4.12.2015

Kříž Václav

Václav Kříž
Kříž Václav

*3.5.1934 - †16.5.2013

 Úspěchy:
Hráč:
  MS 1962

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistr sportu

Jméno a příjmení: Václav KŘÍŽ

Volejbalová přezdívka: K Y Č L A Ř

Datum narození: 3. května 1934 v Praze

Datum úmrtí: 16. května 2013

Charakteristika:
182 cm, nahrávač ligových družstev Tatran Isoxyl Praha, ÚDA Praha (Mistr republiky 1955) a Spartak Potrubí Praha, v letech 1957 - 1964 reprezentant ČSR a ČSSR, držitel stříbrné medaile z MS 1962 v Moskvě.

Nahlédnutí do soukromí:
Vyučený potrubář a takřka celoživotní zaměstnanec n.p. Potrubí (později Sigma) Praha. Ženatý, rozvedený, syn Jiří.

 

Sportovní a volejbalové začátky:
Od roku 1946 členem obnoveného Sokola Nové Vysočany, kde získal všestranné sportovní základy. Kromě klasické sokolské gymnastiky začal hrát fotbal a později volejbal. Přestože volejbalové družstvo dorostenců nemělo trenéra, dosahovalo v Přeboru Prahy dobrých výsledků a jeho „lídr“ V. K. byl dvakrát po sobě členem dorosteneckého výběru ÚNV Praha, který ve finále SHM 1951 obsadil 2. místo v kategorie mladších dorostenců a v roce 1952 vybojoval ve Vlašimi titul Přeborníka ČSR v kategorii starších dorostenců (mezi spoluhráči mj. Barchánek, Ejem, Huhmal, Kafka, Markvart a další). Po vyučení v roce 1952 a nástupu do zaměstnání se na základě nového zákona o tělesné výchově a sportu stal hráčem resortního družstva DSO Tatran Isoxyl.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1952 - 1953 hráč Taranu Isoxyl Praha, 4. místo v pokusném ročníku celostátní soutěže 1953 (12 družstev dvoukolově), trenér Oto Rybáček, spoluhráči: Běhal, Fiedler Jiří, Hacmac, Jílek, Jirásek, Malypetr, Matějovský, bratři Karel a Zdeněk Neugebauerové, Němec Zdeněk, Paldus, Synovec, Škopek, Vondřich.
1953 - 1954 hráč Spartaku Potrubí, trenér Karel Erhart, spoluhráči: bratři Jan a Jaromír Doležalové, Fiedler Jiří, Horák Vladimír, Řezníček Vratislav, Souček, Pomr Tomáš, Reicho, Železný.
1954 - 1956 hráč ÚDA Praha (v roce 1956 již Dukla Praha), mistr republiky 1955 a účastník historického zájezdu do Číny, 2. místo v lize 1956, hrající trenér Josef Brož, spoluhráči: Bártl, Brož Karel, Fučík, Hloch, Charvát, Kučera, Paulus, Pochop, Řezníček Miroslav, Schwarzkopf, Synovec, Šimůnek, Šorm, Tesař, Toman a Tomáš Miroslav.
1957 - 1971 hráč Spartaku Potrubí, do roku 1969 v I. lize, 3. místo v roce 1959, trenéři Josef Reicho, Jiří Kobrle, Josef Pršala, Karel Novák, Josef Šorm, Evžen Trýb, Miroslav Železný, spoluhráči: Borovička, Bucek, Frundl, Hacmac, Hraše, Jarmar, Jílek, Kedles, Kubišta, Kučera, Lippert, Medonos, Míka, Nepustil, Nosek, Novák, Paclík, Řezníček Vratislav, Šašinka, Šimůnek, Špelina, Tobolka, Trődl, Vávra, Vorálek, Vrbovec, Železný.

 

V letech 1972 - 1991 byl metodikem TJ Slavoj Břevnov a hrajícím trenérem (s kvalifikací II. třídy) jeho volejbalového družstva mužů v Přeboru Prahy, později příležitostným členem veteránského týmu Lokomotivy Praha a družstva Kardiaků při Meteoru Praha.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:

Vrcholné soutěže:
1962      2. místo a stříbrná medaile na MS v Moskvě (trenér Josef Brož, spoluhráči: Golian,
              Humhal, Kop, Kovařík, Musil, Paulus, Schenk, Stolařík, Šmídl, Šorm, Toman).

Další významné soutěže:
1957     2. místo na turnaji MOV v Sofii (volejbal zařazen do programu OH počínaje Tokiem 1964)
1959     2. místo na Turnaji tří kontinentů v Paříži
1962     1. místo na Festivalu mládeže a studentstva v Helsinkách

FOTO:

Z roku 1954 je základní sestava Spartaku Potrubí Praha, zleva smečaři Josef Reicho a Vladimír Horák, smečujících nahrávači (neboli „dvojky“) Václav Kříž a Vráťa Řezníček a nahrávači Jirka Fiedler a Honza Doležal. V baloňáku vedoucí družstva Šnajdr, hrajícím trenérem byl internacionál „Čára“ Reicho. V tomto roce Potrubí poprvé startovalo v nejvyšší zemské soutěži (Mistrovství Čech se 14 týmy) a obsadilo 5. místo, což na postup do Mistrovství republiky v Sokolově nestačilo.

V roce 1955 absolvovali muži ÚDA Praha historicky první zájezd našich volejbalistů do Číny (společně s reprezentanty Bulharska). V Pekingu, Šanghaji a Wuhanu sehráli před statisícovými návštěvami celkem 11 utkání s bilancí 10 vítězství a 1 prohra (2:3 s Bulhary). Na snímku zleva Paulus, Kučera, Kříž, Bártl, Synovec, Fučík, Tomáš Miroslav, Pochop, Schwarzkopf, Brož Karel, Šimůnek, Tesař, Brož Josef (hrající trenér) a Šorm (vlajkonoš).

Po vojně se V. K. vrátil zpět do Spartaku Potrubí a hrál za něj dalších 15 let. Snímek je z roku 1957 (8. místo v I. lize) a jsou na něm stojící zleva Toman Ladislav, Doležal Jaromír, Kříž Václav, Novák Karel, v podřepu zleva Jílek Jaroslav, Doležal Jan a Reicho Josef.

V reprezentaci si poprvé zahrál v roce 1957 na zájezdu do Rumunska a vložený snímek je z dalšího zájezdu mužů ČSR do Belgie v roce 1958 v rámci světové výstavy EXPO v Bruselu. Při procházce dnešním sídlem Evropské unie naše excelentní trojka nahrávačů, zleva Karel Paulus, Václav Kříž a Josef Musil.

V roce 1957 startoval výběr mužů ČSR na turnaji v Sofii, pořádaném v rámci zasedání MOV, při kterém bylo rozhodnuto o zařazení volejbalu do programu OH (kategorie mužů poprvé na OH 1964 v Tokiu, kategorie žen na OH 1968 v Mexiku). Naši muži skončili v Sofii na 2. místě za domácími Bulhary (bez účasti SSSR). Na snímku smeč Humhala sledují Kříž (s č. 2) a Paulus.

V roce 1959 startovali muži ČSR na Turnaji tří kontinentů v Paříži, na kterém obsadili 2. příčku za Sověty (startovala nejlepší družstva z Evropy, Asie a Ameriky). Na snímku ze vzácných chvil odpočinku jsou stojící zleva Tesař, trenér Josef Kozák, Šmídl, Toman, Láznička, Malý, vedoucí výpravy a předseda svazu Jan Hejduk, Šašinka, Paldus a v podřepu zleva Kříž, lékař výpravy Josef Chrástek, Paulus a Musil.

Nejsilnější sestavu mělo Potrubí začátkem 60. let a vyhrát na Smetance nebylo jednoduché ani pro největší favority. V letech 1960 a 1961 skončily „Roury“ na 4. místě vždy za mistrovskou Duklou Kolín, Slavií VŠ Praha a Slavií Bratislava. Na snímku z roku 1960 jsou Toman (5), Železný (2), Šašinka (4), Šorm (3), Novák (9), Kříž (10) a Kučera (7).

Součástí přípravy na MS 1960 v Brazílii bylo soustředění širšího výběru mužů ČSSR v Partyzánském. V horní řadě zleva asistent trenéra Břetislav Chvála, Stolařík, Kříž, Toman, Humhal, Musil, Šorm, Šmídl a v dolní řadě zleva Malý, Paldus, Handlíř, Kovařík a Paulus. Na snímku chybí trenér Josef Kozák.

Z roku 1969 je snímek z utkání extraligy (hrané již v halách) mezi domácí RH Praha a Potrubím ve vršovické Přípotoční ulici. I přes pokročilý věk (35 let) patřil Vašek Kříž stále k oporám silně omlazeného družstva Potrubí a to nejen brilantní technikou a zkušenostmi, ale především neutuchající bojovností, kterou dokázal strhnout ostatní. Jeho zákroku v poli přihlíží spoluhráč Kubišta. Potrubí skončilo na předposledním 9. místě a o jeden jediný set sestoupilo do I. národní ligy.

Vašek patřil mezi „dlouhověké“ hráče a nebyl problém jej přemluvit k účasti na jakémkoliv veteránském turnaji. V roce 1983 slavili volejbalisté Sokola resp. Lokomotivy Liberec 50 let své existence a v zaplněné liberecké sokolovně sehráli mač s excelentní partou internacionálů z Prahy. Mužstvo dal dohromady „vysloužilý předseda svazu“ dr. Otakar Koutský a sám v utkání alespoň symbolicky nastoupil. Na snímku zleva v civilu stojí „kouč“ František Pácalt, Josef Češpiva, Jiří „Dědek“ Těšitel, Josef „Medák“ Tesař a „Otyla“ Koutský, v podřepu zleva Láďa Synovec, Pepa Šorm a Vašek Kříž.

Vašek byl vynikající společník (vypravěč, tanečník, zpěvák) a není divu, že se stal jednou z ústředních postav „společenských večerů“ při každoročních srazech party bývalých reprezentantů a reprezentantek, zahájených v roce 1967 v Plzni a trvajících dodnes v Dolním Poříčí u Strakonic. Nezapomenutelným z mnoha Poříčských vystoupení se stalo nastudování Čajkovského baletu „Labutí jezero“ v roce 2004 v podání jubilantů, narozených převážně v roce 1934, tedy čerstvých sedmdesátníků. Na snímku z nácviku zleva choreografka Táňa Benešová (současně v roli Černého prince) instruuje jednu z labutí v podání Vaška Kříže. V pozadí zleva Láďa Toman, Líba Šormová a Jarka Tolarová, v roli dalších labutí si ještě zatančily Líba Herštová, Lenka Šírková, Alena Ursínyová a Láďa Synovec.

Poslední snímek Vaška Kříže je z 2. dubna 2013 a jedné z žižkovských hospůdek, kam se (jak zmíněno v úvodu) přišel „rozloučit“ s partou dalších legend našeho volejbalu 50. a 60. let. Trojice před stolem - zleva Láďa Toman, Vašek Kříž a „Bulda“ Musil, za nimi kolem stolu odleva „Čára“ Kedles, Láďa Synovec, Pepa Šorm, Jirka Pochop, autor článku, Milan Purnoch, Bóra Perušič a Jarda Hálek.

 

Autor: Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Challenge - Saquarema (BRA)

Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 0:2 (16:21, 17:21)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

 
1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018