5.9.2021

Trenérský notes 62. díl: Praktické teorie aktivace

minulém díle Notesu jsme si vysvětlili, co je to aktivace a seznámili jsme se s první teorií, která se zabývá mírou aktivace a jejím vlivu na výkon. Dnešním dílem navážeme na minulý článek a představíme se další dvě teorie: hypotézu individuálních zón optimálního fungování a převrácenou teorii.

Hypotéza individuálních zón optimálního fungování

Hypotéza individuálních zón optimálního fungování Yuriho Hanina přichází s teorií, že každý sportovec podává nejlepší výkon při různé míře aktivace. Neexistuje tedy optimální míra aktivace společná všem sportovcům, při kterých by bylo obecně dosahováno nejlepšího sportovního výkonu. Každý hráč má tedy určité rozpětí – tzv. optimální zónu aktivace, při které je jeho výkon nejlepší. Pokud je hráčova míra aktivace příliš nízká, nachází se v takzvané suboptimálním výkonu pod zónou, pokud je naopak příliš vysoká, tak se nachází v suboptimálním výkonu nad zónou. 

Tato hypotéza, na rozdíl od hypotézy obráceného U, bere v potaz více dimenzí aktivace – tělesnou, kognitivní a chování.

Převrácená teorie

Aplikace převrácené teorie do sportovního výkonu a aktivace vychází z toho, jakým způsobem sportovci interpretují svoji aktuální úroveň aktivace. Tato interpretace závisí na aktuálním psychickém rozpoložení sportovce, kterou převrácená teorie nazývá metamotivačním stavem. Rozlišujeme dva metamotivační stavy:

Telický (vážný)

  • sportovce zajímá smysl
  • dlouhodobý cíl 
  • často prožívání nízkých úrovní aktivace
  • při nízké úrovni aktivace zažívá sportovec příjemné, relaxační, pocity
  • při vysoké úrovni aktivace prožívá sportovec až nepříjemnou úzkost

Paratelický (hravý)

  • sportovec si chce hrát
  • tady a teď, následky ani dlouhodobé cíle nejsou v tomto stavu příliš důležité 
  • často při vysokých úrovní aktivace
  • při nízké úrovni aktivace se sportovec nudí
  • při vysoké úrovni aktivace zažívá sportovec příjemné vzrušení

Dle této teorie nezáleží při podání optimálního výkonu pouze na tom, jaká je úroveň aktivace hráče, ale i na tom, jak daný hráč situaci pociťuje,  či přesněji v jakém metamotivačním stavu se nachází. V paratelickém stavu podá hráč nejlepší výkon při vysoké míře aktivace, naopak pokud se nachází v telickém stavu, tak optimálního výkonu dosáhne při nízké míře aktivace.

Autor: Ing. Ondřej Foltýn

Literatura: Dovalil J. a kol., Lexikon sportovního výkonu, Karolinum (2008), Tod D., Thatcher J., Rahman R., Psychologie sportu, Grada (2012), Schmidt R. A., Lee T. D., Motorické učení a výkon, Mladá Fronta (2019)

Krátké zprávyArchiv
Challenge Cup - ženy

VK Prostějov – ATSC Kelag Klagenfurt (AUT) 3:0 (25:22, 25:23, 25:16), první utkání 3:1 - do hlavní fáze soutěže postupuje Prostějov

 
Evropské poháry - muži

Champions League: VK ČEZ Karlovarsko – Decospan VT Menen (BEL) 3:0 (28:26, 26:24, 25:17) CEV Cup: Volley Schönenwerd (SUI) – VK Jihostroj České...

 
Český pohár mužů 2022/2023 - 3. kolo

VK Benátky nad Jizerou – Kladno volejbal cz 0:3 (19:25, 21:25, 14:25) - do čtvrtfinále postupuje Kladno

 
Český pohár žen 2022/2023 - 2. kolo

TJ Sokol Dobřichovice – VK Šelmy Brno 1:3 (20:25, 17:25, 25:22, 17:25) – do 3. kola postupují Šelmy

 
FIVB Beach Pro Tour Elite - Torquay (AUS) - kvalifikace

ženy: Gruszczynska / Wachowicz (POL) – Havelková / Nausch Sluková 2:1 (21:18, 15:21, 15:9), Dunn / Furian (CAN) – Havelková / Nausch Sluková 1:2...

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge - Torquay (AUS)

čtvrtfinále: Yuan Lvwen / J. Dong (CHN) – Havelková / Nausch Sluková 2:1 (20:22, 21:16, 15:5)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018