4. a 5. místa obou skupin vytvořila finále útěchy, kde hrála stejným způsobem.

PIVOVAR SVIJANY - Mistr republiky 2021

horní řada - Pražak, Dolejší, Nývlt, Morkes, Erben, Čermák, Schmid, Smolka, Koza
spodní řada - Fusek, Hubka, Stránský, Kvapil

Již před zahájením turnaje bylo jasné, že se bude hrát už „pouze“ o 1. a 2. místo. Rozdíly mezi ostatními družstvy byly takové, že jen velmi těžko mohlo dojít k nějakým změnám v konečném pořadí. Ukázalo se však, že to nebylo na závadu, mužstva přistoupila ke hře sportovně, hrála naplno a předváděla hru výborné úrovně, za kterou by se nemuseli stydět ani daleko mladší volejbalisté. S tím, co ve finále předváděla mužstva Brna a Svijan, by se uplatnila i v dnešním krajském přeboru ( Víťa Pražák sice tvrdil že ve 2. lize, ale to je přece jen jiný kalibr ). Družstvo Svijan bylo výrazně posíleno Josefem Smolkou, který kvůli trenérským povinnostem v oddíle k mužstvu přijel až v sobotu odpoledne. Brňáci už ve finále „neměli z čeho brát“ a kýžený jeden set, který by jim stačil k získání mistrovského titulu, neuhráli. Svijany byly ve finále o ten jeden bodík lepší. Hráči Brna nemusí být smutní, celé mistrovství předváděli výbornou hru a výsledek mohl být obrácený. Tak za rok! Zklamáním byly výkony Sršáňů, kteří bez svého nahrávače a kapitána Zdeňka Blažka byli poloviční a skončili až v soutěži útěchy. Naopak milým překvapením byl Pozdní sběr, který konečně přijel v nejsilnější sestavě. Ačkoliv jindy se pohyboval na konci pořadí, tady se probojoval do finálové skupiy o 1.- 6. místo. Chlapci byli sami se sebou spokojeni! Ostatní mužstva předvedla svůj standard a svými výkony přispěla k výborné úrovni turnaje.

Turnaj byl Otou Kinštem výborně zorganizován a za přispění jeho pomocníků i realizován, takže se družstva v neděli rozjížděla už ve 14 hodin. Tak brzy jsme z „Jindřicháče“ ještě neodjíždéli! Svými dobrými výkony přispěli i rozhodčí Horníčková, Kobliha, Šlechta, Janoušek, Petrovič a Aubrecht. K prestiži turnaje a jeho významu pro město přispěla přítomnost starosty města ing. Jana Mlčáka a místopředsedy Krajského volejbalového svazu Jaroslava Emmera, kteří na závěr dekorovali vítězná družstva i jednotlivce.

Výsledky turnaje

Základní skupiny

Skupina A
1. Pivovar Svijany - Pražský výběr 1:1 (46:43); Opava 2:0 (50:31); Hanáci 2:0 (50:41); Frenštát 2:0 (50:38)
2. Pražský výběr - Opava 1:1 (50:50); Hanáci 2:0 (50:36); Frenštát 2:0 (50:29)
3. Opava - Hanáci 2:0 (54:39); Frenštát 2:0 (50:27)
4. Hanáci - Frenštát 2:0 (50:43)
5. Frenštát

Skupina B
1. Brno - Litomyšl 2:0 (51:40); Pozdní sběr 2:0 (50:40); Zvičina 2:0 (50:36); Sršáni 2:0 (50:29)
2. Litomyšl - Pozdní sběr 2:0 (50:23); Zvičina 2:0 (50:33); Sršáni 2:0 (50:40)
3. Pozdní sběr - Zvičina 2:0 (50:41); Sršáni 2:0 (50:41)
4. Zvičina - Sršáni 1:1 (45:34)
5. Sršáni

O pořadí na 4. a 5. místě tozhodl lepší poměr míčů - Zvičina 0,842 a Sršáni 0,754

Finále o 1. - 6. místo

1. Pivovar Svijany - Brno 2:0 (50:40); Litomyšl 2:0 (50:40); Opava 2:0 (50:31); Pražský výběr 1:1 (46:43); Pozdní sběr 2:0 (50:23)
2. Brno - Litomyšl 2:0 (51:40); Opava 2:0 (50:28); Pražský výběr 2:0 (50:28); Pozdní sběr 2:0 (50:40)
3. Litomyšl - Opava 2:0 (50:38); Pražský výběr 2:0 (54:40); Pozdní sběr 2:0 (50:23)
4. Opava - Pražský výběr 1:1 (50:50); Pozdní sběr 2:0 (50:29)
5. Pražský výběr - Pozdní sběr 1:1 (39:48)
6. Pozdní sběr

O pořadí na 4. a 5. místě rozhodl lepší poměr míčů - Opava 0,860 a Pražský výběr 0,806.

Finále útěchy o 7.- 10. místo

7. Hanáci - Sršáni 1:1 (47:46); Zvičina 2:0 (50:37); Frenštát 2:0 (50:43)
8. Sršáni - Zvičina 1:1 (34:45); Frenštát 2:0 (50:39)

Nejlepší hráči turnaje

nahrávač - Milan Reitschmied (Sešlost Brno)
smečař - Vilém Hubka (Pivovar Svijany)
nejužitečnější - Jan Ševců (Medvědi Litomyšl)

Rekapitulace 23. ročníku MR superveteránů 2021

Do mistrovství se přihlásilo 12 družstev, ještě před jeho zahájením se pro nedostatek hráčů odhlásila NF Praha. Zbytek jejích hráčů přestoupil do Pražského výběru, takže soutěž odstartovalo 11 družstev. Dokončilo ji však 10 mužstev, protože VČV Hradec Králové odehrál pouze dva kvalifikační turnaje a proto se nemohl zúčastnit turnaje finálového.

Bylo odehráno celkem 5 jednodenních turnajů kvalifikačních a 1 dvoudenní turnaj finálový. Každý hráč odehrál celkem 64 setů. Aktivních hráčů, kteří odehráli alespoň 2 turnaje bylo 143. Skončilo mistrovství, které poznamenala epidemie Covidu. Přišlo o všechny zimní halové turnaje, naštěstí obětaví pořadatelé v Nechanicích (Pražák), Opavě (Bramberger), Praze (Kafuněk), Hradci Králové (Macháček) a Litomyšli (Novotný, Fiala) toto manko nahradili turnaji antukovými. A když se mohl uskutečnit říjnový finálový turnaj v hale v Jindřichově Hradci, může být 23. ročník MR superveteránů 2021 považován za plnohodnotný a úspěšný a jeho vítěz může být vyhlášen Mistrem republiky 2021.